Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Umflatura dureroasa dupa ureche

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
BengalCat

BengalCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2011
Ieri la pranz am observat o umflatura extrem de mica (sau nici nu era umflat inca? nu mai stiu. atat de mica era :) )  dupa ureche. Ma durea,dar numai daca apasam eu ca natanga sa vad cat de tare ma doare. Azi cand m-am trezit am observat doua lucruri.
1. Ma doare mai tare. Adica acum ma doare si daca stau si nu-i fac nimic. Merg sau intorc capul si ma doare. Nu e insuportabil. E cam ca o intepatura. Parca pulseaza ceva acolo.
2. S-a mai marit un pic. Acuma chiar se poate simti la atingere. Dar tot foarte mica e.
Eu am cautat pe net si rau am facut. Am aflat ca ar fi vorba de un ganglion. Dar nu asta e rau. Am citit chestii destul de urate despre umflaturile dupa urechi. Cica poate fi vorba si de cancer si de multe boli urate!
Apropo am aproape 17 ani. Mi-e tare frica de medici in general. Stiu ca ei ne fac bine,dar mie nu imi place sa stiu ca trebuie sa merg la doctor. Mi-e frica de ce o sa-mi zica. Daca imi zice ceva nasol? Daca am o boala grava? Deja ma doare mai tare numai cand ma gandesc. Si inca nu le-am zis parintilor. As vrea sa le zic maine. Cam ce as putea avea? Ar fi foarte grav avand in vedere ca am numai 17 ani?

#2
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Despre ce ureche e vorba?
daca e galglion nu-i grav e normal. lasa-l acolo

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Daca e ganglion, ar trebui sa se simta la pipaire, si in mod normal este pozitionat sub ureche, cam in zona unde se termina maxilarul, si atunci cand cresc si devin durerosi nu inseamna neaparat ca ai cancer, este departe asta de tine, cel mai probabil in zona aia semnalizeaza o infectie, poate undeva la o masea, un dinte, ma rog, trebuie verificat, adica mers la doctor, si nu trebuie sa iti fie frica de doctor, el este acolo ca sa te faca bine, oricum, cand iti trece infectia sau ce este ganglionii se retrag, raman la o marime rezonabila.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mergi la stomatologie, eventual ORL.

#5
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 BengalCat, on 22 noiembrie 2013 - 21:04, said:

Ieri la pranz am observat o umflatura extrem de mica (sau nici nu era umflat inca? nu mai stiu. atat de mica era Posted Image )  dupa ureche. Ma durea,dar numai daca apasam eu ca natanga sa vad cat de tare ma doare. Azi cand m-am trezit am observat doua lucruri.
1. Ma doare mai tare. Adica acum ma doare si daca stau si nu-i fac nimic. Merg sau intorc capul si ma doare. Nu e insuportabil. E cam ca o intepatura. Parca pulseaza ceva acolo.
2. S-a mai marit un pic. Acuma chiar se poate simti la atingere. Dar tot foarte mica e.
Eu am cautat pe net si rau am facut. Am aflat ca ar fi vorba de un ganglion. Dar nu asta e rau. Am citit chestii destul de urate despre umflaturile dupa urechi. Cica poate fi vorba si de cancer si de multe boli urate!
Apropo am aproape 17 ani. Mi-e tare frica de medici in general. Stiu ca ei ne fac bine,dar mie nu imi place sa stiu ca trebuie sa merg la doctor. Mi-e frica de ce o sa-mi zica. Daca imi zice ceva nasol? Daca am o boala grava? Deja ma doare mai tare numai cand ma gandesc. Si inca nu le-am zis parintilor. As vrea sa le zic maine. Cam ce as putea avea? Ar fi foarte grav avand in vedere ca am numai 17 ani?
Nu sta,du-te cat mai repede la doctorul de familie sa te consulte!!Am avut si eu asa ceva si m-a trimis la spitalul Victor Babes din Bucuresti.Cei de-acolo au vrut sa ma interneze pe loc,dar eu am refuzat.M-au pus sa semnez ca refuz internarea si mi-au dat ca tratament ambulatoriu, 80 pastile de Oxacilina Antibiotic.Am preferat sa i-au pastile decat sa fiu inchis intr-un spital.De atunci nu am mai avut probleme cu ganglionii.Dar repet:fa un control la doctorul tau si el va decide ce si cum...Sanatate.Posted Image

Edited by Adi blondu, 22 November 2013 - 22:17.


#6
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
mai da cu apa si sapun ....

#7
BengalCat

BengalCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2011
La mine e chiar după ureche. Fix în spatele ei. Trebuie să trag de ureche să mă uit la buba aia sau  ce o fi. E la urechea dreaptă. Și uitându-mă cu oglinda am văzut că e ceva micuț și puțin roșu. Da al naibii de dureros. Eu am fost și racita de 3 ori toamna asta și prima dată m-a ținut 2 săptămâni raceala. Și zilele trecute am început să racesc iar. Mă doare puțin gâtul. Oricum amigdalele mele sunt veșnic cu punctulete albe iarna. Uit fularul acasă.

 rocket1982, on 22 noiembrie 2013 - 22:32, said:

mai da cu apa si sapun ....
Haha foarte funny. Mi-am rupt ligamentele la piciorul drept acum doi ani și pentru că apa și săpunul nu m-au reparat repede m-am certat cu ele și acum nu le mai folosesc ca să mă vindec.
Dar mersi oricum de idee. Dacă dau de cineva cu cancer îi recomand apa și săpunul. Tratează orice domne!!

#8
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 BengalCat, on 22 noiembrie 2013 - 22:36, said:

La mine e chiar după ureche. Fix în spatele ei. Trebuie să trag de ureche să mă uit la buba aia sau  ce o fi. E la urechea dreaptă. Şi uitându-mă cu oglinda am văzut că e ceva micuţ şi puţin roşu. Da al naibii de dureros. Eu am fost şi racita de 3 ori toamna asta şi prima dată m-a ţinut 2 săptămâni raceala. Şi zilele trecute am început să racesc iar. Mă doare puţin gâtul. Oricum amigdalele mele sunt veşnic cu punctulete albe iarna. Uit fularul acasă.

acolo nu-s ganglioni.....probabil ai un cos ceva...

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Febra ai avut ai? Nu e obligatoriu, dar, de regula, orice proces infectios...
Fix dupa ureche zici? Inseamna ca nu e de la ganglioni... Eu as fi fost tentat sa zic oreion!

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Ai un cos  ! Da cu spirt de mai multe ori !

#11
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
apa si sapunul fac minuni ...imi vei da dreptate !!!

#12
BengalCat

BengalCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.08.2011
Am fost la medic azi si mi-a zis ca e un lipom si ca trebuie operat,dar e foarte simplu si nedureros ca se face cu anestezie. Nu prea am inteles eu bine ce-i ala un lipom,dar mama a intrebat daca s-a format cand m-am lovit la ureche (m-am lovit acum 3 luni de un copac) si medicul a zis ca nu are legatura cu nicio lovitura si nici nu ai cum sa previi aparitia unui lipom. Asa ca nu ma face tu pe mine nespalata. Nu cred ca faci tu dus de 2 ori pe zi ca mine. Iar apa si sapunul sa le folosesti tu cand esti racit. sa faci gargara cu apa si sapun.

#13
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
halal educatie de mahala , cine te a facut nespalata? - un lipomm este un punct acumulat  de grasime    


http://www.teodorbul...bula-de-grasime

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate