Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pareri despre un model de scafa si preturile practicate

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007
Salutare dragi forumisti,

Ma pregatesc de realizarea primei scafe din gips carton din viata mea si am nevoie de cateva sfaturi.
Mentionez ca am auzit prima data de profile CD, UD, UW, CW acum 2 saptamani din forum, deci sunt super-novice. Dupa ce am studiat topicurile legate de acest subiect, m-am gandit sa incerc si eu.
Am o camera 3.8m x 3.7m si ma gandesc sa realizez scafa din imaginea atasata.
Coboara din tavan 17.4 cm si iese in consola 44.6 cm. O prima intrebare ar fi legata de aceste dimensiuni: cum vi se par? Cam care sunt dimensiunile "uzuale"? M-am gandit sa las 10 cm din latura mica si pana in tavan pentru a aplica cateva benzi LED si a avea o lumina indirecta in tavan. Prea putin, prea mult?
Cadrul metalic va fi realizat din UW50 si CD50 asa cum am aratat in imagini.
Cam la ce preturi sa ma astept pentru manopera unei astfel de scafe?
Cat ar fi ml pentru manopera gips-carton si cat ar fi ml pentru finisat? Presupun ca este destul de mult si incomod de munca la finisat: banda ALUX pentru colturile interioare, coltare pentru colturile exterioare, chit, glet, pozitie incomoda, etc. Cam cat ar fi un ml de finisat?

Orice alte sfaturi vis-a-vis de acest subiect sunt, bineinteles, foarte mult apreciate :)

Attached Files



#2
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007
Intre timp am primit un pret pentru manopera scafei 27 RON / ml si unul pentru finisajul ei de 30 RON / ml. Deci in total 57 RON. Pentru manopera mi se pare cat de cat ok dar la finisaj cred ca este mult. Ce parere aveti? Cam care sunt preturile "in piata" ?
Ca si dimensiuni mi s-a spus ca pare putin cam lata. Ceva opinii de la cei care au mai facut asa ceva?

#3
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Nu este lata, totul depinde de gustul tau.
Eu personal nu vad rostul bordurii de 8 cm care iese in relief.
Banda Alux sau banda de reparatii la coturile interioare, coltar de glet la cotul exterior de 90.
Nu uita cand pui placile de gips carton sa faci si gaurile pentru spoturi si sa tragi firele, va fii mai usor cand vei lega corpurile luminoase. Eu as pune becurile orientate in jos deci pe partea de jos a scafei, daca le vei pune orientate unele catre altele din cauza acelei borduri nu vei avea lumina ci o umbra in mare parte a camerei.
Au personal daca as face as face una cu latura ondulata, 2-3 valuri pe perete.(iar pe colt pui coltare de plastic flexibile)
Nu cred ca vei gasi pe careva care sa iti respecte dimensiunile date de tine in plan, nu se lucreaza la mm in amenajari interioare.
Iar ca pret de manopera in jur de 500-600 Ron+ materiale nu-i chiar asa rau, sa iei in calcul si zugraveala camerei.

#4
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007
Pe bordura voi pune banda LED pentru lumina indirecta (in tavan). Voi pune si spoturi pe latura de jos pentru lumina normala.
un 500 - 600 la gata as vrea si eu dar (3.8 + 3.7) * 2 * (27 + 30) = 855 RON si cred ca este cam mult totusi.

#5
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 hamsterdan, on 21 ianuarie 2014 - 19:30, said:

(3.8 + 3.7) * 2 * (27 + 30) = 855 -1.8* (27 + 30) (4 latimi de scafa.)

Edited by IngN, 21 January 2014 - 23:18.


#6
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007

 IngN, on 21 ianuarie 2014 - 23:18, said:


Corect. Ai dreptate. Deci am mai salvat 105 RON. Asadar ma costa 750 RON "la gata". Intrebarea de baza ramana insa: 30 RON pentru finisat un ml de scafa este un pret corect? Nu stiu cum se calculeaza.... Exista un tarif pentru montat coltare si benzi ALUX pe ml si apoi se aduna cu cati mp are un ml de scafa * pretul per gletuit? Dati-mi cateva exemple ca se apropie momentul negocierii si nu vreau sa imi iau leapsa :)

#7
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Eu nu iti pot spune daca e mult sau putin, pt zona mea e mult, in Bucuresti sunt preturile mai mari.
Acu vreo 2 ani o scafa simpla si un dresing tot din gips carton pregatite pentru lavabila, a facut cam 450 roni. Preturile sunt tot cam aceleasi. Nu cred ca ar trebuii sa te targuiesti pentru cativa zeci de lei daca iti face lucrare buna. Sa urmaresti sa iti faca intai scheletul metalic apoi sa puna placile, unii pun un profil in tavan apoi latura verticala apoi profil jos si tot asa, o carpeala ieftina.
Tarif exista pentru orice, dar cum ziceau si colegii, ca meserias nu poti aplica acelasi tarif la o scafa de 10 m cu una de 500 m.
La ce ai acolo de facut ar fi cam 2 - 3 zile maxim de lucru la o persoana si a luat un salariu minim pe economie.
Ca un sfat nu il omori pe muncitor cu trasformari din metri liniari de scafa in metri patrati ca s-ar putea sa nu aiba scoala si sa isi prinda urechile, tu fa-ti o idee de pret si ii spui cat oferi iar el o sa stie ce face pe zi cat vrea pe zi si cat va sta la lucrare. Un meserias bun nu lucreaza sub 100 roni/zi dar sa nu te miri daca va lua 200-300 roni/zi ca pana la urma pentru el e un ¨ciubuc¨.
Daca ti se pare mare pretul, incearca sa vorbesti si cu alti meseriasi.


Sa ne arati si noua pozi cu lucrarea finala si sa ne spui cat te-a costat.

#8
hamsterdan

hamsterdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.07.2007
Nu ma targuiesc pentru cativa zeci de lei. Ma targuiesc pentru cateva sute de lei. Mai mult de 450 - 500 RON n-as da pentru o asemenea lucrare la gata. Cam la 3 maxim 4 zile de lucru ma gandeam si eu. Pui 125 RON / zi si cam acolo ajungi. Sa vedem daca gasesc pe cineva care sa se bage...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate