Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

YOGA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Yoga (योग) tradus deseori prin termenul "unire" este un cuvant din limba sanskrita (sanscrita conform DEX) intalnit pentru prima oara in relatie cu brahmanismul/ hinduismul, apoi cu buddhismul (hindus, tibetan) sau alte religii/ culturi, ulterior fiind utilizat chiar distinct de orice practica religioasa. Cele mai importante scrieri in care apare acest termen sunt Upanishadele, Bhagavad Gita, Yoga Sutra lui Patanjali etc. Se considera ca vechimea ei este de aproximativ 5000 de ani si ca isi are originea in anumite practici ascetice, medicale, samanice, magice, religioase etc. care preced sosirea arienilor care au creat religia brahmana in India.
Practici si practicanti Yoga intalnim in multe situatii: la oameni care apartin diverselor religii (inclusiv printre crestini), la atei, in sali unde se practica Yoga, in sali unde se practica Arte Martiale sau diverse sporturi, in centre medicale/ spitale, in locuintele a diverse persoane care practica in mod individual (fara maestru sau intructor) s.a.m.d.
Perceptia asupra acestui cuvant este foarte diversificata si acopera o gama larga: de la acceptare totala pana la respingere totala, de la perceptia disciplinei Yoga ca disciplina corporala pana la perceptia ei ca disciplina spirituala, de la corelarea ei stricta cu o anumita religie sau filosofie, pana la disocierea ei de orice context religios sau spiritual, de la corelarea ei cu Tantra sau dimpotriva, desprinsa de orice context care are legatura cu sexualitatea...
Dincolo de sistemele Yoga traditionale (Hatha Yoga, Raja Yoga, Karma Yoga, Jnana Yoga, Bhakti Yoga etc.) s-au dezvoltat numeroase (chiar incredibil de numeroase) sisteme neortodoxe si inca mai apar sisteme noi atat in Orient cat si in Occident, unele avand o mai mare, altele o mai mica legatura cu Yoga traditionala (Tantra Yoga, Kundalini Yoga, Kriya Yoga, Sahaja Yoga, Meditatia Transcendentala etc.)

Nu stiu daca acest subiect isi regaseste cel mai bine locul in aceasta arie, deoarece Yoga nu este o religie, nu este o filosofie, nu este o medicina, nu este un sport s.a.m.d., ci are legatura cu toate acestea.
Va invit sa discutam despre originea Yoga, despre diverse sisteme Yoga traditionale sau moderne (poate punem impreuna bazele la acest topic chiar al unei Enciclopedii despre Yoga), despre utilitatea Yoga in viata de zi cu zi, in relatie cu practici terapeutice, spirituale, religioase, in relatie cu alte sisteme de gandire sau practici, in relatie cu diverse sporturi sau cu Artele Martiale etc.

#2
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Yoga adica asta?!
http://www.youtube.c...Rmfx-d7Og#t=118

#3
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Asa cum credinta a degenerat in religie, asa si yoga, dintr-o cale spirituala, a ajuns, in unele cazuri...maimutareala.
Din pacate, maestrii adevarati de yoga nu se-ncurca-n lumea moderna. Ei au un scop pe care-l urmaresc si n-au timp de contre si alte prostii de genu'.

#4
AurelVlad

AurelVlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2013
dupa povestea cu misa, foarte mediatizata, nimeni nu mai are incredere in yoga, guru, tehnici, meditatii samd

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
M-am gandit ca ar da bine pe prima pagina a topicului si un inventar al subiectelor similare de pe acest forum (indiferent de aria in care au fost deschise):

E-Opinions > Editoriale > Yoga
E-Opinions > Astrologie si Paranormal > Parapsihologie > Yoga
E-Opinions > Spiritualitate si Religie > Alte religii sau credinte > Yoga?
E-Opinions > Spiritualitate si Religie > Alte religii sau credinte > Indrumar practic de yoga
E-Opinions > Spiritualitate si Religie > Alte religii sau credinte > Unde se tin cursuri de exerciti Yoga (Asana)
E-Opinions > Spiritualitate si Religie > Islam > Islamul si yoga
E-Opinions > Spiritualitate si Religie > Alte religii sau credinte > Bhakti-yoga - Discuția dintre Ramananda Ray și Șri Cetanya
E-Opinions > Spiritualitate si Religie > Alte religii sau credinte > Sahaja Yoga
Life & Entertainment  > O viata sanatoasa > Power Yoga

Este interesant de observat ca subiectul de fata prezinta un interes deosebit, dovada reprezentand-o deschiderea de subiecte mai mult sau mai putin similare si in alte arii ale forumului.
Observam din titlurile topicurilor/ topicelor de mai sus sau al subiectelor introductive la ele ca desi nu au fost cu create cu intentia de a fi generale, pot fi utile raspunsurile date la acestea si pentru topicul de fata.
Mai putem observa, de asemenea, ca din aceasta sectiune a forumului lipsea un subiect general despre Yoga. Acum el exista. Ar fi trebuit sa existe mai demult...
O alta observatie care se poate face este ca aici (unde a fost mutat topicul curent de catre moderatori) exista mai multe subiecte corelate decat pe celelalte arii ale forumului, ceea ce justifica aceasta actiune (a mutarii subiectului aici).
Mi-ar fi placut sa existe acest subiect mai curand la "Taifasuri agreabile", deoarece am observat ca pe aici se ciocnesc cam multe orgolii/ credinte si ies deseori scantei (mai des decat in alte sectiuni ale forumului, motiv pentru care am si evitat pana acum sa particip la discutiile de aici). Cu toate acestea, dincolo ar fi fost probabil tratata cu o mai mica importanta subiectul, ceea ce ar fi fost pacat.
Am si o mare rugaminte catre participantii la acest subiect: Va rog sa va exprimati punctele de vedere in mod elegant si politicos! (negativismul si malitiozitatea nu au ce cauta la un asemenea subiect)...

#6
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
In anumite abordari  budiste yoga inseamna cunoastere sau cel mai inalt tip de cunoastere.Dar acolo yoga nu este o disciplina fizica ci se refera mai degraba la disciplina mintii si cunoasterea acesteia.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 AurelVlad, on 03 decembrie 2013 - 17:06, said:

dupa povestea cu misa, foarte mediatizata, nimeni nu mai are incredere in yoga, guru, tehnici, meditatii samd

Uite un nou tip de Yoga in care nu se poate sa nu ai incredere ;)

Nu stiu de ce multa lume asociaza Yoga cu MISA...

 SOCRATE_MMXII, on 03 decembrie 2013 - 16:53, said:

Asa cum credinta a degenerat in religie, asa si yoga, dintr-o cale spirituala, a ajuns, in unele cazuri...maimutareala.
Din pacate, maestrii adevarati de yoga nu se-ncurca-n lumea moderna. Ei au un scop pe care-l urmaresc si n-au timp de contre si alte prostii de genu'.

Dar Yoga poate fi utilia sau nu omului modern? Poate ca nu toti urmaresc sa devina maestri...
Poate aparea ca "maimutareala" o sesiune Yoga sau care are cat de cat legatura cu Yoga, insa atata vreme cat are efecte pozitive asupra organismului, eu consider ca este utila.
De altfel, daca ne referim la Hatha Yoga, aceasta se bazeaza in principal pe exercitii izometrice, formele dinamice de Yoga (ca in videoclipul prezentat de ionut_blue) fiind foarte rare (de altfel, acel videoclip nu are nicio legatura cu Yoga, daca e sa ma iau dupa cat am vazut din el)...

 tashinorbu, on 03 decembrie 2013 - 18:15, said:

In anumite abordari  budiste yoga inseamna cunoastere sau cel mai inalt tip de cunoastere.Dar acolo yoga nu este o disciplina fizica ci se refera mai degraba la disciplina mintii si cunoasterea acesteia.

Eu cred ca nu doar in anumite abordari buddhiste se pune semnul egal intre Yoga si cunoasterea absoluta. Insa chiar in cadrul unor abordari buddhiste (cum ar fi in lamaismul tibetan) Yoga contine si practici corporale, cu toate ca scopurile principale sunt de natura spirituala.

#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Evident ca Yoga este benefica oricui, chiar si celui ce nu urmareste dezvoltarea spirituala, ci doar starea de sanatate trupeasca. Dar inevitabil, vor apare schimbari in bine si la nivel spiritual.
Cand am spus maimutareala, m-am referit la falsii-guru care au gasit in yoga o cale usoara de a face bani pe spinarea credulilor.

#9
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

 _-_, on 03 decembrie 2013 - 18:37, said:


De altfel, daca ne referim la Hatha Yoga, aceasta se bazeaza in principal pe exercitii izometrice, formele dinamice de Yoga (ca in videoclipul prezentat de ionut_blue) fiind foarte rare (de altfel, acel videoclip nu are nicio legatura cu Yoga, daca e sa ma iau dupa cat am vazut din el)...
Recunoaste ca ai ramas cu ochii la ce ''yoga'' facea tipa Posted Image

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 ionut_blue, on 03 decembrie 2013 - 19:07, said:

Recunoaste ca ai ramas cu ochii la ce ''yoga'' facea tipa Posted Image

Acum am vizionat videoclipul de la un capat la celalalt si marturisesc ca mi-au ramas inca in minte "pantalonii Yoga".
As invita-o pe purtatoarea lor la o sesiune de Tantra-Yoga, sarind peste Yama si Nyama ;)

#11
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

 _-_, on 03 decembrie 2013 - 17:11, said:

Am si o mare rugaminte catre participantii la acest subiect:
Va rog sa va exprimati punctele de vedere in mod elegant si politicos!
(negativismul si malitiozitatea nu au ce cauta la un asemenea subiect)...
Mi se pare corect... Iata, eu fara sa fiu malitios sau negativ iti spun ca yoga in toate formele ei este un ritual satanic,
ce are un singur scop dincolo de aparentele beneficii, pierderea sufletului.

 SOCRATE_MMXII, on 03 decembrie 2013 - 16:53, said:

Asa cum credinta a degenerat in religie...
Te achiti bine de 'sarcina'...

#12
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Jo_Malbun, on 03 decembrie 2013 - 19:30, said:

Mi se pare corect... Iata, eu fara sa fiu malitios sau negativ iti spun ca yoga in toate formele ei este un ritual satanic,
ce are un singur scop dincolo de aparentele beneficii, pierderea sufletului.


Te achiti bine de 'sarcina'...

Se putea sa n-avem partea de vizita dumitale, stimabile? Cam tarziu, sa stii, cam tarziu...
Alta data erai mai vioi. Ce s-a intamplat? Esti gravid?
Nu de alta, da' ai pomenit de sarcina.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 SOCRATE_MMXII, on 03 decembrie 2013 - 19:02, said:

Evident ca Yoga este benefica oricui, chiar si celui ce nu urmareste dezvoltarea spirituala, ci doar starea de sanatate trupeasca. Dar inevitabil, vor apare schimbari in bine si la nivel spiritual.
Cand am spus maimutareala, m-am referit la falsii-guru care au gasit in yoga o cale usoara de a face bani pe spinarea credulilor.

Te provoc cu inca o intrebare:
Dar, in ceea ce priveste rolul ei in dezvoltarea spirituala, ce crezi? Este Yoga cea mai eficienta cale de evolutie spirituala sau nu? Exista practici mai elaborate, cu impact mai mare asupra progresului spiritual?

Majoritatea "maestrilor" sunt falsi Guru (inclusiv cei din Orient): sunt intretinuti de discipoli carora le predau o tehnica rudimentara cu pretentia ca este o tehnica veche, secreta, duc o viata deseori imorala sau amorala nerespectandu-si nici macar propriile principii, ii primesc numai pe discipolii care le ofera un dar (o donatie) substantiala s.a.m.d. in timp ce alti maestri se intretin singuri, accepta numai daruri simbolice, isi instruiesc cursantii in discipline si tehnici complexe, ii supravegheaza si trateaza ca pe proprii copii, respecta principiile etice pe care le predau si practica alaturi de cursanti fara a se considera eliberati in viata sau sfinti s.a.m.d.

 Jo_Malbun, on 03 decembrie 2013 - 19:30, said:

Iata, eu fara sa fiu malitios sau negativ iti spun ca yoga in toate formele ei este un ritual satanic,

Esti liber sa crezi ce vrei atata vreme cat nu faci rau celor din jur si iti respect credinta daca si tu, la randul tau, ii respecti pe cei din jur.
"satanic" inseamna ceva rau?

Pentru mine termenul "satanic" nu prea are semnificatie, deoarece nu cred in Satan. Daca nu ma insel, Satan este sau a fost considerat la origine un inger. Este un personaj mitic speculat atat in religia crestina, cat si in literatura occidentala (de exemplu, de catre Goethe in Faust), in arta, in folcor, in muzica clasica sau moderna etc. Satan mai este un simbol utilizat de catre satanisti (de exemplu, de catre Biserica Satanica a lui Anton Szandor LaVey) care sunt mai mult sau mai putin atei.
Satan in versiunea unor ocultisti, a unor magicieni occidentali este asimilat unui zeu sau zeului suprem, oarecum identic cu Dumnezeu din alte religii.

Oricum, Yoga este o traditie hindusa care nu are nicio legatura cu credintele iudeo-crestinismului, deci nu are cum sa fie un "ritual satanic".

#14
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 _-_, on 03 decembrie 2013 - 19:49, said:

Te provoc cu inca o intrebare:
Dar, in ceea ce priveste rolul ei in dezvoltarea spirituala, ce crezi? Este Yoga cea mai eficienta cale de evolutie spirituala sau nu? Exista practici mai elaborate, cu impact mai mare asupra progresului spiritual?
Toate metodele spirituale au acelasi scop: Iluminarea.
Caile sunt oarecum comune, chiar daca ele, la prima vedere par separate.
Inclusiv Hristos o spune in Evanghelii de nenumarate ori, dar exact ca si-n cazul falsilor guru, popimea profita din plin de neinitiati pentru propria satisfactie materiala.

 _-_, on 03 decembrie 2013 - 19:49, said:

Majoritatea "maestrilor" sunt falsi Guru (inclusiv cei din Orient): sunt intretinuti de discipoli carora le predau o tehnica rudimentara cu pretentia ca este o tehnica veche, secreta, duc o viata deseori imorala sau amorala nerespectandu-si nici macar propriile principii, ii primesc numai pe discipolii care le ofera un dar (o donatie) substantiala s.a.m.d. in timp ce alti maestri se intretin singuri, accepta numai daruri simbolice, isi instruiesc cursantii in discipline si tehnici complexe, ii supravegheaza si trateaza ca pe proprii copii, respecta principiile etice pe care le predau si practica alaturi de cursanti fara a se considera eliberati in viata sau sfinti s.a.m.d.
Perfect de acord cu tine.

P.S. Ignora-l pe Jo. El daca nu pomeneste de draci macar o data la 5 minute, nu se simte bine. Asta-i placerea omului, ce sa-i faci?

#15
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

 _-_, on 03 decembrie 2013 - 19:51, said:

Pentru mine termenul "satanic" nu prea are semnificatie, deoarece nu cred in Satan.
Nu conteaza absolut de loc ceea ce crezi tu despre.
''Jucaria'' te va ''rezolva'' cu sau fara impresiile tale.

#16
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Am citit cate ceva despre Yoga dar peste tot venea la pachet cu spiritualitatea and shit,acum eu intreb,daca practic asa ceva,fara a avea nici o intentie  de natura spirituala ma aleg cu ceva?nu stiu,relaxare,concentrare,habar nu am ,de aceea intreb,deci,merita pierdute 30 de minute zilnic sau mai bn ma reapuc de mersul pe jos?

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Jo_Malbun, on 03 decembrie 2013 - 20:12, said:

Nu conteaza absolut de loc ceea ce crezi tu despre.
''Jucaria'' te va ''rezolva'' cu sau fara impresiile tale.

Asta ar trebui sa ma sperie? De fapt, afirmatia ta ma face sa zambesc...
Frica este o emotie negativa care dauneaza oricarei cai spirituale. O religie care cultiva frica iti procura "Iadul" mai devreme (inca de pe Pamant) si te indeparteaza de starea de pace si armonie care ar trebui sa iti procure "Raiul".
Cuvantul "Diavol" are aceeasi radacina ca si cuvantul "dev" din limba sanskrita sau "devs" (Deus) din limba latina care inseamna "zeu" sau "Dumnezeu".
Cand au venit crestinii, acestia au denumit zeii vechilor religii (pagane) "diavoli" si "demoni" incluzand aici si entitatile folclorice care erau spirite ale naturii: zeul Pan sau Faunus - figura zoomorfa cu coarne, copite si coada, zeu al padurilor si campiilor, al sexualitatii, "Muma Padurii" - zeita mama asimilata de crestini initial cu Fecioara Maria, "Fiica Padurii" asimilata cu zeita Artemis-Diana (a vanatorii), zeite varstnice precum Baba Dochia sau Sf. Vineri cum a fost denumita mai recent zeita Venus-Afrodita, zeite virgine precum Floriile, Sanzienele, Ielele, Zane, gnomi sau pitici, ogri sau capcauni s.a.m.d. Ar fi cam tras de par si de coada sa le ingramadesti pe toate in mitologia unei religii tinere sub numele Preamaritului Satan :)

#18
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 victor_tree, on 03 decembrie 2013 - 20:37, said:

Am citit cate ceva despre Yoga dar peste tot venea la pachet cu spiritualitatea and shit,acum eu intreb,daca practic asa ceva,fara a avea nici o intentie  de natura spirituala ma aleg cu ceva?nu stiu,relaxare,concentrare,habar nu am ,de aceea intreb,deci,merita pierdute 30 de minute zilnic sau mai bn ma reapuc de mersul pe jos?
Daca vrei sa te axezi doar pe partea fizica, iti recomand Hatha Yoga aka "yoga corpului" care se concentreaza pe modelarea mintii prin intermediul corpului. Merita sa "pierzi" 30 minute zilnic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate