Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Brioșe

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Azi, va prezint brioșele facute de mine dupa reteta Moacai, careia ii multumesc mult Posted Image!
In plus, am mai divagat un pic de la reteta initiala, si asta la capitolul decor si timp de coacere.

Reteta este asta:

1: 300 g faina + 150 g zahar brun + 2 lingurite praf de copt + zahar vanilat+ esenta de rom
2: 50 g unt topit + 1 ou + 225 ml lapte
Se amesteca ingredientele uscate de la 1 intr-un castron (poza nr 2), iar in alt castron ingredientele umede de la 2 (poza nr 3). Apoi se omogenizeaza 1 + 2 (pozele nr 4-5)
Compozitia se toarna in formele de hartie puse deja in tava (poza 6), nu se unge, se pune hartia direct in locasul respectiv si se toarna din compozitie cam 3/4, apoi se pun fructele/ciocolata (pozele 7-8), deasupra 1/4 din compozitie (poza 9).
Se pune tava in cuptorul preincins, eu am lasat-o 20 de min cu testul scobitorii. (sa ramana scobitoarea uscata), apoi se scoate tava si se lasa cateva minute la odihnit.( poza 10)

Eu am folosit fructe de padure si ciocolata in umplutura, plus budinca de capsuni pt ornarea lor.

Se face extrem de rapid, 10 minute maximum la preparat compozitia plus inca 20 la cuptor, iar ca si cost cred cca, 10 lei pt 12 briose. (depinde daca aveti prin casa sau nu ingredientele Posted Image)

Ce a iesit, se vede mai jos.

Attached Files



#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
cand sa apar cu ctc-ul ? :D

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
nu te cred....!

#4
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,821
  • Înscris: 31.10.2010
Din nou, mi-e foame! Tocmai ce-am mancat Posted Image

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
De ce ne faci astaaaa????????? Treci alaturi de tortionari!

Edited by danutz96, 10 October 2013 - 18:07.


#6
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Wow , pe tine nu te merita nici un barbat . . .

#7
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Arată bine. Felicitări!

#8
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Diana buna initiativa topicului Posted Image.O sa incerc si reteta ta cand o sa am timp!!
Vin si eu cu briosele mele "curcubeu"facute in vara.
Crema e din cream cheese,zahar pudra,esenta de vanilie.

[ http://i42.tinypic.com/n1cftu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Whitefairy, 11 October 2013 - 05:31.


#9
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
@Whitefairy  pe pariu ca nu ai facut tu briosa curcubeu . Nu mai polua topicul asta .

#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Poate a facut-o ea de unde stii tu ca nu? Posted Image
Faci si tu ca frate-miu acum: m-am dus aseara sa le duc si lor jumatate de tava si ma ia de la usa ca nu am facut eu alea, ca mint.
Noroc ca postasem aici pozele si i-am dat cu laptopul in cap dupa ce s-a uitat pe topic. Posted Image

Ontopic:
daca se apuca cineva de facut briosele astea, faceti cu fructe de padure sau cu fructe, parca sunt mai bune decat alea cu ciocolata. Posted Image
Punga aia de fructe de padure congelate are 750 g si costa 11 lei in Lidl.

#11
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostHighClass, on 11 octombrie 2013 - 08:39, said:

@Whitefairy  pe pariu ca nu ai facut tu briosa curcubeu . Nu mai polua topicul asta .
Posted Image Posted Image
Diana am folosit culori de la Wilton
Uite inca o poza!
[ http://i42.tinypic.com/1567s0j.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu cine e Wilton.
Am vazut si eu reteta asta de briose intr-un tutorial pe YT, mi s-au parut simpatice briosele curcubeu.
Deci, unde ai gasit culorile astea?

Oricum, ia interventia lui High Class ca pe ceva dragut, e surprins ca ti-au iesit atat de bine briosele-curcubeu. :)
A facut fix ca frate-miu. :P

#13
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Post-Diana-, on 11 octombrie 2013 - 09:00, said:

Nu stiu cine e Wilton.
Am vazut si eu reteta asta de briose intr-un tutorial pe YT, mi s-au parut simpatice briosele curcubeu.
Deci, unde ai gasit culorile astea?

Oricum, ia interventia lui High Class ca pe ceva dragut, e surprins ca ti-au iesit atat de bine briosele-curcubeu. Posted Image
A facut fix ca frate-miu. Posted Image

Wilton sunt culori,le folosesc mai mult la fondant ca decor. http://www.wilton.co...E5077&killnav=1
Ma tot gandeam eu cum sa le asez culorile,ca cu lingura nu iese deloc,se amesteca straturile.
Am impartit compozitia in 6,si am pus intr-o punga cu fermuar!Am adaugat culoare,si am taiat punga la varf si am pus cate putin din fiecare.
Am si un tort in 4 culori,tre sa gasesc poza,am facut in 4 nuante roz si mov,cu un strat de afine,si marshmallows cu gust de vanilie!!Poza e in aparat tre sa le descarc Posted Image
P.s Am si eu talente ascunse,nu ma d-au mare!!

Edited by Whitefairy, 11 October 2013 - 09:11.


#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Whitefairy, ceva stiinta de culori din astea pe plaiurile mioritice ai? :)
15 $ niste culori alimentare? Posted Image ....cam mult zic....

#15
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Post-Diana-, on 11 octombrie 2013 - 09:15, said:

Whitefairy, ceva stiinta de culori din astea pe plaiurile mioritice ai? Posted Image
15 $ niste culori alimentare? Posted Image ....cam mult zic....

O daa e mult..sunt 12 culori inauntru te tine foarte mult pt ca pui cu scobitoarea f putina culoare.
Eu am platit cred ca 7$


E o pasiune,imi place cand ma duc la ziua unei prietene sa duc briose sau tort facut de mine!!

Edited by Whitefairy, 11 October 2013 - 09:37.


#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Arata minunat.
Nu vrei sa faci un topic separat cu pozele cu tortul, reteta, pasii care se fac etc? :)
Asa nu am mai fi niciuna dintre noi offtopic. :P

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Post-Diana-, on 10 octombrie 2013 - 17:16, said:

Azi, va prezint brioșele facute de mine dupa reteta Moacai, careia ii multumesc mult Posted Image!
In plus, am mai divagat un pic de la reteta initiala, si asta la capitolul decor si timp de coacere.

Reteta este asta:

1: 300 g faina + 150 g zahar brun + 2 lingurite praf de copt + zahar vanilat+ esenta de rom
2: 50 g unt topit + 1 ou + 225 ml lapte
Se amesteca ingredientele uscate de la 1 intr-un castron (poza nr 2), iar in alt castron ingredientele umede de la 2 (poza nr 3). Apoi se omogenizeaza 1 + 2 (pozele nr 4-5)
Compozitia se toarna in formele de hartie puse deja in tava (poza 6), nu se unge, se pune hartia direct in locasul respectiv si se toarna din compozitie cam 3/4, apoi se pun fructele/ciocolata (pozele 7-8), deasupra 1/4 din compozitie (poza 9).
Se pune tava in cuptorul preincins, eu am lasat-o 20 de min cu testul scobitorii. (sa ramana scobitoarea uscata), apoi se scoate tava si se lasa cateva minute la odihnit.( poza 10)

Eu am folosit fructe de padure si ciocolata in umplutura, plus budinca de capsuni pt ornarea lor.

Se face extrem de rapid, 10 minute maximum la preparat compozitia plus inca 20 la cuptor, iar ca si cost cred cca, 10 lei pt 12 briose. (depinde daca aveti prin casa sau nu ingredientele Posted Image)

Ce a iesit, se vede mai jos.

esti maritata ?

#18
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Post-Diana-, on 11 octombrie 2013 - 09:36, said:

Arata minunat.
Nu vrei sa faci un topic separat cu pozele cu tortul, reteta, pasii care se fac etc? Posted Image
Asa nu am mai fi niciuna dintre noi offtopic. Posted Image

Am sters tortul si pun iara briose ca am si pe varianta de vara briose cu tema maritima Posted ImageSunt incepatoare!!
Diana la decor trebuie sa stii sa lucrezi cu fondantul,eu sunt mai pretentioasa cu decorul la dulciuri!!
Briosele m-a rugat o prietena sa le fac pt mama ei!!
[ http://i43.tinypic.com/2q08toi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Whitefairy, 11 October 2013 - 09:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate