Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4077 replies to this topic

#4033
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am renuntat la vinete din cauza de fusarioza si colorado.

#4034
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Nu am vazut Colorado pe la mine. Poate din cauza ca le mai carpesc din cand in cand cate un insecticid gen Coragen sau Affirm. Culeg tot dupa care stropesc si las 7-10 zile pauza. Cel mai mult imi e scarba de plosnitele alea de-aia dau cu insecticide

Edited by gabiroa, 17 August 2023 - 13:50.


#4035
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Daca nu ai in zona vecini care cultiva cartofi nu ai probleme dar la mine toti vecinii au cartofi, chiar si eu am 7 randuri de 20m undeva la vreo 50 m distanta de gradina... Acum in perioada asta cand nu prea mai au ce rontai la cartofi se muta pe vinete... Evident ca am Laser dar era aiurea, trebuia sa stau cu geana pe ei pt ca prefera de pe planta cresterile noi unde ai bobocii de floare.... Era suficient sa nu treci o zi prin gradina si adio flori. Altfel, in primii ani am avut vinete super misto...

#4036
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Ai dreptate nu am vazut cartofi in jur. In jurul meu e raiul balariilor. Anul asta a fost in stanga mea cucuta de 3 metri padure. Ti-era si frica sa te uiti la ea

#4037
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

 gabiroa, on 17 august 2023 - 13:23, said:

Ardeii mei si virusati si nevirusati. De-o zacusca tot iese. In schimb vinetele sunt foarte ok peste asteptari la fel ca anul trecut. Se pare ca le place vinetelor pamantul meu
eu nu o sa scap de virozele astea niciodata la ardei..eu nu stiu cum pot astia in sere cu mii de plante sa nu aiba viroze. Chiar si afara. la mine daca au scapat anul asta 30% e mult. se mai adauga si fuzarioza acum..
Ai poze de mai de aproape cu ardeii?

#4038
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Am si cu aia nasoi. Intr-o poza e si unul care pare ca a dat coltul de la ceva boala vasculara. Se pare ca telefonul meu nu e prea bun la facut poze sau nu ma pricep eu

Attached Files


Edited by gabiroa, 17 August 2023 - 20:41.


#4039
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

 gabiroa, on 17 august 2023 - 20:40, said:

Am si cu aia nasoi. Intr-o poza e si unul care pare ca a dat coltul de la ceva boala vasculara. Se pare ca telefonul meu nu e prea bun la facut poze sau nu ma pricep eu
asa sunt si la mine..tot cu ceva boala vasculara am vreo 10, la restul am virusul mozaic..probabil mozaicul lucernei. altii piticiti. Cu toate ca le-am tinut din insecticide la maxim 10 zile. Nu stiu ce sa mai fac

#4040
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am avut rasaduri proaste tare anul asta. Facute de mine dar cred ca am avut substratul prost la repicare. La anul vreau sa bag altceva. Eu cred ca e foarte important sa pleci din start cu o planta viguroasa, sanatoasa. Mai incerc nu ma las. Nu mor caii cand vor cainii Posted Image))) In schimb fuzarioza de-asta nu prea am vazut. Ala e singurul care pare ca vrea sa crape dar am avut si o rosie asa i-am pus cruce si nu stiu prin ce minune si-a revenit. Eu am bagat la ardei si vinete de 2 ori Topsin. Odata la plantare si odata peste o luna. La rosii numai prima data la plantare. Am si la rosii cateva virusate, se vede ca sunt mai multe dar unele fac fata , altele nu prea. Ca la om aia mai amarati au mierlit de la covid aia zdraveni au tusit de 2 ori au stranutat si au plecat mai departe

Edited by gabiroa, 17 August 2023 - 20:52.


#4041
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012
Topsin nu prea se mai gaseste si nici nu mai e legal practic. Ce faci dupa ce nu mai ai topsin? Eu de ex am dat cu beltanol care cica e inlocuitor, dar nu am vazut nicio schimbare cu toate ca am dat si preventiv.
Eu am avut rasaduri foarte frumoase tot de mine facute, le-am dat si cu insecticide din faza aia, dar s-au infectat pe parcurs cand i-am plantat..mna nu stiu ce sa le mai fac cum ziceam.
Eu voiam sa imi incep o mica afacere cu ardei super iuti, testand terenul am observat ca nu prea merge..asta e

#4042
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
La mine asa a fost de la inceput. Adica de acum vreo 4-5 ani de cand plantez rosii si ardei. Mereu am patit asa cu ardeii. Dilema mea e urmatoarea: de ce mama ma-sii cativa ardei din aia 45-50 ajung in toamna bine mersi la 2 metri inaltime pe 2 brate cu o multime de fructe coapte iar altii dau coltul langa ei din acelasi plic samanta crescut in aceleasi conditii langa el? De ce? Nu a fost tripsul si pe ala? Enigma mare. La rosii am gasit solutia. Klass F1 vad ca se descurca bine cu virusurile astea. Desi se imbolnavesc si ele dar se vede ca rezista ca fac fata ca merg inainte. Restul mai asa si asa alea gen inima de bou sunt victime sigure. Deci tot incerc si la ardei dar inca nu am gasit un hibrid asa de jmecher cum e Klass la tomate. Despre vinete ce sa zic pushchea pa limba sa nu vorbesc cu mpacat e al 2-lea an cand pun si sunt super multumit. Alta enigma Posted Image)))) O varianta de tentativa de raspuns ar fi ca sunt inconjurat de terenuri lasate de izbeliste pline de buruieni, de soareci de camp si de tot felul de insecte

Edited by gabiroa, 17 August 2023 - 21:07.


#4043
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Pai ecologia nu inseamna sa lași flora și fauna sa facă, sa dreagă, sa "biodiversiteze" în voie pt un echilibru sănătos al naturii?

Adică nu merge cu poezii, nu descântece, zeama de fata mare nedusa la biserica, urzici și lapte de măgar?

🤣🤣🤣🤣

#4044
herbei_marcu

herbei_marcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.02.2012
Anul acesta s-au facut toate legumele la nivei macro dar mai putine la numar.  Florile, vorba unei vecine  au ,,avortat" multe dintre ele. Probabil si din cauza diferentei mare de temperaturi intre zi si noapte.
Am pus gogosar Bihar si kapia Kaprima

Attached Files



#4045
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 23.03.2014
Bună, au început sa se coacă ardeii și am găsit unul crăpat.
Cauza???

Attached Files



#4046
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Udare neregulată. Probabil ai făcut cu o cantitate mai mare de apă

#4047
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Un tabel ...iute!

Attached Files



#4048
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 28.12.2010
Hmmmmmm. Mie mi se parea Cayenne extrem de iute. Cred ca daca mananc de-ala cel mai iute mierlesc rapid!!!

#4049
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
De la cayenne in sus se pune in mancare. nu musti din el ca din ala de ciorba. Desi sunt sigur ca o sa apara unii sa zica ca ei manca cinci habanero si trei naga la o ciorba.

#4050
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgogutu77, on 12 septembrie 2023 - 08:44, said:

De la cayenne in sus se pune in mancare. nu musti din el ca din ala de ciorba. Desi sunt sigur ca o sa apara unii sa zica ca ei manca cinci habanero si trei naga la o ciorba.
sunt oameni care fac asta:)) adica eu cresc si lumea asa face..desi cel mai bine merg in sosuri si in mancare, si facut in forma de fulgi/boia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate