Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Invertoare energie verde pareri, idei

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
4539 replies to this topic

#19
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Pentru ca am vazut ca unele notiuni iti erau mai putin cunoscute as vrea sa ne spui cate baterii ai in sistem si ce capacitate are fiecare (pentru a fi sigur calculul capacitatii totale pe care l-ai facut). In functie de modelul bateriei exista un factor de siguranta pana la care se poate face descarcarea lor pentru a nu le scurta viata. Uzual se prefera descarcari pana la max 70% - 65 % , asta insemnand ca folosesti maxim 30 - 35 % din capacitate, adica 70 Ah. Acum cat de mult inseamna consumul in standby: Pai, pe zi cam (9,12 Ah x 100)/70 Ah = 13 %. Destul de multisor pentru aceasta capacitate. Trebuie sa iei in calcul ce consuatori ai si cat produci pe zi(in medie) ca sa incarci acumulatorii. Daca produci 2 kWh pe zi n-ai treaba.

#20
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Deci eu acum am 2 baterii 12V/230A legate in serie, pentru sistemul de 24V , acum produc 850W la care se vor mai adauga dupa Sf. Pasti 960w , invertor 2000w/24v. Stiu ca in momentul de fata trebuie sa mai procur baterii, dar din cauza problemelor financiare astept putin. Baterii sunt Banner Energy Bull. Cu respect,

#21
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Sa inteleg ca produci 850 W/h . Asta inseamna ca intr-o zi cu soare incarci bateriile complet si acoperi si pierderile in standby cat e lumina. Vezi ca banner astea nu ar fi trebuit sa le descarci mai mult de 70 % , asa ca limiteaza-te la doar 70 Ah din ele.

#22
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Deci inseamna ca mai trebuie sa cumpar baterii. Cum ai calculat incaracarea bateriilor intr-o zi? Stii vreo sursa convenabila de baterii?

#23
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Depinde acum de regulatorul tau, daca ai MPPT asta inseamna un randament de 90 % si pentru a incarca acei 70 A pe care i-ai fi consumat vine: (24v x 70Ah)/0.9 = 1867 Wh energie necesara. Daca e PWM atunci energia produsa pentru aceeasi iluminare si acelasi interval orar este mai mica. Depinde mult de regulator. Ai PM cu o sursa de unde poti lua baterii banner la un pret corect.

Edited by lestef, 08 April 2014 - 23:48.


#24
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
eu le-am procurat de pe hobby market.

#25
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
are cineva acest "inverter" ? ... ieftin, pure sine wave, auto detectie frecventa,  MPPT 22-60V, 30A, 2-3 W consum stand-by ! ... suna bine ptr 70 EUR !
http://www.aliexpres...1935838977.html
ma gandeam sa cumpar unu' ptr experimente ! ...cred ca se poate "praji" repede ! ...
primul "tunning": l-as baga in ulei mineral, ca si cum ar fi un playstation 3 ! ...

Edited by 9victor, 11 August 2014 - 07:56.


#26
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Cu transport, timp de asteptare, etc mai bine iti eie doua din astea si pot fi montate direct afara: http://www.ev-power....0V-230W-CE.html

Edited by lestef, 11 August 2014 - 08:52.


#27
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlestef, on 11 august 2014 - 08:51, said:

Cu transport, timp de asteptare, etc mai bine iti eie doua din astea si pot fi montate direct afara: http://www.ev-power....0V-230W-CE.html
are cineva asa ceva ?
[ http://www.ev-power.eu/out/pictures/1/gf-mac230a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asa ceva ?

[ http://i.ebayimg.com/t/3000W-15000W-LF-UPS-Pure-Sine-Wave-Power-Inverter-Battery-Charger-LCD-DC-to-AC-/00/s/NjY3WDEwMDA=/z/LmoAAOxyTjNSlFNO/$_57.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 9victor, 18 August 2014 - 14:09.


#28
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007

View Post9victor, on 18 august 2014 - 14:08, said:

are cineva asa ceva ?
[ http://www.ev-power.eu/out/pictures/1/gf-mac230a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asa ceva ?

[ http://i.ebayimg.com/t/3000W-15000W-LF-UPS-Pure-Sine-Wave-Power-Inverter-Battery-Charger-LCD-DC-to-AC-/00/s/NjY3WDEwMDA=/z/LmoAAOxyTjNSlFNO/$_57.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

primul model ,involar mac250 am avut eu pt. scurt timp asta primavara.este un micro invertor ok.cel putin pe termen scurt.

#29
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Eu am de vanzare niste invertoare chinezesti pe olx si am primit ieri cateva mesaje care m-au amuzat si vreau sa le impartasesc si cu voi sa vedeti cat de inventiv poate sa fie romanasul nostru Posted Image .

Comparator : deci...eu vreau sa pun ceva pe el,care are 1500w.
duce convertoru??
Cumparator: Eu as vrea sa-l folosesc in casa pe un transformator de 12 V cu 15 A.
Cumparator: Si vreau sa pun ceva care cunsuma 1500w.vreau sa fac economie la curent Posted Image ar fi posibil sa mearga??  
Cumparator: ar merge pe o sursa de 12 V cu 15 A?

Am incercat sa-i explic babeste fizica de clasa a saptea si cum stau lucrurile in universul asta si mi-as dori sa fi inteles ceva, ca-i pacat de neamul asta ... Acuma stau si ma gandesc ca or fi si oameni care folosesc un asemenea sistem de reducere a consumului...of, of Posted Image  .
Va dati seama cat de usor isi gasesc clienti, vanzatorii de centrale termice cu condensatie care isi lauda marfa ca are randament 110 % ... Posted Image

Mi-am mai adus aminte de un nene pe care l-am intalnit prin Dragon cand imi luam niste leduri, l-am motivat putin cu energia verde si am facut schimb de telefoane. Ma suna omul fericit peste un timp sa-mi spuna ca el a descoperit solutia care ii va reduce factura la curent. S-a gandit el asa, ca astia care au retea si isi monteaza eoliene sunt cam prosti... cu un motor electric poti invarti generatorul de la eoliana si asa produci curent, de ce ai mai avea nevoie de pale, stalpi si alte nebuniiPosted Image . Mi-a luat ceva timp sa-l lamuresc ca nu-i venea sa creada... M-a mai sunat peste un timp ca pana la urma a reusit el sa faca o eoliana verticala cu niste butoaie taiate pe jumatate, un alternator auto, dar nu prea intelegea care-i treaba cu excitatia, rotoul bobinat, magneti etc ... Posted Image . Din primavara nu m-a mai sunat, cred ca acum produce de da si la vecini Posted Image

Edited by lestef, 04 October 2014 - 04:00.


#30
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
ce ziceti ? ... 126 EUR ! ... eu cred ca semana a "teapa chinezeasca" ! ... ar fi MPPT, 12,24,48 V ; 100 V ; 40 A !
pe muine m-a atras iesirea de date ptr PC ! ... vezi locul gol unde trebuia sa fie un condensator ! ... sau celalat ceramic in loc de electrolitic !
nu l-am incercat  inca ! ...

Attached Files


Edited by 9victor, 07 October 2014 - 22:41.


#31
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009

View Post9victor, on 07 octombrie 2014 - 22:32, said:

ce ziceti ? ... 126 EUR ! ... eu cred ca semana a "teapa chinezeasca" ! ... ar fi MPPT, 12,24,48 V ; 100 V ; 40 A !
pe muine m-a atras iesirea de date ptr PC ! ... vezi locul gol unde trebuia sa fie un condensator ! ... sau celalat ceramic in loc de electrolitic !
nu l-am incercat  inca ! ...

Celalalt ceramic,pare mai mult o rezistenta,nu?

#32
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdocris, on 08 octombrie 2014 - 07:33, said:

Celalalt ceramic,pare mai mult o rezistenta,nu?
i-am schimbat rezistenta cu un condensator ! (fara ochelari nu i-am vazut "liniile colorate" )... acu' functioneaza "de puta madre" ! ... jejejejejejeje
pana la urma este un MPPT bun ptr cei 126 EUR ! ... si inca nu am ajuns la faza de soft ! ...ptr monitorizare si setari !
astept un cablu RS232 to USB ! ... ptr ca nu am PC desktop !
intrare: 19,2V 10,2A iesire: 14,2V 12-13 A !

Attached Files


Edited by 9victor, 11 October 2014 - 08:57.


#33
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009

View Post9victor, on 11 octombrie 2014 - 08:52, said:

i-am schimbat rezistenta cu un condensator ! (fara ochelari nu i-am vazut "liniile colorate" )... acu' functioneaza "de puta madre" ! ... jejejejejejeje
pana la urma este un MPPT bun ptr cei 126 EUR ! ... si inca nu am ajuns la faza de soft ! ...ptr monitorizare si setari !
astept un cablu RS232 to USB ! ... ptr ca nu am PC desktop !
intrare: 19,2V 10,2A iesire: 14,2V 12-13 A !

Victor,vezi ca rezistenta aia are si ea rolul ei.Din cate-mi aduc eu aminte, se punea o rezistenta in paralel cu condens.de iesire,ca atunci cand decuplezi montajul sa nu ramana cod.incarcat.Acum daca merge si asa,nu-i problema.

#34
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdocris, on 11 octombrie 2014 - 13:41, said:

Victor,vezi ca rezistenta aia are si ea rolul ei.Din cate-mi aduc eu aminte, se punea o rezistenta in paralel cu condens.de iesire,ca atunci cand decuplezi montajul sa nu ramana cod.incarcat.Acum daca merge si asa,nu-i problema.
am glumit tu ! ... nu-mi pot permite sa schimb componente! ... chiar daca sunt facute de chinezi ! ...
desi am terminat "electro" abia imi aduc aminte Legea lu' Ohm !

Edited by 9victor, 11 October 2014 - 14:00.


#35
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Copy and paste.
Legea lui Ohm sau legea conducției electrice, stabilește legăturile între intensitatea curentului electric (I), tensiunea electrică (U) și rezistența electrică ®. Legea lui Ohm se poate aplica pe un circuit electric sau pe o portiune de circuit electric.
Enunțurile legii:
Intensitatea curentului electric pe o porțiune de circuit este direct proporțională cu tensiunea electrică aplicată la capetele porțiunii și invers proportională cu rezistența porțiunii de circuit pe care este aplicată tensiunea.
Intensitatea curentului electric într-un circuit electric este direct proporțională cu tensiunea electromotoare (t.e.m) și invers proportională cu rezistența totală a circuitului.


Sau

Legea lui om.
Esti om cu mine sunt om cu tine.
:)



#36
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
noi, romanii stim cel mai bine "legea lu' om" ! ... sunt om cu tine daca esti om cu mine ! ...
Stefan or sa ne "dea afara" ptr ca suntem off-topic ! ...
apropos! ...lumea pe aici, zice ca noi suntem "Lolek si Bolek" ! ... habarnistii care scriu degeba pe aici ! ... stiai ?

Edited by 9victor, 11 October 2014 - 14:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate