Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostBlue_Ivy, on 07 ianuarie 2014 - 22:30, said:

Omu a zis ca vrea intre 2600-2800 preferabil deci ma gandesc ca tinde mai mult spre 2600 lei de asta nu ii comvine ala la 3000. vazusem un lenovo la 2800 lei cu i7 si ce mai vrei tu dar nu mai tin minte site-ul omului care mi l-a aratat. Oricum era unu din asta cunoscut, deci mai cauta.
Daca`i ala cu 8570M ca placa video, mai bine nu.

#20
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
@Blue_Ivy: exact, trageam mai mult spre 2600-2800. 3000 as da cu greu, si aia pt ceva care intr-adevar ar fi wow. Ok, o sa mai caut zilele astea, sper sa mai gasesc ceva :)

@alin62: nu-i vorba ca am strans banii aia, ca pana la urma n-am lucrat 3 luni pt ei (cum se baga in seama unu mai sus). Ma gandesc ca il iau pt cat tine garantia cel putin, 2 ani. Totusi, nu mi-ar placea sa il iau acuma la 3000 sau 3100 si in 2 sapt sa il vad la 2800. M-as zgaria un pic pe ochi :))

@georgik12: Ok, va anunt ce/cand imi iau.

#21
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
R501`le a stat pana acum in zona asta de pret, 3000 lei.
Rar a ajuns pe unele site`uri pe la 2900 lei.

#22
qda

qda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 26.10.2013
Iote-l tată : http://www.pcgarage....lack-desigilat/

Dacă nu vrei să sari de 3000 de lei,ar fi bine să iei un desigilat ! Și eu am comandat multe desigilate și nu aveau multe defecte,chiar mergeau bine ! Văd că bugetul real era 2600-2800 de lei,dar te-ai gândit ca 3000 să fie MAXIM ! Ok,părerea mea e să iei desigilatul...

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
De cateva luni acest laptop tin minte ca a ramas la acelasi pret, doar o scurta perioada a fost la un magazin la oferta cam 2950 lei.
Deci tot in jurul la 3000 lei iar cu mult mai jos nu ai sa vezi acest laptop.
Laptopurile best buy care au performante bune intr un pret bun dispar dupa piata la acelasi pret. Am vazut mai multe cazuri, inainte cu 2 luni de BF ma uitam dupa un asus K56CB la 2500 lei tot asa un best buy, am asteptat si a disparut dupa piata la acelasi pret.

#24
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
Nu m-as baga la desigilate... Ma mai gandesc la asusu asta de pe http://www.azerty.ro...source=price-ro Sa vad, poate daca n-o sa mai gasesc nimic, ramane totusi asta la 3000.

Edited by tudors89, 07 January 2014 - 23:00.


#25
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
De regula desigilatele astea au 1-2 zgarieturi superficiale sau chiar nimic.
Atat timp cat ai aceeasi garantie ca unul nou, nu prea vad de ce ar fi o problema.
Le-am dat un mesaj, revin cu un raspuns cand il voi primi.

#26
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
As cumpara la orice ora asa ceva ...http://www.okazii.ro...-ram-a141179777, il am in bookmarks :).
Poate mai negociaza...parerea mea.

Edited by electro2006, 08 January 2014 - 03:11.


#27
emanuel7

emanuel7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 06.03.2006
Nu inteleg cum atatia recomanda sa ramai cu 4GB RAM daca totusi ai un buget atat de mare. RAM-ul "nefolosit" e defapt folosit de Windows (sau alt sistem de operare) pentru cache ceea ce poate face o diferenta destul de mare la performanta sistemului de operare.

Deasemenea voi ii recomandati laptop-uri cu hard disk-uri de 5400RPM? La banii aia?!

Schimband subiectul, eu nu recomand un laptop pentru jocuri. N-am citit tot topic-ul in detaliu, dar un laptop trebuie sa il cumperi in primul rand pentru portabilitate. Daca cumperi un laptop cu ecran de 17'', procesor i7, placa video ultimul rahnet cu ventilator care suna ca un tractor, atunci mai bine iti faci un desktop si iesi mult mai ieftin.

Sfatul meu ar fi sa iti cumperi ceva cu urmatoarele caracteristici: procesor bunicel (un i5 quad core), 8GB RAM, placa video mai slabuta, sa tina bateria macar 3 ore, ecran de 14'' ca sa nu cari 5kg cu tine peste tot (cand esti acasa poti sa-ti conectezi un monitor la el daca chiar vrei un ecran mai mare), SSD.

Edited by emanuel7, 08 January 2014 - 07:29.


#28
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
@electro2006: fara garantie nu-mi iau sub nicio forma. nici daca era 2800...

@emanuel7: pai bineinteles ca si pt portabilitate il iau, ca altfel n-avea rost sa-mi iau laptop. Legat de ecran, nu m-ar deranja sa fie de 14", dar nici mai mare. Procesorul consider ca mi-ar fi suficient un i5, intr-adevar, dar placa video ar trebui sa fie bunicica. Daca ar avea SSD ar fi excelent, da parca nu prea am gasit la banii astia. Daca sunt care au gasit, va rog sa postati.

#29
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
In bugetul tau maxim cea mai buna varianta ramane recomandarea de aici.

#30
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
Deci tot pe Altex are cel mai mic pret. Mersi LensFlare!

#31
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Cu placere! Daca ai banii disponibili ar fi bine sa faci comanda repede, nu se stie cat mai e in promotie si cu siguranta nu o sa gasesti ceva mai bun in 3000 lei.

Edited by LensFlare, 08 January 2014 - 10:17.


#32
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View Postemanuel7, on 08 ianuarie 2014 - 07:28, said:

Nu inteleg cum atatia recomanda sa ramai cu 4GB RAM daca totusi ai un buget atat de mare. RAM-ul "nefolosit" e defapt folosit de Windows (sau alt sistem de operare) pentru cache ceea ce poate face o diferenta destul de mare la performanta sistemului de operare.

Deasemenea voi ii recomandati laptop-uri cu hard disk-uri de 5400RPM? La banii aia?!

Schimband subiectul, eu nu recomand un laptop pentru jocuri. N-am citit tot topic-ul in detaliu, dar un laptop trebuie sa il cumperi in primul rand pentru portabilitate. Daca cumperi un laptop cu ecran de 17'', procesor i7, placa video ultimul rahnet cu ventilator care suna ca un tractor, atunci mai bine iti faci un desktop si iesi mult mai ieftin.

Sfatul meu ar fi sa iti cumperi ceva cu urmatoarele caracteristici: procesor bunicel (un i5 quad core), 8GB RAM, placa video mai slabuta, sa tina bateria macar 3 ore, ecran de 14'' ca sa nu cari 5kg cu tine peste tot (cand esti acasa poti sa-ti conectezi un monitor la el daca chiar vrei un ecran mai mare), SSD.

Pe laptop nu gasesti i5 quad core, doar dual core, un laptop de 15,6" nu depaseste mai mult de 3,2 kg. Si tu esti cu 8 gb de rami pe care nu o sa folosesti decat 3gb din ei? El ar da 3000 de lei pe un laptop cu constructie buna, racire buna, placa video cea mai buna in banii aia, procesor quad. Unde e problema? Ca are doar 4 gb de ram?

#33
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
Ok, foarte probabil o sa raman la asta. Aveti idee cam cat m-ar costa 4GB RAM pt modelu asta?

#34
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
in jur de 180 lei, dar daca nu ai nevoie sigur de 8 GB de ram iti recomand sa mai astepti, mai tarziu o sa gasesti mult mai ieftin.

Edited by LensFlare, 08 January 2014 - 10:36.


#35
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
Asta l-am gasit, si e ok la 170 ron: http://www.oktal.ro/...mhz-o94040.html

#36
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
E ok, dar ti-am spus, pentru gaming si aplicatii normale nu ai nevoie de 8 GB de ram, 4 GB sunt mai mult decat suficienti. Upgrade recomand doar daca e neparat necesar, nu are rost sa dai bani in plus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate