Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

YOGA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#55
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostJo_Malbun, on 05 decembrie 2013 - 12:03, said:

Sunt lucruri față în față isihasmul și cu meditația, adică opuse în esență, în formă și în fapt.
adunându-ți mintea, împinge-o și silește-o pe calea...” aceasta NU înseamnă că te „eliberezi de minte”, nu înseamnă că o părăsești și o lași la voia spiritelor. De loc. Nu sunt „metode de respirație”, ci este vorba de o atenție asupra ei.
Dar dacă nu vrei să vezi aceste lucruri, atunci nu le vei vedea,
ci vei căuta asemănări forțate care să se potrivească așteptărilor tale.
Aceste lucruri sunt extrem de alunecoase, iar tu ca om fără scutul rugăciunii,
al învățăturilor creștine și al unui cuget curat care nu caută să speculeze, ești foarte ușor de păcălit.
Eu fac prea puțin din acestea dar sunt cu atenția ascuțită la sensul cuvintelor și îmi folosesc din plin judecata.

Apoi, nu oricine își spune isihast, este. Sunt cazuri de înșelări și la nivel „înalt”,
pentru că tocmai acolo atacurile sunt foarte puternice și susținute.

A extrage ceva ce pare convenabil din context, dovedește naivitate amestecată cu intenție nepotrivită.
E ca și cum te-ai sui într-un copac și începi să-l scuturi așteptând să cadă pere, dar tu te-ai urcat într-un măr...
Posted Image

„Dar trebuie să știi și aceasta că, ajungând mintea acolo, nu trebuie să tacă și să stea după aceea degeaba. Ci să aibă ca lucru și îndeletnicire neîncetată rugăciunea: «Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă!». Să nu mai contenească niciodată din aceasta.
Ți se pare ceva dzogchen sau hindus sau tibetan în treaba asta?Posted Image


Du-te mă că-mi produci silă cu lozincile tale și cu bișnița ta de citate pe care le murdărești,
care te guduri aiurea și cauți legiuni unde să rozi și tu un os. Și care spui numai PROSTII.
Să-ți fie rușine!

Pai atentia asupra respiratieii este o metoda.
Cand mintea se fixeaza asupra respiratiei se calmeaza si se aseaza.
Cand se aseaza poate mult mai usor sa stea cu obiectul ei de meditatie care este rugaciunea inimii.

Si nu am zis ca exista paralele intre acel citat de mai sus si practicile teibetane..dzogchen..etc..

De ce exista indicatii cu privire la folosirea respiratiei INTR-UN ANUMIT MOD ?
Pentru ca prin experienta, parintii au reusit sa descopere ca stabilitatea mintii este strans legata de felul cum se respira.
Dupa cum vezi mai sus exista o modalitate anume de a respira.Mai mult exista o pozitie a capului.El trebuie tinut aplecat .Aceasta pozitie a capului blocheaza asanumitul curs energetic ascendent interior si il tine captiv in interior.Apoi mai este pozitia in care se sta pe un scaunel mic.Aceasta pozitie controleaza niste puncte energetice din zona inghinala precum si asanumitul curs energetic descendent interior.

Astfel energia ascendenta si descendenta este controlata si retinuta in interior ca intr-un vas in timp ce respiratia se face incet si rar.Aceasta duce in scurt timp la o nemiscare launtrica , claritate si limpezime.Cand acestea sunt obitnute mintea astfel foarte pliabila se paote ocupa fara opreslisti de obiectul ei , rugaciunea mintii.

#56
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013
Socrate, te rog să mă pui pe ignore. Te rog să nu mă mai citezi. Îmi provoci greață, please.

View Posttashinorbu, on 05 decembrie 2013 - 12:20, said:

Pai atentia asupra respiratieii este o metoda.
Cand mintea se fixeaza asupra respiratiei se calmeaza si se aseaza.
Cand se aseaza poate mult mai usor sa stea cu obiectul ei de meditatie care este rugaciunea inimii.

Si nu am zis ca exista paralele intre acel citat de mai sus si practicile teibetane..dzogchen..etc..

De ce exista indicatii cu privire la folosirea respiratiei INTR-UN ANUMIT MOD ?
Pentru ca prin experienta, parintii au reusit sa descopere ca stabilitatea mintii este strans legata de felul cum se respira.
Dupa cum vezi mai sus exista o modalitate anume de a respira.Mai mult exista o pozitie a capului.El trebuie tinut aplecat .Aceasta pozitie a capului blocheaza asanumitul curs energetic ascendent interior si il tine captiv in interior.Apoi mai este pozitia in care se sta pe un scaunel mic.Aceasta pozitie controleaza niste puncte energetice din zona inghinala precum si asanumitul curs energetic descendent interior.

Astfel energia ascendenta si descendenta este controlata si retinuta in interior ca intr-un vas in timp ce respiratia se face incet si rar.Aceasta duce in scurt timp la o nemiscare launtrica , claritate si limpezime.Cand acestea sunt obitnute mintea astfel foarte pliabila se paote ocupa fara opreslisti de obiectul ei , rugaciunea mintii.

Amesteci convenabil, asta e, nici nu aștept altceva, ținând cont de vechimea pe care o ai în „tehnici”.
După tine și a vorbi e metodă, și a merge e metodă, și a mânca e metodă.
Ce-i aia energie ascendentă sau descendentă? Ce treabă ai tu cu așa ceva? Tu poți să ai, dar un creștin, nu.
E normal să fie luată în considerație respirația, pentru că atunci când îți liniștești gândurile și le direcționezi, îți auzi respirația.
Aceast lucru îți poate distrage atenția, deci e normal să te gândești cum să faci să nu fii deranjat de acest lucru.
E normal ca și anumite poziții ale corpului să ofere condiții mai bune de concentrare. Sunt caracteristici ale corpului nostru la care orice om de pe pământ poate ajunge să se gândească, să le înțeleagă, NU înseamnă că e doar apanajul orientalilor.
Sunt lucruri NORMALE.
Însă meditația și rugăciunea sunt opuse, au Tați diferiți.
Acest lucru este bine dovedit și reliefat în multe scrieri ale Părinților și explicate ca la proști.
Dar nu se lipesc de unii din cauza unei influențe necurate.

Gândește-te doar la un lucru, dacă ai curaj. Această influență nu este recunoscută de către orientali, ei cred că fac ce fac prin puterea lor. E fals! Și văd Universul făcut din Vid, neavând și reprezentarea Negativului ca Forță deținătoare de Voință și Cunoaștere. Au lumea într-o aripă, numai cu un pol. Iar acele energii plus-minus caută să le echilibreze. Iarăși FALS.
Echilibrul e malefic, se opune armoniei, dar ei nu știu de malefic.
Ei iubesc simetria, care este concept demonic folosit de masoni și sataniști.
Judecă în zona asta dacă mai poți și vezi unde se află aceste filozofii, merci.

#57
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostJo_Malbun, on 05 decembrie 2013 - 12:40, said:

Socrate, te rog să mă pui pe ignore. Te rog să nu mă mai citezi. Îmi provoci greață, please.



Amesteci convenabil, asta e, nici nu aștept altceva, ținând cont de vechimea pe care o ai în „tehnici”.
După tine și a vorbi e metodă, și a merge e metodă, și a mânca e metodă.
Ce-i aia energie ascendentă sau descendentă? Ce treabă ai tu cu așa ceva? Tu poți să ai, dar un creștin, nu.
E normal să fie luată în considerație respirația, pentru că atunci când îți liniștești gândurile și le direcționezi, îți auzi respirația.
Aceast lucru îți poate distrage atenția, deci e normal să te gândești cum să faci să nu fii deranjat de acest lucru.
E normal ca și anumite poziții ale corpului să ofere condiții mai bune de concentrare. Sunt caracteristici ale corpului nostru la care orice om de pe pământ poate ajunge să se gândească, să le înțeleagă, NU înseamnă că e doar apanajul orientalilor.
Sunt lucruri NORMALE.
Însă meditația și rugăciunea sunt opuse, au Tați diferiți.
Acest lucru este bine dovedit și reliefat în multe scrieri ale Părinților și explicate ca la proști.
Dar nu se lipesc de unii din cauza unei influențe necurate.

Gândește-te doar la un lucru, dacă ai curaj. Această influență nu este recunoscută de către orientali, ei cred că fac ce fac prin puterea lor. E fals! Și văd Universul făcut din Vid, neavând și reprezentarea Negativului ca Forță deținătoare de Voință și Cunoaștere. Au lumea într-o aripă, numai cu un pol. Iar acele energii plus-minus caută să le echilibreze. Iarăși FALS.
Echilibrul e malefic, se opune armoniei, dar ei nu știu de malefic.
Ei iubesc simetria, care este concept demonic folosit de masoni și sataniști.
Judecă în zona asta dacă mai poți și vezi unde se află aceste filozofii, merci.
Deci, iar cu dracu'...ca sa vezi.
Ia uita-te-n oglinda. Ai fata simetrica? Ups, ii de la dracu'. Ce faci? Iti iei gatu'?

P.S. Vad ca nu esti asa gurist in aria "polemici religioase" unde iehovistii si adventistii s-or trezit sa spuna ca Iisus e Arhanghelul Mihail si cate alte prostii. P-aia vad ca-i lasi in pace. Oare asa te-ndruma "dracu' " din tine?
Vad ca pe mine, pe Tashinorbu sau Madhukar ne "terfelesti" cu ineptiile tale dracesti ori de cate ori ai ocazia, da' p-aia ii lasi in pace. Asa ai ordin de la "dracu' sef"?
Si nu, n-am sa te pun pe ignore, ci am sa te educ de cate ori e necesar. Ca se va prinde de tine numa' inainte sa-nchizi ochii cu mainile pe piept la 90 sau 120 ani, nu conteaza. Tot e bine.
Semnatura mea iti este dedicata si tie, sa stii.

#58
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostJo_Malbun, on 05 decembrie 2013 - 12:40, said:

Socrate, te rog să mă pui pe ignore. Te rog să nu mă mai citezi. Îmi provoci greață, please.



Amesteci convenabil, asta e, nici nu aștept altceva, ținând cont de vechimea pe care o ai în „tehnici”.
După tine și a vorbi e metodă, și a merge e metodă, și a mânca e metodă.
Ce-i aia energie ascendentă sau descendentă? Ce treabă ai tu cu așa ceva? Tu poți să ai, dar un creștin, nu.
E normal să fie luată în considerație respirația, pentru că atunci când îți liniștești gândurile și le direcționezi, îți auzi respirația.
Aceast lucru îți poate distrage atenția, deci e normal să te gândești cum să faci să nu fii deranjat de acest lucru.
E normal ca și anumite poziții ale corpului să ofere condiții mai bune de concentrare. Sunt caracteristici ale corpului nostru la care orice om de pe pământ poate ajunge să se gândească, să le înțeleagă, NU înseamnă că e doar apanajul orientalilor.
Sunt lucruri NORMALE.
Însă meditația și rugăciunea sunt opuse, au Tați diferiți.
Acest lucru este bine dovedit și reliefat în multe scrieri ale Părinților și explicate ca la proști.
Dar nu se lipesc de unii din cauza unei influențe necurate.

Gândește-te doar la un lucru, dacă ai curaj. Această influență nu este recunoscută de către orientali, ei cred că fac ce fac prin puterea lor. E fals! Și văd Universul făcut din Vid, neavând și reprezentarea Negativului ca Forță deținătoare de Voință și Cunoaștere. Au lumea într-o aripă, numai cu un pol. Iar acele energii plus-minus caută să le echilibreze. Iarăși FALS.
Echilibrul e malefic, se opune armoniei, dar ei nu știu de malefic.
Ei iubesc simetria, care este concept demonic folosit de masoni și sataniști.
Judecă în zona asta dacă mai poți și vezi unde se află aceste filozofii, merci.

Am impresia ca tu ai oroare de anumiti termeni precum "metoda" sau "meditatie".
Pai daca nu-i spui metoda , cum ii spui?
Spune-i cum vrei.Nu ma deranjeaza.
Numai ca trebuie sa intelegi ce inseamna metoda.
Metoda este un anumit mod de a face lucrurile. Si nimic mai mult.
E ce se intampla si cu respiratia isihastilor.Se adopta UN ANUMIT MOD de a respira.Acest mod poate fi numit metoda.De ce ? Pentru ca nu se lasa respiratia in voia ei ci este modificata intr-un anumit MOD si in MOD voit.

Meditatia este o modalitate de a folosi mintea inspre calmarea ei si depasirea materialitatii ei.
Aceasta se face prin folosirea unui "obiect".Acest obiect pate fi imaterial(un gand , respiratia, sau o rugaciune) sau material cum ar fi un bat, o piatra....etc.


Energia toata lumea o are.
Frica care se ridica in inima sau in piept cand suntem intr-o situatie neplacuta sau simtamnatul de usurare cand auzim ca mama sau tata nu au patit nimic sunt exemple de energie ascendenta si descendenta.Fara existenta energiei interioare nu exista posibilitatea de manifestare a simtamintelor, emotiilor, trairilor.Ele sunt insa separate de minte.Caci e posibil sa avem o traire si sa fim constienti de asta.Acel "lucru " care este constient sau in contextul cauria se intampla acea traire se numeste minte.

#59
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Posttashinorbu, on 05 decembrie 2013 - 12:59, said:

Am impresia ca tu ai oroare de anumiti termeni precum "metoda" sau "meditatie".

Nu, am oroare să văd că se pune semnul egal între rugăciune și meditația orientală sau între Mântuire și Iluminare.
Cuvântul e un dar prețios, trebuie respectat în sensul lui adevărat și nu înlocuit cu altele apropiate, dar care duc în altă parte.
În rugăciune ești conștient, nu te rupi de gânduri, de gândire, de minte.
În meditație întrerupi gândurile, lași mintea nesupravegheată cu „porțile” deschise la îndemâna demonilor pe care filozofiile orientale nu-i recunosc... simplu.

Lasă omul cum e făcut și cum „funcționează” căci nu l-ai făcut tu și nu ai acces și autorizare să umbli în străfundul lui. Vrei să „modifici” un om? Fă-ți unul, crează-l și pe urmă „joacă-te” cu el. Altfel, genul de „întreprinderi” sunt frauduloase. Dar nu-ți pot dovedi pentru că fugi efectiv de lucruri simple, fiind practicantul unei „tehnici”, ai parte și de influență și „inspirație”.

Lasă și isihaștii ăia, căci nu e clar ce și cum, dar ție ți se par apropiați ca „tehnică”... Vino mai jos la lucruri mai simple. Acolo ți se arată clar că e vorba de rugăciune continuă la Hristos și NU la Krishna sau alți șerpi sau dragoni, dar tu nu vezi, ci faci analogii și asocieri ca să-ți dea cum vrei.
Ok...
Reține: Simetria, echilibrul căutat de aceste tehnici sunt demonice, împotriva lui Dumnezeu.
Este vorba în fapt de visul lui Lucifer de a fi la fel ca Dumnezeu, egalul Lui.
Toate „tehnicile” se află sub această „cheie” malefică.

Edited by Fumatorul, 05 December 2013 - 22:38.


#60
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostJo_Malbun, on 05 decembrie 2013 - 13:24, said:

Nu, am oroare să văd că se pune semnul egal între rugăciune și meditația orientală sau între Mântuire și Iluminare.
Cuvântul e un dar prețios, trebuie respectat în sensul lui adevărat și nu înlocuit cu altele apropiate, dar care duc în altă parte.
În rugăciune ești conștient, nu te rupi de gânduri, de gândire, de minte.
În meditație întrerupi gândurile, lași mintea nesupravegheată cu „porțile” deschise la îndemâna demonilor pe care filozofiile orientale nu-i recunosc... simplu.

Lasă omul cum e făcut și cum „funcționează” căci nu l-ai făcut tu și nu ai acces și autorizare să umbli în străfundul lui. Vrei să „modifici” un om? Fă-ți unul, crează-l și pe urmă „joacă-te” cu el. Altfel, genul de „întreprinderi” sunt frauduloase. Dar nu-ți pot dovedi pentru că fugi efectiv de lucruri simple, fiind practicantul unei „tehnici”, ai parte și de influență și „inspirație”.

Lasă și isihaștii ăia, căci nu e clar ce și cum, dar ție ți se par apropiați ca „tehnică”... Vino mai jos la lucruri mai simple. Acolo ți se arată clar că e vorba de rugăciune continuă la Hristos și NU la Krishna sau alți șerpi sau dragoni, dar tu nu vezi, ci faci analogii și asocieri ca să-ți dea cum vrei.
Ok...
Reține: Simetria, echilibrul căutat de aceste tehnici sunt demonice, împotriva lui Dumnezeu.
Este vorba în fapt de visul lui Lucifer de a fi la fel ca Dumnezeu, egalul Lui.
Toate „tehnicile” se află sub această „cheie” malefică.
Vad ca esti expert si-n meditatie si-n isihasm. Ai practicat sau cunoasterea ta se rezuma la vorbe din varful buzelor?

De cand se poate pune cineva contra lui Dumnezeu?
Asta-i ca si cum ai spune ca o picatura se pune contra oceanului.

N-am stiut ca lucifer are vise umede. N-o fi trecut de pubertate, inca?

Cum faci cu trupul si cu fata ca-s simetrice, armonioase si echilibrate-n acelasi timp? Te mutilezi ca sa fi OK sau cum?

Intreprinderi frauduloase? Pai, suna la DNA sa mearga peste ei, ce mai astepti?

Ca tot veni vorba, nu mi-ai raspuns de ce Hristos spune: "Fiti intelepti ca serpii si blanzi ca porumbeii."?

Edited by Fumatorul, 05 December 2013 - 22:44.


#61
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 05 decembrie 2013 - 13:53, said:




[ http://www.sherv.net/cm/emoticons/bad/spitting-smiley-emoticon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]                                 [ http://www.sherv.net/cm/emoticons/sick/being-sick.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Posttashinorbu, on 05 decembrie 2013 - 12:59, said:


Energia toata lumea o are.
Frica care se ridica in inima sau in piept cand suntem intr-o situatie neplacuta sau simtamnatul de usurare cand auzim ca mama sau tata nu au patit nimic sunt exemple de energie ascendenta si descendenta.
Sunt nevoit sa te corectez,nu se ridica si nici nu coboara nici o energie nicaieri,e ok ca oamenii au incercat sa isi explice acele stari cu nivelul lor de cunostinte,dar nu mai e ok sa persistam in erori,senzatia aia ciudata la nivelul inimii in caz de pericol se datoreaza adrenalinei care iti pune inima intr-o stare  de urgenta,pregatindo sa pompeze sange la niveluri mult mai ridicate pt a putea sustine fuga daca e nevoie.

O alta senzatie clasica e taiatul genunchilor in caz de pericol,de fapt acolo sangele coboara masiv la nivelul membrelor inferioare tocmai pt a putea sustine un efort brusc si marit al acestora,sunt doar adaptari evolutive,nimic mai mult.

#63
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postvictor_tree, on 05 decembrie 2013 - 16:33, said:

Sunt nevoit sa te corectez,nu se ridica si nici nu coboara nici o energie nicaieri,e ok ca oamenii au incercat sa isi explice acele stari cu nivelul lor de cunostinte,dar nu mai e ok sa persistam in erori,senzatia aia ciudata la nivelul inimii in caz de pericol se datoreaza adrenalinei care iti pune inima intr-o stare  de urgenta,pregatindo sa pompeze sange la niveluri mult mai ridicate pt a putea sustine fuga daca e nevoie.

O alta senzatie clasica e taiatul genunchilor in caz de pericol,de fapt acolo sangele coboara masiv la nivelul membrelor inferioare tocmai pt a putea sustine un efort brusc si marit al acestora,sunt doar adaptari evolutive,nimic mai mult.
Aici gresesti, iar Tashinorbu are dreptate.  
Imi pare rau ca trebuie sa te corectez.

#64
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postvictor_tree, on 05 decembrie 2013 - 16:33, said:


Sunt nevoit sa te corectez,nu se ridica si nici nu coboara nici o energie nicaieri,e ok ca oamenii au incercat sa isi explice acele stari cu nivelul lor de cunostinte,dar nu mai e ok sa persistam in erori,senzatia aia ciudata la nivelul inimii in caz de pericol se datoreaza adrenalinei care iti pune inima intr-o stare  de urgenta,pregatindo sa pompeze sange la niveluri mult mai ridicate pt a putea sustine fuga daca e nevoie.

O alta senzatie clasica e taiatul genunchilor in caz de pericol,de fapt acolo sangele coboara masiv la nivelul membrelor inferioare tocmai pt a putea sustine un efort brusc si marit al acestora,sunt doar adaptari evolutive,nimic mai mult.

Aici nu vorbim de diversele efecte fiziologice pe care trairile le pot produce in organism.

#65
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Posttashinorbu, on 05 decembrie 2013 - 17:04, said:

Aici nu vorbim de diversele efecte fiziologice pe care trairile le pot produce in organism.
Ma refeream la faptul ca diverse trairi sunt asociate cu lucruri care nu exista,intai vin evenimentele si apoi trairile(constientizarile),in fine ,nu mai conteaza.

Edited by victor_tree, 05 December 2013 - 17:58.


#66
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postvictor_tree, on 05 decembrie 2013 - 17:55, said:

Ma refeream la faptul ca diverse trairi sunt asociate cu lucruri care nu exista,intai vin evenimentele si apoi trairile(constientizarile),in fine ,nu mai conteaza.
Parca nu erai interesat de partea asta?
De ce-ti bati capu'?

Tu urmareste-ti scopul, c-apoi mai incolo ii vedea tu cum sta treaba.

#67
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvictor_tree, on 05 decembrie 2013 - 16:33, said:

Sunt nevoit sa te corectez,nu se ridica si nici nu coboara nici o energie nicaieri,e ok ca oamenii au incercat sa isi explice acele stari cu nivelul lor de cunostinte,dar nu mai e ok sa persistam in erori,senzatia aia ciudata la nivelul inimii in caz de pericol se datoreaza adrenalinei care iti pune inima intr-o stare  de urgenta,pregatindo sa pompeze sange la niveluri mult mai ridicate pt a putea sustine fuga daca e nevoie.

O alta senzatie clasica e taiatul genunchilor in caz de pericol,de fapt acolo sangele coboara masiv la nivelul membrelor inferioare tocmai pt a putea sustine un efort brusc si marit al acestora,sunt doar adaptari evolutive,nimic mai mult.
Sunt energii pe care tu nu le conștientizezi. Încă. Eu am avut ocazia să văd anumite experiențe paranormale, ca să mă exprim așa. Și sunt destul experiențe relatate chiar în literatura de specialitate.

#68
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006
Salut deschiderea acestui topic. Poate ar fi intresant daca in partea de inceput ar fi presarata cu domentatie introductiva pentru a pune o temelie solida discutiilor. De pilda, ai mentionat Bhagavad Gita si Yoga Sutra. In Bhagavad Gita se descriu pe rand marile tipuri de yoga (karma yoga, ashtanga sau raja yoga, jnana yoga si bhakti yoga). Yoga Sutra lui Patanjali e un mini-manual de ashtanga/raja yoga. Nimic despre tantra yoga si alte lucruri speculative moderne -- care pot sa aiba, bineinteles folosurilor lor dpdv al sanatatii, dar, dupa cum mentioneaza Bhagavad Gita si Yoga Sutra scopul final al oricarei cai yoghinice este de a atinge iluminarea in eternitate in armonie perfecta cu Absolutul (conform cu Bhagavad Gita), nu numai sanatate fizica, pace sau exaltare temporara.

Poate initiatorul topicului poate face un mic sumar al diverselor cai yoghinice clasice, prezentate in Bhagavad Gita si Yoga Sutra.

Edited by Dharmapurusha, 08 December 2013 - 00:13.


#69
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostDharmapurusha, on 08 decembrie 2013 - 00:10, said:

Salut deschiderea acestui topic. Poate ar fi intresant daca in partea de inceput ar fi presarata cu domentatie introductiva pentru a pune o temelie solida discutiilor. De pilda, ai mentionat Bhagavad Gita si Yoga Sutra. In Bhagavad Gita se descriu pe rand marile tipuri de yoga (karma yoga, ashtanga sau raja yoga, jnana yoga si bhakti yoga). Yoga Sutra lui Patanjali e un mini-manual de ashtanga/raja yoga. Nimic despre tantra yoga si alte lucruri speculative moderne -- care pot sa aiba, bineinteles folosurilor lor dpdv al sanatatii, dar, dupa cum mentioneaza Bhagavad Gita si Yoga Sutra scopul final al oricarei cai yoghinice este de a atinge iluminarea in eternitate in armonie perfecta cu Absolutul (conform cu Bhagavad Gita), nu numai sanatate fizica, pace sau exaltare temporara.

Poate initiatorul topicului poate face un mic sumar al diverselor cai yoghinice clasice, prezentate in Bhagavad Gita si Yoga Sutra.

Pentru stimularea discutiei in materie de "cai yoginice" am prezentat o clasificare in pagina a doua a subiectului (http://forum.softped...8#entry14217313).

In ceea ce priveste formele sau tipurile de Yoga din Bhagavad-Gita, acestea sunt oarecum apropiate intre ele sau complementare (in principiu, fiecare capitol prezinta o "Yoga" care reprezinta viziunea aceleiasi realitati dintr-un unghi de vedere diferit sau paralel, dar necontradictoriu cu altul), de aceea, se considera ca, de fapt, ar reprezenta o singura cale, sintetizata sub numele de "Gita Yoga".

La fel, in ceea ce priveste Yoga Sutra, nu este vorba de prezentarea mai multor cai Yoga, ci de una singura: Yoga Regala (Raja Yoga), desi autorul sutrelor scrie ca exista si alte cai, in afara de Raja Yoga, pentru atingerea acelorasi rezultate...

#70
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Post_-_, on 03 decembrie 2013 - 23:04, said:


adaugand la finalul chiar doua forme de Yoga "speciale": Yoga Chineza/ Japoneza (buddhista / Zen) si Sufi Yoga (Yoga Sufita, musulmana).



In context budist pe langa Yantra yoga amintita mai sus ar mai fi si altele.
Eu stiu doar ca in Vajrayana exista cele sase yoga ale lui Naropa si cele sase yoga ale lui Niguma.
Apoi mai exista in bon tipuri de yoga care sunt asemanatoare acestora doua.

La fel in dzoghen in clasa spatiala -LONGDE- se lucreaza cu posturi fizice si se are in vedere controlul energiei.
Deasemenea tot in dzogchen in clasa secreta nemasurata UPADESHA, in contextul practicii THOGAL se lucreaza cu posturi fizice care aici au in vedere actualizarea potentialitatii infinite a starii primordiale.

Dar nu stiu daca la aceste tipuri de yoga te-ai referit cand ai amintit yoga budhista ?

#71
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am preluat clasificarea de la un autor occidental care s-a implicat mai putin in analizarea formelor de "Yoga buddhista" cum le denumeste el. Am si precizat ca este scuzabil datorita vechimii clasificarii. In ceea ce priveste yoga hindusa clasificarea este destul de OK. Nu este cazul si pentru yoga tibetana, de exemplu. Daca nu ma insel, nici macar nu face referire la Mahamudra. Tantrele buddhiste din Tibet erau mai putin cunoscute si mai greu accesibile.

Traditia Kagyu are mai multe orientari:
- Karma Kagyu bazata pe cele 6 Yoga ale lui Naropa;
- Shangpa Kagyu bazata pe cele 6 Yoga  alei lui Niguma;
- Drigung Kagyu;
- Drukpa Kagyu (incluzand si cele 6 Yoga ale lui Naropa);
- Dagpo Kagyu bazata si ea mai curand pe invataturile lui Tilopa decat ale lui Niguma.

Traditia de pe linia Tilopa -> Naropa -> Marpa -> Milarepa este cea mai importanta.

Surse:
Mahāmudrā
Kagyu

Edited by _-_, 09 December 2013 - 14:54.


#72
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Post_-_, on 09 decembrie 2013 - 14:55, said:

Am preluat clasificarea de la un autor occidental care s-a implicat mai putin in analizarea formelor de "Yoga buddhista" cum le denumeste el. Am si precizat ca este scuzabil datorita vechimii clasificarii. In ceea ce priveste yoga hindusa clasificarea este destul de OK. Nu este cazul si pentru yoga tibetana, de exemplu. Daca nu ma insel, nici macar nu face referire la Mahamudra. Tantrele buddhiste din Tibet erau mai putin cunoscute si mai greu accesibile.

Traditia Kagyu are mai multe orientari:
- Karma Kagyu bazata pe cele 6 Yoga ale lui Naropa;
- Shangpa Kagyu bazata pe cele 6 Yoga  alei lui Niguma;
- Drigung Kagyu;
- Drukpa Kagyu (incluzand si cele 6 Yoga ale lui Naropa);
- Dagpo Kagyu bazata si ea mai curand pe invataturile lui Tilopa decat ale lui Niguma.

Traditia de pe linia Tilopa -> Naropa -> Marpa -> Milarepa este cea mai importanta.

Surse:
Mahāmudrā
Kagyu

Tantrele care contin cele sase yoga sunt si azi greu accesibile.
E nevoie ca sa faci aproximativ 2-3 ani de preliminarii de purificare inainte ca sa ti se transmita cele 6 yoga.
Insa in Bon sun mult mai liberali .
Spre exemplu se transmite gtum-mo cu trul khor-ul aferent chiar daca nu ai indeplinit preliminarii si purificari.De fapt acest tip gtum-mo are prelimnariile lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate