Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Sony Xperia Z versus Samsung Galaxy S4

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ata ete :)

Eu eram unul din aia de nu i-ai vazut tu, m-au ars, asa ca acum pas Samsung :)

#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Discutia asta nu prea are rost, la vremea aia orice telefon luai presimt ca rezultatul era acelasi, acum spuneai ca te a ars htc sony lg motorola.....
Acum ca tu spui altora in public ca samsung e slab datorita wave ului tau de acum ceva ani este total neadevarat, da poti sa ti pt tine faptul ca wave ul tau de acum multi ani mergea prost dar asta nu are nici cea mai mica legatura cu telefoanele actuale de la samusung  asa cum nici un telefon de acum 3 4 5 ani lg htc sony nokia....nu au nici o legatura cu telefoanele actuale de la lg sony htc nokia...

Edited by alin62, 03 January 2014 - 01:10.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pfff, hai ca mai dedic un post subiectului si dupa aia o las balta.

Presimti gresit. Mi-a cazut greu faptul ca Samsung a lasat balta un OS in care au bagat bani si publicitate si l-au stricat cu mana lor, pe care il laudau si pe care in versiunea 1 il facusera superior Androidului de atunci. Un telefon cu procesor si memorie identica, tot de-al lor, S1 functioneaza multumitor si in ziua de azi. Ma refer evident, pe functiile de smartphone, pe cea de telefonie eram multumit. Dar, hardware identic, unul e o basina de telefon, celalalt merge decent pt un hw de varsta lui. Atunci pentru mine e clar ca Samsung a experimentat ceva pe banii mei.

Deci nu, nu toate telefoanele ma oftica, am avut inaintea lui Nokia (si Sony si SE si Ericsson) nu am avut nimic cu Nokia ca a imbatranit telefonul, si as mai cumpara si azi Nokia daca s-ar incadra in ce vreau eu.

#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Hai sa o spun mai simplu, o petarda de wave nu are nici o treaba cu telefoanele acutale samsung. Deci pt ce sa i spui unuia pe forum ca vezi sa nu iei samsung ca am luat eu un wave acum ceva ani....
Ca tu te simti folosit de samsung ca ai dat banii pe un wave asta e viata dar nu are nici o legatura cu S2 S3 S4 Note 1 2 3 si altele.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact principiul asta il vezi la multi oameni care nu recomanda, sau mai degraba iti spun clar sa te feresti de LG ca au avut experiente nasoale in trecut. Si acum cand ii intrebi de un LG (oricare) raspunsul lor e clar "nu lua LG, e praf, ia mai bine Samsung X". Pe ce isi bazeaza recomandarea? Da, pe experienta anterioara... Dar nu vad sa te iei de ei pe acilea, probabil ai motivele tale :)

#42
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
De ei de cine? Sa ma iau de mine cand am recomandat in zeci de posturi Optimus G in loc de S3?
Singuru lucru ce nu mi place la LG ca tot veni vb de ei sunt updateurile, iei un flagship de la ei si il lasa balta. Poate or sa se invete minte si o sa si schimbe strategia asta proasta, din ce am vazut in ultima vreme lumea se plange de update uri cand vine vb de LG nu de telefoane

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai io-te ca baga update la KitKat. Printre primii. E drept, au inceput cu G2, dar e un inceput, nu?

#44
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2014 - 13:11, said:

Pai io-te ca baga update la KitKat. Printre primii. E drept, au inceput cu G2, dar e un inceput, nu?
Daca se tin de cuvant ar fi ceva. Poate si au dat seama ca pierd multi clienti din cauza asta. Singurul lucru ce nu mi place la G2 ca este prea lucios, ca si S4, in rest nu ai ce sa i reprosezi.

#45
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
G2 versiunea koreana a primit update la 4.4 KitKat. S-a postat deja pe topic dedicat.
http://forum.softped...2#entry14388601

#46
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2014 - 13:11, said:

Pai io-te ca baga update la KitKat. Printre primii. E drept, au inceput cu G2, dar e un inceput, nu?

Si in concluzie, care e telefonul tau? De ce nu vreai sa ne convingem si noi ca este superior lui Samsung?

P.S. fara nici un misto!

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Huh?? Nu cred ca vorbim de telefonul meu aici...

P.S. Nu exista telefon superior lui Samsung, unul e un aparat, al doilea e firma. Exista cateva telefoane in ziua de azi care sunt superioare altora, astea fiind Sony Z1, LG G2 si daca vrei sa bagi in lista asta si un phablet atunci bagi si Samsung Note 3. Oricare din astea 3 sunt supertelefoanele momentului, nu tine decat de preferinte personale, toate au componentele cele mai bune pe care poti sa le cumperi acum... Nu iau in considerare iPhone 5s din cauza de ecran si Nokia 1080 din cauza de procesor si ecran dar astea sunt pareri personale.

#48
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 07.08.2011
Iar Z1 tot pentru ecran il apreciezi,nu?
Un ''superb'' ecran TFT de 5 inch ;)

#49
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Postionut_blue, on 07 ianuarie 2014 - 09:44, said:

Iar Z1 tot pentru ecran il apreciezi,nu?
Un ''superb'' ecran TFT de 5 inch Posted Image
Tocmai de asta nu trebuie sa ne luam dupa un nume.
TFT u din 2013 in special asta de pe Z1 nu are nici o legatura cu TFT ul din 2009 2010 unde se vedea extrem de prost.
Fara nici o suparare dar daca spui asta mai mult ca sigur nu ai pus mana macar intr un magazin pe un Z1 pentru ca altfel ai fi vazut ca acel TFT nu are nici o legatura cu TFT ul ala vechi din 2009 2010.
Chiar ecranul de pe Z1 este printre cel mai laudat ca s ar vedea bine afara in soare.

#50
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013

View Postalin62, on 07 ianuarie 2014 - 12:50, said:

Tocmai de asta nu trebuie sa ne luam dupa un nume.
TFT u din 2013 in special asta de pe Z1 nu are nici o legatura cu TFT ul din 2009 2010 unde se vedea extrem de prost.
Fara nici o suparare dar daca spui asta mai mult ca sigur nu ai pus mana macar intr un magazin pe un Z1 pentru ca altfel ai fi vazut ca acel TFT nu are nici o legatura cu TFT ul ala vechi din 2009 2010.
Chiar ecranul de pe Z1 este printre cel mai laudat ca s ar vedea bine afara in soare.
Ai dreptate,nu se compara cu cel din ani anteriori,dar nici nu poti sa-l compari cu Amoled sau LCD.Sony trebuie sa schimbe ecranul daca vrea ceva mai bun.Eu nu mi-as lua Z,Z1 si chiar Z1S care a aparut din cauza ecranului. :D

View PostMembruAnonim, on 07 ianuarie 2014 - 01:26, said:

Huh?? Nu cred ca vorbim de telefonul meu aici...

P.S. Nu exista telefon superior lui Samsung, unul e un aparat, al doilea e firma. Exista cateva telefoane in ziua de azi care sunt superioare altora, astea fiind Sony Z1, LG G2 si daca vrei sa bagi in lista asta si un phablet atunci bagi si Samsung Note 3. Oricare din astea 3 sunt supertelefoanele momentului, nu tine decat de preferinte personale, toate au componentele cele mai bune pe care poti sa le cumperi acum... Nu iau in considerare iPhone 5s din cauza de ecran si Nokia 1080 din cauza de procesor si ecran dar astea sunt pareri personale.
Aha.Si nexus 5 unde e?

#51
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Ecranul de pe Z1 mi se pare peste super amoledul de la S4, asta personal, poate altuia ii place mai mult super amoledul.
Acum spun ca Z1 compact are ecran mai bun decat Z1 deci :D pt cine vrea un tel de 4.3 cu specificatii din 2014 e alegerea perfecta plus ca arata f bine.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postionut_blue, on 07 ianuarie 2014 - 09:44, said:

Iar Z1 tot pentru ecran il apreciezi,nu?
Un ''superb'' ecran TFT de 5 inch Posted Image
Vad ca ti-a raspuns deja Alin, dar sa stii ca ecranul de pe Z1 e chiar OK. Da, daca il pui langa ecranul lui G2 se vad diferente, dar de sine statator e un ecran chiar bun, nu as avea nici o problema cu ecranul la Z1, mai degraba cu raportul dimensiune/ecran :)

View Postmikealex9, on 07 ianuarie 2014 - 13:58, said:

Aha.Si nexus 5 unde e?
Nexus 5 este un telefon ok, pentru cine vrea experienta stock Google. Mie nu imi place, e nevoie de prea multa customizare ca sa il faci frumos (strict parerea mea). E un frate mai mic al G2, de aia nu il pun in liga cu ele, desi fiind device Nexus, o sa se miste foarte bine. Insa nu pot sa trec peste baterie si camera, chestii care il trag in jos.

#53
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 28.08.2010
Salut baieti am ajuns cam tarziu pe topicul asta cautand ceva informatii despre xperia z. Inca de cand a aparut si am vazut spoturi publicitare cu el mi-a placut extrem de mult doar ca nu sunt genul care sa arunce zeci de milioane pe un telefon asa ca am zis ca mai astept un an .. si acum a venit timpul. Dupa un nexus 4 de care am fost foarte multumit dupa care am trecut la o mai veche "prietenie" cu apple pentru cateva luni la care tocmai am renuntat in dorinta achizitionarii frumosului z. Si dupa ce am citit pe aici impresiile voastre unele interesante, altele penibile si chiar duse la limitele penibilului precum ale acelui tip care blama samsung doar pentru ca el a avut o petarda de wave cu bada despre care crede ca a fost telefonul anului 2010 Posted Image) nu pot sa ma abtin Posted Image) asa .. am o intrebare pentru cei care compara un telefon destul de ok cu altul care e si el ok, nu imi place asa mult dar e mai bun la specificatii ... ce conteaza daca scoate 20000 in quadrant sau 30000 sau 80000, ce conteaza daca are 2,3,4 gb ram sau camera de 8, 10, 20 atata timp cat cu toate poti rula orice joc,aplicatie si asa mai departe ?! vorbind bineinteles acum de telefoanele de ultima generatie. ce imi trebuie octa-core cand un quad este arhisuficent, ce imi trebuie 3gb de ram cand 2 sunt numai bine ?! ce conteaza daca am gorila glass 1 sau 2 sau 3 sau mama ei de gorila ?! parerea mea este ca la un telefon dinclolo de ce are sub carcasa,conteaza aspectul si modul in care este construit, pritena mea are s4, este un telefon beton, ecran beton, foarte fiabil pentru marimea lui insa eu vreau sa imi iau xperia z de ce?! NU pentru bani ca diferenta este infima 100-200lei, doar eu pun mare accept pe clasa, pe calitate, pe ceea ce tin in mana iar la samsung materialele sunt de nimic, am vazut multe alte telefoane mult mai ieftine care aveau un feeling mult mai premium gen htc one s, htc one x, nexus 4, optimus g .... si asta ar trebui sa faceti si voi, nu sa alegeti intre un scor de 20000 si unu de 25000 in quadrant, ci sa alegeti intre 2 telefoane. Ceea ce are xperia z in materie de look sa ii zic asa nu prea mai vezi pe un telefon. Voi ziceti: "nu il lua ca iti cade jos si il faci praf si e de sticla" asa pot sa zic si eu nu lua iphone 7 sau galaxy s5,6,7,...,n ca daca iti cade in apa este PA sau daca versi cafeaua pe el este ADIO, macar sticla aia de pe spate la xperia se schimba pentru cativa lei, deci nu mai vedeti lucrurile asa, luati ce va place voua, ce vi se potriveste, ceea ce va reprezinta !! succes

Edited by sclifositu, 30 August 2014 - 20:29.


#54
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sclifositu-le, dar ce zici de aia care isi cumpara telefon pe criteriul aspect / constructie si ii pune husa / bumper de 10 lei din plastic / silicon ? Cum ii putem cataloga ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate