Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Achizitionare TV Vortex?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
wolverine13

wolverine13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2012
Salut, as dori sa imi achizitionez un TV VORTEX LEDV-32E1D, dar nu stiu nimic despre aceasta marca. Ma-ti putea ajuta cu  ceva pareri despre acest TV sau despre aceasta marca?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Marca OEM Romaneasca, adica te duci in CHina cu cateva sute de mii de EUR si producatorii iti pun ce marca vrei tu pe produs.
Vortex = ieftin, nu neaparat bun/prost, ci in zona mediocru.

Nu exista minuni...

#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010
probabil de la Altex, au trecut pe Vortex acum, inainte erau pe Teletech, care nu erau rele deloc.despre Vortex,nush ce sa zic..

#4
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Am Vortex acasa nu am avut probleme cu televizorul
Nu am modelul Led

#5
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012

 wolverine13, on 22 ianuarie 2014 - 21:18, said:

Salut, as dori sa imi achizitionez un TV VORTEX LEDV-32E1D

La ce pret l-ai gasit? vreun pont? pe flanco am vazut un model asemanator, cu 800lei
http://www.flanco.ro...on-v32c02d.html

#6
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
E 750 lei acum, la ALTEX. Sunt curios daca are rata de refresh de 50Hz sau 100Hz... Cred ca la banii astia, doar de 50 Hz.

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Am luat din "greseala" LED-V32C02D in loc de LEDV-32E1D, si iata review-ul.
Ma cam miram eu ca la LEDV-32E1D lumea spunea ca de pe USB merge totul OK in comentariile de pe Altex.ro, ma uit pe cutie, si cind colo LED-V32C02D si observ ca comentariile erau pentru LEDV-32E1D.

Pro:
- face multe la banii astia ( 750 RON de la Altex )
- imagine ok
- tunerul digital DVB-C - foarte ok chiar si pentru posturile HD codate H264
- functia de record ce face captura la stream-ul digital direct pe stick USB ( n-am incercat sa fac captura si la ceva de pe Analog TV, nici nu stiu daca merge, dar nici nu ma intereseaza )
- schimba posturile destul de repejor
- ruleaza fara probleme filme HD din containere MKV; am testat si cu avi cu un .srt langa si a fost super ( vezi la contra )

Contra:
- telecomanda trebuie tinuta putin inclinata sau mai invers ca sa mearga - e putin aiurea pus LED-ul de IR
- nu are sunet la filmele ce au sunetul codat DTS sau AC3
- nu are sunet la posturile TV ce au sunetul codat AC3 ( UTV HD )
- nu corecteaza rezolutia pentru filmele de pe USB ( adica nu baga dungi negre sus si jos, ci alungeste imaginea; nu poate fi corectat din butonul de Aspect Ratio ).

Partea cu sunetul AC3, cred ca stiu de unde se trage, si anume de la bani. AC3 e sub licenta Dolby, si cam costa.

Am vazut ca exista posibilitatea de software update, macar AR-ul filmelor de pe USB daca le-ar rezolva ar fi ok.

Edited by InTech, 12 April 2014 - 18:49.


#8
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Resuscitez topicul - ce parere aveti de asta http://www.mediagala...x-led-v24e18dfc ? Din pacate tipul ecranului (tn, va ,ips) nu este specificat si nici unghiul de vizualizare :(

#9
flopy1976

flopy1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.12.2009
Eu am modelul VORTEX LED-V32C02D  de 6 luni cumparat de la Altex.Nu am avut nici o problema cu el .Deschide orice format de pe stick usb,iar la abonamentul tv de la rds merg toate programele digitale fara nici o problema.Pentru programele codate (gen HBO) iti trebuie smartcardul livrat gratuit de cei de la rds.

#10
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Bine mai flopy ce esti membru din 2009 dar ai un singur post facut in 5 ani.
Te credem si pe tine si pe cei de la Altex care l-au ieftinit acum de 850 la 799 RON. Ciudata variatia de la 750 RON din Aprilie pina la 850 RON, instabila tare piata.

#11
ionescu78

ionescu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 28.08.2005
salutare,
am luat si eu de curand un VORTEX LED-V32C02D dar mie nu-mi prinde si posturile digitale!
doar cele normale, adica vreo 60 canale in total daca nu ma insel.
In camera cealalta am un alt tv, un LG 32LS5600 si cu ala prin toate canalele HD, fara receptor special de la RDS fara nimic, in total aprox. 130 canale
Aveti idee care sa fie problema?
Trebuie sa setez eu ceva la Vortex atunci cand dau cautare de canale ?
Multumesc,

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Păi ar cam trebui să fii atent atunci când intri în meniul de scanare (sau acord automat/manual). Nu știu cum arată meniul la Vortex-ul ăsta, dar trebuie să păstrezi o similitudine cu meniul LG-ului, în sensul că scanarea trebuie făcută pe Cablu și pe întreaga plajă de frecvențe (pe Total/Complet sau cum s-o numi în meniul televizorului). Am văzut că are tuner DVB-C, deci n-ar trebui să fie o problemă în a găsi canalele digitale.
Dacă nu te descurci, fă niște poze cu meniul de scanare și pune-le aici.

#13
ionescu78

ionescu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 28.08.2005
pai am tot rascolit prin meniu dar n-am reusit, cred ca problema este la CONEXIUNE TV, in sensul ca este blocat pe AER (vezi poza atasata)
nu pot seta altceva, de fapt nu-mi da voie sa accesez functia respectiva.
Sa fie un bug la soft cumva?

Attached Files


Edited by ionescu78, 01 November 2014 - 14:32.


#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Încearcă mai întâi o revenire la setările din fabrică. Nu știu dacă televizorul ăsta are și diferite moduri de funcționare (Demo magazin și Acasă, așa cum are LG-ul), dar poți verifica și, dacă le are, să fii sigur că ești pe modul Acasă.
Dacă nici după revenirea la setările din fabrică nu poți seta Cablu în loc de Aer (ce tâmpenie, puteau pune Terestru...), schimbă țara, setează ceva de prin nordul Europei (Suedia, Finlanda, Norvegia, chiar Germania), și apoi verifica dacă ți s-a activat intrarea de cablu. Dacă da, de aici mai departe ar trebui să te descurci.
Dacă însă rezultatul e negativ, părerea mea este că ar trebui să-l schimbi sau să-l trimiți în service pentru verificare.

#15
ionescu78

ionescu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 28.08.2005
Am incercat toate variantele de mai sus si nici un rezultat din pacate, tot nu se activeaza functia respectiva.Intre timp am trimis si un mail la furnizor sa-mi trimita ultimul update de soft, asta ca sa nu fiu nevoit sa-l trimit in service si sa pierd timpul. Sper sa rezolv pe aceasta cale, daca tot nu se rezolva il duc la Altex sa mi-l schimbe/repare. Chiar nu-mi convine sa nu mearga functia aia sincer...
Multumesc de ajutor oricum.

#16
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Îmi pare rău că nu merge, sper totuși să o rezolvi cumva!
Baftă!

#17
catme

catme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2007
Daca nu ai rezolvat inca , incearca sa selectionezi intai de la [SOURCE] - DTV apoi intra in [MENU]- Canal - si alegi tipul de Legatura TV Aer sau Cablu apoi Cautare automata si acolo poti alege Toate, DTV SAU ATV . ATENTIE !!! Alegerea Legaturii TV (AER sau CABLU) ramane implicita si daca schimbi ulterior Sursa pe ATV. Daca primesti softul nou sa-mi spui si mie ca nu-mi recunoaste CI+. Succes!

#18
kotoi

kotoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.11.2007
Salut, sper sa fie in regula sa postez aici.
Vreau sa-mi cumpar un televizor TV LED Toshiba 32P1300DG, dar nu are tunner digital. Ce inseamna mai exact? As vrea sa-l folosesc cu cablu normal, fara decodor de la digi, upc, etc. E in regula?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate