Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tuta absoluta si Omida fructelor de tomate

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#127
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
La mine efectiv colcaiau. Am dat cu Basamid prin martie parca si au mai aparut in iulie. Ma gandesc ca ala le-a omorat.
Nu stiu de unde pot veni de afara la mine, ca am campuri cu cereale si 2 vecini cu rosii care nu au tuta. Poate traiesc pe alte plante din curte, se inmultesc si pana la urma ajung si in solar. Ce plante le mai plac? Cert este ca sutele alea care erau in solar in primavara au fost omorate de Basamid. E scump, adevarat, daca ai suprafata mare nu e o solutie.

Edited by cumparator, 07 September 2023 - 16:53.


#128
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

View Postbilti, on 14 aprilie 2023 - 06:38, said:

in ultimii 4 ani, din septembrie, cultura mea din sera e cam gata din cauza tutei. anul asta o sa incerc diverse insecticide.  o sa merg si pe capcane cu feromoni. nu ma las!
Așa ai pregătit capcana?
https://www.youtube....rts/PcJ1o_TlmCk

#129
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Eu o fac cu hartie lipicioasa in care pun capsula cu feromoni.

Attached Files



#130
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006

View Postsan-62, on 28 septembrie 2023 - 14:21, said:

Așa ai pregătit capcana?
https://www.youtube....rts/PcJ1o_TlmCk
am pus-o pe o hartie lipicioasa. nu a prins nimic. cred ca nu au fost pastrate bine capsulele. practic am pierdut si anul asta lupta cu tuta.

#131
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Practic vine de afara și va fi din ce în ce mai multa asa ca... Ai grija cum o atragi

Edited by parintele, 28 September 2023 - 19:28.


#132
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
peste drum mai e un solar mic care va fi desfintat si vecinul de langa mine care planteaza afara. eu sunt sursa in fiecare an. nu le omoara nimic.

#133
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
E o insecta perfect adaptata vremurilor.
De murit moare, problema e ca ai toate stadiile, nu unele imposibil de ajuns la ele, altele care sunt greu de omorât eficient și peste toate faptul ca perioada în care ar trebui sa le omori coincide cu perioada calda în care deja ai rod în pargă sau copt, iar otravurile eficiente nu pot fi utilizate.
Când spuneam ca vine de afara ma refeream la faptul ca deja rezista afara, mai rău decât în solarii e faptul ca afara e mai răcoare și iese mai târziu când tu ai rod înăuntru....

E irelevanta distanta pana la posibilele grădini i invecinate în sensul ca molia poate parcurge distante apreciabile, nu e vorba de câteva zeci de m,  din păcate.



#134
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
ce chimicale le omoara? am dat cu un cockteil cand am plecat in concediu si tot acolo erau.

#135
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
la anul ma gandesc sa revin la folia de mulcire. asa poate scap pupele ce vor sa se retraga in sol. am renuntat la folie acum cativa ani si parca de atunci s-a amplificat invazia.

#136
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Am citit un articol despre tuta si acolo la toate inscticidele se recomanda sa se adauge adjuvant. Poate sa imi recomande si mie cineva un adjuvant care sa isi faca treaba? M-am inarmat cu insecticide sa ma lupt cu tuta la anul dar am omis adjuvantul asta. Poate ajuta. M-a speriat anul asta. Musculita e mic copil pe langa tuta. Eu am fost o perioada la munte si cand m-am intors am zis sa nu prea mai stropesc dar pana m-am dumirit eu mi-a distrus tot. E napasta. Ca tatarii parjoleste tot

Edited by gabiroa, 13 December 2023 - 00:00.


#137
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Îți spun dacă promiți ca nu spui la nimeni:
Pe 6 acuma în ianuarie o sa facă Teodosie o cantare la voi acolo, te duci și iei un pet de 5litri de zeama din butoiul de lângă boxe.
Când prepari soluția, pui câte o cinzeaca la fiecare pompa. 🤣

Vrei ai răspuns serios? Adjuvant, asa îl găsești pe net... Cel mai simplu e uleiul horticol. Sunt și alte produse dedicate care în principiu au efectul unor surfactanti(asigura o mai buna dispersie a soluției), ajuta substanta sa adere mai bine la suprafața tratata, etc. Am văzut și tot soiul de alte produse care variază de la diverse uleiuri care in sine au diverse atribute utile(ceva extracte de rășinoase, cu ceva neem șamd) pana la diverse produse dedicate care conțin nutrienti(minerale)

Plaja este așadar generoasa, eu folosesc banalul ulei horticol care face o treaba destul de buna.

#138
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Ca adjuvant folosesc zahar diluat in apa, 40 gr. / 10 litri.

#139
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Shpagoveanu de Kiustenge. De unde sa-mi mai dea bre ala aghiasma daca o fi la bulau si o fi omul ocupat sa faca hora popilor cu cocalarii.?
Pai daca dau cu zahar pe plante nu devin insulino-rezistente? :)))

Edited by gabiroa, 14 December 2023 - 10:35.


#140
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
sunteti pregatiti de lupta? eu mai aveam acum o luna. refac sera si sper ca frigul din ultimele zile sa le fi distrus. ma pregatesc cu bactospeine, insecticidele recomandate cu adjuvant, stropire cu solutie de ulei si detergent de vase plus folie de mulcire inclusiv pe carare. sa reduc puparea larvelor in sol.

Attached Files



#141
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
Ai tinut si tu deschis cand a fost inghetul cel mare de iarna asta ?

#142
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
a fost decopertat zilele trecute. au fost -3 grade.

#143
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am dat cu basamid. Las o saptamana pamantul acoperit cu folie si dupa aia aerisesc.

#144
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007

View Postbilti, on 31 martie 2024 - 08:24, said:

au fost -3 grade.
Cred ca ar trebui -15 grade vreo trei zile , ca sa inghete si pamantul la adincime

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate