Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mucegai pereti interior

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
O sa incerc sa vad maine cum e treaba intre blocuri si sa revin cu mai multe detalii. Ca idee, daca vecinul de la patru nu vrea sa ma lase pe acoperis ca cica l-a facut el, cum pot proceda? :)

#20
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ii zici ca ii multumesti in numele asociatiei ca a executat o lucrare de interes public din banii lui. Si te urci frumos pe acoperis si iti faci treaba ca banuiesc ca intrarea spre acoperis nu trece pe la el prin casa.

#21
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 HpVirus, on 13 noiembrie 2013 - 19:33, said:

Ca idee, daca vecinul de la patru nu vrea sa ma lase pe acoperis ca cica l-a facut el, cum pot proceda?
Nu contest ca l-a facut din banii lui dar in acte figureaza ca fiind parte comuna , vecin = fazan Posted Image
Nu poti opri nici o actiune la partile comune daca implica defectiuni, remedieri, imbunatatiri s.a. si asta e intarit de lege, administratorul cred ca are un cuvint de spus aici (asta da nu chiar el sta la ultimul etaj) si si atunci exista foruri superioare care te pot ajuta la Primaria de unde aparti . Sper sa nu ajungeti pina acolo ca te-ai facuit cu un "prieten" pe vecie

#22
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Spunea cineva sa folosesc Polistiren Extrudat ... altcineva spunea sa las o camera de aer intre perete si izolatie.

#23
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007
Daca mucegaiul nu este mult ,ai sanse sa scapi cu solutie antimucegai si o vopsea antifungi.....asa a fost la mine in baie....
La unul din dormitoare am avut si eu dar acolo am dat jos tencuiala si apoi dupa solutia antimucegai am gletuit si dat cu vopsea antimucegai cu ioni de argint.......deocamdata au trecut vreo 3 ani si nu mai este....

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 HpVirus, on 13 noiembrie 2013 - 21:01, said:

Spunea cineva sa folosesc Polistiren Extrudat ... altcineva spunea sa las o camera de aer intre perete si izolatie.

ca sa aibe mucegaiul unde sa se extinda?
De fapt ce doresti, sa ascunzi mucegaiul, sau sa-l elimini?

#25
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Sa-l ascund ... Posted Image

Meseterul Dorel zice tot ce-i trece prin cap si de asta am zis sa ma interesez cum sta treaba. Posted Image

#26
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
"Polistiren Extrudat"
Acesta se foloseste pentru plansee nicidecum la izolare pereti, este ca si cum ti-ai trage o punga de nylon pe fata , oare mai poti respira ?
Daca nu ai bani acum si vrei ceva rapid si eficient faci o solutie saturata de bicarbonat de sodiu : se pune 1 litru apa calduta in care se toarna bicarbonat pina apa nu mai poate prelua praful amestecindu-se permanent iar cu aceasta solutie se da pe peretele "bolnav" .
Avantaje :
eficienta 100%
nu este toxic
nu are miros - se poate dormi in camera dupa aplicare

La primavara :
Razi tot jos (vopsea veche + tencuiala) , tragi un glet nou de var, vopsesti cu vopsea transpiranta (semilavabila) pe baza de var "fresco" o cheama, gasesti in supermarketuri, intrebi de ea si vei gasi la vreo 60 lei/12 litrii iar ca amorsa folosesti antimucegai de firma .
Cum s-a spus mai sus - un dezumidificator face minuni , daca vei dori sa cumperi scri aici si-ti dau adresa de unde sa-l cumperi , nu toate chiar daca sunt scumpe sunt si eficiente .

Edited by hemTT, 13 November 2013 - 21:30.


#27
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 hemTT, on 13 noiembrie 2013 - 21:25, said:

Acesta se foloseste pentru plansee nicidecum la izolare pereti, este ca si cum ti-ai trage o punga de nylon pe fata , oare mai poti respira ?

Da, se asfixiaza peretele, ii scade hemoglobina si ii creste colesterolul. Si dupa aia intra pe insulina injectabila.

Edited by izometric, 13 November 2013 - 22:05.


#28
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TLS_cilgs0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] asta e sub polistiren normal, sub cel extrudat e mai rau , acum cred ca ai priceput.
izometric@ esti teribil, daca te-as avea de sot numai apa , paie si bataie ai minca Posted Image

Edited by hemTT, 13 November 2013 - 22:09.


#29
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Poate nu a inteles toata lumea mecanismul de producere a mucegaiului:

Apa + spori.

Daca peretele este tratat, nu mai ai spori de mucegai.
Daca peretele este izolat, nu mai ai apa de condens.

Nu stiu sa ma fac mai clar decat atat.

#30
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010
daca izolezi cu vataminerala pe interior, mai exista riscul aparitiei mucegaiului?

#31
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Da, exista.
Ar trebui izolatia pe exterior, dar cum nu se poate in cazul tau ramane tot interiorul.
De ce se formeaza la tine condens: Aerul (ce contine umiditate relativa in procente si pe care o poti verifica  neprofesional cu un higrometru ce se gaseste in comert) la o anumita temperatura intalneste suprafete mai reci din camera(de obicei si in majoritatea cazurilor pereti exteriori).Daca diferenta de temperatura conform urmatorului link http://www.misiuneac...eratura-de-roua dintre  temperatura camerei si perete este pra mare apare condensul iar condensul prelungit favorizeaza aparitia mucegaiului.
Cere parere la producatorii de "aKtivTherm", chestia aia cica blocheaza vaporii de apa. Sau intreba daca pui pe perete bata bazaltica cu folie de aluminiu( ce se foloseste ca bariera de vapori) si rigips e o solutie.Chiar daca aceasa ultima varianta cu vata si folie de aluminiu ar fi viabila nu poti faca operatiunea decat primavara-vara dupa ce se usuca bine peretele.
Bafta!!

#32
psycho_mishu

psycho_mishu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.06.2007
Saut,


Dupa o inundatie ma lup cu o ciudatenie care pare a fi mucegai dar am ajuns la concluzia ca e extraterestru.

Am dat cu solutie anti mucegai de 3 ori si am imbibat peretele in solutie anti-mucegai de pus in vopsea si nici un rezultat... In 1-2 zile apare ce se vede in poze.

Please HELP!!!

Attached Files



#33
alex_cata123

alex_cata123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.06.2013
Salutare, am o camera, deausupra este terasa descoperita, si pana sa fie hidroizolata, apa care se strangea pe terasa se prelingea pe exteriorul peretelui.
Am atasat niste fotografii sa va arat ce a iesit pe perete. As vrea sa gletuiesc peretii, dar inainte de asta as dori sa stiu daca acesta este mucegai, voi ce parere aveti?
Mi-a spus cineva ca ar fi sarea din perete, dar am dubii, de aceea apelez la dvs.

Multumesc!

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate