Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Prima casa in lei CEC BANK

- - - - -
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#307
alexander2689

alexander2689

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2016

View Postrazvansd, on 29 februarie 2016 - 11:41, said:

salutare ,ceva detalii de la cec daca puteti sa imi dat ?pe net nu am gasit nimic exact .

sunt intr'o mare dilema ,am mai mult de un an in câmpul muncii ,ideea e ca am o oferta de a'mi schimba locul de munca ,pe care imi e greu sa o refuz .pentru prima casa nu vreau sa depun dosarul inca ,ci prin iunie ,iulie ....daca schimb job'ul si o sa am vechime de minim 3 luni mai am sanse sa'mi fie aprobat dosarul ?din ce am citit pe net sunt banci care cer 3 luni la ultimul loc de munca ,altele care cer 6 luni.
La cec iau in calcul minim 3 luni . Dar stai lejer , ca daca trece legea darii in plata adios prima casa .

#308
ozana81

ozana81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2016
A facut cineva in luna februarie sau martie anul acesta prin Cec Bank? Ma intereseaza evaluarea, cu cat s-a evaluat mp? la BRD se subevalueaza foarte mult ...cu 150 euro mai putin ca anu trecut si ar trebui sa mai dau 6000 euro cash.

#309
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Sau poate au inceput sa le evalueze la adevarata valoare.... In orice caz, am impresia ca poti cere o reevaluare...

#310
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
Sunt cativa evaluatori incompetenti, mai sunt si platiti pe deasupra din buzunarele noastre. Eu am patit-o rau de tot cu ei si le-am atras atentia celor de la banca..

Mi-a evaluat asa :

- semidecomandat, desi apartamentul este decomandat
- o baie, desi are doua bai
- un balcon, desi are doua balcoane
- accesul se face din splaiul independentei, desi apartamentul este situat in colentina..

Ulterior, mi-am dat seama ca a folosit un alt raport de evaluare (doc) si n-a modificat cum trebuie..l-a trimis asa..
Ma bucur totusi ca acel raport ramane la banca, intern si nu se trimite la Fond

LE: Si cireasa de pe tort, l-a subevaluat cu 3000 E.. noroc ca nu l-a scazut sub valoarea imprumutata

Edited by divine13, 02 March 2016 - 20:23.


#311
ozana81

ozana81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2016

View Postdivine13, on 02 martie 2016 - 20:22, said:

Sunt cativa evaluatori incompetenti, mai sunt si platiti pe deasupra din buzunarele noastre. Eu am patit-o rau de tot cu ei si le-am atras atentia celor de la banca..

Mi-a evaluat asa :

- semidecomandat, desi apartamentul este decomandat
- o baie, desi are doua bai
- un balcon, desi are doua balcoane
- accesul se face din splaiul independentei, desi apartamentul este situat in colentina..

Ulterior, mi-am dat seama ca a folosit un alt raport de evaluare (doc) si n-a modificat cum trebuie..l-a trimis asa..
Ma bucur totusi ca acel raport ramane la banca, intern si nu se trimite la Fond

LE: Si cireasa de pe tort, l-a subevaluat cu 3000 E.. noroc ca nu l-a scazut sub valoarea imprumutata
BRD-UL isi ia masuri de precautie, nu poate inca mari avansul dar poate subevalua si deci sa mai scoti bani din buzunar!

#312
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
Nu cred in ipotezele acestea..asa se zvonea si despre BT, ca subevalueaza pentru a-ti mai lua un credit de nevoi personale pentru a acoperi diferenta. Repet, nu cred, vina o au expertii.. Vezi cazuri puse pe forum in care 3 evaluatori au dat 3 sume cu diferenta enorme intre ele.. (pentru acelasi imobil)

Edited by divine13, 02 March 2016 - 20:32.


#313
ozana81

ozana81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2016

View Postdivine13, on 02 martie 2016 - 20:32, said:

Nu cred in ipotezele acestea..asa se zvonea si despre BT, ca subevalueaza pentru a-ti mai lua un credit de nevoi personale pentru a acoperi diferenta. Repet, nu cred, vina o au expertii.. Vezi cazuri puse pe forum in care 3 evaluatori au dat 3 sume cu diferenta enorme intre ele.. (pentru acelasi imobil)
2 evaluari la diferenta de o saptamana, evaluatori diferiti, amandoi de la BRD, aceeasi zona! nu este o ipoteza,evaluatorilor li s-au inasprit conditiile, acum au grile, sunt verificati drastic si nici unul nu vrea sa-si piarda painea!

#314
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Stiti asta din surse sigure? Eu am facut in dec 2015 o evaluare la brd si acum am facut o evaluare la acelasi ap la bcr si suma difera 2000 e in jos, in conditiile in care in Cluj preturile au crescut binisor in 2 luni.(acum au avut la mina si antecontractul cu suma de tranzactie)

Edited by pistay, 03 March 2016 - 06:54.


#315
djlove_2005

djlove_2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.02.2010
Mai este cineva cu dosarul in asteptare la cec?
La noi a venit evaluatorul pe 1 martie si dosarul inca nu e ajuns la fond

#316
Joahna

Joahna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.04.2016
Salut. Când ați făcut dosarele la cec de prima casa, v.au cerut adeverință de venit de la locul de muncă sau ai verificat datele direct la anaf?

#317
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Direct ANAF

#318
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Se cere adeverinta de venit la CEC...nu este dosarul complet fara aceasta.

#319
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Pe bune? Atunci dosarul meu fiind finalizat si aprobat fara adeverinta de venit se cheama ca e incomplet? Se solicita intradevar adeverinta de venit DOAR in cazul persoanelor ale caror venituri nu sunt declarate la ANAF (angajati Politie / ISU / SRI / SPP etc)

#320
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Da, intr-adevar pt o anumita categorie...dar se cere adevrinta.

#321
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Cec-ul nu mai primeste dosare. Luni si marti au primit si fiecare sucursala a avut dreptul la 1,5 dosare de trimis la aprobat(sursa sigura).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate