Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Apa de la robinet

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#37
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
In Constanta se simte gustul de clor, e oribila si din cauza asta beau apa imbuteliata. Prefer Aqua Carpatica, Perena, Dorna sau in ultima instanta Borsec. In plus apa de aici are o duritate fantastica. Cafetiera trebuie sa o decalcifiez  aproape saptamanal, la fel si fierbatorul de apa. In astea bag apa de la robinet, dar incep sa am retineri, am avut doua ocazii in care pur si simplu apa putea.

#38
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Eu am filtru Aquator si e OK.

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,427
  • Înscris: 13.01.2011
Beau filtrata, de la chiuveta nici gand, nici nu cumpar.

#40
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Multumesc lui Dumnezeu ca am cateva izvoare in apropiere. Cumpar la cateva luni doua bidoane de 6 litri de apa plata (Zizin are manerele cele mai confortabile) si le umplu de la izvor. De mai mult de 10 ani n-am mai baut de la robinet, dar daca n-as avea izvoarele aproape mi-as cumpara un sistem bun de filtrare (osmoza inversa) iar copiilor le-as da apa plata (va recomand apa Azuga).
Desi berea Azuga nu se mai produce in localitate de cativa ani, apa este imbuteliata chiar acolo si este excelenta.

#41
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,465
  • Înscris: 29.07.2013
Uitati aici un articol interesant despre apa imbuteliata:

DESPRE APA IMBUTELIATA
In urma unui studiu realizat de un post american de televiziune s-a ajuns la concluzia ca nu intotdeauna apa imbuteliata are calitatea la nivelul mentionat de producatori pe etichete. In unele cazuri chiar, s-a constatat ca apa imbuteliata nu este cu nimic mai buna decat apa de la robinet !
FAPTE:
1.   Consumul de petrol pentru producerea de PET uri, intr-un an este de 17 milioane barili, adica exact necesarul pentru a exploata 1,3 milioane automobile, nemaipunand la socoteala combustibilul consumat pentru transport !
2.   Energia utilizata pentru producerea peturilor intr-un an este suficienta pentru a alimenta 190.000 de locuinte !
3.   Din 167 PET uri utilizate de un locuitor intr-un an de zile, numai 36 sunt reciclate. Numai in USA sunt dispersate annual in mediu peste un miliard de PET uri !
4.   Compusii chimici eliberati de  PET, in cantitati mici produc afectiuni fizice si psihice iar in cantitati mari chiar decesul !

Doua treimi din consumatorii de apa imbuteliata considera ca aceasta este mai sanatoasa, peste jumatate o consuma din comoditate iar peste o treime considera ca beau exact ceea ce scrie pe eticheta.
Realitatea a dovedit ca lucrurile nu stau tocmai asa. S-au descoperit numeroase cazuri in care apa imbuteliata are continuturi ridicate in substante daunatoare organismului iar de cele mai multe ori analizele au identificat alti substante si in alte cantitati decat cele inscrise pe etichete.(citeste acest articol )
Nu putine au fost cazurile si la noi in tara de retragere a loturi intregi de apa imbuteliata, dovedita improprie consumului datorita continutului ridicat de nitrati, nitriti si chiar materii fecale.
Pe de alta parte s-a constatat ca apa pastrata timp mai indelungat in PET uri, isi creste continutul in antimoniu deoarece plasticul recationeaza cu apa si elibereaza in aceasta substantele componente. La temperaturi de peste 30°Celsius, PET ul elibereaza Bisfenol A, substanta dovedit cancerigena. Din acest motiv apare pe PET uri mentiunea “a se feri de razele solare “.

Un procent de 10 – 15% din pretul platit pe un PET cu apa plata il reprezinta cheltuielile de publicitate. Din spoturile publicitare repetate cu obstinenta s-a constata ca se induce o psihoza in masa care ne face sa ne imaginam ca gustul apei imbuteliate este mai bun decat al apei provenite din alte surse.

De asemenea s-a indus in mintea consumatorilor ca apa imbuteliata este ieftina. Fapt cu totul si cu totul neadevarat, diferenta de pret intre apa de la robinet si cea imbuteliata este de 240 pana la 10.000 de ori.

Despre sursele din care provine apa imbuteliata s-a constata de multe ori ca sursa primara era “ reteaua municipala “ deci se imbutelia apa de la robinet. Nici sursele naturale nu sunt intotdeauna sigure. Acolo unde apa este captata din izvoare de munte, lucrurile stau destul de bine dar cand vine vorba de fantani, puturi sau foraje de adancime, continutul in poluanti este susceptibil sa fie mult mai mare. Substantele poluante pot proveni atat din infiltratiile care ajung la acviferul exploatat cat si din precara calitate a executiei forajului, care permite infiltrarea acviferelor de suprafata, care contin contaminantii, in sursa primara de la mare adancime.

Edited by argonaut, 21 January 2014 - 09:59.


#42
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 28.12.2008
Aseară am răspuns pe acest topic chiar la început şi am zis ''Foloseşte o cană filtrantă''. Văd că a fost şters mesajul, era chiar aşa de deplasat ?

#43
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,465
  • Înscris: 29.07.2013
Daca ai specificat si brandul, a fost interpretat ca reclama!

#44
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Si eu beam apa cumparata pana nu demult.
Doua filtre pentru impuritati, unul il schimb la luna si celalalt la 2-3 ca e pus dupa primul si se murdareste mai greu. 10 lei bucata.
Apa de la robinet e potabila dar are prea multe impuritati in ea de pe conducte, niste filtre din astea simple rezolva problema.

#45
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postargonaut, on 21 ianuarie 2014 - 09:49, said:

3.   Din 167 PET uri utilizate de un locuitor intr-un an de zile, numai 36 sunt reciclate. Numai in USA sunt dispersate annual in mediu peste un miliard de PET uri !

Pardon. DIn 167 de peturi, numai 36 sunt trimise in India sau Banglades la "reciclat" unde de fapt nu se recicleaza. Cea mai mare parte a lor e aruncata la fel ca si la noi iar o mica parte este distrusa.

Da, beau la pet. As bea la sticla dar e greu de carat si mai scumpa.

#46
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,465
  • Înscris: 29.07.2013

View Postundercoverbrother, on 21 ianuarie 2014 - 10:16, said:

Pardon. DIn 167 de peturi, numai 36 sunt trimise in India sau Banglades la "reciclat" unde de fapt nu se recicleaza. Cea mai mare parte a lor e aruncata la fel ca si la noi iar o mica parte este distrusa.
Nu e chiar asa. Saptamana trecuta am fost la Pitesti la groapa de gunoi de la Albota. Exista acolo o hala in care se recicleaza peturile recuperate din gunoaie. Si e o chestie industriala care le compacteaza in baloti de cca un mc. Era in plina activitate. Am inteles ca deja este o afacere foarte profitabila recuperarea asta.

Edited by argonaut, 21 January 2014 - 10:34.


#47
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
De obicei iau de la o sifonarie ( are o statie de filtrare) sau imbuteliata. Mi-a facut proprietarul o proba sa-mi arate impuritatile din apa robinet vs apa plata(diferite marci) si nu m-a incantat deloc rezultatul

#48
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,465
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgreenvision, on 21 ianuarie 2014 - 11:08, said:

De obicei iau de la o sifonarie ( are o statie de filtrare) sau imbuteliata. Mi-a facut proprietarul o proba sa-mi arate impuritatile din apa robinet vs apa plata(diferite marci) si nu m-a incantat deloc rezultatul
Cumva testul acela cu electroliza?!

#49
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postargonaut, on 21 ianuarie 2014 - 10:33, said:

Nu e chiar asa. Saptamana trecuta am fost la Pitesti la groapa de gunoi de la Albota. Exista acolo o hala in care se recicleaza peturile recuperate din gunoaie. Si e o chestie industriala care le compacteaza in baloti de cca un mc. Era in plina activitate. Am inteles ca deja este o afacere foarte profitabila recuperarea asta.

Nu vorbeam de noi, vorbeam de americani.

"3.   Din 167 PET uri utilizate de un locuitor intr-un an de zile, numai 36 sunt reciclate. Numai in USA sunt dispersate annual in mediu peste un miliard de PET uri !"

Astia chiar isi exporta PETurile pt "reciclat", reciclat care de obicei inseamna groapa de gunoi sau in cel mai fericit caz incinerare, nu refolosirea materialului din care sunt facute.

Edited by undercoverbrother, 21 January 2014 - 11:39.


#50
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
Un documentar interesant despre apă, subtitrat în limba română. Fiecare parte are o durată de aproximativ 10 - 11 min.
Vizionare plăcută !

partea întîi  ;   partea a 2-a   ; partea a 3-a   ; partea a 4-a

partea a 5-a ; partea a 6-a ;   partea a 7-a   ; partea a 8-a

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
m-as fi uitat la ele, dar m-a deranjat descrierea

Quote

Another scientific prove that Almighty God our Father exist!!!Belive in Jessus Christ The Son of God our Father,read The Holy Bible,tomorow can be to late.The Day of Judgment is close,all TheHoly Bible are fulfilled!!!Viva Israel The Gods chosen people!!!Amin.
Holy mother of God and sweet baby Jesus...

Edited by gumball3000, 21 January 2014 - 12:02.


#52
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,465
  • Înscris: 29.07.2013
Da, sunt niste speculatii combinate cu cateva bazaconii. Realizatorul uita sa mentioneze ca Jaques Benveniste, cel care a pus bazele teoriei cu "memoria apei " a obtinut pentru aceasta doua premii IgNobel ( o parodie a premiilor Nobel ) in 1991 si 1998 pentru aceeasi bazaconie cu memoria apei.
Masaru Emoto, alt mascarici japonez cu studii online la o universitate din India, care a facut din asta o afacere de succes, vinde pe internet poze cu cristale de apa si "apa miraculoasa" la 39$ sticla de jumate!

Edited by argonaut, 21 January 2014 - 12:30.


#53
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
edit

Edited by Marcel_P, 21 January 2014 - 12:37.


#54
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,465
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMarcel_P, on 21 ianuarie 2014 - 12:35, said:

Datorită regulamentului SP, privind drepturile de autor, nu pot modifica documentarul. Puteţi lua în considerare doar informaţiile ştiinţifice, cele de natură religioasă sau din ambele categorii. Nu fac prozelitism, doar mi-am propus să vă ofer o altă perspectivă asupra acestei banale substanţe - apa. Fiecare analizează şi îşi trage propriile concluzii.
Si eu am ramas cu gura cascata cand le-am vazut. Da' pentru ca-s var cu Toma Necredinciosu' m-am documentat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate