Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Probleme Colon

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Tatal meu a fost operat de cancer de colon. Momentan este in spital, are 6 zile daca luam in calcul ziua operatiei si cea in care scriu. Pare sa se refaca momentan, a avut o tumoare cu diametrul de 7 cm in zona flexurii hepatice. Din ce a spus medicul tumoarea invadase grasimea adiacenta. Asteptam rezultatele de la biopsie sa vedem ce va fi atunci dar pana in acel moment inca caut pe net informatii.

Cam ce se poate face pana la inceperea tratamentului cu citostatice(am inteles ca se va face dupa 5 saptamani)?

O alta chestie care ma roade este tratamentul cu celule stem. Am vazut ca sunt o gramada de remedii care promit cresterea numarului de celule stem, etc. Functioneaza? ce ar merita incercat? Ma gandeam in prima faza la cei de la herbagetica.
Legat tot de aceste celule, il pot ajuta cumva pe tatal meu printr-un transplant, ceva? Eu am 24 de ani iar el 66. Ma gandesc ca fiind tanar si fiind copilul lui as putea face asta. Am gasit informatii asa in scop teoretic dar nu am gasit pe nimeni sa faca asta.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,841
  • Înscris: 10.12.2006
Fii sigur ca nu exista "tratament cu celule stem" intr-o pastila.

#3
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Stiu asta, ma gandesc totusi ca unele poate ajuta(mai mult sau mai putin) si daca chestia asta il poate ajuta pe tata de ce sa nu incerc?
Pentru un tratament diferit de cel dintr-o pastila unde ar trebuie sa caut? Cui sa ma adresez?

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Citeste aici: http://www.tehnium-a...arii-din-sange/

Despre extrasul de lamaie cu bicarbonat.
Nu strica sa il incerce.

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 geopsi, on 25 ianuarie 2014 - 13:25, said:

Stiu asta, ma gandesc totusi ca unele poate ajuta(mai mult sau mai putin) si daca chestia asta il poate ajuta pe tata de ce sa nu incerc?
Pentru un tratament diferit de cel dintr-o pastila unde ar trebuie sa caut? Cui sa ma adresez?
Stii ce-s alea  AMINELE vieţii ? eh , cu alea se face bine , dar numa naturale , proaspete , şi pe lângă toate astea o stare psihică de optimism , să renunţe la toate viciile şi obiceiurile nocive ,

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
condoleante!

#7
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

 pacopaco1967, on 25 ianuarie 2014 - 13:40, said:

Stii ce-s alea  AMINELE vieţii ? eh , cu alea se face bine , dar numa naturale , proaspete , şi pe lângă toate astea o stare psihică de optimism , să renunţe la toate viciile şi obiceiurile nocive ,
Nu stiu la ce te referi cu aminele vietii. Poti detalia?
Nu e un om vicios, nu fumeaza, nuprea bea(doar rar si in limite normale), seara se culca in jurul orei 9-10 dar se trezeste pe la 6-7.
Unele cunostiinte au mai avut, chiar ceva mai grav decat are el totusi vreau sa profit de tot ce se poate face la momentul actual, de asta intreb.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010
Ia legatura cu doctori, nu cauta raspunsuri pe forumuri. Fiecare trup e diferit. Sunt tratamente la care unii au raspuns si altii nu. Nu degeaba se face o facultate de 6 ani si un rezidential de inca vreo 4.

Tinand cont de varsta, banuesc ca peste 50 ?, cu o tumoare deja intr-o faza avansata refacerea dupa operatie poate dura mult mai mult decat la un tanar de 20. Si cum am mai spus raspunsurile de pe net is cam cu 2 taisuri.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dar poti cauta raspunsuri in statistici!!!

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cancerul nu are remediu, asa ca nu te increde in promisiuni, dar in functie de organism poate sa aiva o evolutie favorabila  in urma chimioterapiei si chiar poate sa intre in remisiune, sau poate sa evolueze pe o periada lunga de timp de ani de zile, dar in acelas timp poate sa aiva o evolutie fulminanta si sa se raspindeasca in organism rapid.
E bine sa fie realist si puternic si sa traiasca viata la maxim, toata lumea e datoare cu un sfarsit si multi uita acest aspect.
Sa aveti parte de multa sanatate.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,841
  • Înscris: 10.12.2006
Daca mai zic mult de iarba de grau o sa fiu etichetat drept nebun, dar fie, daca 1 din 10 oameni ma asculta e ok.
Iti recomand Vindecari miraculoase cu iarba de grau - Steve Meyerowitz combinat cu o dieta bazata absolut pe cruditati (fructe si legume crude, nu fierte, nu prajite). Tatal tau e in varsta si e inutil sa insisti cu tratamente conventionale care la varsta lui nu fac decat sa-l slabeasca si mai tare.

Chemoterapia si, de fapt, orice metoda terapeutica ti-ar indica un medic (inclusiv operatia), nu face decat sa prelungeasca viata pacientului, de obicei cu putin timp dar cu costul calitatii vietii. Nu e vindecare si doar intarzierea deznodamantului. Eu daca aveam cancer la colon preferam sa mor rapid intr-o luna decat sa ma chinui sase luni la pat facand pe mine si mancand cu paiul.

Insa inteleg ca speranta moare ultima.

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in afara de iarba la care nu ma pronunt, ai un follower Posted Image
admir foarte mult felul cum gandesti

#13
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Pai am scris in primul post ca are 66 de ani si ca a fost deja operat.
Eu din ce am inteles cancerul de colon de obicei se trateaza, adica nah o cunostiinta  a avut acum 20 de ani ceva mai rau ca tata si acum e bine. Prietenu la care am apelat cand am venit fusese operat acum 3 ani si era ok. Nu o fi tata chiar asa sa nu o mai duca si el.
Dupa ce iese din spital, probabil poimaine, trebuie sa asteptam o perioada si apoi sa mergem la oncolog.
Ceea ce ma intereseaza ft tare este unde gasesc cel mai bun oncolog, ce tratamente sunt mai bune si daca pot opta pentru ceva homeopat bun.

#14
mire_

mire_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2010
buna,
imi poate spune cineva ce inseamna urmatorul rezultat al unei biopsii recoltate in timpul unei colonoscopii? :
" Fragmente bioptice din mucoasa colonica, histopatologic cu leziuni de polip hiperplastic colonic, bogat in celule caliciforme, cu moderat infiltrat cronic limfo-plasmocitar cu rare eozinofile in lamina propria; moderata hiperemie si edem interstitial; discreta fibroza interstitial.
Polipi hiperplastici colonici, bogati in celule caliciforme"
multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate