Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sfat Achizitie Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
iurcutiura

iurcutiura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2014
Buna ziua....As dorii sa va dati cu parerea, despre urmatoarele laptopuri...

Prima data am vrut sa achizionez un laptop pana la 2000 de lei...astfel...am vrut sa merg pe modelul ASUS

http://www.mediagala...b-ddr3-free-dos

dar am cerut un ajutor de la un prieten care se stie in domeniul asta si mi-a recomandat:

http://www.emag.ro/l...4/pd/D2L6JBBBM/

Ce nu mi-a placut de varianta aste este ca are placa Video AMD, am mai avut un HP Pavilion cu model de placa Video AMD, am dat 2000 de lei pe el...si intr-un an din cauza ca se supraincazea, si-o luat adio...:))) ( se incalzea chiar de la inceput, exclus praf, si tinere in pat)

astfel am zis sa maresc acum miza...:))))) daca tot am ajuns la 2600....poate atunci mai pun 1 mil, 2....si ma duc pe varianta

http://www.emag.ro/u...7/pd/DJCXJBBBM/

Ce-mi RECOMANDATI? VREAU PARERI, FATA DE PRET/CALITATE, PT LAPTOPURILE DE SUS....

DAR DACA AVETI ALTE SOLUTII, SUGESTII POATE MAI BUNE...VA ROG SA-MI COUNICATI.....MULTUMESC DIN SUFLET ASTEPT PARERI....:D

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Siii.... La ce zici ca il vei folo?
Intre 2000 si 2600 lei e gaura mara ce e acoprita de muulte alte modele mai performante sau mai calitative decat de ai ales tu.

#3
iurcutiura

iurcutiura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2014
De folosit la ce pot sa-l folosesc? Posted Image) jocuri nu ma prea joc....dar in schimb, pentru programe de inregistrare audio ( de studio, gen Cubase,) eventual editari video, stiu eu un Adobe Premier, Pinnacle, pentru proiectare de ex AutoCad, genul asta de programe, care folosesc destul de multe resurse,.

Si care sunt alea mai performante si mai calitative? Posted Image....

Multumesc

Edited by iurcutiura, 21 January 2014 - 11:53.


#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Afla motivul desigilarii, ca ar fi best-buy din orice punct de vere:
http://www.pcgarage....lack-desigilat/

De regula, sunt doar desigilate si in stare estetica si tehnica perfecta.
Iei asa un i7 Quad-Core, o placa video cu ceva CUDA Cores, in caz ca faci modelare 3D prin CAD, sunet de nota 10 (subwoofer extern inclus si soft audio cu destule setari pentru reglare), ecran mat.

#5
iurcutiura

iurcutiura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2014
Nu prea as vrea mere pe ASUS, am auzit mai multe "povesti", ca cica is varza in ceea ce priveste constructia lor, daca se strica e gata de el...multa lume ma indruma spre un DELL sau LENOVO, nici nu stiu ce sa aleg, ca-s prea multe pe piata....si sa dau atati bani, apoi sa nici nu ma tina...:( cum am patit cu modelul de HP precedent ce l-am avut...as merge pe un Lenovo, totusi au un pret mai bun decat DELL....

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mama lor de preconceptii.
Acea multa lume ce laptorui Asus a avut si cum s-au stricat?

Vorbim aici de un R, o serie ce deriva din gama N, premium de altfel de la Asus, cu mult peste orice Lenovo si Dell la constructie / performanta in aceeasi bani.
Decat un platic amarat, nu crezi ca-i mai bine un aluminiu la constructie? Eu zic ca da.

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postiurcutiura, on 21 ianuarie 2014 - 12:52, said:

Nu prea as vrea mere pe ASUS, am auzit mai multe "povesti", ca cica is varza in ceea ce priveste constructia lor,
Eu zic sa ti schimbi sfatuitorii.
Si sa mergi pe acel asus resigilat

#8
iurcutiura

iurcutiura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2014
Problema e ca se cam incalzeste in spate, 80 de grd...eu zic ca e mult...nu stiu, asta ma sperie cel mai mult...daca se supraincalzeste durata de viata-i cam scade

http://www.youtube.c...A8t0dZGoQ#t=236

In concluzie nu cred ca e chiar cea mai buna varianta..;) Parerea mea...

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si crezi ca Lenovo sau Dell stau mai reci?
E laptop, nu desktop, n-o sa-ti stea in Load in sub 75 grade niciunul.

In concluzie, tu nu stii ce vrei, ai idei preconcepute pentru un anumit producator fara un fundament real si nici nu vrei sa asculti ce ti se spune.
In fine, nu sunt banii mei la urma urmei.

Edited by georgik12, 21 January 2014 - 18:39.


#10
iurcutiura

iurcutiura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2014
Pai de exemplu Lenovo

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hbxSDV7LfKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acuma ca nu are carcasa de aluminiu, asta este,.....si ecranul nu e mat :(...Dar decat sa stau cu gandul ca de ce mi se supraincalzeste...

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cum ziceam, nici tu nu stii ce vrei.
Realizezi ca procesorul de pe Lenovo e un i3 si placa video o 720M, nu? Ce consuma muult mai putin si degaja o caldura mult mai mica fata de i7 + 740M.
Si cu toate astea, nu are decat 73 grade la temperatura procesorului.

PS: Sa nu crezi ca Asus`ul ala are 80 grade el, in sine, ca laptop.
80 grade au componentele, ca laptopul in sine sta sub 40 grade la temperaturi.

PPS: Supraincalzirea la un laptop nu inseamna 80 grade, ci de la 90-95 grade in sus.
Repet, nu e desktop sa-ti stea sub 70 grade, vorbim de performanta relativ mare, dimensiuni reduse si cooler la fel redus.

Edited by georgik12, 21 January 2014 - 18:46.


#12
iurcutiura

iurcutiura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2014

View Postgeorgik12, on 21 ianuarie 2014 - 18:34, said:



In concluzie, tu nu stii ce vrei, ai idei preconcepute pentru un anumit producator fara un fundament real si nici nu vrei sa asculti ce ti se spune.
In fine, nu sunt banii mei la urma urmei.

Normal ca nu stiu ce vreau, pentru am facut odata greseala sa-mi iau ceea ce nu trebuia,

Cer doar pareri, in afara de ASUS-ul asta un alt model, asta sincer nu-mi place ca se supraincalzeste, pentru mine e cel mai mare dezavantaj....un alt model, ceva? nu-mi recomandati numa asta singurul este...a-ti spus ca sunt o gramada mai calitative si mai bune...:)

http://www.emag.ro/l.../D2L6JBBBM/  

La asta fac referire, cu procesor i7 :D

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Lucrezi in CAD, n'are ce cauta o placa video AMD in specificatii, ti'ar fi inutila.

Asus'ul e best-buy, dar tu nu poti intelege ca alea sunt temperaturi normale ce le atingi pe orice alt laptop la banii astia. Si asta ti'o zice un posesor de R501 de 4 luni, nu unul care a rulat 2 teste pe el si a dat verdictul.

In fine, se pare ca nu ai incredere in ce ti se spune, asa ca probabil o sa stau deoparte.

#14
iurcutiura

iurcutiura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2014

View Postgeorgik12, on 21 ianuarie 2014 - 18:55, said:

Lucrezi in CAD, n'are ce cauta o placa video AMD in specificatii, ti'ar fi inutila.

Pai de ce ar fi inutila, ca n-am inteles? nu e destul de performanta?

"The performance of the Radeon HD 8570M is similar to the old Radeon HD 6570M or GeForce GT 630M"

#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
CAD'iul stie de accelerare GPU folosind CUDA, tehnologie specifica nVidia. 8570M e o gluma proasta pe langa 740M'ul de pe Asus, chiar daca face referire si la jocuri.

#16
iurcutiura

iurcutiura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2014
Am inteles, multumesc mult de ajutor :)

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postgeorgik12, on 21 ianuarie 2014 - 19:06, said:

CAD'iul stie de accelerare GPU folosind CUDA, tehnologie specifica nVidia. 8570M e o gluma proasta pe langa 740M'ul de pe Asus, chiar daca face referire si la jocuri.
Pai da dar asus ul se supraincalzeste :)))

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Lasand gluma la o parte, Alin, ca posesor de Y510, ne poti lamuri si pe noi ce temperaturi atingi la CPU si GPU cand il pui la treaba?
Sa vedem daca alea 80 grade de pe Asus ii mai par mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate