Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

LG L4 II

- - - - -
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#91
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Am văzut ceva prin link-urile ce le-am vizitat.
Am instalat aplicația Rom Manager, ptr a face o copie backup (cred că m-am exprimat corect).
Dar ... ce să vezi ... ! LG L4 nu are suport !
Attached File  uploadfromtaptalk1404850845918.jpg   24.38K   7 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1404850867827.jpg   18.87K   7 downloads
Am fost de acord cu instalarea manuală si am ales versiunea 3.
Acum să încerc să instalez framaroot . Am văzut că cineva mi-a arătat ce să fac "dincolo".
Spre sfîrșitul săptămânii se anunță ploi. Atunci poate voi avea mai mult timp liber, să pierd cîteva ore pe XDA.
La revedere!

#92
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Aveți idee ce reprezintă 2 sau 3 din coadă?
Este cumva versiunea de android ce o restabilește ?

#93
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007
Framaroot face root. Rom Manager in primul rand are nevoie de root, poti sa dai tu ce vrei in el ca nu o sa faca fara root si prin el instalezi si actualizezi recovery si rom-uri.
CWM (clockworkmod) recovery e un recovery (recovery nu este sistemul de operare android) mai avansat ca cel stock. Telefonul tau nu are suport oficial pentru CWM dar pe xda e posibil sa gasesti un port de CWM si pentru telefonul tau.
Aplicatia nu te intreaba daca vrei sa instalezi manual, ci daca ai instalat manual CWM Recovery (neavand suport oficial, poti instala manual un port de CWM Recovery) si daca ai instalat manual te intreaba ce versiune de CWM. CWM nu are nicio legatura cu versiunea de android.
Problema e foarte mare vad cu engleza, macar foloseste Google Translate. Have you installed manually

#94
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
L4 are suport nema pe XDA. Nu are topic dedicat.

#95
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postlucifer76, on 09 iulie 2014 - 16:42, said:

L4 are suport nema pe XDA. Nu are topic dedicat.
Asta am observat și eu ! Parică ar fi făcut pe vapor.
(Vorba lui Modern Talking "No face, no name, no number". L4 este în Bau de la LG.)

#96
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Asta e, daca cumperi un tefelon mai obscur, fara suport si fara multi utilizatori. Primul LG, P500, mi l-am luat cand topicul de pe SP avea deja 150 de pagini si existau deja destule custom ROM-uri pe XDA.

#97
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postlucifer76, on 10 iulie 2014 - 06:21, said:

Asta e, daca cumperi un tefelon mai obscur, fara suport si fara multi utilizatori.
Asta e !
Dar dacă ai vrea să auzi și părerea mea... nu am mai avut un telefon așa bun de cînd m-am despărțit de vechiul Trium Mars .
In 2000 mi-am luat primul meu telefon . Un Mitsubishi Trium One (prin vară), iar de Crăciun am fost în shop la București și mi-am luat un Nokia 5100.
Nokia, ținea 7 zile , spre deosebire de Trium care nu ducea mai mult de 3.
După prima formatare am căutat să-l vînd pe Nokia căci nu-mi plăcea meniul său. L-am dat după cîteva luni (4-5 luni). Apoi am luat acel Mars. A fost primul telefon cu internet (îl mai am și acum, dar nu mai are baterie).
Apoi au urmat altele... Apăruse la vremea aceea Sony-Ericsson . Am avut 3 modele. Ultimul a fost V 640. Toate aveau cîte o "bună"!
Ultimul (V640) avea camera de 2 Mp. Făcea niște poze excelente. Și filma super!
E, acest L4 nu se ridică la calitatea lui. Deși are camera de 3 Mp .
Ce-mi place la el ... poți asculta muzică toată ziua și nu afectează bateria.
Semnalul este acceptabil, mult mai bun comparativ cu fostul HTC. Este totuși mai slăbuț față de V 640 .
Display-ul este IPS și-mi permite să-l butonez toată ziua (cu condiția să fiu la interior).
Am semnal bun, am camera acceptabilă, și display-ul mare, mult mai mare decît 128x240 de la Sony.
Bateria mă ține cam 1,1/2 zile. Dacă doar aș vorbi pe el poate că ar ține și 4-5 zile. În tot cazul pot să butonez la el in voie, fară să mă tem că mă lasă bateria .
Dacă nu-mi băgam nasul să instalez Xposed ... nici nu m-ar fi durut capul !

#98
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postnknwn666, on 09 iulie 2014 - 16:27, said:

Framaroot face root. Rom Manager in primul rand are nevoie de root, poti sa dai tu ce vrei in el ca nu o sa faca fara root si prin el instalezi si actualizezi recovery si rom-uri.
CWM (clockworkmod) recovery e un recovery (recovery nu este sistemul de operare android) mai avansat ca cel stock.
Aplicatia nu te intreaba daca vrei sa instalezi manual, ci daca ai instalat manual.
Problema e foarte mare vad cu engleza, macar foloseste

Deci ... "Framaroot face root. Rom Manager in primul rand are nevoie de root"
Nu înțelegeam eu de ce tot îmi vorbești de root .
Acum am înțeles sînt 2 termeni distincți framaroot și framework .
Acum 5 luni eu încercam să root-ez telefonul folosind framework și nu mergea, iar acum mă refer la framework folosind termenul framaroot .
Eu am confundat soarele cu luna și nu înțelegeam de ce nu merge ! :)  :(
" Problema e foarte mare vad cu engleza, macar foloseste "
Eu folosesc aplicația aceasta
Attached File  uploadfromtaptalk1404975086582.jpg   26.44K   7 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1404975116270.jpg   23.16K   7 downloads
Dar aici pot introduce texte "copi-paste", sau să copii fraza literă cu literă , ceea ce mi-e puțin incomod să pendulez între 2 aplicații.
Mulțumesc ptr observație !
Mulțumesc și ptr sprijin și ptr răbdarea care o ai cu mine.
La revedere !

#99
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmcjohn, on 10 iulie 2014 - 08:27, said:

nu am mai avut un telefon aşa bun de cînd m-am despărţit de vechiul Trium Mars .
Asa bun, nu prea e. Seamana oarecum cu anticul meu LG P500, Optimus One. Ram putin, ecran relativ mic. De asta nici nu prea exista suport. Acum 2 ani am vrut sa imi iau un Lg Black sh, care e superior totusi L4-ului, dar pana la urma am luat un LG 2X. Solid, gorilla glass, etc. Dual core. Suport pe XDA bunicel.

Daca tot nu ii dai de cap telefonului, mai bine te duci la un service sa iti rescrie softul. Dar daca vrei sa fii smecher, notezi undeva exact ce ROM ai, gasesti asta in meniuri. Ca sa nu te trezesti ca aia din service iti dau doar un reset la telefon si sa iti zica ca au rescris.

Apoi faci un singur lucru: root. Daca iti foloseste la ceva. Nu mai instalezi Xposed, tu nici nu ai nevoie de el. De fapt, nici de root nu ai nevoie, daca nu ai softuri care sa il ceara. Daca nu intelegi exact ce faci si care sunt riscurile, risti sa ramai cu o  caramida frumoasa.

#100
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Totusi, nu inteleg de ce nu e suport pe xda...Pt. L3 II, este topic separat ( care e la fel ca L4 II, dar cu rezolutia mai slaba parca. Doar ca e snapdragon ). Pt. L5 II este topic separat ( identic cu L4 II, dar cu rezolutia si camera mai buna, il are un prieten. Tot Mediateck 6575 ). Pt. ele am vazut ca s-a portat un CWM. Pt. telefonul nostru nici nu e topic separat....Oare de ce, e chiar intre L3 si L5, are aceeasi arhitectura ca L5, ce naiba...?

Si ce e enervat, la prima serie L, s-a reusit sa se deblocheze bootloaderul. La L II, nu s-a reusit asa ca pa-pa costum rom-uri.

#101
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Le vindeti si cumparati ceva cu suport. Punct. Altfel nu rezolvati nimic. Optimus Black are 200 pagini pe SP. Sol are 350. L4 doar 6 :).

#102
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postlucifer76, on 12 iulie 2014 - 09:36, said:

Le vindeti si cumparati ceva cu suplet  :).

:)

#103
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu-l vand, eu sunt foarte multumit de el. Asta e, nu pun romuri costum si alte dastea, in schimb daca il rootezi si pui cateva aplicatii de optimizare si de scoatere a celor inutile, telefonul se misca excelent. Bate multe telefoane cu 1gb ram si dual core de 1ghz deoarece e optimizat foarte bine din fabrica si daca il mai faci si tu cateva modificari, e excelent.

Pt. ce am eu nevoie: navigat pe net masiv prin wi-fi si 3g, muzica prin casti ( am luat castile unui LG G2 si sunt excelente, cele ale lui sunt o mizerie ), cateva jocuri ca GTA San Andreas sau Real Racing 3 ( da, merg jocurile astea fluent daca renunti la cateva detalii, insa iti trebuie card de memorie mare si root ), navigare pe net la nevoie si cate o poza din an in paste, e perfect.

Am preferat sa dau pe PC de 10 ori mai mult decat pe telefon, decat sa iau un telefon de 2000 lei si un pc de 2000 lei.

La 400 lei cat am dat pe el, pot spune ca am luat un best-buy atunci. ( poate Lumia 520 era mai bun, dar nu inghit windows phone )

Edited by Robiacs, 12 July 2014 - 11:25.


#104
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
:)
Citește postul anterior a lui Jan
http://forum.softped...I#entry14873922

Edited by mcjohn, 12 July 2014 - 22:44.


#105
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostRobiacs, on 12 iulie 2014 - 11:21, said:

Nu-l vand, eu sunt foarte multumit de el. Asta e, nu pun romuri costum si alte dastea, in schimb daca il rootezi si pui cateva aplicatii de optimizare si de scoatere a celor inutile, telefonul se misca excelent. Bate multe telefoane , e optimizat foarte bine din fabrica si daca il mai faci si tu cateva modificari, e excelent.

Pt. ce am eu nevoie: navigat pe net masiv prin wi-fi si 3g, muzica prin casti ( am luat castile unui LG G2 si sunt excelente, cele ale lui sunt o mizerie )

La 400 lei cat am dat pe el, pot spune ca am luat un best-buy
  

Aici sînt de acord intru totul cu tine.
Și eu sint FOARTE mulțumit de el.
Am uitat să amintesc în postul trecut (deși am avut intenția).
Difuzorul ... e pe "față". Îmi e greu să vorbesc cu cineva cu telefonul la ureche. Dacă pe celelalte telefoane trebuia să le "îndes" în ureche să-l aud pe celălat, cu acesta se aude "de la distanță".
Am să-l schimb, peste 3-4 ani,  cînd nu s-o mai deschide !

Căști am luat de la Altex cu 24 lei parcă . Intraoculare (parcă le zice). Dar sînt bune !
HTC-ul anterior am dat pe el 600 lei, parcă tot de la eMag, l-am luat dar  numai numele era de el. Iar acesta aproape la 1/2 de preț e de 10 ori mai bun.
Ne mai auzim !  Pa

#106
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postnknwn666, on 07 iulie 2014 - 06:52, said:

De backup m-am referit de nandroid backup, backup din recovery custom (CWM de exemplu), wipe m-am referit tot din recovery custom.
Cu o mica cautare pe xda gasesti multe metode da a ii face root (am vazut ca e si topic pe softpedia despre L4 unde ai scris si persoane au facut root) iar cautare pe google gasesti rom stock.
Fara engleza nu prea faci multe, multi termeni nu prea se traduc.

Cu "nandroid backup" m-am lămurit eu cu ce se mănîncă.
Mai am să mă lămuresc și cum e cu  "backup din recovery custom (CWM de exemplu)" și mă apuc de reparat .
Mulțumesc ! La revedere !


View PostRobiacs, on 01 iunie 2014 - 09:50, said:


Folosesti vreo aplicatie pt. backup complet? Nu doar pt setari/sms-uri/apeluri, vreau backup complet care sa includa setarile, aplicatiile, cum sunt aranjate, home-screenul, tot-tot ce poti costumiza/seta la telefon.
Din ce ai citit pe aici ai dedus că am ceva probleme cu telefonul.
Discuția ... mă rog, o parte, a început aici ..." http://forum.softped...e#entry15468353 " ,
unde colegul nknwn mi-a oferit cîteva informații foarte utile .
Deoarece eu stau prost cu engleza și cu termenii tehnici i-am cerut un timp de răgaz să mă documentez. (Măcar știam ce să caut) .
Tot căutînd...am găsit , dintr-una-ntr-alta cîteva aplicații care promit multe și cred că te-ar interesa.
Attached File  uploadfromtaptalk1405246965961.jpg   37.78K   13 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1405246973703.jpg   28.93K   13 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1405246952322.jpg   45.37K   13 downloads
Aplicații de backup.
La revedere !

Edited by mcjohn, 13 July 2014 - 12:44.


#107
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Se incearca si la telefonul nostru cateva chestii vad:
http://forum.xda-dev...d.php?t=2775750


Sper sa reuseasca sa deblocheze bootloaderul, ca dupa asta, totul e super-usor.

#108
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Mda, se chinuie băieții !
Da ce treabă am eu (aveam noi) cu ei ?
Dacă reușesc să fac o copie de pe softul celuilalt telefon îl repar și pe al meu.
Din ce știu eu fiică-mea nu-și bagă nasul în sistem . Ea doar trimite sms și stă pe Facebook!
Iți trimit și ție copia Backup dacă funcționează !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate