Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Strainatatea sau Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
681 replies to this topic

Poll: Strainatatea sau Romania? (129 member(s) have cast votes)

Unde locuiti?

  1. In Romania (102 votes [79.07%])

    Percentage of vote: 79.07%

  2. In strainatate (27 votes [20.93%])

    Percentage of vote: 20.93%

Unde ati prefera sa locuiti?

  1. In Romania (47 votes [36.43%])

    Percentage of vote: 36.43%

  2. In strainatate (82 votes [63.57%])

    Percentage of vote: 63.57%

Vote Guests cannot vote

#19
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 Hey, on 26 noiembrie 2013 - 16:43, said:

Chestionar!

Stati in Romania? Da! Daca da, vreti sa plecati? Da!

De ce preferati viata aici? De ce ati prefera-o acolo?
Unde vi se pare mai bine si de ce?

In tara au locuit parintii, cand eram mai mic eram mai nebun, o bataie, o nebuniie, mers fara permis, baut la volan, chestii care costau mult in vest, aici cu o masina cat de cat esti smecher, acum ceva timp am lasat masina literalmente in mijlocul intersectiei cum o lasa Politistii, sa ma intalnesc cu cineva, ce pateam in Vest? Aici nimic nimic.

Pe masura ce imbatranesc nebuniile astea se estompeaza, nu mai suport cainii, gunoaiele, tiganii, dezordinea, mai ales ca am abandonat planul de a intra in politica, ca nu am vrut sa dau bani Partidului...

O perioada voi sta in Munich, care e la o zi de condus de Barcelona, unde s-au pensionat parintii mei, in Salou, la sud de Barcelona  Apoi ma decid eu, dupa cum bate vantul... Vantul schimbarii.
Numai gandul ca acum ma pun la volan si dimineata sunt pe plaja, sau ma duc dimineata cu Sul la aeroport si cobor din AVE la 700m de casa peste 2-3 ore este suficient!

E bine sa ai ouale in mai multe cosuri.

Edited by Josef_Mengele, 26 November 2013 - 18:21.


#20
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013

 myke58, on 26 noiembrie 2013 - 17:21, said:

Problema e ca pe acolo trebuie sa mai si muncesti pe bunePosted Image

- Diferenta e ca acolo te simti util cand muncesti in loc sa te simti exploatat. Deoarece nu lucrezi in plus peste program decat platit cum se cuvine, lucrezi foarte bine organizat si nu ti se pare greu deoarece totul are sens si rezultat favorabil. Nu mai vorbim de infrastructura si conditii care iti usureaza existenta in toate situatiile.
- As vrea sa merg in SUA, Canada, Austria, Belgia, Olanda sau Marea Britanie.

Edited by -incoerent-, 26 November 2013 - 19:23.


#21
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Ultimul stinge lumina!

şi io vreau să plec, urmează să şi caut ceva joburi. europa de vest.

#22
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

 Hey, on 26 noiembrie 2013 - 17:00, said:


Etiopia?
e bine acolo?

Quote

Coreea de Nord?
pt cine vrea sa faca firma e ideal ca nu da taxe

Quote

Togo?
ce capitala are?

#23
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013
Locuiesc in Romania.

Prefer sa fac bani in Romania si sa ma duc sa ma plimb in toata lumea. Vreau ca pana la 30 de ani sa-mi permit sa ma duc sa ma plimb 6 luni pe an.

#24
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 _overboost, on 26 noiembrie 2013 - 21:27, said:

Locuiesc in Romania.

Prefer sa fac bani in Romania si sa ma duc sa ma plimb in toata lumea. Vreau ca pana la 30 de ani sa-mi permit sa ma duc sa ma plimb 6 luni pe an.

Ai intrat in politica sa intelegem ? :lol:

#25
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
trist, dar adevarat!

#26
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Hey, on 26 noiembrie 2013 - 16:43, said:

Unde vi se pare mai bine si de ce?
In Romania. Aici am prieteni, traiesc bine, ma simt acasa. Nu le am pe toate, dar cine le are ?!
Am vazut multe tari si am observat diferenta intre a fi turist si a trai efectiv intr-o alta tara. Nu m-as muta in alta parte decat pentru a face ceva extraordinar acolo.

#27
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Strainatate...in tari civilizate, nu oriunde. Daca mediul in care traiesti, in care te-ai nascut ,nu-ti mai ofera un confort psihic, nu neaparat material, de ce sa-ti irosesti viata ?

#28
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Quantum, on 27 noiembrie 2013 - 07:09, said:

Am vazut multe tari si am observat diferenta intre a fi turist si a trai efectiv intr-o alta tara.

Pana nu traiesti intr-o tara macar 3 luni nu ai de unde sa stii diferenta intre un turist si un localnic. Apropo, pofta vine mancand. Si eu la inceput cand m-am mutat din Romania imi venea sa ma urc pe pereti, sa ma intorc pe jos acasa. In scurt timp nebunia mi-a trecut si mi-am vazut de semi-emigrarea mea. Pana acum sunt binisor. Mult mai binisor decat as fi fost in Romania. Adica de vreo x-spe ori bani mai multi in cont. Zic x-spe ori pentru ca nu stiu daca in Romania as fi reusit sa pun ceva deoparte. Deci e posibil ca si daca as fi avut doar 1000 de euro sa se cheme ca am de 1000 de ori mai multi bani decat as fi avut in Romania.

Eu zic sa va vedeti de viata asa cum simtiti voi mai bine. Muncitul afara are si avantaje si dezavantaje. Unul din dezavantaje este ca prietenii lasati in Romania = gone with the wind. Dupa un numar de ani te trezesti ca vii acasa si nu ai cu cine bea o bere.

#29
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Sunt in Romania.
Cred ca pot face ca intr-un an sa pot pleca.
Vad eu unde.

#30
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Singurul mod de a pleca civilizat este sa faci intai experienta in Romania, cativa ani la o companie oarecare intr-un domeniu care te intereseaza. Daca pleci caine surd la vanatoare ajungi pizza delivery boy.

Eu ii sfatuiesc pe toti adolescentii de 17-18 ani cu sau fara bac luat si care au vise de imbogatire stil Bill Gates sau Steve Jobs, sa nu faca greseala sa plece din tara ca vor ajunge inevitabil sa faca munci necalificate sau cel mai rau, sa fure ca sa traiasca. Fara 3-5 ani de experienta intr-un domeniu nu ai ce sa cauti afara. Eu cred ca e mai bine necalificat in Romania decat necalificat in strainatate.

Edited by izometric, 27 November 2013 - 08:45.


#31
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Multumesc pentru sfat.

#32
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

 Josef_Mengele, on 26 noiembrie 2013 - 18:19, said:



Pe masura ce imbatranesc...



Da, e greu, nu prea se mai dau compensate, mai ales alea scumpe, pentru cap.

#33
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

 izometric, on 27 noiembrie 2013 - 08:08, said:

Unul din dezavantaje este ca prietenii lasati in Romania = gone with the wind. Dupa un numar de ani te trezesti ca vii acasa si nu ai cu cine bea o bere.
Asta sa fie problema...? Daca sunt intr-adevar prieteni adevarati, nu te vor uita chiar daca esti prin straini. Atunci se vor tria adevaratii prieteni, fata de cunostinte. Prieteni adevarati poti gasi si prin straini pentru ca tot oameni sunt si acolo si chiar vei gasi oameni mai de calitate poate...

#34
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 corina_geo, on 27 noiembrie 2013 - 00:20, said:


Ai intrat in politica sa intelegem ? Posted Image
De ceva vreme. Dar nu vad legatura...

#35
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pana acum n-am vazut decat un singur motiv pentru care s-a plecat in afara: banii. Aici, unii n-au putut sa faca banii pe care ii castiga acolo.
Ok, dar asta nu inseamna ca dincolo e mai misto.

Sa vina cineva sa spuna ca e frumos sa se innopteze la 3PM, sa ploua 166 zile pe an, reveria unei calatorii cu RER si tot asa...
In afara de bani, ati plecat si pentru alte motive?

#36
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

 mihaigerard, on 27 noiembrie 2013 - 10:11, said:

In afara de bani, ati plecat si pentru alte motive?
Din punctul meu de vedere, nu banii constituie principalul motiv, ci mentalitatile si prostia dusa la extreme din tara asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate