Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Automatizare jaluzele casa / Smarthome

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu e un "mecanism" ci un sistem electronic care sesizeaza variatiatia curentului in functie de sarcina.Asta sigur se invata la robotica!
Acest sistem care sesizeaza " cand motorul meu trage ca nebunu' " e folosit la toate masinile moderne,la geamurile electrice automate,pentru a opri motorul la cap de cursa...sau daca-ti prinde mana sau capul in geamul care se ridica.Acelasi sistem se mai foloseste si la porti (de garaj) automate.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdanpet, on 01 noiembrie 2013 - 23:24, said:

Exista senzori de lumina (foarte ieftini) si exista montaje care sesizeasa blocarea motorului la cap de cursa.Pe vremea cand nu se gaseau,eu construiam astfel de senzori si module.Cu mai mult de atat nu te ajut.Zbate-te singur.Succes!
eu am stricat o lampa de gradina

#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai ce sfaturi poti da cuiva care vrea jaluzele cu arduino, dar n-a fost instare sa termine 4 clase? Pe langa faptul ca jaluzelele trebuie sa le cobori cand ai chef, cand te deranjeaza soarele, sau privirile vecinilor, nu s-astepti s-apuna/rasara soarele, motorul ala mai are nevoie de-o sursa de alimentare. Esti instare s-o calculezi, construiesti?  Zici ca ai deja "driver pentru motor", dar nu stii ce motor vrei, pas cu pas, sau CC. Pai sa nu mori de ras?

#22
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
50W / 24Vcc la schimbarea de sens (sus / jos) se schimba polaritatea. Am facut eu asa ceva si merge chiar si la copertine (pergole)
Eu am alta belea: Trebuie sa integrez in KNX o usa securizata. Am facut apel la Gardesa SRL din Italia si mi-au zis ca-mi trebuie: Remote control code Q623 si Nr. 1 Kit roller switch. A vazut cineva asa ceva? ca nu stiu cum arata si ce cablu trebuie sa duc pana la usa astfel incat prin apasarea unui push-buton integrat KNX sa-mi deblocheze usa (similar cu actionarea de la interfon).

#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Un FTP cu 4 perechi ar trebui sa-ti acopere orice varianta.

Edited by anaki, 12 August 2014 - 14:53.


#24
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Multumesc dl anaki

#25
elleboa

elleboa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2018
Buna ziua, am cateva nelamuriri cu schema electrica pentru comanda jaluzele exterioare. Practic imi trebuie "ceva" care sa inlocuiasca RCS3 din schema de mai jos

celelalte componenete le cunosc RCS4 este :
Practic am 15 ferestre dispuse pe doua etaje si vreau sa le comand separat de la fiecare fereastra, centralizat pe fiecare nivel si super-centralizat, pe toate dintr-un buton.

Attached Files


Edited by elleboa, 30 May 2018 - 19:14.


#26
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postalpinia, on 01 noiembrie 2013 - 21:40, said:

Salutare,

De curand mi-am dat licenta in robotica, iar acum mi-am pus in capsor niste proiecte putin mai ineresante. As dorii sa imi modific jaluzelele de exterior, astfel in cat sa le pot atasa un servomotor, iar cu ajutorul unui arduino si al unui senzor de lumina (sau programare pe timmer), acestea sa se ridice dimineata si sa se lase jos seara.

Nu se pare un proiect foarte greu de realizat, placa arduino, o groaza de senzori si driver pentru motor am, ceea ce incerc acum sa imi dau seama este ce fel de motor va trebuii sa volosesc. Ma gandeam la un servomotor, sau la un motor pas cu pas, as putea utiliza si un motor de CC dar imi va trebuii reductor si se complica treburile degeaba.

Pentru cine se pricepe, cam ce putere va trebuii sa aiba motorul, pentru a putea trage jaluzelele ? Vreau ca sfoara de la jaluzele sa se invasoare pe un tamburas, care sa fie rotit de catre motor. Cand trag cu mana, ele ruleaza destul de usor, ca sa spun asa probabil cu o contragreutate de maxim 7-10 kg se ridica. Stiu ca intrebare este sumara, si fara detalii, nu ma inteseaza calcule exacte deocamdata, doar o valoare.

Multumesc Posted Image
Am facut deja si m-a costat o groaza de bani luxul asta.
Sina Glydea pt draperii la 2,5 m – 149,56 euro fara Tva.
Motor Glydea 35 W/230Vca – 211,76 euro fara Tva
Motorul e comandat prin actuator cu relee. Nu te incurca cu drivere si motoare pas cu pas sau servomotoare.

#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Depinde,oricum trebuie data o tema de proiectare si vedem calea.

Edited by anaki, 31 May 2018 - 20:41.


#28
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postanaki, on 31 mai 2018 - 20:41, said:

Depinde,oricum trebuie data o tema de proiectare si vedem calea.
Cred ca initiatorul ori a renuntat, ori a rezolvat. Fara sa-mi dau seama ca postul e foarte vechi am raspuns. Abea dupa postarea mea mi-am dat seama ca topicul era din 2013.

#29
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015

View Postelleboa, on 30 mai 2018 - 19:13, said:

Buna ziua, am cateva nelamuriri cu schema electrica pentru comanda jaluzele exterioare. Practic imi trebuie "ceva" care sa inlocuiasca RCS3 din schema de mai jos

celelalte componenete le cunosc RCS4 este :
Practic am 15 ferestre dispuse pe doua etaje si vreau sa le comand separat de la fiecare fereastra, centralizat pe fiecare nivel si super-centralizat, pe toate dintr-un buton.

Nu iti trebuie  decat fir si 2 sau 4 relele (depinde de tipul de releu) . Tragi km de fir acum daca  nu ai vrut pe radio.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate