Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cel mai bun client de mesagerie instantanee

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

Poll: Instant Messaging / Mesageria Instantanee (77 member(s) have cast votes)

Ce fel de 'IM client' utilizati cel mai frecvent?

  1. Single-protocol (34 votes [44.16%] - View)

    Percentage of vote: 44.16%

  2. Dual-protocol (1 votes [1.30%] - View)

    Percentage of vote: 1.30%

  3. Multi-protocol (28 votes [36.36%] - View)

    Percentage of vote: 36.36%

  4. Utilizez in principal interfata Web pentru mesageria instantanee si nu am instalat niciun client separat. (7 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

  5. Nu utilizez mesageria instantanee (nici macar un Web Client). (7 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

Sub ce Sistem(e) de Operare ati utilizat/ utilizati (mai des) mesageria instantanee?

  1. Microsoft Windows (67 votes [54.47%] - View)

    Percentage of vote: 54.47%

  2. Windows Phone / Windows Mobile etc. (4 votes [3.25%] - View)

    Percentage of vote: 3.25%

  3. Apple MAC OS (4 votes [3.25%] - View)

    Percentage of vote: 3.25%

  4. iOS (5 votes [4.07%] - View)

    Percentage of vote: 4.07%

  5. Unix/ Linux etc. (14 votes [11.38%] - View)

    Percentage of vote: 11.38%

  6. Android (25 votes [20.33%] - View)

    Percentage of vote: 20.33%

  7. BlackBerry OS (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Symbian (3 votes [2.44%] - View)

    Percentage of vote: 2.44%

  9. Altul/ Altele (1 votes [0.81%] - View)

    Percentage of vote: 0.81%

Care a/ au fost si care este/ sunt clientii dvs. preferati?

  1. Yahoo! Messenger (36 votes [27.69%] - View)

    Percentage of vote: 27.69%

  2. Google Talk (7 votes [5.38%] - View)

    Percentage of vote: 5.38%

  3. AIM (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Windows messenger / MSN Messenger / Windows Live Messenger (2 votes [1.54%] - View)

    Percentage of vote: 1.54%

  5. Skype (33 votes [25.38%] - View)

    Percentage of vote: 25.38%

  6. ICQ (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. Facebook messenger (12 votes [9.23%] - View)

    Percentage of vote: 9.23%

  8. Ebuddy (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Trillian (11 votes [8.46%] - View)

    Percentage of vote: 8.46%

  10. Digsby (3 votes [2.31%] - View)

    Percentage of vote: 2.31%

  11. Pidgin (20 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

  12. Altul / Altii (6 votes [4.62%] - View)

    Percentage of vote: 4.62%

Vote Guests cannot vote

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Care este clientul dumneavoastra preferat pentru mesagerie instantanee si de ce?
Pentru comparatii rapide vedeti: Comparison of instant messaging clients.

Edited by _-_, 31 December 2013 - 17:32.


#2
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
Am votat Pidgin (pe Win), pentru că e foarte flexibil și eficient. Exact de ce ai nevoie, plus că suportă o grămadă de protocoale; nu mai zic de plug-in-uri și tot felul de extensii.

Apoi, Skype (vine integrat în W8), pentru VoIP și-l declar cel mai bun.

Pe android nu folosesc un client multi-protocol, ci separat, pentru fb și WhatsApp, dar foarte rar.

Edited by namespace, 31 December 2013 - 17:39.


#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010
In sondaj lipseste unul dintre cele mai bune, si anume BBM.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si eu tot Pidgin + Skype utilizez (in Windows si Linux) :D

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
YM nu cripteaza pachetele, oricine (cu minime cunostinte de IT) din retea sau de pe traseu se poate uita in convorbirea dvs. La Skype nu e posibil asa.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 underrated, on 31 decembrie 2013 - 17:37, said:

In sondaj lipseste unul dintre cele mai bune, si anume BBM.

Foarte bine ca ai facut referire si la el. Eu le-am trecut in principal pe cele "traditionale" care ruleaza pe sisteme PC.
Exista multe altele importante...
Ii rog pe cei care utilizeaza/ au votat altele sa le mentioneze!

#7
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
Am lăsat în urmă YM, nu l-am mai folosit de ani buni, poate foarte rar, pentru că am prieteni care n-au trecut la alt protocol; eu unul zic că-i depășit.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cel mai folosit pe Mac e Adium.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am utilizat multa vreme Digsby. Il consideram cel mai bun. Am trecut la Pidgin din cauza ca in Digsby nu functiona intotdeauna transferul de fisiere. Apoi am descoperit cu adevarat Pidgin (care la inceput mi se paruse prea simplist) si n-am mai renuntat la el. Utilizez Pidgin Portable instalat in Dropbox pentru a putea avea acces la istoricul mesajelor pe toate computerele. (Pot consulta istoricul chiar si sub Android.)
Sub Android utilizez in principal Facebook messenger si Skype.

#10
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Am ramas fidel in win , trillian-ului , inca de la aparitie , aveam icq-ul , yahoo , msn si rapid la e-mail , nu mai instalat toate , doar trillian . Acum le are pe toate , msn e Skype , etc .
In Ubuntu , folosesc Pidgin .

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am utilizat si eu o anumita perioada Trillian. L-am abandonat deoarece consuma resurse importante si uneori chiar raspundea greu sau se bloca. Pe deasupra nu este nici gratuit. Digsby mi-a placut mai mult la interfata decat Trillian si stie cam aceleasi lucruri. La Digsby mi-a mai placut ca poate fi configurat sa te anunte ce mesaje ai in diverse conturi de e-mail fara sa te loghezi in conturile respective pe messenger. De asemenea, in momentul sosirii unui anumit mesaj puteai sa-l raportezi ca spam sau sa-l stergi printr-un singur click, ori printr-un singur click deschideai mesajul ales direct in browser, logarea in cont efectuandu-se automat.
Oricum, sub Windows 8.x sau ca utilizator de Mozilla Thunderbird aceste functii nu mi se mai par utile. De aceea, eu voi ramane tot pe Pidgin care consuma cele mai putine resurse si este cel mai stabil.

In alta ordine de idei, tin minte ca mi-a luat destula vreme pana cand am reusit cu ajutorul unor programe sa convertesc arhivele de la Yahoo! Messenger si de la WLM in formatul acceptat de Digsby. Convertirea mesajelor intre formatul lui Digsby si formatul lui Pidgin se poate realiza simplu. Pentru Trillian nu am am gasit niciun program care sa faca aceasta conversie fara erori grave. De aceea am si renuntat la tot istoricul mesajelor pentru perioada cand am utilizat Trillian.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
Digsby e no1 la mine de vreo 3 ani. Pidgin e doar o interfata, are nevoie de pluginuri si Skype si altele ca sa mearga unele lucruri, nu stiu daca este un client in adevaratul sens al cuvandului, adica de sine statator.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 andreic, on 31 decembrie 2013 - 19:40, said:

Digsby e no1 la mine de vreo 3 ani. Pidgin e doar o interfata, are nevoie de pluginuri si Skype si altele ca sa mearga unele lucruri, nu stiu daca este un client in adevaratul sens al cuvandului, adica de sine statator.

Pidgin este un client de chat (aproape) universal, indiferent de sistemul de operare pe care ruleaza. Plugin-urile nu sunt obligatorii in pidgin, iar Skype e... Skype. Nimic nu-l poate inlocui. Nici Digsby...

Chiar m-am uitat acum in Pidgin. Utilizez ca plugins doar History (care include in fereastra de conversatie recenta ultima parte din istoric) si celebrul Psychic Mode. Mai utilizez Buddy Pounces in care am trecut un singur cont (insa acesta nu este un plugin, ci este chiar integrat in Pidgin). De altfel si plugin-urile standard sunt disponibile imediat dupa instalare (nu trebuie descarcate din alta parte, ci doar activate sau dezactivate direct din interfata clientului).

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pana in acest moment pe primele locuri din sondaj se afla clientii multiprotocol, ceea ce nu reprezinta o surpriza.

In materie de sisteme de operare preferate pentru utilizarea mesageriei instantanee pe primul loc se afla Windows care conduce detasat fata de Android aflat pe locul al doilea si care la randul lui se detaseaza fata de Linux care se afla pe al treilea loc.

Ca si clientii preferati au fost votati in primul rand Yahoo! messenger si Skype (cu voturi egale) impartind locul I, urmate pe locul II de Pidgin si pe locul III de Facebook messenger.
Sunt zero voturi pentru Ebuddy care, desi este considerat printre cei mai populari clienti, nu vad nici eu de ce ar fi preferat de cineva.
ICQ era candva "la moda" si in Romania, dar acum observ ca nu mai prezinta interes. La drept vorbind nici eu nu l-am mai utilizat din anii '90 (nici macar in Pidgin nu mai folosesc contul ICQ). Si nici AIM aka AOL messenger nu il mai utilizez de multa vreme, desi contul l-am pastrat, logandu-ma cu el in Pidgin.
Tot prin anii '90 mai era foarte popular si PalTalk, existand nu doar utilizatori ai mesageriei instantanee ci si numeroase camere de discutii romanesti in PalTalk.
In Occident, pana la achizitionarea lui Skype de catre Microsoft, clientul aflat pe primele locuri in statistici era MSN Messenger aka Windows Live Messenger. Deocamdata, in statisticile noastre exista un singur vot pentru MSN Messenger/ WLM  / Windows Messenger.
Mai exista in plus cateva voturi pentru alti clienti decat cei enumerati (4 voturi).

Ceea ce ma surprinde este ca exista atat de multe voturi pentru Yahoo! messenger desi se considera ca este unul dintre cei mai slabi clienti de mesagerie instantanee: consuma resurse enorme, pe unele configuratii face crash in mod frecvent, apar deseori probleme de logare si deconectari, nu salveaza intotdeauna istoricul conversatiilor sau este incapabil sa incarce ultima conversatie in fereastra de mesaje activa, transferul de fisiere uneori nu functioneaza, adaugarea unui contact nou devine in unele cazuri imposibila, nu salveaza mesajele offline, chat-ul video nu functioneaza intotdeauna s.a.m.d. Poate ca multi utilizatori nu stiu ca pot folosi contul yahoo! pe toti clientii multi-protocol, pentru ca altfel nu imi explic de ce a fost votat pe primele locuri. Sa fie din cauza sunetelor, a formei emoticonilor/ smileys-urilor etc.?

#15
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Nu stiu cum fac altii , dar eu am asa in trillian si Pidgin , 2 conturi pe icq(vechi de la inceput , din cite mai stiu parca a fost cumparat de rusi ) , 2 yahoo , 1 gmail , 1 hotmail , 1 windowslive si contul di Skype , care a fost cumparat de windows , inca nu am combinat cele de la win , au ramas statice fiecare !
Sunt multumit de multiuser .

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu stiam ca ICQ a fost cumparat de rusi. Oare de ce l-or fi vandut cei de la AOL?

Din cate stiu ICQ [ai si kiw] (I seek you) a fost primul client de mesagerie instantanee de sub Windows, dupa care a aparut la scurt timp AOL (America OnLine) Instant Messenger, denumit pe scurt AIM (sau sa fi fost pe dos?). Oricum, cam astea doua au fost si au ramas multa vreme cele mai importante. Ulterior au inceput sa fie uitate, deoarece au capatat o mai mare importanta serviciile oferite de Yahoo, printre care si cel de mesagerie instanta, serviciile oferite de Microsoft (Microsoft Network: msn.com, hotmail.com, live.com etc.) incluzand acum si Skype, pe langa care face eforturi si Google sa isi impuna serviciul de mesagerie instantanee si clientul Google Talk. Ma mira oarecum ca mai foloseste cineva contul ICQ. Toate cunostintele mele care utilizau ICQ au trecut pe Yahoo, conturi Microsoft etc.
Imi pare rau ca nu am adaugat la chestionar si care sunt furnizorii preferati de servicii (pentru mesageria instantanee): Microsoft, Yahoo, Google, AOL etc. Poate deschid un nou subiect cu chestionar care sa includa si alte servicii...

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am inceput sa utilizez si eu Adium sub OS X. Mi se pare cel mai reusit client pentru Mac. Insa nu exista si o versiune a acestei aplicatii portata pe Windows...

In rest, utilizez Pidgin (atat pe PC, notebook si tableta cu Windows 8 cat si atunci cand bootez in Linux).

Pe smartphone-ul cu Android nu mai utilizez in prezent decat Facebook messenger si Skype.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm, acum am vazut si eu topicul asta.
O sa fie o problema asa cum e conceput chestionarul - e pe aria de Software  WINDOWS. Posibil evitata de multi utilizatori de linux / mac.
Deci partea de chestionar ref de sistemul de operare folosit nu prea are valoare statistica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate