Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

intrebari fractura clavicula

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Am patit-o acum 3 saptamani, dupa o cazatura cu bicicleta. Fractura a fost fara deplasare, mi-au pus ham. Astazi am fost la control, in ideea de a mai face un film. Fara sa ma consulte, mi-a spus sa mai tin hamul (bandaj in 8) inca o saptamana, apoi sa-l dau jos. Ma enerveaza ca nu am eu siguranta ca totul e ok, si nu prea stiu ce sa fac in continuare.
De ex: pot conduce masina? Centura imi vine exact peste locul fracturat, si mi-e frica de o franare brusca. Apoi, cat timp nu am voie sa dorm pe partea respectiva? (stanga)
Cand si ce fel de miscari pot sa fac? de ce miscari sa ma feresc?
Am avut o fractura de humerus acum 2 ani, si inca bratul nu-si recapatase mobilitatea, probabil din cauza anchilozei umarului.
Cand pot sa fac, de ex. flotari? cand pot sa ma urc pe bicicleta? (de pe care se mai poate si cadea...)

#2
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Nu ai fost la doctor?  Puteai pune întrebările astea acolo.

#3
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
mda... dar stii cum e... acolo nu-ti vine in cap niciuna. Dar mi se parea normal, totusi, sa-mi spuna el...

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Ciudat... daca ai doar "ham" inseamna ca ai disjunctie, sau cel mult o fisura, nu fractura. Daca aveai fractura cred ca te opera, punea "capsa" pe os sa-l tina in pozitie etc... daca e doar un bandaj ma gandesc ca poate e disjunctie. Numai doctorul stie detalii, intreaba ca e obligat sa-ti spuna tot.
Eu am avut disjunctie acu 12 ani, tot cu bicla, bandaj mare strans super-tare (johnson sau asa ceva ii spunea parca medicul) cel putin o saptamana, durea calumea primele 4 zile. Evident mana era complet blocata doar palma libera, nu se punea problema de condus cu o singura mana...

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
e fractura, ca scrie pe bilet. Si vad si io... Dar probabil daca nu e deplasat osul, nu se opereaza.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
fractura fără deplasare e oarecum sinonim cu fisura. Cel puţin în termeni ne-medicali. De flotări prea curînd, eu mi-aş lua gîndul :-)

eu de la o "fisură" simplă la picior (tot fractură pe biletul de ieşire din spital) am avut dureri vreo 3 luni, şi încă vreo 3 după aia dureri ocazionale la mers mai mult. Era atît de subţire, că dacă nu mi-o arăta doctorul pe poză, eu nu aş fi ştiut că e ceva în neregulă cu poza aia.

Operaţia e necesară atunci cînd nu poţi "ţine" părţile fracturate în poziţia în care vrei să se sudeze. Şi atunci adaugi ceva element de legătură: tijă, şuruburi etc, care să prindă între ele capetele osului.

Edited by XON-XOFF, 14 November 2013 - 10:58.


#7
dan4orto

dan4orto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.08.2008

View Postadiharan, on 14 noiembrie 2013 - 08:33, said:

e fractura, ca scrie pe bilet. Si vad si io... Dar probabil daca nu e deplasat osul, nu se opereaza.
E fractura si nu, nu se opereaza clavicula decit cind e necesar (nu in fracturi fara deplasare).
Fa toate miscarile care nu sint exagerat de dureroase. Condu masina cind te simti confortabil (ia-o undeva, accelereaza si frineaza brusc, ca sa vezi). Ia-ti pastilele de durere. Bafta

#8
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
am zis să scriu, poate mai sunt şi alţii curioşi...
deci, vindecarea completă în fractura de claviculă e de trei luni. După perioada asta, se poate relua orice sport...

#9
free3ady89

free3ady89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2008
Salut ! Las si eu acest comment pentru a veni in ajutorul celor care cauta raspunsuri dupa ce afla ca au o ruptura de clavicula. Eu am cazut cu motorul la enduro , nu a fost o cazatura urata insa am cazut pe o coborare in umar si a fost deajuns pentru a rupe clavicula (app. se aude cand se rupe) umar umflat si edem (vanataie) puternic (care a disparut dupa 6 saptamani) ,durea suportabil si totusi puteam misca si ridica mana,schimbam vitezele , dupa 2 zile abia am fost la spital , radiografie , diagnostic ruptura de clavicula,Mi-a fost pus un bandaj Desault de tifon si am fost la control dupa 4 zile pentru a se lua o decizie daca ma opereaza sau se lasa se vindece de la sine . Deplasarea era destul de mare, cand am fost la control mi-a fost reasezata usor clavicula , o noua radiografie si a inceput sa se reduca deplasarea. Am facut radiografii din 6 in 6 zile , pentru a vedea cum evolueaza , dupa 2 saptamani am cumparat un bandaz desault cu arici ( orteze.ro , undeva pe langa floreasca in jur de 300 ron) In cazul meu a evoluat bine, dupa 5 sapt. am renuntat la orteza, nu am facut recuperare, dupa 9 saptamani m-am urcat iar pe motor, acum au trecut aproape 4 luni , totul e ok, dimineata daca dorm pe mana respectiva mai am un oarecare discomfort , in rest ok. nu se vede unde e sudat osul, la atingere, se simte o mica ridicatura(asta pentru ca stiu  eu unde sa pun mana, nu este vizibila).
Ideea e ca se poate si fara operatie , eu eram sceptic cand am vazut prima radiografie, si tot cautam un raspuns sa stiu daca merg la alt medic sa mai cer o parere sau sa ma duc la privat sa ma operez de buna voie. Am atasat si poze cu radiografiile. 1-2-3 gen dupa fiecare saptamana, se vede cum s-a redus distanta insa nu s-au aliniat perfect. Se poate si asa , se sudeaza fara probleme. La mine a fost rupta in partea dinspre umar, oricum nu este usor, dormi numai pe spate , legi o curea sa te dai jos din pat sa nu o fortezi. Mare , mare atentie...   umarul este o articulatie foarte mobila si nu se poate baga in ghips. Daca aveti grija sa nu miscati umarul, se sudeaza fara probleme.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   300.95K   7 downloads
  • Attached File  2.JPG   234.81K   7 downloads
  • Attached File  3.JPG   182.98K   7 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate