Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Evrei plecați din România - cum pot să dau de ei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,684
  • Înscris: 13.06.2004
Caut pe cineva anume  :)

#20
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postdjl, on 19 decembrie 2013 - 19:47, said:

Caut pe cineva anume  Posted Image

Daca acel cineva anume este in Israel, poti sa-mi trimiti detalii prin PM si voi incerca sa te ajut.

Sau poti incerca aici:
http://english.b144.co.il/default.aspx

#21
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Imi place ca zice ca nu-i are pe evrei la inima. Pe toti, asa, sau numai pe unii? E cum ai zice "nu-mi plac cainii". Ca-s toti la fel.

#22
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

View Postdjl, on 19 decembrie 2013 - 19:47, said:

Caut pe cineva anume  Posted Image

Pai ce e mai simplu decat sa-i dai numele, amanunte, poate cineva de aici te va ajuta.
Nu e mai logic decat sa te invarti in jurul cozii?

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,684
  • Înscris: 13.06.2004
La câţi hateri sunt pe aici, nu fac publice unele chestii!  :notangel:

#24
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostLoveDemon, on 19 decembrie 2013 - 22:32, said:

Imi place ca zice ca nu-i are pe evrei la inima. Pe toti, asa, sau numai pe unii? E cum ai zice "nu-mi plac cainii". Ca-s toti la fel.


Baiatul macar este cinstit.
A spus si de ce, in topicul cu "crestinii in sinagoga" si poate mai are motive.
Si eu l-as sfatui sa scrie pm lui Pisa sau Salomee, daca pot ajuta, desigur o vor face.

#25
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postdjl, on 19 decembrie 2013 - 23:07, said:

La câţi hateri sunt pe aici, nu fac publice unele chestii!  Posted Image

Care chestii draga ?  Ai o afacere si ai nevoie de un evreu? Sau poate ai nevoie de cineva destept si cu bani? In aceste doua cazuri iti recomand  pe domnul Corneli si pe mine  ca altievrei nu ai pe aci. Poate evreice dar si unele poate evreice asa ca la sigur ai deocamdata doi pacienti. Daca vrei scrie-le la PM ca altii sa nu stie ca dumneata care nu prea simpatizezi evreii totusi ai nevoie de ei.

La randul meu,daca-mi permiti,am o intrebare: Inteleg ca multi din evreii care ai cunoscut te-au deceptionat ,sau cam asa,  cati evrei ai cunoscut in viata ta si cand ai vazut ultima data un evreu?  In ce an sau secol ?

La randul meu si eu vreau sa te asigur ca multi romani crestini m-au deceptionat in viata mea si  inca  azi sunt unii dobitoci convinsi ca eu, evreul fost roman trebuie sa fiu adanc indatorat Romaniei si romanilor ca nu m-au omorat/exterminat  in timpul WWII.

Acuma ca am terminat socotelile, scrie-mi pe PM ce ai nevoie si eu o sa-ti raspund cat te costa. Posted Image  <------   Fiu a poporului Sfant

#26
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011
Draga DJL, am incercat sa-ti trimit un mesaj personal, dar spre surpriza mea, a aparut anuntul ca nu poti primi mesaje. Curios.
Atunci reiau textul mesajului aici.

Draga DJL, personal nu am inteles nimic din interminabila discutie care a inceput odata cu prima ta postare.
De fapt nu ai definit ce vrei: sa dai de cineva cunosut, ori sa iei legatura cu cineva la intamplare. Nu-mi dau inca seama.
Vreau sa te ajut, probabil ca e vorba de ceva serios, dar totusi spune ce vrei, ca altfel nu se intelege nimic.
Eu sunt evreu, israelian si bineinteles venit din Romania si sunt dispus sa te ajut.
Astept raspunsul tau.

Imi poti scrie eventual un mesaj personal pe Facebook, pe numele Corneliu Corneliu.
Cu stima.

Post scriptum: Daca nu vei clarifica lucrurile, probabil ca topicul este inutil si ar trebui inchis.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,684
  • Înscris: 13.06.2004
Caut anumite persoane plecate din România, nu orice evreu.
Am să-ţi dau mesaj privat. Eu am cutia cu mesaje plină şi nu pot primi mesaje decât de la moderatori şi amininistratori.

#28
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
D-l Edgar e simpatic - are impresia că nu mai sunt alți evrei plecați din România in Israel în afară de dumnealui și încă o persoană, și ne dă de înțeles că femeile n-ar conta oricum. Djl, sunt mai mulți, dar pe unii nu-i interesează să se bage în chestii din astea "misterioase". Israelul, cât e el de mic, e tot prea mare ca cineva să-i cunoască toată populația pe de rost. Nu văd cum te-ar ajuta cineva ales aleatoriu de pe un forum mai mult decât Google și http://english.b144....l/default.aspx.

#29
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ca sa nu deschid topic nou, am sa postez aici strir despre evreii plecati din Romania, comunitatile unde sunt, revenirile in Romania


Pelerinaj la sinagoga din Buhusi

A avut loc intre 27-29 octombrie 2014.
Participanti, circa 100 evrei religiosi originari din Buhusi, actualmente in Israel, Belgia, Anglia sau Elvetia
Evenimentul se petrece o data la 2-3 ani cand evreii vin sa se roage pentru istramosii lor, pentru cei 5 rabini ai comunitatii inmormantati la cimitirul din Buhusi.
Curtea rabinica a orasului s-a numit Bohosh, intemeiata in 1858.
Odata cu plecarea evreilor din Romania, ea a fost mutata la Tel Aviv, apoi in oraselul Bnei Brak.
Aici este o sinaagoga, o scoala religioasa, conduse de Yakob Mendel Friedman
Astazi in Buhusi, nu mai exista nici-un evreu.
Sinagoga insa este in buna stare, pastrata prin grija Primariei si a comunitatii evreilor din Bacau

Attached File  b-sinagoga_buhusi_exterior.jpg   1014.17K   3 downloads


Attached File  evrei buhusi yakoov-kaufman.jpg   365.85K   3 downloadsAttached File  evrei buhusi.jpg   495.31K   3 downloads

#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu stiu de ce am impresia ca, daca evreii nu plecau din Moldova, alta era situatia economica a acelei regiuni, azi .....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate