Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 

Eutelsat 16 E - tip LNB ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011
Buna seara !

In legatura cu satelitul Eutelsat 16 E :

-Am o antena Digi , offset 800 (800 L mm X 900mm H) ,  Receptor satelit HD Alma S-2100 ;
-Momentan receptionez canalele gratuite de pe Intelsat 10-02 / Thor 5 / Thor 6 (0.8°W) si Hotbird 13 E ;
-Pentru  Intelsat 10-02 / Thor 5 / Thor 6 (0.8°W) LNB-ul a fost oferit de cei de la digi , nu-mi pot da seama de marca acestuia , pe el scrie doar frecventa acestuia : 9750 - 10600 ;
-Pentru Hotbird 13 E , am achizitionat kitt-ul multifeed (suport lnb , diseqc 2.1 , lnb );

-Cel de-al doilea LNB are urmatoarele caracteristici :

-LNB Universal Inverto ECO single offset, cu nivel de zgomot redus, 0,1 dB (vezi poza):

Low Band Input Frequency Range: 10.7~11.7 GHz
Low Band Output Frequency Range: 950~1950 MHz
LO Frequency: 9.75 GHz
High Band Input Frequency Range: 11.7~12.75 GHz
High Band Output Frequency Range: 1100~2150 MHz
LO Frequency: 10.6 GHz
Noise Figure: ULN+dB Typ.(0.7dB Max.)
LO Initial Accuracy: +/- 1.0 MHz max. LO
Temperature Drift: +/- 3.0 MHz max. LO
Phase Noise: @ 10K Hz -85 dBc/Hz max.
Conversion Gain: 56 dB min.
Gain Ripple: +/- 0.75 dB/27 MHz
Gain Variation: +/- 4 dB
Image Rejection: 40 dB min. 1 dB
Compression Point (O/P): 0.0 dBm min.
Cross talk: 20 dB min.
Control Signals Ca [ V ]: 11.0~14.0 V
Control Signals Cb [ H ]: 16.0~20.0 V
Control Signals Cc [Band switching]: 22 KHz +/- 4 KHz 0.4 V - 0.8 V pp
Output: VSWR 2.5 : 1
Radiated Interference: -50 dBm max.
DC Power: 100 mA max. @ 11 – 20V
Working Temperature: -30~+60 °C
Output Impedance (connect to STB): 75 Ω
Output connector: F-type (female)

-Vreau sa renunt la Hotbird 13 E, deoarece canalele italienesti nu prea ma mai intereseaza , si vreau sa receptionez Eutelsat 16 E (aici sunt majoritatea canalelor romanesti - Tvr 1 , Antenele etc);
-Incerc de o saptamana , din semnal 45 % si calitate 10 % nu iese.
-As vrea sa va intreb daca se poate receptiona Eutelsat 16E cu acest tip de LNB (lnb-ul prezentat mai sus), in caz contrar ce LNB as putea achizitiona pentru Eutelsat 16 E ?  
-Din cate am vazut , pentru unele Lnb-uri se specifica si gradele acestora : spre exemplu - Lnb Monoblock Inverto - 4.3 grade etc. Ce inseamna acest lucru ?
-Ce-mi puteti spune despre satelitul  Eutelsat 16 E ? Din cate am inteles  este un satelit cam pretentios . Oare de ce ?
-Cat despre suport lnb , am renuntat la suportul din kitt-ul multifeed  deoarece Hotbird 13 E il prindeam la capatul final al suportului , si nu-mi permitea deplasarea Lnb-ului spre alti sateliti .
-Am realizat alt suport care imi permite deplasarea pe orizontala (stanga-dreapta), verticala(sus-jos ), cat si inclinatia lnb-ului .
-Am prins din nou Hotbird 13 E pe acest suport , folosind un sat finder , cat despre Eutelsat 16 E - nu reusesc sa dau de el .
-Am facut si calcule in functie de elevatie , azimut ,dar niciun semn .

-Ce e de facut ?

-Astept sfaturi , pareri !
-Multumesc !

Attached Files



#2
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013
Ca se "prinde" ceva mai greu, de acord! Ca sa-ti usurezi munca, marcheaza pozitia HotBird-ului, muta apoi antena pe Astra (19,2 grade est), marcheaza pozitia. La jumatatea unghiului o sa prinzi exact Eutelsatul.
Despre LNB, ce sa-ti spun, am folosit tot felul de modele. Cel pe care il ai mi se pare OK, pentru Eutelsat W2 nu-ti trebuie mai stii ce LNB deosebit.
Vezi sa ai updatate la zi datele despre transpondere, altfel o sa cauti mult si bine. Nationalul nu mai e de mult "la liber", Favoritul are un semnal de te doare capul, iar Voiculescu am inteles ca vrea sa cripteze in curand toate antenele. Sa-i fie de cap!

L.E. TVR1 nu e la liber! Are in schimb regionalele: Craiova, Iasi, Timisoara, Cluj  .....A, si fantoma Culturalului - o mira care staaaaaa de nu se stie cand (aici sunt banii dumneavoastra - abonamentul). Interesant mi s-a parut West TV - mai ales ca nu-l vazusem in grila niciunui "cablist".

Edited by TinMan, 16 January 2014 - 18:17.


#3
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 27.08.2007
daca ai 1w in focar principal, slabe sanse sa prinzi 16E bine. cel mai recomandat este ca 16E sa fie in focar principal .
eu am pe o antena de 0.8 de dolce (primele antene care le-au distribuit la instalare) urmatoarea configuratie :
16 E - focar principal - lnb Alps tip racheta de 0.2db
13 E - secundar - lnb Digiline 0.2db
19.2 E - secundar - lnb Alps tip racheta 0.2db.
16E imi intra foarte bine pe Alma S2200 , antena reglata la sange , si am urmatoarele valori de semnal :
- 11512 V 29950 dvbs2-8psk (TVR) : S:89%, Q: 73%
- 11046 H 10555 DVBS-QPSK (CENTRUL NATIONAL MEDIA) : S:89%, Q: 63%
- 11132 V 14815 DVBS-QPSK (INTACT MEDIA GROUP) S: 89%, Q: 73%
- 12575 V 4356 DVBS2-8PSK (DIGITAL SKY - Etno, Taraf , Giga Tv, TTV, Travel Mix) : S: 89 % , Q: 70% - pt acest tp tin sa precizez ca dimineata calitatea este mai slaba, iar de la amiaza se poate viziona in conditii optime
- 12507 V 2532 DVBS-QPSK (WEST TV) : S:90%, Q: 71%
- 12549 V 2532 DVBS-QPSK (B1TV) : S:89%, Q: 63%

#4
dansora

dansora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.04.2008
Antenele (A2, A3, Euforia, GSP) o sa fie criptate incepand cu 4 martie 2014 ora 2:00.

#5
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

View Postjeolis, on 16 ianuarie 2014 - 19:01, said:

daca ai 1w in focar principal, slabe sanse sa prinzi 16E bine. cel mai recomandat este ca 16E sa fie in focar principal .
Daca pune 16 est in focar principal n-o sa mai receptioneze 1w,
Solutia? 2 antene, hh sau toroidala.

#6
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011
si daca las 1 w in focar principal, si achizitionez un lnb MONOBLOC 3 grade SINGLE pentru HOTBIRD 13 E -EUTELSAT w2 16 E , tinand cont de faptul ca eu am deja pozitia lui hotbird 13 E fixata -in plan secundar , in centru fiind 1 w, ar merge ? tinand cont ca antena e de 0,8 m ?

ma gandesc si la un suport 3 lnb-uri (am gasit pe net) pentru Sirius 4 - 4,8 grd E, - Hot Bird - 13 grd E , - Eutelsat W2 - 16 grd E , dar in cazul acesta : Dupa reglarea antenei pe Hot Bird trebuie reglat LNB-ul pe Sirius 4 . Nu necesita reglaj pentru Eutelsat W2 . si pierd intelsat 1 w..cum o dau ..tot rau e ..Posted Image

Edited by temptation21, 30 January 2014 - 14:22.


#7
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 27.08.2007
cel mai bine : 2 antene. una pe 1w si una pe 16E. monobloc nu e indicat daca ai deja un diseqc pe sistem pt ca monoblocul are diseqc integrat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate