Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pick-upuri (picupuri)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cam ce piese au?
Deabea aştept să iau pick-up-ul I.E.I., să-i pun cablu de alimentare şi să fac rost de preamplificator. Pe viitor spre să iau un pick-up mai bun. Şi visez să fac rost şi de ceva discuri din anii '50.
Cât despre pick-up-urile cu 78 r.p.m., a avut un cunoscut de-al meu un "Telefunken" cu toate 4 vitezele (16, 33, 45, 78), dar l-a dat. Era frumuşel. Eu am reuşit să sparg un disc de ebonită - l-am forţat pe nu mai ştiu ce aparat şi s-a rupt în 2; era unul sovietic, cu muzică simfonică. ACTHUNG, ACHTUNG! Nu toate discurile de ebonită merg la 78 r.p.m. ; în trecut, au existat şi unele care mergeau la 100 r.p.m.! Dar mai degrabă sper să fac rost de discuri din anii '50!  :inlove:

Şi ceva frumos (pt. a veda prima poză la dimensiuni mai mari, daţi clck dreapta şi "View image")
Pozele sunt preluate de aici: http://curiousphotos...ls-35-pics.html

[ http://3.bp.blogspot.com/_h937HNtz6ek/SwUQuwFI09I/AAAAAAAAFrM/JyhrcowKclA/s1600/retro-girl-06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://4.bp.blogspot.com/_h937HNtz6ek/SwUQiWwTrxI/AAAAAAAAFrE/-WUd_KCXIp0/s400/retro-girl-07.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
o fi frumos dar e vrajeala :)
daca dai volumul tare... din cauza vibratiilor (bass), sare acul :P

#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Acum depinde şi ude pui boxele.
Mie ieri îmi patina braţul pe disc (adică îl puneam la început şi ajungea în centru) din cauză că se depusese praf pe ac. Să văd unde găsesc o periuţă pt. curăţat acul de doză şi un burete pt. şters discurile. Apropos, discurile de vinil merg şterse cu spirt (alcool sanitar)?  :huh:

#40
nemotoujours

nemotoujours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.02.2014

 djl, on 20 februarie 2014 - 10:23, said:

Acum depinde şi ude pui boxele.
Mie ieri îmi patina braţul pe disc (adică îl puneam la început şi ajungea în centru) din cauză că se depusese praf pe ac. Să văd unde găsesc o periuţă pt. curăţat acul de doză şi un burete pt. şters discurile. Apropos, discurile de vinil merg şterse cu spirt (alcool sanitar)?  Posted Image

Foloseste o periuta de dinti moale,uzata neaparat,,daca gasesti cu fir natural(de porc)
NU CU SPIRT!
un detergent slab,gen de rufe delicate,in dilutie,fara sa freci,rotind discul in vasul cu solutia,tinindu-l pe o vergea subtire si apoi clatit abundent cu apa calda.
dar asta numai la cele f vechi,la cele mai nefolosite si mai noi-microsillon,un tampon moale de catifea cu fis scurt-curata excelent.
cauta o solutie antistatica,o gasesti pe site-urile de electronice sau in magazine specializate.

#41
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 djl, on 19 februarie 2014 - 02:46, said:

Întrebări:
1) Acest kit de preamplificare este bun? http://www.adelaida....Docs/AD_007.pdf
2) Dacă conectez acel pick-up "Electronica Industrială" + preamplficatorul la o intrare de pick-up cu doză ceramică (piezo) îmi va afectat calitatea audio?
Salut
1) Da, acest integrat este unul de calitate. As putea spune ca iese din domeniul HiFi si intra in Hi End.
Adica fruncea, capul de serie, cum de aia ii spune End.
Ma rog, intre timp au mai fost scoase si alte intregrate care sunt SUPERsuperbune, dar la un moment dat platesti mai mult decat face.
Sa imi justifice cineva ca urechea lui de nemuzician profesionist simte difernta dintre 0.1 si 0.01%..

Acum niste ani m-am dus la un amic cu un atunci celebru integrat BM381. Si am facut probe folosind aceiasi schema, in acelais montaj, dar schimband integratele cu unul  "cdelano b CCCP", si altul LM-ul de National Semiconductors..Stateam cu ochii inchisi si amicul comuta, fara sa imi spuna care e ..Si fiecare marca ce facea. Eu dadeam nota, el scria care era..
Dupa ce le-a schimbat a 10 oara, era clar ca nu aveam cum sa mai memorez..Apoi am schimbat locurile..
morala LM, bolsevicul si BM-ul..

Kittul propus e chiar schema gandita de fabricant.
In concluzie, iti va merge OK, daca respecti ce scrie in foaia care insoteste produsul.
Eu mi-am facut acelasi montaj acum niste ani buni si isi face treaba super OK..
2) Din cate stiam doza ceramica ofera un semnal suficient de mare ca sa nu mai necesite preamplificare.
Si nici corectie de frecevnta, conform RIAA..
Din pacate, sau din fericire, are un anumit parametru, recte impedanta de iesire, care e foarte mare fata e doza electromagnerica,
Ca sa explic prin cifre usor de inteles, ceva de genul 1000 fata de 47..Deci nu se prea pupa..

Si ca sa nu fac capul calendar, si sa vin cu o sugestie cat mai practica, cumpara si instaleaza kittul de mai sus. Iesirea lui, evident prin cabluri ecranate, o bagi in intrarea de Line din PC... Acolo cu un program adecavat inregistrezi, apoi elimini pacanituri, etc.
Atentie..La melodiile de epoca , de ex Zaraza, daca nu se aude macar un praf, parca nu are haz...parerea mea..

Altfel, expozitia are program clasic. Luni, Miercuri pana la 19, marti joi pana la 16..Normal ca atunci cand dureaza mai mult, incepe mai tarziu, si invers, hi, hi..

Edited by Prien, 20 February 2014 - 12:57.


#42
nemotoujours

nemotoujours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.02.2014

 Prien, on 20 februarie 2014 - 12:42, said:


Si ca sa nu fac capul calendar, si sa vin cu o sugestie cat mai practica, cumpara si instaleaza kittul de mai sus. Iesirea lui, evident prin cabluri ecranate, o bagi in intrarea de Line din PC..

nu intelegi ca el vrea sa asculte pick-upul cu doza magnetica pe un radio sau amplif cu lampi?
de aceea tot analizeaza ce si cum.
nu are de gand sa asculte prin pc/sistem audio.
nu vrea sa atace direct intrarea in amplif ci pe intrarea existenta deceramica sa aplice probabil un modul avand ca baza acel circuit de preamplificare.
solutia este pick-preamplif(cu alimentarea lui)-modul de adaptare(corectie)impedanta-mufa tata-si intra in mufa mama a aparatului.

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu vreau să bag pick-up cu doză magnetică la intrarea de pick-up cu doză ceramică a unui radio pe lămpi: http://proradioantic...ip=4&nume=capri

#44
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
+ pe viitor sa treaca semnalul de la picup intr-o intrare audio de linie de la un calculator pentru a digitaliza anumite inregistrari. Asta reiese din ce am mai discutat cu Djl.

#45
nemotoujours

nemotoujours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.02.2014

 connectorxp, on 20 februarie 2014 - 22:29, said:

+ pe viitor sa treaca semnalul de la picup intr-o intrare audio de linie de la un calculator pentru a digitaliza anumite inregistrari. Asta reiese din ce am mai discutat cu Djl.

pRIETENE,OMUL VREA SA ASCULTE ANALOGIC !
Si are dreptate, ca nu stiu cum naiba, dar sunetul asta este atat de plin,cald si viu, incat si un profan ramane cu gura cascata cand aude o piesa digital si apoi analogic.
Armonicele si amplitudinea sunt complet altele si nu exista termen de comparatie decat cu auditia live.
Am de exemplu albumul "the man machine"kraftwerk din anii 70 si Kraftwerk pe vinil digitalizat-cum se face azi in multe case mari- si te zgarie uneori pe timpane.
Asta  vrea si-i dau drepatate.
Si daca ai si un amplif pe tuburi, atunci nirvana scrie pe tine, paradis.
dar el nu a specificat un lucru:ce boxe va folosi !
eu recomand unele sh care de fapt sunt scumpe si f cautate intre melomani:unitra de 75/90/120 w,cele cu comutatoare la filtre pe fata.
Efectiv pentru o casa ori apartament sunt ceea ce visezi.
Am un prieten care si-a amenajat garajul pt auditie si te socheaza cum se pot auzi.
Eu am un sistem audio logitech 500 prima varianta,de 50w cu consola mare si afisaj lcd, care am realizat ca bate multe la poponetz, dar este mic copil pe langa ele la capitolul analogic.
si va spun drept, am trecut prin technics,pioneer,behringer,yamaha...etc si amd/
nu se compara...
Cutia de lemn si basul original depasesc sub-urile si tot ce inseamna 5+1, de multe ori si pe cele de concert jbl sau oricare altele, pentru ca sunt gandite altfel ca rezonanta in spatii mici si armonici.

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Unele discuri cred că merită digitalizate. Dar da, eu vreau să ascut la analogic, însă dacă cineva are nevoie de digitalizare... îl ajut.

Apropos, la pick-upurile care aveau doză şi pentru discuri de 78 r.p.m. acul se întorcea, că pt. discurile de 78 acul e mai gros.

#47
nemotoujours

nemotoujours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.02.2014

 djl, on 20 februarie 2014 - 22:53, said:

Unele discuri cred că merită digitalizate. Dar da, eu vreau să ascut la analogic, însă dacă cineva are nevoie de digitalizare... îl ajut.

Apropos, la pick-upurile care aveau doză şi pentru discuri de 78 r.p.m. acul se întorcea, că pt. discurile de 78 acul e mai gros.

MAJORITATEA,DA,
sub doua forme:
-la unghi de 45 unul fata de altul si se roteau dintr-un buton din capul bratului
-la unghi de 180-unul opus celuilalt (doze baioneta) care se roteau de la un brat al dozei,intorcand-o-de astea sa te feresti,sunt in deneral rusesti le aici si sunt niste catastrofe nenorocite.
daca dai cuiva discuri de imprumut afla ce scula si ce doza are, altfel plangi.si e mai bine sa -i vezi aparatul

Edited by nemotoujours, 20 February 2014 - 23:05.


#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam să-l ajut eu cu pick-up-ul meu. Dacă e să împrumut cuiva discuri, îţi dai seama că mă interesez ce pick-up are.

#49
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 djl, on 20 februarie 2014 - 22:53, said:

Unele discuri cred că merită digitalizate.

Multe discuri merită să fie digitizate, dar este de preferat ca digitizarea să fie făcută în studio, de ingineri de sunet, folosind benzile master.

 nemotoujours, on 20 februarie 2014 - 22:46, said:

Am de exemplu albumul "the man machine"kraftwerk din anii 70 si Kraftwerk pe vinil digitalizat-cum se face azi in multe case mari- si te zgarie uneori pe timpane.


Digitizarea ( la propriu ) a unui disc pe vinil este o ciobăneală. Nici o casă de discuri, nici măcar una mititică nu își permite să facă așa ceva. Am auzit de așa ceva doar în cazul unor bibiloteci sau muzee care digitizau exponate de epocă (au folosit un pick-up care face citirea cu laser fiindcă unele discuri erau sparte în bucăți).
Eu îți doresc să asculți un sistem cu o sursă digitală în mințile ei și s-ar putea să îți schimbi opinia Posted Image

#50
nemotoujours

nemotoujours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.02.2014

 bibiaudiofil, on 21 februarie 2014 - 09:48, said:

Multe discuri merită să fie digitizate, dar este de preferat ca digitizarea să fie făcută în studio, de ingineri de sunet, folosind benzile master.




Digitizarea efectivă a unui vinil este o ciobăneală. Nici o casă de discuri, nici măcar una mititică nu își permite să facă așa ceva.
Eu îți doresc să asculți un sistem cu o sursă digitală în mințile ei și s-ar putea să îți schimbi opinia Posted Image

Interesant, contesti ceea ce spun???
Da argumente serioase pentru aceasta afirmatie,te rog.
Ce spui tu ca ar fi un sistem cu o sursa digitala in mintile ei?Ce exprimare este aceasta si la ce te referi?
Track-ul si flac-ul sunt cele mai fidele digitalizari si sunt cam departe de analogic.
Ce spui de un 24bits/192khz ? Nu este o sursa in mintile ei?
Sau studiourile-si desigur si eu ca fraierul-le folosim degeaba?

Cred ca undeva ori ai inteles gresit, ori te-ai exprimat gresit.

#51
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Am spus că, în opinia mea, sînt surse digitale de calitate foarte bună care pot oferi un sunet egal sau superior unei surse analogice, oricare ar fi aceasta din urmă.

Este posibil ca cei care fac apologia surselor analogice și a superiorității acestora în fața "digitalului" să nu fi auzit niciodată o asemenea sursă.

Am mai spus că nici o casă de discuri serioasă nu digitizează vinilul (la propriu) ci folosește pentru digitizare benzile master folosite la sesiunile originale de înregistrări. Expresia asta cu digitizatul vinilului poate duce la ideea (greșită, în opinia mea) cum că acele așa-zise RIP-uri de vinil, prezentate chiar și în format FLAC HiRes ar fi vreo chintesență a ce se poate face în domeniul digital în audio, în ceea ce privește transferul unor materiale vechi.

Repet, în opinia mea, digitalizarea unui vinil (pick-up - pre - ADC - FLAC 24/192) este doar o ciobăneală și nu are nici o valoare ca termen de comparație.

 nemotoujours, on 21 februarie 2014 - 10:07, said:

Ce spui de un 24bits/192khz ? Nu este o sursa in mintile ei?

Spun că PCM 24/192 este un format audio cu un potenția imens ( este chiar over-kill :) ). Prin "sursă" mă refer la aparatul fizic care face redarea, DAC-ul folosit.

#52
nemotoujours

nemotoujours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.02.2014

 bibiaudiofil, on 21 februarie 2014 - 10:26, said:

Am spus că, în opinia mea, sînt surse digitale de calitate foarte bună care pot oferi un sunet egal sau superior unei surse analogice, oricare ar fi aceasta din urmă.

Este posibil ca cei care fac apologia surselor analogice și a superiorității acestora în fața "digitalului" să nu fi auzit niciodată o asemenea sursă.

Am mai spus că nici o casă de discuri serioasă nu digitizează vinilul (la propriu) ci folosește pentru digitizare benzile master folosite la sesiunile originale de înregistrări. Expresia asta cu digitizatul vinilului poate duce la ideea (greșită, în opinia mea) cum că acele așa-zise RIP-uri de vinil, prezentate chiar și în format FLAC HiRes ar fi vreo chintesență a ce se poate face în domeniul digital în audio în ceea ce privește transferul unor materiale vechi.

Repet, în opinia mea, digitalizarea unui vinil (pick-up - pre - ADC - FLAC 24/192) este doar o ciobăneală și nu are nici o valoare ca termen de comparație.

Ai venit de acasa!
Desigur ca prelucrarea directa a unui vinil ptr a fi digitizat se face progresiv-banda originala master-banda DAT- format track,dar sa stii ca sunt viniluri de epoca care nu au vazut banda in viata lor-facandu-se inregistrari direct in ceara,deci nemaiexistand acelea se prelucreaza DIReCT vinilul(electrecord a avut o serie de reconditionari de inregistrari de acest gen,antebelice,) sau, se digitizeaza din matrita negativa metalica care a trecut printr-um DMM (direct metal mastering).
Eu ma refeream ca acelasi album kraftwerk,ce desigur ca a fost pe banda magnetica de studio (38rpm),transformat digital si reimprimat vinyl se aude nashpa.

#53
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 nemotoujours, on 21 februarie 2014 - 10:38, said:

dar sa stii ca sunt viniluri de epoca care nu au vazut banda in viata lor-facandu-se inregistrari direct in ceara,deci nemaiexistand acelea se prelucreaza DIReCT vinilul(electrecord a avut o serie de reconditionari de inregistrari de acest gen,antebelice,) sau, se digitizeaza din matrita negativa metalica care a trecut printr-um DMM (direct metal mastering).

Am zis și eu despre acestea, dar astea sînt înregistrări istorice cu valoare documentară și nu discutăm despre calitate audio Posted Image

Nenii ăștia se laudă cu agregatul lor care poate citi chiar și discuri sparte : http://www.elpj.com/

http://eandt.theiet....-get-groovy.cfm

#54
nemotoujours

nemotoujours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.02.2014

 bibiaudiofil, on 21 februarie 2014 - 10:43, said:

Am zis și eu despre acestea, dar astea sînt înregistrări istorice cu valoare documentară și nu discutăm despre calitate audio Posted Image

Nenii ăștia se laudă cu agregatul lor care poate citi chiar și discuri sparte : http://www.elpj.com/

http://eandt.theiet....-get-groovy.cfm

HAHAHA !
le stiu,uitasem de ele,sunt aparute de prin 80, special pentru recuperarea sau protejarea arhivelor...
visam si eu la asa ceva, nu de alta, dar chiar protejeaza discurile !
Chestia funny este alta:in situatia asta ce auditie ai, analogica sau digitala??????????
pentru ca santurile cheratinei sau silonului sunt citite luminos, dar interpretate digital !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate