Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Harry Potter- pareri generale

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
terratec, deja delirezi ampulea. Harry Potter a schimbat vieti multe in bine si a facut copiii sa citeasca care inainte nu citeau. Nu a indemnat pe nimeni sa fie satanist, ocultist sau mai stiu eu ce

Edited by zedicus, 19 December 2014 - 21:34.


#20
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Arianna-D, on 19 decembrie 2014 - 19:41, said:

Prien, nu sochezi pe nimeni, eu de exemplu nu am citit basmele romanesti Posted Image.
Pacat. Eu ma consider ca apartinand culturii acestui popor, care are si calitati si defecte, asa cum are fiecare popor...Scotienii sunt zgarciti..Noi ospitalieri..
Asa ca e pacat ca nu ne citesti..

 Arianna-D, on 19 decembrie 2014 - 19:41, said:

. ..Am "devorat", in schimb, HP (cum puneam mana pe un volum in 2 zile era gata).
Foarte frumos.

#21
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Nu e chiar seria mea preferata dar mi s-a parut ok.Ceea ce nu vedeti voi este ca volumele repsective efectiv i-au convins pe tineri sa citeasca,nu sa se joaca pe computer sau sa bata mingea 25 ore/zi.Sunt o gramada de tineri care citesc si azi chiar daca "exista si filmele" si este important pentru ca le dezvolta vocabularul si imaginatia,in special daca nu sunt vorbitori de limba engleza nativi.Sa nu mai vorbim de succesul comercial,multi dau cu noroi in HP ("e stupid,e imatur,e plagiat dupa") dar de fapt sunt gelosi pe milioanele de fani si lire castigate .

#22
Nereyda

Nereyda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.01.2016
Harry Potter a fost cartea care m-a facut sa descopar si sa iubesc literatura. Am inceput sa citesc prima carte la varsta de 10 ani spre 11 la fel cat avea si personajul principal. Am facut parte din generatia care isi rezerva cartea ca sa o poata cumpara in ziua cand se publica. Cand am ajuns la ultimul volum, mi-am propus sa citesc doar 5 pagini pe zi pentru ca nu vroiam sa se termine. Alaturi de aceasta carte am ras, am plans si am crescut. Se bazeaza pe mesaje de onestitate, curaj, prietenie. Egalitatea intre rase si egalitatea intre clase sociale. Nu instiga la vrajitorie si nu transmite nici un mesaj daunator unui copil, ba din contra.

#23
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Eram la o expoziție de carte și apare un grup de pici însoțiți de vreo două "învățătoare". Picii erau atrași de cărțile frumos ilustrate, benzile desenate, enciclopediile cu multe poze... Reacția scorpiilor de "învățătoare" a fost "Ce vă trebuie vouă Harry Potter, n-aveți ce vedea acolo că nu se cere la școală". Îmi venea să le strîng de gît. Atunci mi-am dat seama că școala îi îndepărtează pe copii de dorința de a citi, școala românească e rigidă și incapabilă să se adapteze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate