Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Asociatiile de locatari si "prelucrarea datelor cu caracter personal"

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
La noi in bloc (de cartier oarecare de oras, obisnuit) au fost alegeri dupa vreo 15+ ani fiindca administratoarea a iesit la pensie.
S-au ales un "presedinte", un "administrator de bloc", o comisie de cenzori si niste membrii.
In "cartea de imobil" a blocului sunt datele mele personale de locatar, inclusiv CNP-ul, accesibie de cei noi alesi.

Intrebari:
- Asociatia de Locatari are nevoie, pentru a functiona, de aprobare de la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal?...http://www.dataprotection.ro/servlet/ViewDocument?id=23
- Asociatia de Locatari, reprezentata sa zicem prin persoana/administrator X are nevoie, conform legislatiei in vigoare, de acordul meu, semnat, de a avea dreptul de functiona/accede la datele mele personale din "cartea de imobil"?

Edited by gabicen, 30 December 2013 - 23:04.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cnp-ul meu e trecut pe tichetele de masa, nu cred ca vanzatoarea de la butic, sau casiera de la hiper-super- market are nevoie de aprobare de la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, sa-mi dea o bucata de salam.

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postgabicen, on 30 decembrie 2013 - 22:37, said:

"cartea de imobil" a blocului sunt datele mele personale de locatar, inclusiv CNP-ul, accesibie de cei noi alesi.

Cand le aveau "cei vechi" nu te deranja?

#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postrumegus, on 30 decembrie 2013 - 22:50, said:

Cnp-ul meu e trecut pe tichetele de masa, nu cred ca vanzatoarea de la butic, sau casiera de la hiper-super- market are nevoie de aprobare de la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, sa-mi dea o bucata de salam.

Multumesc pentru raspuns...astept si alte opinii, cu multumiri anticipate, de la juristi.

#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgabicen, on 30 decembrie 2013 - 22:37, said:

La noi in bloc (de cartier oarecare de oras, obisnuit) au fost alegeri dupa vreo 15+ ani fiindca administratoarea a iesit la pensie.
S-au ales un "presedinte", un "administrator de bloc", o comisie de cenzori si niste membrii.
In "cartea de imobil" a blocului sunt datele mele personale de locatar, inclusiv CNP-ul, accesibie de cei noi alesi.

Intrebari:
- Asociatia de Locatari are nevoie, pentru a functiona, de aprobare de la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal?...http://www.dataprotection.ro/servlet/ViewDocument?id=23
- Asociatia de Locatari, reprezentata sa zicem prin persoana/administrator X are nevoie, conform legislatiei in vigoare, de acordul meu, semnat, de a avea dreptul de functiona/accede la datele mele personale din "cartea de imobil"?

Mama ce comunism exista inca in tara aia! Auzi la ei:presedinte,carte de imobil....oare de ce nu se poate face totul elegant si frumos,administrarea imobilului sa fie facuta de o firma exact cum se intampla in tarile cu apa calda? Sau atunci nu se mai stie despre unul si altul,ce afaceri si ce amante are,cati bani are si cine-l viziteaza...
  Am locuit o perioada intr-un bloc din Dublin,administrat de o firma.Ei se ocupau de tot: aveau om la curatenie in spatiile comune,orice defect aparea sunai la numarul lor si trimiteau urgent pe cineva sa se ocupe(instalatii sanitare,electrice,cai de acces,spatiu verde,parcari,supraveghere video..) .Contrar asteptarilor,firma respectiva avea tarife de bun simt,datorita faptului ca avea in administrare sute de imobile de genul.Si inca ceva,avea asigurare firma asta,orice se intampla in spatiile administrate de ea,era acoperit de asigurarea firmei.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
în orice domeniu, e bine să nu exagerezi. Juriştii, avocaţii etc sînt "făcuţi" pt probleme reale, nu pt a aprecia cît de grav e că CNP-ul tău a ajuns "pe mîna" asociaţiei. CNP-ul nu este o informaţie secretă, asta este doar o "nebunie" a unora care refuzau să dea CNP-ul la recensămînt, etc. Care nebunie se propagă încet-încet şi uite-aşa ajung oamenii să fie paranoici cu propriul lor CNP.

#7
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View PostXON-XOFF, on 30 decembrie 2013 - 23:43, said:

în orice domeniu, e bine să nu exagerezi. Juriştii, avocaţii etc sînt "făcuţi" pt probleme reale, nu pt a aprecia cît de grav e că CNP-ul tău a ajuns "pe mîna" asociaţiei. CNP-ul nu este o informaţie secretă, asta este doar o "nebunie" a unora care refuzau să dea CNP-ul la recensămînt, etc. Care nebunie se propagă încet-încet şi uite-aşa ajung oamenii să fie paranoici cu propriul lor CNP.


Multumesc pentru aberatiii...poate cineva (jurist)| sa-mi raspunda la intrebarile din subiect?

Edited by gabicen, 31 December 2013 - 00:26.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
CNP-ul tau este tot atat de confidential ca numarul meu de la pantofi. Daca vreau sa-l spun i-l spun daca nu, nu ! Oricum are valoare ZERO. CNP-ul a fost creat de un smecher ca le ia ochii si banii la fraieri.
    Datele cu caracter personal, se incadreaza la alta categorie. Datele cu caracter personal sunt despre cati bani ai in cont, cate case, cate neveste ai si cati ani mai ai pana mori de cancer.
In rest, CNP-ul e un numar emis de stat pentru fraierii platitori de impozite, ca sa nu te uite(statul) in urmatoarea etapa de impozitare.
Nu stiu daca ai inteles ce am vrut sa spun, dar am depus efort maxim.

#9
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Postgabicen, on 31 decembrie 2013 - 00:24, said:

Multumesc pentru aberatiii...poate cineva (jurist)| sa-mi raspunda la intrebarile din subiect?

daca nu-ti plac raspunsurile de pe forum ia un teanc de bani si fuga la un cabinet de avocati.

p.s. cnp-ul nu contine nimic informativ

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgabicen, on 31 decembrie 2013 - 00:24, said:

Multumesc pentru aberatiii...poate cineva (jurist)| sa-mi raspunda la intrebarile din subiect?

Nu ai nevoie de un jurist pentru ca nu ai o problema juridica. Oamenii sunt liberi sa se asocieze in toate felurile: asociatii de proprietari, de vanatori, de pescari, etc. Pentru asta e nevoie sa obtii autorizatie de la primarie. In cazul ca umbli cu bani e nevoie sa obtii si autorizatie de la Fisc. Daca faci vanatoare si pescuit trebuie sa obtii autorizatie pentru vanatoare si pescuit de la autoritatile in domeniu.
Deci, nu trebuie sa mergi la judecatorie ci la primarie. Mare grija insa ! Cu stilul tau agresiv, ma tem ca o sa iesi batut de acolo, ori de primar ori de jandarmi.

#11
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Din OUG nr. 97/2005:

Quote

Art. 38
(1) Organizarea activitatii de tinere a evidentei locatarilor prin cartea de imobil revine Ministerului Administratiei si Internelor, prin unitatile de politie.
(2) Cartea de imobil se intocmeste si se actualizeaza de catre persoana anume desemnata, cu acordul acesteia, de catre proprietarul imobilului sau de asociatia de proprietari; in cazul asociatiei de proprietari, responsabilul cartii de imobil este, de regula, administratorul sau un membru al comitetului executiv al asociatiei.
(3) Pastrarea, actualizarea si utilizarea datelor din cartea de imobil de catre persoana desemnata in acest sens, conform alin. (2), se fac cu respectarea dispozitiilor Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, cu modificarile si completarile ulterioare.
Așadar operatorul datelor cu caracter personal este MAI și nu asociația de proprietari. MAI este înregistrat ca și operator de date cu caracter personal.

În ceea ce privește datele de identificare, ce trebuiesc înscrise în cartea de imobil, Legea nr 677/2001 stipulează:

Quote

Art. 8: Prelucrarea datelor cu caracter personal având funcţie de identificare
(1)Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal având o funcţie de identificare de aplicabilitate generală poate fi efectuată numai
dacă:
a)persoana vizată şi-a dat în mod expres consimţământul; sau
b)prelucrarea este prevăzută în mod expres de o dispoziţie legală.

Quote

Art. 5: Condiţii de legitimitate privind prelucrarea datelor
(2)Consimţământul persoanei vizate nu este cerut în următoarele cazuri:
c)când prelucrarea este necesară în vederea îndeplinirii unei obligaţii legale a operatorului;
d)când prelucrarea este necesară în vederea aducerii la îndeplinire a unor măsuri de interes public sau care vizează exercitarea prerogativelor de autoritate publică cu care este învestit operatorul sau terţul căruia îi sunt dezvăluite datele;
Sper că sunt lămuritoare textele citate.

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu zic să faci cerere la MAI să te scoată din listă. Nu de alta, dar cu numele și CNP-ul azi-mâine te trezești cu un credit pe numele tău sau că te-a botezat în lipsă blocadminu la biserica reptiliano-masono-baptistă. :lol:

Serios acum, aș fi mai îngrijorat dacă aud cuvintele "fond de rulment".

#13
Mariana1

Mariana1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2014
Buna seara,
stie cineva unde pot face cursuri pentru a obtine dreptul de a profesa ca administrator de bloc?Multumesc

#14
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Cursurile sunt organizate de către serviciile specializate din cadrul primăriilor.

#15
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Vreau sa depun o reclamatie, la Primarie, impotriva asociatiei.
Reclamatia este catre primar?
Sau catre vreun director de compartiment?

#16
blocexpert

blocexpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.02.2013
La fiecare primarie exista (ma rog, ar trebui sa existe, ca nu peste tot s-a auzit de legea asta) un serviciu de indrumare si control pentru asociatii de proprietari. Recomandabil ca atunci cand mergi sa faci o reclamatie sa fii foarte bine documentat.

#17
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postnicu131, on 10 martie 2015 - 11:38, said:

Vreau sa depun o reclamatie, la Primarie, impotriva asociatiei.
Reclamatia este catre primar?
Sau catre vreun director de compartiment?

In mod normal se adreseaza conducatorului institutiei, care este primarul. El repartizeaza corespondenta in functie de competentele fiecarei directii, serviciu, birou, compartiment sau lucrator (daca este cazul), eventual pe la mai multe structuri.
Eu am facut asa corespondenta cu un primar pe teme de impozite locale si mi s-a raspuns printr-o hartie semnata de primar si de seful serviciului taxe si impozite locale.

Apropo, compartimentul nu are ca sef un director, el este format din 2 sau mai multi lucratori. Directorii sunt la directii.

#18
MykyZ

MykyZ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2019
Asociația de proprietari,nu este operator de date cu caracter personal,fapt pentru care nu are dreptul sa deținã sau sã colecteze date cu caracter personal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate