Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Suplimente pt. invatare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
Salutare tuturor!
Anul acesta am examenul de bacalaureat si cam incepe perioada de invatat non-stop. Doresc sa dau la o facultate unde imi va trebuie note mari pentru a si intra.

Invat si ma duc la mediatii, dar tot acest stres si oboseala incepe sa se adune. De la un timp nu ma prea mai pot concentra si orice lucru imi distrage atentia de la invatat.  Mi-e destul de greu ca in fiecare dimineata sa ma trezesc la 6:30 , scoala , apoi acasa, un pui mic de somn iar apoi invatat 3,4,5 ore.  

As dori sa-mi recomandati ceva pentru a-mi fi ceva mai usor sa invat si sa nu ma mai simt asa obosit. De multe ori, ma gandesc sa ajung o data acasa ca sa pot invata, iar cand ajung acasa, deschid caietele si nu ma pot concentra pur si simplu. Pierd ore bune in fata caietului rezolvand doar o problema-doua. Si nu pentru ca nu stiu, ci pentru ca am o senzatie de lene, oboseala, plictiseala.

Am auzit de celebrul "Memo Plus" si de "Mentat" de la Himalaya.  Le-am "studiat" putin si al doilea produs mi se pare mai interesant si mai ieftin. Ajuta la ceva aceste suplimente? Sau aveti alte produse pe care le recomandati?  Sunt constient ca aceste suplimene n-o sa invete in locul meu, dar daca ma pot ajuta si cu 5% macar,  sunt multumit.

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Cofeina.

#3
silverK

silverK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2014
Memo plus e cel mai de rahat lucru posibil; nu face nimic decat sa iti fiarba sangele, mai precis iti ridica tensiunea la 18. am simtit-o pe pielea mea si iti zic sigur si sincer ca sunt extrem de atent cu odihna, mese regulate, sport etc.

Cel mai bine e sa faci miscare inainte sa te apuci de invatat, iei pauze regulate la fiecare 45-50 minute, timp in care te concentrezi; mai mananci ceva..mai te misti, iar mai bagi o tura de 45-50 minute invatat.

+ multa odihna si miscare si mancare!!!!!!!!! fara cofeina si alte balarii.

Edited by silverK, 20 January 2014 - 01:14.


#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Eu nu prea cred in medicamentele astea
Pasiunea si ambitia cred ca sunt mai eficace

#5
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Sistemul asta idiot va trebui candva inlocuit cu ceva mai eficient. Invata omul ca nebunul ca sa intre la o facultate unde invata iar tot felul de tampenii si dupa aia cand intra in campul muncii trebuie sa invete totul pe nou dupa viata reala, pt ca tot ce a invatat in scoala/liceu/facultate sunt in cel mai bun caz cunostinte de cultura generala!

#6
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
pe vremuri era Lecitina.era inserata in tablete de ciocolata.pune mana si invata natural sa zic,nu cauta formule miraculoase.apropos,pestele de fap contine formula magica,consuma si o sa vezi.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Introdu o alergare usoara de 30-40 min + dus. Nu abuza de cafea sau suplimente.

#8
advl

advl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.11.2008

View PostQuantum, on 20 ianuarie 2014 - 06:06, said:

Introdu o alergare usoara de 30-40 min + dus. Nu abuza de cafea sau suplimente.

In afara celor de mai sus (eu as evita total cafeaua si mai ales suplimentele) ai nevoie si de mai mult somn decat intr-o perioada normala. Nu te ingrijora dupa ce treci de examen o sa-ti treaca si somnul.

Succes!

#9
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
ia un supliment de 9vita asta e ieftin bun si nu are efecte nedorite. sau suplimente alimentare de genul magneb6 ori vitamax. cred ca ti se trage si de la agitatie fiind foarte agitat te consumi si problema n-ar fi ca n-ai memorie problema e ca esti obosit. baga mai mult somn invata pe reprize + un supliment alimentar pentru vitalitate da nu exagera cu pastilele sa nu depasesti doza zilnica recomandata ca asa ajungi prea activ si surescitat

eu iau 9vita 3 pe zi depaseste cu mult doza zilnica recomandata in toate cele 9 componente dar eu sunt schizofrenic si na ma trezesc dimineata agitat si cu tulburari de cap si asa o tin toata ziua ...d'aia imi trebuie multe 9vita ca sa rezist

am cautat pe net alternative pentru memorie din alimente ca sa nu bag cine stie ce rahaturi din comert .....deci peste pentru omega 3 seminte nuci tot pentru omega 3 , morcovi , usturoi , ciocolata cacao in special , afine, stafide, un ardei, cartofi , ceai verde (apropo incearca si ceai de tei calmeaza mult da fii atent la doza nu mai mult de 1 pliculet la 2 cani sau 2 pliculete seara cand vrei sa dormi) , legume cu frunze inchise da nu exagera ca astea dau dementa , spanac , grau integral(paine neagra), orez brun, gateste cu ulei de masline, carne slaba de pasare, galbenus de ou, fructe (kiwi , ananas, citrice) lactate(eu iau iaurt din ala pentru copii ca nu suport branza bag 2-3 pe zi)
EVITA: slanina, carnea de porc, carne grasa, alcool , tutun, afumaturile.
bea apa 2 litri cat e recomandat fara sucuri si altele ca au zahar si alea mai mult consuma apa si ramai in corp doar cu colorantii te trezesti ca iti e iar sete maxim 1 pahar normal de suc pe zi eventual bea un pic de gatorade e mai bun.
RECOMANDARI : ananas 1 pahar pe zi te ajuta mai ales la volumul mare de cunostiinte pe care sa le inveti.
pentru memorie ai neaparat nevoie de vitamina c. mananca asa cum ti-am scris + daca ti-e greu sa cumperi toate astea baga un supliment de vitamine care sa aiba multa vitamina C. daca le iei pe amandoua mancare + suplimente ia si tu vitamina C alternativ o zi da una ba. intreaba farmacista despre dozaj ca eu nu prea stiu mai ales daca alegi sa combini dieta cu suplimentele

#10
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Nootropil 1200 mg, incepi cu 2,4g si ajungi la maximum de 4,8g in decurs de o saptamana. E in jur de 50 de lei si ti-ar trebui reteta dar daca zambesti amabil il obtii.
Retine , te rog, in ceea ce priveste consumul acestui medicament ca nu uzul ci abuzul este de evitat. Nu il iei daca ai probleme cu rinichii sau varsta sub 16 ani ( nu e cazul tau)


Ai nevoie de odihna, dormi cel putin 4 ore in orarul 22 - 3, apoi daca poti trezeste-te si invata. Seara este de evitat pentru invatat, dar daca nu ai alta optiune, fa-o.
Uita de sfaturile cu 2 litri de apa, cafea, lecitina. Sunt doar povesti. Singurul lucru care te poate ajuta este imbunatatirea "chimica" a capacitatii cognitive.

Nu incerca momentan sa obtii prea multe raspunsuri intrucat iti vor crea o stare de confuzie, incluzandu-l pe al meu. Dar esti dator fata de tine sa incerci. Esti la o varsta cand nu ar trebui sa simti "lene, oboseala si plictiseala". ACTIONEAZA acum, erori apar mereu si ni le asumam. Performanta si ambitia iti apartin, de tine depinde viitorul tau.

Curaj si succes!

#11
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

De la un timp nu ma prea mai pot concentra si orice lucru imi distrage atentia de la invatat. Mi-e destul de greu ca in fiecare dimineata sa ma trezesc la 6:30 , scoala , apoi acasa, un pui mic de somn iar apoi invatat 3,4,5 ore.  

Atentia/concentrarea sint abilitati care trebuie dezvoltate de mic(asta insemanand cam de la 3 ani).Cum?Prin activitati extra ca sa poti face fata oboselii si stresului.Placere-antrenament-obisnuinta.
Incearca mersulpe bicicleta/alergatul/tenis/bazin etc.

Edited by Ulpiatraiana, 20 January 2014 - 11:13.


#12
Nita94

Nita94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.01.2014
Mi-ati dat de gandit cu vitaminele. Adevarul este ca in legatura cu alimentatia stau destul de rau. Nu am timp sa mananc dimineata, mananc de doua ori pe zi si atunci cand o fac, o fac in graba. In plus sunt vegetarian (pur si simplu nu pot manca carne, cand o gust si nu este uscata-uscata, o dau afara). Acum vreo 7-8 ani mi-a fost rau si doctorul mi-a dat un complex de vitamine, dupa care mi-am revenit. Sunt usor anemic (am 62kg la 1,77 ) si cum ati vazut si voi ma consum foarte mult psihic. Nu fumez si beau alcool rar (o data la cateva luni). Chiar cred ca s-ar putea sa fie de la vitamine.  

Inafara de acel 9vita, aveti recomandari pentru vreun complex de vitamine? Ceva ieftin de preferat, sa zicem un buget de 15-20 lei pe luna. Poate nu ma ajuta, dar poate efectul placebo isi face treaba.

Nu prea beau cafea, deoarece cofeina ma face prea activ si nici asa nu ma pot concentra. Daca as inghiti o jumatate de lingurita de cafea pe zi, credeti ca m-ar ajuta? Sau eventual sa maresc sau sa micsorez doza in functie de cum ma simt.  

Sport (fotbal+alergare+ceva exercitii in genul celor facute la orele de sport) faceam cam de 2 ori pe saptamana pana acum jumatate de an, cand am calcat gresit si n-am putut sa merg vreo doua zile. Dupa sport, de obicei ajungeam acasa si adormeam instant.  Oricum pana la scoala merg pe jos, in fiecare zi cam 2km in total, ceea ce nu cred ca e mult, dar e ceva macar.


De dormit, dorm cam 6-7 ore pe noapte plus 1-2 ore ziua.



@Rinser Invatamantul e facut in bataie de joc in Romania. Am 12 ani de scoala si in afara de adunare si tabla inmultirii , nu stiu sa aplic alceva in viata reala. Si sunt un elev destul de bun (am participat la cateva olimpiade de matematica si informatica). Incerc sa imi bat capul cu sistemul asta doar pt. ca stiu ca alta sansa nu am.

#13
Tarhi

Tarhi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.01.2014
Ai nevoie doar de putina organizare si relaxare. Daca te tot stresezi si nu ai incredere in tine o sa inveti degeaba, fara efect.

Fa-ti un program. Cand e vorba de invatat foloseste tehnica Pomodoro, stai 30 de minute si faci exercitii la concentrare maxima, dupa faci 5 minute pauza. Asculta niste muzica, te va ajuta. In timpul care mergi la scoala nu te gandi la cat de mult ai de invatat, ca nu rezolvi nimic daca gandesti negativ.

Faza cu suplimentele e doar in capul tau.

#14
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013

View PostNita94, on 20 ianuarie 2014 - 14:55, said:

Mi-ati dat de gandit cu vitaminele. Adevarul este ca in legatura cu alimentatia stau destul de rau. Nu am timp sa mananc dimineata, mananc de doua ori pe zi si atunci cand o fac, o fac in graba. In plus sunt vegetarian (pur si simplu nu pot manca carne, cand o gust si nu este uscata-uscata, o dau afara). Acum vreo 7-8 ani mi-a fost rau si doctorul mi-a dat un complex de vitamine, dupa care mi-am revenit. Sunt usor anemic (am 62kg la 1,77 ) si cum ati vazut si voi ma consum foarte mult psihic. Nu fumez si beau alcool rar (o data la cateva luni). Chiar cred ca s-ar putea sa fie de la vitamine.  

Inafara de acel 9vita, aveti recomandari pentru vreun complex de vitamine? Ceva ieftin de preferat, sa zicem un buget de 15-20 lei pe luna. Poate nu ma ajuta, dar poate efectul placebo isi face treaba.

Nu prea beau cafea, deoarece cofeina ma face prea activ si nici asa nu ma pot concentra. Daca as inghiti o jumatate de lingurita de cafea pe zi, credeti ca m-ar ajuta? Sau eventual sa maresc sau sa micsorez doza in functie de cum ma simt.  

Sport (fotbal+alergare+ceva exercitii in genul celor facute la orele de sport) faceam cam de 2 ori pe saptamana pana acum jumatate de an, cand am calcat gresit si n-am putut sa merg vreo doua zile. Dupa sport, de obicei ajungeam acasa si adormeam instant.  Oricum pana la scoala merg pe jos, in fiecare zi cam 2km in total, ceea ce nu cred ca e mult, dar e ceva macar.


De dormit, dorm cam 6-7 ore pe noapte plus 1-2 ore ziua.



@Rinser Invatamantul e facut in bataie de joc in Romania. Am 12 ani de scoala si in afara de adunare si tabla inmultirii , nu stiu sa aplic alceva in viata reala. Si sunt un elev destul de bun (am participat la cateva olimpiade de matematica si informatica). Incerc sa imi bat capul cu sistemul asta doar pt. ca stiu ca alta sansa nu am.
mare greseala faci cu vegetarianismul. in primul rand nu ai energie de aici si oboseala. cauta pe net in ce se gaseste grasimea vegetala. in al doilea rand sunt substante care nu se gasesc decat strict in mancarea provenita de la animale. risti mult daca esti vegetarian. alterneaza o zi da o zi nu daca chiar tie sila de carne. faptul ca ai fost anemic ar putea sa iti dea de gandit ai avut o alimentatie proasta in vitamine si acum ai probleme. 9vita costa 10 lei 100 de pastile ajunge pe 3 luni iei strict una pe zi. sa nu depasesti. baga o lamaie sau portocala zilnic sa acoperi necesarul de vitamina c.

#15
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Si eu am bac-ul anul asta , inca nu am invatat nimic anul asta si probabil nici nu o sa invat ... chiar nu ma prinde deloc , nu ma pot concentra invatand expresii la biologie sau trairile lui Blaga .

Daca ma pun sa ma uit la tutoriale despre web-developement , illustrator sau ceva din sfera asta , nici nu stiu cum trece timpul ... iti garantez eu , cand nu iti dai seama cum trece timpul , atunci inveti cel mai bine .

Daca ai inceput sa inveti cu 5 luni inainte de bac , cate 5 ore pe zi si nu se prinde nimic de tine , ba chiar iti induci si stres in viata de zi cu zi din cauza BAC-ului , mai bine il dai dracului , iei acolo o nota de trecere si te gandesti cateva zile , saptamani la ce ai vrea sa faci pe viitor . Poti sa bei lecitina cu draft-ul de bere , daca ceea ce inveti nu iti place , chiar nu are rost.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate