Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

protestantism = prosperitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Bun , acuma nu trebuie sa umblam prea mult ca sa aflam ca societaiile protestante sunt cele mai harnice de pe glob, am experiente personale: Dimineata vreo 6 jumate intro iarna grea ma, a nins,  duc pe intuneric catre serviciu , binenteles ca nu am maturat in fata casei zicand ca e prea dimineata si tre sa ma duc la serviciu, pe semene ca gandind la fel si vecini mei ortodocsi au facut la fel. Bun ajung putin mai departe intro zona locuita de baptisti si penticostali, nimeni pe drum, dar in fata casei era curat curat frumos maturat. Asta ma pus pe ganduri , nu ar fi mai bine ca statul roman sa spriine masiv botezarea cator mai multi romani in aceste religii baptista sau penticostala ? Poate ca am fi mult mai harnici decat suntem ca ortodocsi. Ortodoxsimul pare ca ii face pe oameni delasatori si lenesi, probabil datorita si faptului ca promoveaza un fatalism nu prea bun.

ps : sunt ortodox

#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
egalitatea este binevenita.
si ea isi are radacinile din felul in care este privita bogatia.
in ortodoxie, saracia este cea care este vazuta ca o virtute. pentru ca cel bogat ii subjuga pe cei saraci.
in catolicismul fisurat de protestantism, bogatia este vazuta ca o binecuvantare, ca un mijloc dat de Dumnezeu pentru a ajuta semenii de langa tine.
dupa parerea mea,Iov cel bogat, este cel mai mare Protestant.

#3
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Pai daca esti ortodox pune in pwl mea mina si matura zapada din fata casei,nu mai astepta protstantii sa ti-o mature.Uite-asa din cauza unei amarite de zapezi ,protestantii astia harnici o sa cucereasca lumea,iar noi asteptam cu pwla-n sus sa ne mature guvernul zapada din fata birlogului

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
N

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 17:17, said:

...Ortodoxsimul pare ca ii face pe oameni delasatori si lenesi, probabil datorita si faptului ca promoveaza un fatalism nu prea bun.

ps : sunt ortodox

O inepție mai mare ca asta rar mi-a fost dat să aud. Religia nu are nicio treabă în filmul ăsta. Pur și simplu e o delăsare românească de tipul... lasă bă că merge și-așa... poate nu vede nimeni, poate se rezolva de la sine, poate .... etc.

#5
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Pe romani poti sa ii botezi cum vrei tot asa se vor comporta, religia nu are nici o influenta e vorba de educatie si nivel de trai.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Am cunoscut protestanti americani si protestanti romani.
Diferenta dintre stilul de viata/mentalitati e foarte mare si n-are (mai deloc) treaba cu religia. E la fel si intre ei si romanii majoritar ortodocsi.

#7
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postdani.user, on 04 decembrie 2013 - 17:58, said:

Am cunoscut protestanti americani si protestanti romani.
Diferenta dintre stilul de viata/mentalitati e foarte mare si n-are treaba cu religia. E la fel si intre ei si romanii majoritar ortodocsi.

Eu lucrez cu cativa si sincer nu i-as pune la rana, poate la rana altuia dar nu a mea.Posted Image

Edited by AMAN_SER, 04 December 2013 - 18:01.


#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 17:17, said:

Bun , acuma nu trebuie sa umblam prea mult ca sa aflam ca societaiile protestante sunt cele mai harnice de pe glob, am experiente personale: Dimineata vreo 6 jumate intro iarna grea ma, a nins,  duc pe intuneric catre serviciu , binenteles ca nu am maturat in fata casei zicand ca e prea dimineata si tre sa ma duc la serviciu, pe semene ca gandind la fel si vecini mei ortodocsi au facut la fel. Bun ajung putin mai departe intro zona locuita de baptisti si penticostali, nimeni pe drum, dar in fata casei era curat curat frumos maturat. Asta ma pus pe ganduri , nu ar fi mai bine ca statul roman sa spriine masiv botezarea cator mai multi romani in aceste religii baptista sau penticostala ? Poate ca am fi mult mai harnici decat suntem ca ortodocsi. Ortodoxsimul pare ca ii face pe oameni delasatori si lenesi, probabil datorita si faptului ca promoveaza un fatalism nu prea bun.

ps : sunt ortodox
Daca te faci protestant o sa devi brusc mai harnic.

#9
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 17:17, said:

  nu ar fi mai bine ca statul roman sa spriine masiv botezarea cator mai multi romani in aceste religii baptista sau penticostala ?
Cre` că atunci nici măcar ăştia, protestanţii reloaded, nu vor mai curăţa zăpada.
Şi or să mai rămână la lopată doar pompierii şi armata.

#10
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 17:17, said:

Bun , acuma nu trebuie sa umblam prea mult ca sa aflam ca societaiile protestante sunt cele mai harnice de pe glob, am experiente personale: Dimineata vreo 6 jumate intro iarna grea ma, a nins,  duc pe intuneric catre serviciu , binenteles ca nu am maturat in fata casei zicand ca e prea dimineata si tre sa ma duc la serviciu, pe semene ca gandind la fel si vecini mei ortodocsi au facut la fel. Bun ajung putin mai departe intro zona locuita de baptisti si penticostali, nimeni pe drum, dar in fata casei era curat curat frumos maturat. Asta ma pus pe ganduri , nu ar fi mai bine ca statul roman sa spriine masiv botezarea cator mai multi romani in aceste religii baptista sau penticostala ? Poate ca am fi mult mai harnici decat suntem ca ortodocsi. Ortodoxsimul pare ca ii face pe oameni delasatori si lenesi, probabil datorita si faptului ca promoveaza un fatalism nu prea bun.

ps : sunt ortodox

Ar fi bine sa fie mai multi botezati in aceste religii, dar numai cand ninge. Posted Image
Si sa fie botezati si cei care lucreaza la drumuri, gen Bechtel, etc.

Edited by vladutgm, 04 December 2013 - 18:29.


#11
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
L-ai descoperit si tu pe Weber?

http://en.wikipedia....t_of_Capitalism

#12
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View PostAMAN_SER, on 04 decembrie 2013 - 17:45, said:

Pe romani poti sa ii botezi cum vrei tot asa se vor comporta, religia nu are nici o influenta e vorba de educatie si nivel de trai.

Pai aia care curatau zapada erau si ei romanii nu unguri sau nemti.
Probabil ei primesc o alta educatie in familie si de asta ii diferenta asta de mentalitate.

Edited by SucreBolivar88, 04 December 2013 - 18:40.


#13
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 18:39, said:

Pai aia care curatau zapada erau si ei romanii nu unguri sau nemti.
Probabil ei primesc o alta educatie in familie si de asta ii diferenta asta de mentalitate.

Nu contest ca in anumite cercuri cu o orientare religioasa se practica si o educatie mai stricta insa nu poti insinua ca religia este cea care motiveaza. Pentru mine nu conteaza nationalitatea  pentru ca sunt si unguri si nemti la fel de puturosi ca si unii romani deci asta nu e un argument.

Este un cerc vicios treaba cu educatia si religia oricum.

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Sa vedeti cum arata Germania din fosta RDG si ce oameni sunt pe acolo desi e plin de protestanti acolo. Nu se deosebeste cu mai nimic fata de Europa de Est desi la ei comunismul a fost o gluma.

P.S.: Stati linistiti ca nu protestantii au inventat capitalismul si nici nu l-au raspandit ei iar SuckerBolivianu nu e ortodox si nici macar roman, e un troll cu origini incerte.

#15
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostTipiric, on 04 decembrie 2013 - 18:55, said:

Sa vedeti cum arata Germania din fosta RDG si ce oameni sunt pe acolo desi e plin de protestanti acolo. Nu se deosebeste cu mai nimic fata de Europa de Est desi la ei comunismul a fost o gluma.

P.S.: Stati linistiti ca nu protestantii au inventat capitalismul si nici nu l-au raspandit ei iar SuckerBolivianu nu e ortodox si nici macar roman, e un troll cu origini incerte.
Asta era clar Posted Image , propaganda daca nu e facuta cu cap te da de gol imediat.

#16
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostSucreBolivar88, on 04 decembrie 2013 - 17:17, said:

Bun , acuma nu trebuie sa umblam prea mult ca sa aflam ca societaiile protestante sunt cele mai harnice de pe glob, am experiente personale: Dimineata vreo 6 jumate intro iarna grea ma, a nins,  duc pe intuneric catre serviciu , binenteles ca nu am maturat in fata casei zicand ca e prea dimineata si tre sa ma duc la serviciu, pe semene ca gandind la fel si vecini mei ortodocsi au facut la fel. Bun ajung putin mai departe intro zona locuita de baptisti si penticostali, nimeni pe drum, dar in fata casei era curat curat frumos maturat. Asta ma pus pe ganduri , nu ar fi mai bine ca statul roman sa spriine masiv botezarea cator mai multi romani in aceste religii baptista sau penticostala ? Poate ca am fi mult mai harnici decat suntem ca ortodocsi. Ortodoxsimul pare ca ii face pe oameni delasatori si lenesi, probabil datorita si faptului ca promoveaza un fatalism nu prea bun.

ps : sunt ortodox

Recent niste baptisti mi-au efectuat lucrari la locuinta. Evident conform devizului de lucrari, cu care am fost de acord ambele parti in privinta pretului si a materialelor de constructii+costul manoperei. Patronul firmei era baptist.
Imagineaza-ti ca mi-au mai cerut inca vreo 2300 RON in plus pentru a definitiva lucrarea, pentru care nu mi-au dat factura, deci au fentat statul. In plus, toate deseurile ramase de la materialele folosite in lucrare mi le-au luat, fara sa ma intrebe daca sunt de acord cu acest lucru, desi au fost platite de mine.
Asa ca te rog sa termini cu aprecierile pozitive la adresa (atentie) neoprotestantilor (baptisti, penticostali, adventisti).
Fiecare avem in ochi o barna, pe care trebuie sa ne-o scoatem, inainte de a scoate paiul din ochiul semenului.
Din categoria protestantilor fac parte: luteranii, calvinistii, unitarienii.

#17
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Mare binefacere ar face statul daca ar boteza mai multi ortodocsi in alte religii.
Parca il si vad pe Ponta cu cadelnita pe linga cristelnita.

Prosperitatea e la orizont.[ http://www.loaze.ro/forums/style_emoticons/default/15_9_29[1].gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postcausa, on 04 decembrie 2013 - 19:18, said:



Da' matale, stiai ca sint baptisti?

Da, ei mi-au confirmat.
Erau impotriva cultului sfintilor, moastelor+incercau sa ma atraga la confesiunea lor.
Cand i-am intrebat unde erau ei pana in secolul XVIII, cand a aparut cultul lor, mi-au zis ca trebuie sa lucreze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate