Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Problema - iepurii de camp

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
De ceva timp mi-au intrat in curte (nu stiu cum,caci n-am gauri in gard si nici gropi pe sub el n-am gasit) 2 iepuri de camp (de parca unul nu era de ajuns!) Cat timp erau porumbul si lucerna prezente nu ma deranjau, si nici nu prea ne intersectam. Acum cand curtea e aproape goala dam des nas in nas astfel incat au ajuns sa ma enerveze. Ca sa nu mai zic ca a trebuit sa acopar cu folie varza si patrunjelul...
Problema devine presanta caci acus vine iarna si in lipsa de altceva s-ar putea sa atenteze la pomii fructiferi si la orzul semanat in toamna.

Am incercat sa ii dau afrara pe porti,haituire in toata regula,mobilizata toata familia- nimic ! O iau in orice parte dar numai pe cele 2 porti larg deschise nu. Am facut o groapa sub gard,doar vor iesi-nimic! (cred ca le place la mine).
Am dat drumul la caine,dar javra mea nu e interesata de iepuri. S-a luat dupa ei cand au trecut pe langa dansul dar cainele facea un salt, iepurele 3. Nici o sansa.
Cu datul afara nu merge. Am curtea f.mare+acareturi pe unde sa se ascunda.

Ramane varianta sa-i prind. Asa ca - CEVA IDEI ??? Rog, fara sf-uri sau - stat la panda sa trag de sfoara la cursa, caci n-am timp.
Problema e cam presanta, asa ca daca v-ati mobiliza v-as fi recunoscator. :)

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Spune-ne locatia si venit la o friptura de iepure daca zici ca ai vanatul si nu te mai vezi scapat de el !

#3
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Un vanator cu un terier,sigur scapi de ei,dar vezi sa nu te lase si fara gaini.Posted Image

#4
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
Urmareste-i itinerariul,bati doi tarusi,trei,patru si pune capcane,laturi.Dar grabestete sa nu fie gestante,in cazul ca e femela,iepurila nare nik.Imbalsamat cu de toate,protap si vin alb.POFTA BUNA.

#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu am avut in gradina 2 iepuri . Mi-au sapat pe sub gard . Faza e ca le-am acoperit gaura si dupa i-am prins cu ajutorul cainelui . Am o piticanie de aia maidanezo comunitara care n-are treaba cu slalomul printre copaci sau butucii de vie . Mai greu mi-a fost sa scot iepurele din gura lui :)) .

#6
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Doi cu o plasa de citiva metri ,1-2 gonaci si sper sa ai succes.

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cu ocazia unui zile a armatei , vanatorii de munte, prezentau in parc copiilor cum se construieste un lat pentru iepure cu cateva lemnisoare si sireturile de la bocanci .
Aratau ceva de genul . Mai gasesti multe pe net .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h6t6By9FkjA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6PwGFgWZac8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mihai!, 05 November 2013 - 23:39.


#8
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ia legatura cu un vanator care acesta va anunta asociatia din zona si va face cele cuvenite. Acesti iepuri sunt ai acelei asociatii din zona si prinderea lor inseamna braconaj chiar daca sunt in curtea ta.

#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postvictor_tree, on 05 noiembrie 2013 - 23:04, said:

Un vanator cu un terier,sigur scapi de ei,dar vezi sa nu te lase si fara gaini.Posted Image

Am apelat si la un vanator, si intrebarea a fost: sunt mai valorosi iepurii aia decat pusca mea ? Caci e interzis sa vanezi pana in  nu stiu cate sute de metri de localitati. In caz contrar risti sa ramai fara arma.

View Postgheo_55, on 05 noiembrie 2013 - 23:11, said:

Doi cu o plasa de citiva metri ,1-2 gonaci si sper sa ai succes.

M-am gandit si la plasa gen navod, problema e ca nu stiu nici un pescar. Si din alta parte nici n-am idee unde pot gasi.

View Postkatlin, on 06 noiembrie 2013 - 07:12, said:

Ia legatura cu un vanator care acesta va anunta asociatia din zona si va face cele cuvenite. Acesti iepuri sunt ai acelei asociatii din zona si prinderea lor inseamna braconaj chiar daca sunt in curtea ta.

Treaba cu vanatorul - am explicat mai sus. Cu privire la braconaj, asta ar fi chiar culmea. Ei imi intra in curte si fac stricaciuni,iar eu cica fac braconaj. Sau pot spune si altfel: daca sunt iepurii acelei asociatii, atunci trebuie sa aiba grija lor, si implicit sunt raspunzatori de ceea ce fac ei/de ce pagube produc.
La o adica, mi-au violat domiciliul. Eu doar m-am aparat ! Posted Image

@mihai - problema este - la cat loc au pe unde sa umble,chiar vor trece ei prin latul ala mic ? Par cam "teoretice" respectivele capcane.

Edited by DDuras, 06 November 2013 - 09:23.


#10
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
- Imprumuta un pistol cu bile de cauciuc si da-le cate o bila, daca-i f*** una la iepure il intorci pe dos. ;) Inainte de asta obisnuieste-te sa le pui ceva ce le place lor la nebunie intr-un perimetru din curte ca sa se obisnuiasca sa stea pe acolo sa stii de unde-i iei. Pregateste condimente, baitz si vin si pofta buna! Sa nu chemi pe vanatori sa-i ia ca e gradina ta nu a lor! Daca tot tu i-ai ingrasat de ce sa-i prinda aia?! :))

#11
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Trage o bila asa de-aiurea sa vezi ce patesti. Mai incearca sa-i gonesti o data pe poarta dar cheama mai multi oameni, n-are cum sa nu iasa. Apropo, cat de mare-i curtea ?

#12
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
baga o vulpe in curte. Ii gaseste ea. Si daca nu ai pasari in curte, vulpea va muri de foame dupa ce manca iepurii.

Edited by rand, 06 November 2013 - 14:47.


#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 19.05.2005
Sfatul cu latul e cel mai simplu si practic. Niste cunoscuti "vanau" asa iepuri de camp (practic braconaj)
Sau il chemii pe Bear Grylls si ii prinde el rapid, tot cu vre-un lat, doar ca ii si mananca (pregateste niste soparle pentru el ca poate iti lasa iepurii)

Edited by cristiandrei, 06 November 2013 - 15:02.


#14
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013

View Postkatlin, on 06 noiembrie 2013 - 14:27, said:

Trage o bila asa de-aiurea sa vezi ce patesti. Mai incearca sa-i gonesti o data pe poarta dar cheama mai multi oameni, n-are cum sa nu iasa. Apropo, cat de mare-i curtea ?

- Daca ii e teama ca o sa cheme vecinii politia e mai ok sa incerce varianta cu capcana. Dar sa sti ca nu vine politia prea des daca ai tras o bila doua in curtea ta si ti-ai anuntat si vecinii ca o sa se auda pocnituri prin gradina in ziua aia.
- Varianta cu vulpea nu e buna pentru ca aia e cruzime impotriva animalelor! Daca tu ai de prins 2 iepuri de ce sa f*** viitorul unei vulpi si sa ai inima sa o lasi sa crape de foame?! Vulpea e un animal inteligent si nu merita o soarta asa horror!!! Mai bine inveti sa pui vreo 10 capcane ca garantat vor fi prinsi.

Edited by -incoerent-, 06 November 2013 - 15:40.


#15
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Daca iepurii aia au trait pe picior mare in gradina omului s-ar putea sa fuga vulpea mancand pamantul cand ii vede.

#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Totusi sunt tot iepuri,n-au ajuns mutanti. :)
Culmea e ca-s frumosi. Daca ar fi mers,as fi incercat sa-i prind in conditii optime si sa-i imperechez cu cei de casa. Dar sunt specii incompatibile. Asa ca nu conteaza metoda,doar sa-i prind !!!
Cu pistolul cu bile nu merge. Face zgomot si se gaseste vre-un binevoitor sa-mi puna o vorba buna.

#17
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostDDuras, on 06 noiembrie 2013 - 09:26, said:

Am apelat si la un vanator, si intrebarea a fost: sunt mai valorosi iepurii aia decat pusca mea ? Caci e interzis sa vanezi pana in  nu stiu cate sute de metri de localitati. In caz contrar risti sa ramai fara arma.

Ai ratat partea cu terrier-ul,sunt niste catelusi nostimi dar il au pe diavolul in ei cand vine vorba de vietuitoare mici :punk:

#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Vanatorii pe care-i stiu n-au caini. Dar mai intreb,cine stie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate