Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Ajutor achizitionare matrial saditor de la pepiniera renumita

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Intentionez sa infiintez o livada de pomi fructiferi (caisi, piersici si pruni) langa bucuresti,  pe o suprafata de aprox 1 Ha, si vreau sa ma ajutati sa nu iau teapa cu materialul saditor. Ii rog pe cei cu experienta sa imi recomande niste soiuri aclimatizate in aceasta zona si pepiniera de unde se pot achizitiona.  Astept pareri, sugestii, detalii cu privire la experientele placute si neplacute avute.

#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Te-ai gandit bine la ce vrei sa plantezi? Cunosti specificul pomilor fructiferi, pe specii?
De exemplu stii ca este dificil cu caisii datorita infloririi in perioada brumelor,sau datorita sensibilitatii lor generale?
Sensibilitate de care nici piersicii nu sunt departe.

#3
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013

 DDuras, on 18 noiembrie 2013 - 17:54, said:

Te-ai gandit bine la ce vrei sa plantezi? Cunosti specificul pomilor fructiferi, pe specii?
De exemplu stii ca este dificil cu caisii datorita infloririi in perioada brumelor,sau datorita sensibilitatii lor generale?
Sensibilitate de care nici piersicii nu sunt departe.

Detin o mica livada de 1000 mp, cunosc problema sensibilitatii la bruma si vreau numai soiuri romanesti, rezistente, cu cost de intretinere redus.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 GT101, on 18 noiembrie 2013 - 18:16, said:

Detin o mica livada de 1000 mp, cunosc problema sensibilitatii la bruma si vreau numai soiuri romanesti, rezistente, cu cost de intretinere redus.
Dragul meu, ceva imi spune ca habar n-ai de ingrijirea pomilor fructiferi. De ce spun asta? Eu cumpar frecvent fructe ale unor producatori locali si, din fericire, niciunul nu se lauda pe forum cu performantele sale. Asta imi demonstreaza ca soiurile valoroase se dau de la producator la producator, nu la recomandarea unui neica nimeni ce are cont pe unele forumuri si care nu a pus mana pe agricultura in viata lui, dar care isi da cu presupusul in functie de ce a vazut el la pomisorii din hipermarket-uri, puieti care la 1-2 ani dau niste cirese ca prunele si niste mere ca pepenii Posted Image

Edited by Peter Blood, 18 November 2013 - 19:01.


#5
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
da frate..... mai bine nu mai plantez nimic pentru ca la caisi cad florile de la bruma si prunii fac boala lui calache

#6
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Soiuri de cais;Rares, Dacia, Selena,Comandor,Favorit,Olimp.

#7
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
Soiuri bune de cais(romanesti) gasiti la pepiniera de la Afumati-Ilfov, dar ar fi bine sa va duceti personal sa vedeti materialul tinand cont ca sunteti aproape, deoarece am citit cateva disctii nu tocmai favorabile la pomii fructiferi trimisi prin curieri.

#8
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Problema n-ar fi la trimiterea prin curieri,ci la cine ti-i trimite! Credeam ca ai auzit discutiile legate de pepiniera pe care o recomanzi...

#9
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
spuneti`mi si mie care este treaba cu pepiniera de la afumati

#10
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009

 DDuras, on 21 noiembrie 2013 - 19:19, said:

Problema n-ar fi la trimiterea prin curieri,ci la cine ti-i trimite! Credeam ca ai auzit discutiile legate de pepiniera pe care o recomanzi...

Eu nu am recomandat, am avertizat despre faptul ca  persoanele care au comandat si au primit prin curier de la firma respectiva pomi fructiferi, acestia nu au fost de calitate sau au fost alte soiuri.
Am recomandat daca tot e din apropiere sa se duca sa-si aleaga singur materialul pomicol.
Ca si caracteristici parerea mea necalificata mi-se par cele mai bune soiuri de cais(dupa specificatiile de pe saitul firmei respective)


PS. O alta nedumerire o am de ce in piata la particulari (bisnitari) pomii de la firma respectiva se vand sub pretul care e afisat pe saitul firmei.(tinand cont de transport si profitul burtosilor)

Edited by dombix, 24 November 2013 - 18:30.


#11
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013

 dombix, on 24 noiembrie 2013 - 18:23, said:

Eu nu am recomandat, am avertizat despre faptul ca  persoanele care au comandat si au primit prin curier de la firma respectiva pomi fructiferi, acestia nu au fost de calitate sau au fost alte soiuri.
Am recomandat daca tot e din apropiere sa se duca sa-si aleaga singur materialul pomicol.
Ca si caracteristici parerea mea necalificata mi-se par cele mai bune soiuri de cais(dupa specificatiile de pe saitul firmei respective)


PS. O alta nedumerire o am de ce in piata la particulari (bisnitari) pomii de la firma respectiva se vand sub pretul care e afisat pe saitul firmei.(tinand cont de transport si profitul burtosilor)

Majoritatea pepinierelor au in oferta pomi in varsta de 1 an si nu ofera posibilitatea clientului sa isi scoata singur pomii din pamant. Ceea ce ma face sa cred ca sunt importati.

Edited by GT101, 24 November 2013 - 19:04.


#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu cred. Acum nu stiu ce pepiniera te lasa sa-ti scoti tu pomii. Zi-mi si mie daca ai gasit vreuna. Mie nu mi s-a intamplat pana acum.

#13
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Am achizitionat astazi  de la "pepiniera afumati"  am pus intre ghilimele pentru ca nu am vazut pepiniera ci doar un punct de vanzare si am achizitionat 5 piersici redhaven (fara eticheta), 15 caisi Dacia (fara eticheta) si 30 de caisi Sulmona cu eticheta. Va anunt peste 2 ani daca sunt ceea ce am comandat. Tin sa precizez ca nu am primit nici  factura nici un alt document care sa ateste ca am cumparat material saditor certificat.

#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Sper sa fie ce ti-au vandut. Eu n-as fi cumparat in conditiile astea.

#15
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Nu as fi cumparat daca nu eram in criza de timp.....

#16
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Am plantat un nr de aprox 30 caisi sulmona, 15 dacia, 5  piersici redhaven, 55 pruni nealtoiti soi vechi de pe vremea lui tataie, si 10 ciresi noname.
cateva poze:

Attached Files


Edited by GT101, 26 November 2013 - 16:29.


#17
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Era bine sa fi citit-intrebat-aplicat mai multe despre plantarea pomilor;
-nu ai tutori la pomi(pusi in gropi inaintea punerii pomilor)
-cercul de pamint fara iarba in jurul pomului trebuie sa fie in primul an  cel putin 1m
-sa le faci musuroi pt. prima iarna
-se pare ca livada nu e imprejmuita,asa ca e obligatoriu sa faci protectie individula contra animalelor
Sa ai noroc!

#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 GT101, on 26 noiembrie 2013 - 09:14, said:

Nu as fi cumparat daca nu eram in criza de timp.....

In criza de timp cumperi la noroc 2-3 pomi. Dar 50 ...

In rest, subscriu la ce a spus @gheo.
In plus,gropile sunt mici tare. Cu un dezavantaj suplimentar la acest lucru - terenul inierbat.
Eu chiar nu stiu de ce te-ai grabit. Puteai planta in primavara. Dar desigur,este treaba ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate