Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Ce aplicatii trebui sa fie instalate pe un nou telefon cu Android?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
În altă ordine de idei Android-ul are contor de trafic mobil, şi avertisment, şi blocare, incluse în Settings. Aplicaţiile gen 3G Watchdog nu fac nimic în plus. Ba uneori contorizează incorect faţă de contorul inclus.

#20
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postwirespot, on 25 octombrie 2013 - 11:19, said:

În altă ordine de idei Android-ul are contor de trafic mobil, şi avertisment, şi blocare, incluse în Settings. Aplicaţiile gen 3G Watchdog nu fac nimic în plus. Ba uneori contorizează incorect faţă de contorul inclus.

Eu personal nu folosesc asa ceva.
In afara de AVG care scaneaza orice aplicatie la instalare si acel battery doctor, nu mai folosesc alte aplicatii de optimizare pe Android, defapt AVGul este un antivirus nu o optimizare.
Eu tin traficul de date oprit atunci cand nu umblu pe net.

Edited by Tiby84, 25 October 2013 - 11:22.


#21
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View PostTiby84, on 25 octombrie 2013 - 11:14, said:

Oricum telefonul merge bine nu se blocheaza nu are alte erori, de aceea cred ca nu am nici un virus, mai ales ca am updatat si sistemul de operare cand m-a sesizat de acest aspect.

E foarte bine că ai update de OS.

Dar de ce ideea că viruşii ar încetini sistemul? Viruşii sunt aplicaţii foarte mici şi făcute de oameni deştepţi, nu cer resurse multe. Plus că un virus care-şi "ucide" gazda nu e un virus bun, interesul lui e să nu-l simţi ca să-şi poată face treaba liniştit cât mai multă vreme.

Aplicaţii "oficiale" făcute de oameni nepricepuţi afectează mult mai grav sistemul decât viruşii.

#22
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View Postwirespot, on 25 octombrie 2013 - 11:19, said:

În altă ordine de idei Android-ul are contor de trafic mobil, și avertisment, și blocare, incluse în Settings. Aplicațiile gen 3G Watchdog nu fac nimic în plus. Ba uneori contorizează incorect față de contorul inclus.

Mi se pare util sa am la notifications direct traficul pe care il utilizez, fara sa fie nevoie sa tot intru in setari. Personal de aceea folosesc 3g watchdog. Probleme de contorizare nu am observat sa aiba.

#23
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postmaster_oz, on 25 octombrie 2013 - 08:46, said:

Unele aplicatii de optimizare a bateriei, a memoriei actioneaza un pic pe dos. Android isi tine aplicatiile la indemana, urmad a le accesa atunci cand e nevoie. Daca foloosesti un utilitar care elibereaza memoria, in momentul in care accesezi o aplicatie, vei pierde mai mult timp.

De asemenea nu incerca sa instalezi mai multe aplicatii care fac acelasi lucru.

Ideile de mai sus sunt bune:
-cat mai putine aplicatii - SO are oricum destule aplicatii;
-doar ce ai nevoie - in functie de model cauti ceea ce se poate instala, unele aplicatii au restrictii.
-o tableta cu SO optimizat, presupun ca aici e vorba de Apple cu iOS.
Revin cu aplicatiile mele:

1.Adobe reader -  pentru citit/vizualizat documente pdf;
2.AirDroid - pentru conectarea tabletei cu pc prin wi-fi;
3.Clean Master - in general pentru curatarea de fisiere ramase in urma dezinstalarilor;
4.CoPilot GPS - utilitar pentru navigatie auto, in versiune free nu are voce, deocamdata e in proba;
5.IGO - utilitar pentru navigatie auto.
   Mai folosesc si Google Maps impreuna cu Google Earth pentru vizualizare locatii, deocamdata nu am folosit in trafic.
6.AVG - antivirus;
7.FreeNote - utilitar pentru luarea de notite
8.GPS Test - pentru a vizualiza numarul de sateliti, nu e chiar obligatoriu in conditiile in care acest lucru mi-l arata si in IGO;
9.inSSIDer - vad retelele de net: mi-a fost util cand nu aveam net acas, ducandu-ma in cel mai bun loc pentru a ma conecta le netul vecinilor;
10.Kingsoft Office - vizualizare/editare documente ;
11.TuneIn Radio - radiouri online;
12.Yahoo Mail si Yahoo Mess - pentru ca le folosesc mai des.
13.Viber - comunicare voce/mesaje.

In rest mai folosesc cateva aplicatii cum ar fi browserul nativ precum si Gmail care vine instalat.

Ar mai fi cateva aplicatii care au venit gata instalate sau se instaleaza singure ulterior dar mi se par inutile. As mentiona doar Samsung Push Service, pentru a citi review-urile, sunt extrem de amuzante.

Se mai pot instala cateva jocuri, pentru momentele in care astepti sa treaca timpul.

#24
hypro

hypro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.06.2010

View PostSuper Chief, on 25 octombrie 2013 - 08:31, said:

Cat mai putine. Posted Image

Ce rahat de intrebare e si asta? De fapt cam asta ii si treaba, telefonul mai destept decat proprietarul.

gen: ai mertzan dar nu ai fata de el! daca ar fi sa o luam asa, toti copiii astia cu 5phone se vor simti complexati!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate