Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

UTOK - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
787 replies to this topic

#721
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Cica o sa fie la emag black friday utok tv la 500 ron.

Stie cineva depre ele, sunt bune de ceva?

Din ce am folosit tablete allview, evolio, eboda, mi se par ultimele gunoaie. La fel e si la televizoare?

#722
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

 Sephh, on 19 noiembrie 2015 - 13:50, said:

Cica o sa fie la emag black friday utok tv la 500 ron.

Stie cineva depre ele, sunt bune de ceva?

Din ce am folosit tablete allview, evolio, eboda, mi se par ultimele gunoaie. La fel e si la televizoare?
hai ma ca nu sunt chiar asa de rele...allview sunt chiar bune. Nu sunt de cea mai buna calitate dar sunt decente. Daca ai grija de ele tin 1 an mai mult ca sigir. Despre televizoare nu stiu nimic. La smartphone.uri utok da 5 ani garantie dar la televizoare chiar nu stiu. Oricum valoarea reala atelevizorului e mult mai mica. Din aia 500 lei mai scazi 120 lei tva 30 lei taxa magazin 50 lei profit utok 50 lei plata angajati si 20 lei transport si ajungi pe la  aprox 230 lei(hai sa zicem 250) valoarea reala a televizorului... :) . daca da 5 ani garantie eu zic ca merita :D

#723
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 slykk, on 19 noiembrie 2015 - 21:25, said:

La smartphone.uri utok da 5 ani garantie

read the fineprint luke ...
la baterie, garantia este de doar un an, ecranul nu se sparge singur, mufa usb se deterioreaza numai si numai din vina utilizatorului, deci la ce se aplica cei 5 ani de garantie?

#724
ratava

ratava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.12.2012

 Sephh, on 19 noiembrie 2015 - 13:50, said:

Cica o sa fie la emag black friday utok tv la 500 ron.

Stie cineva depre ele, sunt bune de ceva?

Din ce am folosit tablete allview, evolio, eboda, mi se par ultimele gunoaie. La fel e si la televizoare?


Nu mai pune toate lucrurile in acelasi cos cu tine.....

#725
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015

 r_murphy, on 20 noiembrie 2015 - 15:44, said:



read the fineprint luke ...
la baterie, garantia este de doar un an, ecranul nu se sparge singur, mufa usb se deterioreaza numai si numai din vina utilizatorului, deci la ce se aplica cei 5 ani de garantie?
TEORETIC se da 5 ani de garantie dar daca spargi telefonul sau iti cade din mana iti anuleaza toata garantia. Nu cred ca acest lucru e normal
Cat despre baterie cam greu sa mai gasesesti depa 2...3 ani baterie pt telefon iar mufa de incarcare cred ca daca o folosesti cu atentie nu se strica chiar asa de repede.
Daca ar da 5 an garantie la televizoare nu prea ar avea cum sa le strice cumparatorul. Eventual sa dea cu tarnacopul in el s.au sa.l foloseasca pe post de poarta de fotbal :D

#726
poptcat

poptcat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.04.2007
Pentru ca m-am tot folosit de acest forum (softpedia, in general), o sa comunic cateva impresii despre tableta UTOK 100q.
Din start, nu mi-am facut nici o iluzie, tinand cont ca am dat 300 lei. Diferenta e uriasa intre telefonul Samsung al copiilor (Ace 4, parca, de vreo 800 lei) si tableta mea. La orice capitol sta prost, in afara de pret, dar cred ca nu are sens sa insist. Eu am luat-o doar pt. citit si nu am vrut ceva de calitate, pt ca, altfel, ar fi folosit-o copiii.
Am o luna de cand o folosesc cam 1-2 ore pe zi si nu am probleme deosebite. Pot sa zic ca a tinut deja destul de mult. Daca va tine 1 an, tinand cont si de parerile celorlalti, ar fi ceva deosebit. In concluzie, mi se pare acceptabil.
Am dat vreo 2500 de lei pe un laptop Dell ca sa-l folosesc pt Visual Studio 2008 (acu 4 ani), dar pt o tableta pe care o voi folosi doar la citit (si nu de durata), nu vad de ce as da mai mult.
Majoritatea celor care si-au manifestat nemultumirea au dreptate, dar nu-mi dau seama de ce au cumparat cand au vazut pretul. Nu am inteles tupeul celui care i-a facut pafaristi pe nemultumiti.S-o fi gandit ca a facut o gluma buna.
Pt Windows 7 professional, am instalat un driver universal de usb pt Android de pe
http://adbdriver.com/downloads/
de unde am luat ADB Driver Installer (9.22 MB) si nu am facut decat sa-mi copii fisiere pe tableta. Nu stiu daca merg update-uri si alte lucruri mai complicate, care oricum par cam riscante (din cate au zis ceilalti useri)
Gabi

#727
Gily1_2005

Gily1_2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.11.2008
UTOK spunemi te rog ce origine are la baza Utok Q50 ? sper ca se poate spune...

#728
Gily1_2005

Gily1_2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.11.2008
salut,cine poate sa imi spuna de telefon este de fapt utok q50? am tot cautat si nu am gasit nimic

#729
sanddenflor

sanddenflor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2013
Telefoanele UTOK sunt relativ ok daca esti suficient de norocos sa nu se intample nimic cu ele, desi display-urile sunt foarte sensibile, in sensul ca iti crapa chiar si in buzunar, la o oarecare presiune, nu este nevoie sa le scapi.
Eu am un UTOK 401 D cu display crapat, dar nu asta este problema. La un moment dat nu mai puteam folosi camerele telefonului, aparand mesajul ca nu s-a putut conecta la camera. Am fost cu el la service, iar cei de acolo, dupa o saptamana si ceva, nu au vrut sa-mi repare problema semnalata decat daca imi inlocuiau si display-ul contra cost. Displayul m-ar fi costat 120 lei, in conditiile in care am dat 199 lei pe telefon. Bineinteles ca nu am vrut sa platestc display-ul si am ramas cu un telefon nereparat, desi este in garantie. Asta doar dupa 3 luni de folosinta. Atunci pentru ce sunt cei 5 ani de garantie cu care se lauda firma UTOK????
Pacat ca am avut incredere in ei si am cumparat ( ca de, sunt patriot si ei sunt o firma romaneasca). Dar nu mai cumpar niciodata si nici nu ii voi recomanda vreodata, pana isi schimba atitudinea fata de clienti.

Edited by sanddenflor, 03 December 2015 - 18:47.


#730
cousin

cousin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2007
Salut.
Am un flacau tare neindemanatic! Patru telefoane a reusit sa sparga! Nu cred insa ca e ceva atat de grav si, mai ales, nu cred ca sunt singurul care a patit asa ceva. Dar... Telefon Utok Q50 pret 299 ron de Black Friday, display spart, mers la service pentru constatare si ... BANG! 265 costul pieselor. Comentarii?!... De prisos!

#731
mashinuta

mashinuta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2015
Buna ziua baieti,
sunt posesorul unui minunat telefon Utok 5008 (acum nu mai este in oferta lor) cu mirobolanta garantie de 5 ani. Dupa cum s-a zis mai sus, garantia se aplica la...foarte putine chestii. Bateria are garantie 1 an si costa 150 de lei noua. Normal ca l-am dus la service-ul lor si cu alte probleme: camera, senzor miscare si  l-am reparat, insa produsele lor au un battery drain de invidiat.
Daca stai pe net, te joci sau folosesti waze-ul - ai maxim 30 minute sa ajungi la o priza impreuna cu incarcatorul.
Deci, daca vrei sa iti creasca tensiunea, sa faci drumuri incantatoare pana la service-ul lor din nordul capitalei, sa vrei sa arunci chestii pe geam - achizitioneaza un Utok - telefon sau alt gadget.
Sfatul unui fript: strange din bu.i si ia-ti un Samsung, le gasesti ieftine pe Olx si alte site-uri de profil.
Succes.

#732
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

 UTOK, on 18 mai 2015 - 21:47, said:

Salut! Cu ce te pot ajuta?
Salut!
As avea si eu nevoie de versiunea ROM stock pentru un Utok 351D (nu Pearl). Am upgradat fara probleme softul telefonului, de la stock la utok-351D-sw-19-11-2014-v03-KK, dat jos de pe saitul Dvs. Nu spun ca nu se misca bine telefonul, dar in KitKat-ul pentru acest model se pierd niste functii pe care Jelly Bean-ul stock le avea; printre ele: World Clock, niste setari la camera, posibilitatea de a asigna melodii diferite celor doua SIM-uri etc. In consecinta, daca se poate un link, fie si in PM, cu versiunea stock de Jelly Bean, ar fi cat se poate de binevenit. Merci d'avance Posted Image .
Salutare si multumesc si pentru intelegere.
PS - nu inteleg (cel putin) trei lucruri la firma Dvs:
1. De ce, din momentul in care un produs nu mai e la vanzare in magazinul propriu, de pe saitul Dvs dispare orice referire la acel produs. Stau sa caut pe webarchive dot com si/sau prin alte metode, sa vad care ce si cat si cum, la o adica? Posted Image
2. De ce nu sunt disponibile pe sait si versiunile stock, in paralel cu cele de upgrade; daca e cazul de upgrade, fireste. Nu de alta, dar procedurile de service, retur, trimitere/retrimitere samd, la Dvs sunt foarte greoaie. Pe scurt spus, daca tot ma lasati sa me descurc cum pot cu telefonul odata cumparat, lasati-ma pana la capat Posted Image . Se poate?
3. De ce in zip-urile de pe sait-ul Utok (am patit asta cu doua telefoane, deja) nu sunt si driverele, ci numai inaginea de ROM si SP Flash Tool. Pai chiar asa, sa ia omu' driverele de la E-Boda? E frumos? Posted Image

#733
sandub69

sandub69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 27.04.2014

 pandaismyname1, on 01 mai 2015 - 14:11, said:

Deeeci...Parerea mea personala despre firma UTOK:
Initial am cumparat de Oktoberfest sau cu i-o mai zice un 351D Pearl. Telefonul mergea super fain chiar din fabrica. Ulterior am instalat ceva aplicatii, totul merge bine, am dezactivat bloatware-ul si m-am facut confortabil cu telefonul in mai putin de o saptamana. Am zis sa il rootez, l-am rootat, totul bine si frumos, absolut nici o problema. Se gasesc custom ROM-uri(softuri) pentru el cate doriti. Toate se bazeaza pe 4.2.2, dar pot imita extrem de usor un Lollipop. Pentru detalii : http://www.mtkhack.in/ . Toate procesoarele MT6572 au softurile compatibile intre ele. Astfel acum eu am softul Lollifox(http://www.mtkhack.i...for-mt6572.html). Deci partea cu softul nu ar fi o problema pentru aceasta firma. Totusi sunt atatea alternative de la STOCK AOSP 4.2.2 . Ati putea sa faceti mult mai multa performanta in acest domeniu. Practic telefoanele acestea sunt ne-brick-uibile daca ai o copie a softului, asa cum detin eu. Pentru cei ce doresc o copie a Stock-ului pentru resoftat de la 351D Pearl: https://drive.google...iew?usp=sharing . Eu de obicei ma ocup cu resoftari(un mic hobby din care mai fac rost de bani de un suc) si am mai avut pe mana un 351D simpu si un 430Q. Pentru cei ce intereseaza sa isi gaseasca "geamanul chinez", (351D-fabircat de firma MALATA;351D Pearl- fabricat de firma COSUN; 430Q-fabricat de INNOS). Actualizari va asigur ca nu veti primi la lollipop decat daca este modat, pentru ca codul sursa ce vine de la MEDIATEK nu este open source si astfel nu vor mai exista update-uri prea curand. Telefonul meu (351D Pearl) functioneaza impecabil, este customizat la maxim, si mai am si 250 de MB liber RAM cand bootez(toate acestea sunt meritele softului modificat). Pe partea bruta, carcasa si toate astea nimic de zis, de o mie de ori mai rezistent decat Allview A4You(il detine mama).L-am scapat de nenumarate ori pe gresie, asfalt, beton si nimic. Ecranul nu se zgarie chiar asa de usor, prima zgarietura i-am facut-o acum 2 saptamani si nu am avut niciodata folie la el.
Sincer imi place telefonul acesta. Partea Hardware e foarte buna pentru 200 de lei si destul de rezistent(Meritul firmei COSUN), iar partea software...well ati putea mult mai mult de atat.(ati putea face un soft de Lollipop fara absolut nici o problema, doar ca na, ce face lenea asta...trebuie utilizatorul sa isi rooteze telefonul, sa isi piarda garantia, ca sa poata sa faca rost de un amarat de soft bine consolidat. Ati avea mai mult potential daca macar pe partea de soft ati inova daca la partea de hardware cumparati de le chinezi.


Cum pot sa bag al rom pe utok 351D pearl? Cum a facut?(i-am dat pm dar cred ca nu mai fregventeaza acest forum :( ) Eu m-am chinuit o saptamana si nu am reusit, nu mai pot ma frusteaza asta. Posted Image

#734
ambyent

ambyent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.08.2014

 sandub69, on 11 decembrie 2015 - 19:00, said:

Cum pot sa bag al rom pe utok 351D pearl? Cum a facut?(i-am dat pm dar cred ca nu mai fregventeaza acest forum Posted Image ) Eu m-am chinuit o saptamana si nu am reusit, nu mai pot ma frusteaza asta. Posted Image
Nu cred ca ai sa gasesti un custom room mai ales pentru telefonul ala asa cum n-am gasit nici pentru al meu (fostul utok 430q) recomand daca vrei support software os care se misca smooth (foarte bine) sa iti cumperi un lumia nu mai cumparati fratilor telefoane de la brand-uri anonime garantia de 5 ani e doar pe foaie si os-ul se misca al naibii de greu mai bine strangeai o luna din dinti mai puneai inca o data 230 de lei si iti luai un lumia 535 cu upgrade la windows 10 si nu iti mai faceai nervi ca se misca aiurea iar daca ai norocul sa ai nevoie de service-ul lor mai bine arunci telefonul la gunoi.

#735
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Salut ! Stie cineva de unde pot face rost de ROM-ul stock Jelly Bean pentru UTOK 500Q HD ? KitKatul are mai putine functii la camera si nici performanta nu-mi place.

#736
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

 adythekiller, on 13 decembrie 2015 - 22:42, said:

Salut ! Stie cineva de unde pot face rost de ROM-ul stock Jelly Bean pentru UTOK 500Q HD ? KitKatul are mai putine functii la camera si nici performanta nu-mi place.
Salut,
In cazul descris mai sus versiunea de ROM originala nu se poate instala decat probabil contra-cost in service-ul autorizat de utok.
Iti recomand sa iei legatura cu acesta:
CALL CENTER - SERVICE
TEL - 031 9999
TEL - 021 3134566
LUNI - VINERI: 09:30 - 18:00
SAMBATA: 09:00 - 12:00

#737
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Nu merci. Vreau sa il fac eu, de aceea am intrebat daca are cineva romul

#738
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

 adythekiller, on 14 decembrie 2015 - 18:58, said:

Nu merci. Vreau sa il fac eu, de aceea am intrebat daca are cineva romul
Salut adythekiller,
Dupa cum se spunea mai sus rom-ul original nu-l mai gasesti decat daca are cineva backup.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate