Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cutremurele de pamant in gospodaria agricola

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cutremurul de aseara l-ai simtit?

#20
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postabancor, on 06 octombrie 2013 - 09:35, said:

Aseară, pe la 11, una din căţele săpa frenetic pe sub gard şi reuşise să iasă jumătate, scheunînd zgomotos.
Ieri a sapat?

#21
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012

View Postsilesax, on 15 octombrie 2013 - 11:21, said:

am casa asigurata cu 10000 euro.vine apa si o distruge 75%.
spune pasi corecti care trebuiesc facuti pentru a fi despagubit.
Locuiesc in zona unde au fost inundatii si chiar am colegi de munca care au fost inundati deci sant oarecum in cunostinta de cauza.La o casa distrusa in proportie de 35% cu o prima de asigurare de 20000 de euro a primit fix 200 de euro .Concluziile le socotim fiecare.

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdorel232004, on 16 octombrie 2013 - 07:34, said:

Ieri a sapat?

Nu-mi aduc aminte să fi făcut ceva special, nu ne-a atras atenția cu nimic! Dar nici nu era închisă în țarc cu cîteva ore înainte de cutremur, seara are liber prin curte.

#23
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci nu putem "omologa" sistemul!Posted Image

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Nici vorbă!

#25
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Vad ca nu se mai termina cutremurile astea! Nimeni nu a mai observat ceva comportament ciudat pe la animale?

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Au mai fost cutremure? Io nu simt, stau la casă, şi nici la ştiri nu mă prea uit.
Mi-a zis un amic luni seară că el crede că vine cutremur mare, că au înnebunit şobolanii şi şoarecii, au ieşit de prin văgăuni (ăsta are serviciul pe cîmp, un depozit, şi au ceva cuiburi de rozătoare, care de obicei nu ies la vedere cînd sînt oameni pe acolo, îşi văd de treaba lor, dar luni cică au găsit şi prin birouri, prin depozit erau la vedere, ieşiseră din văgăuni şi îi surprindeai printre rafturi).
În schimb nici cîinii, nici pisicile mele din curte nu au mai luat-o razna săptămîna asta. De fapt, mi-a dispărut un motan acum vreo 5 zile, dar nu se pune, ori l-a primit vreun vecin în casă, ori l-a călcat vreo maşină sau l-a prins haita de cîini de pe maidanul de alături. Ori a simţit vreun cutremur şi s-a speriat aşa tare, că a uitat unde locuieşte :D

#27
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postabancor, on 25 octombrie 2013 - 19:47, said:

Au mai fost cutremure? Io nu simt, stau la casă, şi nici la ştiri nu mă prea uit.
Mi-a zis un amic luni seară că el crede că vine cutremur mare, că au înnebunit şobolanii şi şoarecii, au ieşit de prin văgăuni (ăsta are serviciul pe cîmp, un depozit, şi au ceva cuiburi de rozătoare, care de obicei nu ies la vedere cînd sînt oameni pe acolo, îşi văd de treaba lor, dar luni cică au găsit şi prin birouri, prin depozit erau la vedere, ieşiseră din văgăuni şi îi surprindeai printre rafturi).
Au mai fost, dar mai mici!
Dar in zona aia cu soareci, nu sunt si altfel de "stimulente", ca sa zic intr-un fel? Adica ceva exploatari de gaze de sist, ca tot e la "moda" acum? Dar la ala mai mare, au iesit?

#28
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Precizez ca de cand cu zgaltaielile astea imi iese 'sarpele' afara, se pune?

#29
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca nu iesea si inainte, se pune! Dar sigur nu are alte motive?Posted Image

#30
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postdorel232004, on 25 octombrie 2013 - 19:31, said:

Vad ca nu se mai termina cutremurile astea! Nimeni nu a mai observat ceva comportament ciudat pe la animale?
Cred ca s-au obisnuit sau si-au facut asigurare !

In afara ciudateniei de la Izvoarele eu cred ca aceste "minicutemure" au fost mereu dar ca acum au realizat guvernantii ca nu se aduna nimic la PAID si prin mediatizarea asta se face un marketing ascuns pentru asigurarea obligatorie a locuintelor ! Prima mutare a fost facuta in vara cand s-a decis ca trebuie sa inchei obligatoria chiar daca ai incheiata o facultativa !
Unde e logica ?
Manipulare !

Edited by kos_funny, 25 October 2013 - 22:30.


#31
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postkos_funny, on 25 octombrie 2013 - 22:29, said:

s-a decis ca trebuie sa inchei obligatoria chiar daca ai incheiata o facultativa !

Ce? Posted Image    Pe bune?  Cum dracu sa inchei doua asigurari pe acelasi bun? imi dau bani ambele firme de asigurari daca se intampla ceva? sau daca fac ambele la aceeasi, aia platesc dublu?

#32
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://www.realitate...ri_1291635.html

Luati si va minunati. Tot se intreba cineva pe aici cu referire la acest lucru.

Edited by medelin992, 25 October 2013 - 22:43.


#33
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Facultativele trebuie sa se incheie pentru riscurile de baza (cutremur, inundatie, alunecari de teren) cu fransiza de 20000 euro , exact cat este suma maxima asigurata prin obligatorie ! Daca sunt totusi incheiate fara aceasta fransiza, in caz de "Doamne fereste' te despagubeste asiguratorul facultativei care ulterior va face regres catre PAID pentru maxim 20000 euro !

#34
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Stai putin ca nu inteleg...daca ai facultativa cu acea fransiza cine te despagubeste, nu asiguratorul? Eu nici nu m-am uitat la a mea daca e cu acea fransiza, maine ma uit, eu, de exemplu, am o asigurare in valoare de 50.000 de euro. De obicei asiguratorul incheie asigurarea cu acea fransiza sau doar daca soliciti asta?

#35
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postmedelin992, on 25 octombrie 2013 - 22:42, said:

http://www.realitate...ri_1291635.html

Luati si va minunati. Tot se intreba cineva pe aici cu referire la acest lucru.
Credeti-ma , cunosc foarte bine fenomenul de acolo si sincer va spun ca este si ceva dezinformare la mijloc . Nu li se rascumpara politele li se ofera niste bani in regie proprie , bineinteles o suma mai mica decat ar cere-o o firma de constructii care sa lucreze cu acte in regula !
Sunt cateva cazuri in care se solicita suma maxima in urma unor evaluari ale reparatiilor facute la crasma din sat de nea Gheorghe si nea Ion , atatati de cate jurstul de la primarie care a citit el ca firmele de asigurari trebuie sa dea toti banii care se cer. Niciunul nu a chemat o firma de constructii sa faca un deviz corect  
Mai sunt vreo doua cazuri de locuinte cazute iar oamenii vor suma maxima de 10.000 euro sau 20000 dar in realitate inainte de inundatii toata gospodaria lor nu valora nici 5000 de euro cu tot cu mobila si animale . Ar putea si sa obtina acei 10.000 de euro/20000 dar nu se poate asa batand din palme. In nicio tara din lumea asta firmele de asigurari nu sar cu banii gramada pe asigurati , trebuie sa te lupti cu ele !
E trist, dar adevarat !

View Postclaudia313, on 25 octombrie 2013 - 22:55, said:

Stai putin ca nu inteleg...daca ai facultativa cu acea fransiza cine te despagubeste, nu asiguratorul? Eu nici nu m-am uitat la a mea daca e cu acea fransiza, maine ma uit, eu, de exemplu, am o asigurare in valoare de 50.000 de euro. De obicei asiguratorul incheie asigurarea cu acea fransiza sau doar daca soliciti asta?
Daca polita e incheiata inaintea verii nu ai fransiza si nici obligatia sa faci acum obligatoria , ci la reinnoire . Asiguratorul facultativei nu e obligat sa bage fransiza dar e de bun simt sa o faca tocmai pentru a nu iti mai calcula cota de prima aferenta primilor 20000 ci doar pentru restul de 30000.

Edited by kos_funny, 25 October 2013 - 23:03.


#36
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postkos_funny, on 25 octombrie 2013 - 22:57, said:

oamenii vor suma maxima de 10.000 euro dar in realitate inainte de inundatii toata gospodaria lor nu valora nici 5000 de euro cu tot cu animale .

Intrebarea e de ce firma de asigurari a incheiat acea asigurare cu valoare de 10.000 de euro pentru o locuinta care valoreaza mult mai putin? Doar de hapsani ce sunt, ca sa incaseze prime mai mari de asigurare, nu? Si cu gandul ca nenorocirile astea nu se intampla in fiecare zi iar ei si-au facut suma!  Atunci sa faca bine sa plateasca daune la valoarea aceea. Si pe viitor sa faca bine sa mearga un evaluator care sa spuna clar omului cam pentru ce valoare reala isi poate asigura cocioaba si, in caz de nenorocire, firma de asigurari sa plateasca ce e corect de platit, dupa valoarea asigurarii si omul sa-si vada de reconstructia cocioabei.

View Postkos_funny, on 25 octombrie 2013 - 23:02, said:

Daca polita e incheiata inaintea verii nu ai fransiza si nici obligatia sa faci acum obligatoria , ci la reinnoire . Asiguratorul facultativei nu e obligat sa bage fransiza dar e de bun simt sa o faca tocmai pentru a nu iti mai calcula cota de prima aferenta primilor 20000 ci doar pentru restul de 30000.

Polita mea a fost reinnoita la sfarsitul lui iulie...deci o fi fara fransiza.... Aha, deci asiguratorul poate sa nu bage fransiza ca sa imi incaseze o prima mai mare!  Ce fain! Ca si la faza de care spuneam mai sus, cu asigurare de valoare mare pentru darapanaturi!

Edited by claudia313, 25 October 2013 - 23:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate