Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Statie grafica

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
stan_ioan

stan_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2005
@mentor:
Diferenta dintre mac si pc este imensa pe partea de DTP, diferenta data atat de pertea hard cat si de soft. Sa fiu mai exact: tot ce e in mac-uri a fost testat sa functioneze impreuna in conditii optime. De aici stabilitatea hard. Pe partea de OS mac-ul are avantajul folosirii resurselor la maxim. Singurul program care nu este recomandat pe mac este corel-ul.
Toate agentiile mari de la noi si 90% din agentiile de afara folosesc mac-uri. De ce oare???

Ca sa revenim la sistemele brand versus cele "home made":
Diferenta majora este testarea componentelor. Toate componentele sunt testate sa mearga impreuna, sa nu dea blocaje. De ce crezi ca producatorul iti recomanda un anumit tip de memorie? Ce poti sa faci este sa te uiti la componentele unei "statii grafice" (cu toate ca asta nu e termenul corect) brand name si sa-ti cumperi si tu componentele. O sa iesi mai ieftin.

In nici un caz sa nu iei un monitor sub 19". Ideal e sa ai 2 monitoare, unul pt suprafata de lucru, unul pt tools-uri. In DTP ai nevoie de toata suprafata ecranului la dispozitie.

Daca ai bani iti recomand monitoarele eizo.
Ai aici ( http://www.tomshardw...2005/08/30/all/ ) un test comparrativ intre cele mai tari 3 monitoare de pe piata. Citeste-l.

#20
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
raman la parerea ca-ti trebuie un CRT mare pt canvas si altul de oricare pt tooluri. LCD-urile nu-s destul de mature pentru grafica, inca.

carcotasii de aici cu "iti iei ochelari", "de dor ochii"  au monitoare de 15 inci in 60 Hz. lasati prostiile ca au mai avansat monitoarele de atunci.

#21
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
1. Poti sa-ti iei zmeul CRT-urilor ca daca nu-i faci periodic calibrare, tot pishu se cheama. Desi unii refuza sa accepte, tehnologia TFT a facut pasi mari in managementul de culoare.
http://www.eizo.com/...phics/index.asp
2. Iar se recomanda carcase antec si placi 6600 si alte prostii pt gaming. Pt cum ar trebui sa arate o statie de lucru check this:
http://www.supermicr...s/system/tower/

#22
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
scumpe.

cred pana la urma ca cel mai ieftin iesi cu un MAC la raportul pret/calitate :)

#23
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 add, on Dec 15 2005, 10:11, said:

raman la parerea ca-ti trebuie un CRT mare pt canvas si altul de oricare pt tooluri. LCD-urile nu-s destul de mature pentru grafica, inca.

carcotasii de aici cu "iti iei ochelari", "de dor ochii"  au monitoare de 15 inci in 60 Hz. lasati prostiile ca au mai avansat monitoarele de atunci.

....si eu ce am recomandat?....tot CRT...iar daca faza cu ochelarii ti se pare o prostie, ei uite ca mie nu mi se pare, pt. ca eu stau 10 - 12 ore pe zi cu ochii in monitoare CRT de 21"....(14 bucati)...si pe mine ma dor ochii de la ele.

#24
stan_ioan

stan_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2005
add, bag seama ca inca nu ai lucrat pe apple display.... si eu eram fan CRT, acum nu mai sunt.

mentor, orice sistem ti-ai lua iti recomand sa iei o placa video si un monitor care sa foloseasca conexiunea DVI.

#25
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
Daca vrei PC, ia-ti AMD 64 X2. Treaba cu megahertii multi e o prostie. Un Mac la 2 GHz merge mult mai bine si mai repede ca un Intel la 3,2 GHz. De la PIII (super procesoare) Intelul a dat-o in bara.
Asadar, ori Mac G5 dualprocessor, ori AMD 64 X2.
Monitorul sa fie cat mai mare si, daca se poate, LCD. Nu conteaza timpul de razpuns pt DTP.

#26
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

 iuliusdobre, on Dec 15 2005, 16:25, said:

Un Mac la 2 GHz merge mult mai bine si mai repede ca un Intel la 3,2 GHz.
De la PIII (super procesoare) Intelul a dat-o in bara.
Monitorul sa fie cat mai mare si, daca se poate, LCD. Nu conteaza timpul de razpuns pt DTP.
numai prostii zici

#27
tobosaru

tobosaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.11.2004
lcd-urile sunt pentru secretare care tehnoredacteaza.
da recunosc...sunt monitoare lcd profesionale, dar te uiti la alea de peste 1000$
vezi...link1

#28
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

 tobosaru, on Dec 21 2005, 05:42, said:

lcd-urile sunt pentru secretare care tehnoredacteaza.
da recunosc...sunt monitoare lcd profesionale, dar te uiti la alea de peste 1000$
vezi...link1


Si ce-i asa profesional la monitorul ala din link? E doar un monitor bun!

#29
Ghiavolu

Ghiavolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.12.2004
Salut:)Si eu mi-am facut un upgrade acum: Amd 64X2 4400+ dual core,2 gb DDram,PB MSI nforce3 ..de placa video hai sa nu povestim -nu am avut bani de una tare pe pcie, de aia am si placa de baza nforce3:(.
Monitoare 1 21" sony trinitron si unu 24" Sun - second hand :notangel:
Incearca un Intel pentium D940 3200X2 dual core.Ala l-am vrut eu:((si nimeni nu mi l-a putut aduce.
www.tomshardware.com -uita`te la testele de procesoare.
Bafta!

#30
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 15.06.2005
Indiferent daca alegi TFT sau CRT fi convins ca iti va place ce vezi. TFT un minus la culori dar la CRT s-ar putea sa fie un minus fff mare la geometrie. Acuma depinde ce conteaza la tine. La mine a contat geometria deoarece nu suportam sa vad o poza sau un film deformat.In Premiere era de-a dreptul criminal cum aratau ferestrele  :death:  Si am ales cel mai scump CRT pe care l-am gasit la mine in oras, nu zic ca era cel mai bun dar nici din clasa celor de 2 bani nu era. LG F900P. Mi-am dorit tare mult acest monitor si atunci cind l-am avut am fost foarte dezamagit de cit de rau se vedea din cauza geometriei. Si prin bunavointa baietilor de la magazinul de unde am cumparat l-am schimbat cu altul...a fost la fel. In final am facut upgrade la un Samsung 930BF si sunt multumit de el. Macar acum ferestrele arata normal.

#31
tobosaru

tobosaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.11.2004
1.Cu ochelarii...am fost la oftalmolog si a zis ca "ochelarii de protectie" is un fel de moft aiurea...n-au nici un efect. Ochii sufera dupa cateva ore de stat pentru ca "muschiul ciliar" al ochilui sta prea mult timp incordat. Ca sa-l odihnesti, trebuie sa te uiti in departare.
2.La ce trebuie hdd de 10.000 rpm ca doar nu lucreaza pe hdd ci din RAM.
3.Macu e stas da scump si softu la fel. Din diferenta de pret mai pui pe un PC de-l faci avion.
4.LCD pt. DPT...de la 1000$

#32
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Mai uitati-va oameni si voi la data ultimului post  :w00t:

#33
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Ce considerati mai uitl: Xeon / Opteron sau Core 2 Duo / Athlon 64 X2  de aceeasi bani?
Merita un sistem workstation chiar atat de mult pentru DTP si grafica 3D?

Placile de baza pentru Xeon au controller SCSI integrat? Merita un hdd SCSI de 15k rpm in locul unui RAID cu 2 SATA?

Am observat ca un Apple serios duce la 3000 de euro... pai la banii astia se poate construi un PC cu mult peste specificatiile Apple!

#34
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005
pentru DTP, daca as avea 3000E fara a sta pe ganduri mi-as lua MacPro.
Acum lucrez pe un 'vechi' G5, si nu prea am de ce a plange. Mda, Conroe'u de acasa, randeaza mai repede. Insa noile MacPro-uri au tot C2D in ele.
+ La Mac scapi de Win, nu tre sa stai cu morcovu ca nu-ti ajunge sursa, ai un SO care stie sa gestioneze foarte bine resursele, lasand la o parte feeling-ul. + In toamna iese Leopardul care iarasi e cu vreo generatie sau doua peste Vista... Am pus mana si pe Vista... tz tz.
Si apoi ce PC iti iei tu in 3000 de EUR care sa bata cele 8 nuclee de la MacPro? Dap, daca iti pui 2 G8800 si un Aegia pe el.. dar atunci nu mai vorbim de o statie de DTP...

#35
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Care mai sunt tendintele in materie de statii grafice. Vorbim aici de "motor", nu de mousi, tastaturi sau monitoare.
Ma intereseaza o configuratie foarte puternica acum, dar si peste un an, poate doi.

Se va lucra cu softuri sub XP, deci MAC-ul nu ar fi prima prioritate, dar astept sugestii si din partea asta.

Procesor - foarte puternic (ceva dual sau quad - puterea a 4 procesoare - daca exista asa ceva)
Memorie - 4 poate chiar 8 GB ceva rapid (DDR2 sau 3 in dual channel, viteze peste 800 MHz)
Grafica - 1 GB DDR3 sau 4, pe 384 biti, sau mai mult
HDD - nu ajunge un SATA 2 (7200 rpm) cu 32 MB buffer ? Care sunt mai puternice ? Mai exista SCSI la 10mii rpm ?
Praca de baza - sigura si stabila
Racire profesionala (mainboard, adaptor grafic, memorie, sursa, carcasa)

Astept ceva sugestii cu produse de top in domeniu

#36
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

 vladut_v, on Jan 28 2008, 01:22, said:

Care mai sunt tendintele in materie de statii grafice. Vorbim aici de "motor", nu de mousi, tastaturi sau monitoare.
Ma intereseaza o configuratie foarte puternica acum, dar si peste un an, poate doi.

Se va lucra cu softuri sub XP, deci MAC-ul nu ar fi prima prioritate, dar astept sugestii si din partea asta.

Procesor - foarte puternic (ceva dual sau quad - puterea a 4 procesoare - daca exista asa ceva)
Memorie - 4 poate chiar 8 GB ceva rapid (DDR2 sau 3 in dual channel, viteze peste 800 MHz)
Grafica - 1 GB DDR3 sau 4, pe 384 biti, sau mai mult
HDD - nu ajunge un SATA 2 (7200 rpm) cu 32 MB buffer ? Care sunt mai puternice ? Mai exista SCSI la 10mii rpm ?
Praca de baza - sigura si stabila
Racire profesionala (mainboard, adaptor grafic, memorie, sursa, carcasa)

Astept ceva sugestii cu produse de top in domeniu
pai un "motor puternic" pt grafic nu inseamna numai procesor
mobo sk771
dual xeon
ddr2 ECC
quadro fx
raid0 de raptor (SCSI/SAS sunt mai mult pt enterprise) pt so/soft/lucru: ideal ar fi sa ai matrici separate pt so+soft si lucrul efectiv
un seagate ES2 pt storage (marimea e in functie de cat passtrezi pe hdd)
server case (rack sau tower, in functie de unde o pui)

depinde la ce nivel lucrezi
daca lucrezi la nivel mai mic merge si
sk775
quad core
un ati
raid de sata2 (wd YS sau seagate ES2)+storage-ul de mai sus
ddr2
o carcasa mai slabuta (pt nivelul asta)
o sursa stabila


racirea profesionala inseamna rack+climatizare
ce vezi tu pe net cu water/freon si alte nebunii sunt pt entuziasti

Edited by kretzu77, 28 January 2008 - 09:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate