Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Agregator de servicii - pot crea eu conturile de companie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
florinserbu24

florinserbu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2014
Salut,

Am construit un agregator de servicii pentru piata wellness.
Sunt in faza in care am nevoie de continut si m-am gandit sa creez eu manual in numele potentialilor parteneri, conturile lor.

Acestea includ cateva detalii preluate dupa site-ul lor ( nume companie, nume centru wellness, telefon, adresa fizica ) si un set de servicii pe care ei le ofera, daca exista aceasta informatie pe site.

Caz concret:
1. caut un salon cosmetica,
2. Ii creez contul, adaug cateva servicii
3. Trimit un email in care ii transmit datele de logare si ii prezint ideea.

Intrebarea mea este, e legal sa copiez continutul desi in final nu fac decat un redirect catre website-ul lor ?
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ?

Multumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Te-ai trezit cu cca 5 ani prea tarziu!

#3
florinserbu24

florinserbu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2014

 Adm, on 08 februarie 2014 - 19:39, said:

Te-ai trezit cu cca 5 ani prea tarziu!

Nu imi e clar,

"Prea tarziu" in sensul ca acum 5 ani era ok sa faci acest lucru din punct de vedere legal, sau te referi la ideea business-ului in sine ?

Multumesc!

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
nu e vorba de legalitate.
1. Nu e ok sa copiezi continutul altor site-uri.
Nu cred ca te da cineva in judecata, dar google te va penaliza pentru Duplicate Content

2. In acceeasi ordine a ideilor, acum 5 ani erau foarte la moda agregatoarele, adica spam facut automat, cu continut de pe alte site-uri.

Intre timp Google s-a desteptat, le-a "aruncat in sandbox", iar astea le-a ucis financiar.

Ceea ce faci tu nu are nici o utilitate practica :)

#5
florinserbu24

florinserbu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2014

 Adm, on 08 februarie 2014 - 19:57, said:

nu e vorba de legalitate.
1. Nu e ok sa copiezi continutul altor site-uri.
Nu cred ca te da cineva in judecata, dar google te va penaliza pentru Duplicate Content

2. In acceeasi ordine a ideilor, acum 5 ani erau foarte la moda agregatoarele, adica spam facut automat, cu continut de pe alte site-uri.

Intre timp Google s-a desteptat, le-a "aruncat in sandbox", iar astea le-a ucis financiar.

Ceea ce faci tu nu are nici o utilitate practica Posted Image

Sustin faptul ca spam-ul nu e un principiu sanatos de a face business, si sunt de acord cu tine in ceea ce priveste reproducerea continutului.

Insa nu e un agregator tipic, e defapt un booking dot com pentru servicii. Totodata price.ro este un agregator de preturi, si totusi nu pare a fi dezavantajat de google in vreun fel.

Asta e abordarea pe care am gasit-o ca rezolvare a problemei generarii continutului cu scop de prezentare.


Oricum eu multumesc pentru punctul tau de vedere!

Feedback-ul e bun in orice forma.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate