Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Rosetta Stone curs interactiv germana

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
In afara de Pimsleur,mai exista un mod destul de interesant si raspandit de a invata o limba straina in mod interactiv. Vorbind aici de limba germana in particular,am incercat Rosetta Stone,un curs interactiv, cu imagini si multe facilitati de a invata o limba straina. Ati folosit asa ceva?

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Alexander Arguelles un hiperpoliglot celebru pe Youtube recomanda calduros cursurile Assimil ca fiind cele mai bune. Uita-te si la canalul lui de Youtube si studiaza-i blogul ptr. ca ofera multe sfaturi pretioase privind invatarea limbilor straine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XLvTEqXqlsI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Păi hotărăște-te, Pimsleursau Rosetta?
Nu stiu de ce, dar mesajele astea parca suna a reclama.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Nu e nici o reclama. Insa pentru fiecare persoana i se potriveste alt curs.
Dar sa inveti germana fara gramatica e cam aiurea.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Mie mi-a placut si germana cu Rosetta Stone, dar si cu Pimsleur imi place. Rosetta e mai placut ca interactiune/mai "distractiv", Pimsleur te pune sa gandesti mai mult/e mai practic (la Pimsleur am interactionat doar cu cursul audio). Bine, si Babbel e ok pana la urma. Fiecare ajuta in cate un domeniu ... cu Pimsleur inveti rapid sa te descurci, cu Babbel inveti cuvinte si cum se scriu, cu Rosetta inveti intr-un mod mai "entertaining" si fara sa stii alta limba (Rosetta e recomandat celor care nu stiu engleza de exemplu sau, as zice eu, copiilor - de la vreo 10 ani in sus ca totusi trebuie sa stie sa citeasca). Pimsleur e bun ca poti sa inveti si in masina, la cumparaturi sau chiar la munca (daca nu faci chestii care sa necesite atentie deosebita).

 Bursul, on 11 decembrie 2013 - 22:36, said:

Dar sa inveti germana fara gramatica e cam aiurea.
Depinde care e scopul. Daca vrei doar sa intelegi si sa te poti descurca intr-o situatie, nu trebuie sa fie perfecta gramatica. Adica daca esti turist ocazional in Austria/Germania si nu vrei sa vorbesti cu unii prin semne, e bine si fara gramatica :)

Edited by utopium, 11 December 2013 - 23:27.


#6
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Scopul este de a ma stabili acolo. Nu am pretentia s-o invat rapid, dar incerc sa invat cat sa ma descurc de inceput. Sunt constient ca progresul se va vedea in timp ,cand traiesti intre ei si esti obligat sa intelegi si sa te poti exprima. Ceea ce mi se pare foarte dificil deocamdata, este ca nemtii vorbesc repede si este foarte dificil sa intelegi ceea ce spun.

#7
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 lukas43, on 12 decembrie 2013 - 17:53, said:

Scopul este de a ma stabili acolo. Nu am pretentia s-o invat rapid, dar incerc sa invat cat sa ma descurc de inceput. Sunt constient ca progresul se va vedea in timp ,cand traiesti intre ei si esti obligat sa intelegi si sa te poti exprima. Ceea ce mi se pare foarte dificil deocamdata, este ca nemtii vorbesc repede si este foarte dificil sa intelegi ceea ce spun.

Nu e vorba că vorbesc rapid ci că nu vorbesc cu toții limba literară (Hochdeutsch). Nu mai amintim pe bavarezi... :P

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
parerea mea nu asa se invata o limba nici germana desigur  , eu am incercat sa invat o lmba nordica am facut curs real si alte 3 online nu sa prins multe de mine mai mult ma stresa ,enerva , pana am vazut clipuri pe internet si acolo am vazut  ca o limba se cunoaste ,traieste , 3000 de cuvinte e baza a tot ce vei vorbi tu  in  limba invata nu o sa te apuvi de scris romane  nu?  deci 3000 de cuvinte + 200 de verbe + tv+ziare +forumuri in limba invatata +muzica etc  

https://en.wiktionar..._subtitles_1000
https://en.wiktionar...itles_1001-2000
200 de Verbe
http://www.vocabulix...rman-Verbs.html

Edited by Ray25tm, 08 May 2016 - 15:19.


#9
onymen

onymen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.12.2010
Recomand cursul Eurocor. E foarte bun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate