Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Adaptor DVI - VGA?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ZerOni

ZerOni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.01.2014
Salut,am o intrebare: vreau sa conectez un PC la monitor, iar eu am un adaptor DVI-VGA si un cablu VGA. Calitatea imaginii va fi la fel ca pe DVI? Sau va fi VGA?

Mentionez ca monitorul este full HD!

Edited by ZerOni, 21 January 2014 - 06:57.


#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,155
  • Înscris: 24.11.2006
Depinde ce intelegi prin calitate VGA. Altfel spus VGA-ul va avea o calitate mai slaba a imaginii fata de o conexiune DVI. Acum depinde si de capabilitatea placii video. Poate sa ofere o rezolutie de 1920x1080? Un cablu de calitate VGA iti ofera o rezolutie maxima de 1600x1200, daca nu ma insel.
Daca respectivul televizor are si o intrare HDMI te-as sfatui sa-ti cumperi un adaptor DVI-HDMI, in acest fel imaginea va fi "net superioara", daca imi permiti comparatia fata de un conector VGA.
Apropos, despre ce televizor vorbim?

Mai devreme spuneai ca e vorba de un televizor, acum am vazut ca ai reeditat postul. Oricum rapsunsul ramane valabil partial. ;)

Edited by un_el, 21 January 2014 - 07:29.


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-am inteles nimic!!! ce iesire ai disponibila la PC si ce intrare ai la monitor?
VGA e analogic, DVI/HDMI e digital
nu exista compatibilitate intre ele
se face o conversie cu un convertor activ alimentat separat

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Nero-d, on 21 ianuarie 2014 - 08:20, said:

nu exista compatibilitate intre ele
se face o conversie cu un convertor activ alimentat separat
As adauga faptul ca asta depinde de tipul mufei iesirii DVI. Poate e DVI-A sau DVI-I, si atunci permite numai semnal analog, respectiv analog sau digital.

Edited by Hider141, 21 January 2014 - 08:57.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Se vede OK cu adaptor DVI - VGA

Quote

Today, the VGA analog interface is used for high definition video including 1080p and higher. While the VGA transmission bandwidth is high enough to support even higher resolution playback, there can be picture quality degradation depending on cable quality and length. How discernible this quality difference is depends on the individual's eyesight and the display; when using a DVI or HDMI connection, especially on larger sized LCD/LED monitors or TVs, quality degradation, if present, is prominently visible. Blu-ray playback at 1080p is possible via the VGA analog interface, if Image Constraint Token (ICT) is not enabled on the Blu-ray disc.


#6
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Eu am adaptor DVI->VGA si se vede bine la monitor..

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

 Nero-d, on 21 ianuarie 2014 - 08:20, said:

n-am inteles nimic!!! ce iesire ai disponibila la PC si ce intrare ai la monitor?
VGA e analogic, DVI/HDMI e digital
nu exista compatibilitate intre ele
se face o conversie cu un convertor activ alimentat separat

Nu se face nicio conversie. Exista adaptoare simple si ieftine de la DVI la VGA. Calitatea imaginii va fi cam tot pe acolo.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ca acesta
http://www.conectica...CFURc3godOE0AYA
nu prea sunt convins ca merge, dar zice ca are un cipset CH7101 si probabil se alimenteaza din mufa hdmi (hdmi ofera si alimentare??)

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 Nero-d, on 21 ianuarie 2014 - 08:20, said:

n-am inteles nimic!!! ce iesire ai disponibila la PC si ce intrare ai la monitor?
VGA e analogic, DVI/HDMI e digital
nu exista compatibilitate intre ele
se face o conversie cu un convertor activ alimentat separat
ai aici o schema pentru un convertor DVi=>VGA care nu foloseste nici o componenta activa: http://www.instructa...on-on-a-Budget/

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am monitor full HD legat pe VGA si se vede f bine. Garantat nu poate sa isi dea seama nimeni ca e pe VGA. Nu e nicio limitare la 1600x1200.

Adaptorul ala nu e un adaptor, e doar o mufa pentru ca in iesirea DVI sunt ambele semnale, si analogic si digital. Cu un adaptor pt mufa VGA se ia doar semnalul analogic care iese prin mufa aia.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
VGA-ul se vede cat de cat dar la rezolutii mari o sa vedeti ca incep problemele, respectiv tendinta fina de a dubla linii, apar interferente la contraste samd. Se poate lucra dar nu e normal sa stai in VGA la 1920.
Placile video moderne ar putea sa nu mai dea semnal alalog pe DVI, e vorba de cele care au numai DVI-D... se considera ca in viitor VGA-ul va disparea.

 undercoverbrother, on 21 ianuarie 2014 - 10:00, said:

Am monitor full HD legat pe VGA si se vede f bine. Garantat nu poate sa isi dea seama nimeni ca e pe VGA.
Cu niste paternuri speciale eu ma prind. Asa la prima vedere nu e diferenta dar apar din cauza cablului si a frecventei mari tot felul de distorsiuni mici.

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Dupa calibrare (automata) nu bate un pixel pe langa.
Aveam un cablu HDMI. Nu mergea bine, probabil din cauza cablului, am legat VGAul si asa a ramas. Dupa aceea am legat si televizorul HDR din alta camera si cum prin gaura pe care o aveam in perete pe langa tevi nu trecea decat o mufa HDMI iar placa nu are 2 iesiri digitale, asa a ramas.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Handicarpati, on 21 ianuarie 2014 - 09:23, said:

Nu se face nicio conversie. Exista adaptoare simple si ieftine de la DVI la VGA. Calitatea imaginii va fi cam tot pe acolo.

Adaptoarele alea nu sunt adaptoare reale. Pur si simplu unele iesiri DVI permit si treceera semnalului analogic prin cativa pini situati intr-o parte - acea "cruce".
Adaptorul de care zici tu preia acel semnal si il pune pe o mufa standard VGA. Standardul a fost introdus din motive de compatibilitate ptr placile video - mai exact cand au aparut placile video cu doua iesiri DVI ( atentie - numai una permite si iesire analog, cealalta e pur digitala ) aveau nevoei si de o compatibilitate cu monitoarele care n-aveau intrari digitale ci doar VGA-ul analogic.
Cum nu puteau sa mai adauge inca o mufa a aparut hibridul asta.

Numele sau e DVI-I. pe el se gaseste o iesire de tip analog pe langa cea digitala. vezi si aici - http://en.wikipedia....rface#Connector

Daca in cazul de fata la placa video este iesire DVI-I si prin adaptor se conecteaza cu un cablu VGA la intrarea VGA a monitorului nu e nicio problema.

Daca monitorul are doar intrare DVI si placa video are iesire VGA atunci nu se poate face nimic. Intrarea e pur digitala si e nevoie de convertor VGA la DVI ptr a functiona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate