Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10427 răspunsuri în acest subiect

#2449
laur3314

laur3314

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 05.10.2014
Hotii mari se fac cu porumbul asta in caz de predare la baza receptie. Te cauta si in fund pt un procent de umiditate sau c.s. Poate sa comfirme cineva daca in zona de nord si vest a tarii se da porumbul cu 0.4 lei? (info culeasa de la un transportator si... incredibila ptr mine)

#2450
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 565
  • Înscris: 13.04.2012

 laur3314, on 07 noiembrie 2014 - 18:54, said:

Hotii mari se fac cu porumbul asta in caz de predare la baza receptie. Te cauta si in fund pt un procent de umiditate sau c.s. Poate sa comfirme cineva daca in zona de nord si vest a tarii se da porumbul cu 0.4 lei? (info culeasa de la un transportator si... incredibila ptr mine)
Este adevarat,la mine in Salaj pe fondul unor recolte foarte bune pretul pietei la porumb stiuleti este 0,40 /kg.La F.N.C. din imediata mea apropiere este0,37 per kg . boabe/stas

#2451
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.115
  • Înscris: 07.12.2009
nu e nimic incredibil ....0.4 ron/kg de porumb e pretul cu care au dat f multi anul acesta.

#2452
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 501
  • Înscris: 26.01.2011
si au mai avut si profit??

#2453
Aerish

Aerish

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 11.11.2013
Si in judetul Alba pretul este intre 0.38-0.40 lei/ kg boabe.

#2454
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011
0.4 stiuleti in Salaj. Sau 0.35 daca e cantitate mai mare. Cu atat il dau eu. Boabe de calitate sunt la 0.5kg. Cei care il culeg cu combina direct boabe trebuie sa-l dea ieftin, ca le mucegaieste.S-a facut porumb mult, oamenii sunt depasiti cu spatiile de depozitare si atunci il vand cum apuca.
Ca si greutate, 1 mc de stiuleti au aprox.500kg. La un randament de 80%, se poate calcula cantitatea de boabe.
Eu inca nu am recoltat tot, pe parcelele in panta am mari probleme cu ochiurile de apa in care ma impotmolesc cu combina.
Dar da Dumnezeu vreme buna, mai bag ceva zilieri pe portiunile mlastinoase si o sa il duc acasa... Ca si medie stau la 8To/ha boabe.
Dezamagitor a fost cel mai scump hibrid cultivat de mine. Pioneer 9578. Stiuleti mici, spre foarte mici. O avea el randament de 90% boabe, dar tot nu compenseaza. Deja e al doilea an in care dau chix cu hibridul asta. Nu se potriveste deloc la mine.
A confirmat P9025 care a ajuns la 11000 kg/ha pe parcele bune.
Incantat de hibrizii de la RAGT in cazul unor parcele cu fertilitate mai slaba si tehnologie sub medie. Anul viitor daca ecartul de pret se mentine la fel, cultiv mai putin Pioneer si mai mult RAGT.
KWS Krabas, potential foarte bun, din pacate a fost semanat in 10 mai intr-o parcela umeda si rece, langa vale, si nu s-a maturizat complet. Dar cules si depozitat stiuleti , e ok. Se usca el la soare.

#2455
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 11.01.2005
La 40bani/kg incerc sa gasesc castigul. Sau macar acoperirea cheltuielilor ( sa nu mai zic de arenda)? Pretul asta inseamna venituri de 3200 lei/ha, iar daca nu gresesc pe undeva pe aici se estimau, mai in primavara doar imputurile la ~2000lei/ha (fara utilaje, zilieri, stat, etc; vorbesc de cheltuieli precizate de cineva care lucreaza terenul cu propriile utilaje, nu de preturile pe care am incercat sa le identific eu). Ma gandesc cum de isi permite cineva sa vanda porumbul la pretul asta sau care este strategia?
Mai mult, ma uitam pe bursa din Chicago si constat ca acolo la o livrare din decembrie pretul ar fi cam la >140USD/to, ceea ce inseamna ca raman cam >30 USD pt ce? Nu stiu care sunt conditiile de tranzactionare dar chiar daca ar fi "pretul la livrare de pe tarla" nu imi vine sa cred ca transportul ar trebui sa fie >30USD/to.

Editat de xtrix, 08 noiembrie 2014 - 20:58.


#2456
laur3314

laur3314

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 05.10.2014
In aceste conditii deja am in gand sa modific graficul de culturi pt anii urmatori. Sau... de studiat posibilitati proprii de depozitare produs boabe cu vanzare in perioada buna/indelungata. Dar aici intervine...blocarea lichiditatilor :) Na belea!

#2457
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.115
  • Înscris: 07.12.2009
transportul este sub 30 $/tona si nu te gandi ca se cumpara porumb din Europa in SUA ...si nici costurile de productie nu sunt aceleasi.

#2458
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
Eu incep sa diversific culturile din cauza preturilor, Din 2016 incep sa rotesc culturile ca sa fac loc pentru cultivarea de capsun si cartof, as incerca si ceva rosii si ardei in camp, dar este in functie de cum ma descurc cu porcii bipezi la capsun si cartof. Ramane si porumbul, dar o sa diminuez mai mult ponderea.

#2459
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.977
  • Înscris: 22.10.2012
Noi sub munte nu stiu ce am putea roti inafara de ochii din cap dupa niste preturi mai bune.
Nu inteleg dece numai prin agricultura is preturi draga doamne dictate de concurenta si prin alte domeni ba.ce treaba am io ci bursa din chicago stiind ca au aruncat in unii ani cereale in ocean .

#2460
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Am recoltat si eu cam o jumatate din suprafata cultivata cu porumb.Hibrizii extratimpurii deja sunt culesi si depozitati sau vanduti.
Ca si cantitate,boabe:
KWS Kambris - aprox 5 tone/ha
KWS Kremos - aproximativ 6.5 tone/ha
Pioneer PR39F58 - aproximativ 6.5 tone/ha.
Toate aceste valori le-am obtinut in terenurile lucrate an de an,in alte terenuri pe care le-am cultivat pt. prima oara nu sunt productiile astea,poate de la anul.
Nu am avut probleme cu umiditatea cu toate ca sunt intr-o zona rece,am reusit sa pun direct in depozit din camp fara probleme de umiditate si implicit mucegaire.Pretul este de 0.5 lei/kg boabe,cu atata vand eu,oare va mai creste pretul?
Am o intrebare la voi,nu stiu ce sa fac cu resturile rezultate dupa combina,sa dau foc si apoi sa ar sau sa incorporez toate resturile vegetale?
Cum este mai bine pentru ingrasarea solului si in general pentru cultura urmatoare?
Precizez ca pe majoritatea locurilor voi semana tot porumb la primavara.

#2461
laur3314

laur3314

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 05.10.2014
Nu arde resturile vegetale niciodata. Pierzi substanta nuritiva, pierzi potential dezvoltare microrganisme. Aici gasesti un mic indiciu despre utilitatea resturilor. http://www.lumeasatu...i vegetale.html

Daca ai timp (desi de acuma, cam greu) dai un disc peste resturile vegetale si le lasi discuite cateva saptamani pana se inegresc partial. Dupa aceea incorporare prin aratura si totul este perfect. (aproape :) )

Dar... indiferent de resturi, nu le arde, ca rezulta pierdere de substanta nutritiva.

#2462
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.115
  • Înscris: 07.12.2009
Cel mai important aspect este sa iti iasa aratura asa cum trebuie ....adanca si curata.

Daca nu reusesti treaba asta pleci din start cu stangul in primavara. Pe un teren denivelat cu resturi de porumb netocate si ramase jumate pe afara vei avea probleme la semanat in special daca folosesti o semanatoare cu patine plus ca la pregatirea patului germinativ iti ies bolovani...

Din proprie experienta iti zic ca nu faci mare branza nici cu focul pentru ca arde doar paisul dintre betele de porumb ramase. Tocmai betele alea sunt problema si de aia porumbul trebuie treierat cat mai de jos sau dat cu tocatorul dupa aceea.

#2463
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Legat de pretul la porumb, si nu numai in portul Constanta. http://agrointel.ro/...rtul-constanta/ va las pe voi sa comentati pretul traderilor. Macar de s-ar apropia si al nostru de al lor

Editat de trottinel, 09 noiembrie 2014 - 16:13.


#2464
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 trottinel, on 09 noiembrie 2014 - 16:11, said:

Legat de pretul la porumb, si nu numai in portul Constanta. http://agrointel.ro/...rtul-constanta/ va las pe voi sa comentati pretul traderilor. Macar de s-ar apropia si al nostru de al lor
La dublu futui in gura de guvernanți. Cum dracu vine asta? Cum? Eu iau 6.9 pe grau si ei il dau cu 1.1 si sigur grau meu e trecut prin firme fantoma chipurile ei lau cumpărat cu 1.00 si il vând cu 1.1 si profit 0 ies pe pierdere paradis fiscal ce mai. Eu câștig 20% - 30% din suma investita minus munca si ei? Si noi decartam la stat.

#2465
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.977
  • Înscris: 22.10.2012
Tre sa fie vre-un guvernant in spatele afacerlor din port

#2466
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 irimiaciprian1, on 09 noiembrie 2014 - 18:27, said:

Tre sa fie vre-un guvernant in spatele afacerlor din port
Se știe bine. Spăgi imense. Întrețineri de partide vacante de lux cadouri in mașini si case. Eeeee ce a ajuns Romania noastră a tuturor. Dar poate so găsi unu învățat cu pușcăria sa ii ciuruiască sa bage frica in ei si după sai vezi. Pe ăștia Nui pune la zid Dna sau anaf sau ieșiri de strada a agricultorilor sau a oamenilor ci arma si la zid. Vor veni si tipurile astea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate