Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10427 răspunsuri în acest subiect

#2467
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 15.04.2013
Pt alegeri se iese in strada da pt a avea un pret bun la cereale nu se iese. La noi langa baia mare e unu care e pe minus de 2 ani.

Editat de ciprilauran, 09 noiembrie 2014 - 18:44.


#2468
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
Numa' să nu-mi mutaţi poiana aici, că vă zic de drag ca la uşa cortului...

#2469
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.977
  • Înscris: 22.10.2012
Las cai spre binele natiunii monser scaiba,,,is baieti aici de linia intai a frontului sii doare sufletu de tarisoara lor,

#2470
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006
Aşa-i cum spui dragă coleg, da' ştii şi matale că unde-i lege nu-i tocmeală...

#2471
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.977
  • Înscris: 22.10.2012

View Postscaiba, on 09 noiembrie 2014 - 19:11, said:

Aşa-i cum spui dragă coleg, da' ştii şi matale că unde-i lege nu-i tocmeală...
atunci asa sa fie ...da tare bini ar fi sati poti baga manuta si prin mai marii nostri doar doar or invata si ei zicala asta nu numai aia ca justitia e legata la ochi .

o seara faina

#2472
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View Posttrottinel, on 09 noiembrie 2014 - 16:11, said:

Legat de pretul la porumb, si nu numai in portul Constanta. http://agrointel.ro/...rtul-constanta/ va las pe voi sa comentati pretul traderilor. Macar de s-ar apropia si al nostru de al lor

La voi cat este valoare de diminuare pentru umiditate fata de standard (14%)?

Astazi am avut doua oferte de preluare boabe.

Prima oferta prevedea o taxa de 5 lei/procent/tona
A doua oferta prevedea o taxa de 11,5 lei/procent/tona

Diferenta mi se pare foarte mare si nu stiu care este valoarea de piata.

#2473
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.115
  • Înscris: 07.12.2009
3 euro/tona per procent de umiditate...cam asta e tariful la uscator

#2474
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Multumesc.

#2475
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 11.01.2005

View Postirimiaciprian1, on 09 noiembrie 2014 - 09:36, said:

Noi sub munte nu stiu ce am putea roti inafara de ochii din cap dupa niste preturi mai bune.
Nu inteleg dece numai prin agricultura is preturi draga doamne dictate de concurenta si prin alte domeni ba.ce treaba am io ci bursa din chicago stiind ca au aruncat in unii ani cereale in ocean .

View Postctlaur, on 09 noiembrie 2014 - 16:32, said:

La dublu futui in gura de guvernanți. Cum dracu vine asta? Cum? Eu iau 6.9 pe grau si ei il dau cu 1.1 si sigur grau meu e trecut prin firme fantoma chipurile ei lau cumpărat cu 1.00 si il vând cu 1.1 si profit 0 ies pe pierdere paradis fiscal ce mai. Eu câștig 20% - 30% din suma investita minus munca si ei? Si noi decartam la stat.

View PostVladutz_ddd, on 08 noiembrie 2014 - 22:09, said:

transportul este sub 30 $/tona si nu te gandi ca se cumpara porumb din Europa in SUA ...si nici costurile de productie nu sunt aceleasi.

Am ridicat aceasta problema deoarece:
- din cate am citit piata din Chicago este un indicator international referitor la pretul cerealelor =>adica, daca acolo este un pret, sigur traderii din tara noastra tin cont de acel pret si nu vor plati peste acel pret;
- nu inteleg de ce se accepta de catre cei din sud (care din punctul meu de vedere stabilesc pretul la nivel national) accepta astfel de preturi si nu se asociaza/coopereaza ca astfel de preturi sa nu fie acceptate (cunosc dificultatile in zona asocierii dar acest lucru afecteaza f.multe lume).

#2476
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.977
  • Înscris: 22.10.2012
stii carei treaba verm sa facem treburi ca in franta cu subventia din romania treburi ca in danemarca cu credite de la bancile din romania diferenta e ca ei au dobanda de 3 la % si asa mai departe ,,,,acu o sa incerc sa dau si raspunsul .

cand so inventat economia sau incercat a scrie carti despre aceasta si unu dintre o scris asa ,,,,IMPRUMUTUL PT A COMPLETA BUGETUL  VA DA O IMPRESIE FALSA DESPRE MARIMEA ACESTUIA  IAR IN VIITOR URMASII NOSTRI NU VOR MAI AVEA PUTERE DE DECIZIE ,,,

asta se intampla in ziua de azi comanda la noi cei care neau imprumutat cu bani .

monser scaiba daca e de mutat te rog sa o muti .

#2477
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.115
  • Înscris: 07.12.2009
deci tu nu intelegi de ce traderii din Romania platesc peste acel pret ? sau la ce te referi ?

#2478
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Sursa 400 tone grau 187 euro minus transport.

#2479
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.977
  • Înscris: 22.10.2012
Nu vladut eu pot sa inteleg multe ,,,, treaba era asa fiecare are problemele lui clima lui dobanzile di alte probleme deci nu putem compara pretu la boabe per global fiecare tara are specficul ei sau asa ar trebui sa fie

#2480
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.115
  • Înscris: 07.12.2009
Intrebarea era pt xtrix

#2481
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Nu inteleg de ce romanii nu reusesc sa obtina un pret rezonabil, care sa acopere cheltuielile si sa asigure un profit (ma refer la cheltuielile prezentate in acest forum prin primavara care erau in jurul a ~2000lei/ha doar cele direct identificabile, fara uzura utilaje, recolta cu zilieri, arenda, etc.; mai mult am inteles ca aceasta valoare este minima).

Sau, daca pretul este corect, atunci cum se face ca pretul nu acopera cheltuielile iar lumea accepta acest pret?

#2482
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.115
  • Înscris: 07.12.2009
Rentabilitatea este discutabila de la o ferma la alta...eu nu cred ca toata lumea a iesit in pierdere anul acesta.

Referitor la pret nu cred ca se pune problema de "a accepta sau nu" pentru ca ce alta varianta ai daca nu accepti ? Cum poti sa ii "impui" unui trader un pret mai mare daca el poate sa cumpere acelasi lucru din alta parte ? Te gandesti ca poate daca s-ar aduna cumva toti si ar zice "nu vindem nimic sub x lei ! " ar functiona....dar stim bine ca nu ai cum sa faci asta atata timp cat ai nevoie de bani urgent pentru plata imputurilor,rate,infintarea altor culturi etc... si nici capacitati de depozitare nu exista decat la unele ferme mari care si ele la randul lor sunt pline de credite si datorii.

Asta este economia de piata...beneficiarii finali de cereale provin din alte tari ale lumii si singurul motiv pentru care ar cumpara din Romania este ...pretul.

#2483
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.226
  • Înscris: 04.03.2014
In "Pianura Padana" corn beltu' Italian mupti producatori au vandut pe la 120-130 tona (stas)

#2484
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Am pus porumbul boabe cu umiditatea de 16.4 pe beton gros de 1 m. Sa-l mai lopatez? Sau sa-i dau pace

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate