Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Perugia

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
monuku

monuku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2010
Buna ziua!
Am gasit bilete ieftine de avion pentru Perugia. Are cineva idee cum arata orasul? Merita sa fie vizitat?
Astept raspunsul vostru.

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Daca nu iti place , esti la 2 ore de Roma , Firenze sau San Marino .

Edited by mihai!, 03 October 2013 - 21:58.


#3
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
cat de ieftine?

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ai destule de vazut, plus ca au un tren local tare interesant, gen monorail.

http://en.wikipedia.org/wiki/Perugia

Sau alternativa 2, fuga in Roma/alt oras aglomerat si arhicunoscut.

#5
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Sfatul meu: daca ai luat bilet ieftin pentru Perugia, limiteaza-te la Perugia si zona Umbria. Daca vroiai sa vezi Roma, Venetia, Milano gaseai bilete ieftine spre aceste orase.

Nu am vazut Perugia, dar vreau sa ajung in zona cat mai repede. Orasul pare tare frumos. In plus ai aproape Assisi si Orvieto.

#6
monuku

monuku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2010
Biletele erau ieri 136 de ron/persoana. Am citit si eu despre Assisi si pare ok, mai ales ca trenul din Perugia costa 2,5 euro/persoana.

#7
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
din perugia in assisi cel mai bine e sa mergi cu autobuzul (  se ia din piata partigiani ) . biletul e 4-5 euro  /sens .

#8
INGE76

INGE76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.08.2013
Zona Umbria e foarte frumoasa si linistita, preparatele  lor culinare  sunt excelente ...

#9
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
Ceva impresii despre Perugia? Un week-end de primavara merge?

#10
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
nu ma pune sa impartasesc impresii. insa raspunsul meu e da, merge. mai ales in combinatie cu asissi. as recomanda insa cazare in perugia, seara asissi e extrem de linistit. perugia, fiind oras universitar, e mai viu, fara a fi insa zgomotos. daca nu te hotarasti pt acum, poti sa-l ai in vedere pt octombrie, cand e festivalul ciocolatei.

#11
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
eu ma gandeam de un Valentine 2016... dar nush daca e o destinatie romantica sau de shopping sau macar sa nu fie frig in februarie :D

#12
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
n-as incadra perugia nici la romantism, nici la shopping. insa cu siguranta merita. iar daca vrei vreme ok in feb, cel mai bine te uiti la ceva catre sudul spaniei.

#13
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,223
  • Înscris: 02.09.2014
Attached File  PXL_20230608_152638054.jpg   389.77K   7 downloadsLuna trecuta am fost impreuna cu sotia intr-un city break in Perugia.

Am plecat dimineata la 7,00 cu un avion Ryanair de la Bucuresti, am ajuns la aeroportul   "San Francesco d'Assisi" la 8,05 ora Italiei. Debarcarea si verificatul documentelor pasagerilor s-a facut foarte rapid asa ca pe la 8, 25-8,30 eram deja in fata aeroportului.
Pentru a ajunge in oras, calatorii care vin de la Bucuresti au doua variante: asteapta autobuzul pus la dispozitie de municipalitatea din Perugia, (costa 5 euro biletul) care pleaca la 9,20 din fata aeroportului, ori „sharuiesc” unul din multele taxi-uri minivan care asteptau deja. Am ales cea de-a doua varianta. Taxi-urile te duc in gara din Perugia pentru 8 euro sau in Piazza Italia, unde incepe centrul istoric al orasului. Cum aveam cazarea aproape de centru, am platit 10 euro de persoana si am ajuns repede in piata cu pricina. De aici incepe centrul istoric al orasului, pe Corso Vanucci.. Daca stateam dupa autobuz mai asteptam aproape o ora, in plus, taxiul a ajuns in oras in 10-15 minute, autobuzul face vreo 30-40 de minute ca are vreo 4 opriri pe traseu si evident merge mai incet.

Ajunsi la hotel, am lasat bagajul la receptie (intr-o discutie telefonica prealabila, prorprietaul hotelului ne avertizase ca e posibil sa nu fie camera noastra gata daca ajungem la hotel mai devreme de 12,00) si am plecat sa ne plimbam prin oras.

In Piazza 4 Novembre se afla mai multe obiective tursitice din Perugia: Catedrala San Lorenzo, Palazzo dei Priori, Fontana Maggiore si Galleria Nazionale dell'Umbria .
Galleria Nazionale e un superb muzeu care merita vizitat neaparat.  E primul loc din oras unde am mers dealtfel. Am nimerit si o expozitie a lui Perugino (1446-1623) un pictor foarte cunoscut din Umbria. In consecinta la muzeu era o aglomeratie teribila, cum de mult timp nu am mai vazut. Am luat bilet si am intrat, 10 euro biletul, (mai trebuia platit vreo 5 euro, cred, daca voiai si un audioghid, nu am luat audioghidul).
Muzeul merita vazut, sunt multe picturi si sculturi din Renastere, este o adevarata incantare pentru un iubitor de arta. Foarte bine dotat si shop-ul muzeului, gaseai de toate, pentru toate buzunarele. De la carti si albume de arta (scumpe, evident) pana la creioane, magneti de frigider, gume de sters sau chiar vederi, acestea din urma la doar 1 euro.
Dupa vizita la muzeu, cum hotelul la care eram cazati asigura doar mic dejun, am trecut pe la supermarketul Coop, (e langa Piazza 4 Novembre) si am luat ceva de mancare, apoi ne-am intors la hotel.

In cele 3 zile pe care le-am petrecut la Perugia am mai vizitat Palazzo dei Priori, catedrala San Lorenzo si alte doua biserici. San Pietro, impresionanta, mi-a placut mai mult decat San Lorenzo, efectiv este saturata de picturi si biserica San Michele Arcangelo. Aceasta e o biserica mica, cu o forma ciudata, rotunda. Putine picturi, dar biserica este foarte veche si a fost distrusa aproape in totalitate de mai multe ori. Intai a fost templu etrusc, apoi templu roman, pentru ca din secolul V d.H sa devina biserica. Ne-au frapat aici linistea si relaxarea de la San Michele Arcangelo, in fata bisericii este o mare pajiste. Pe ea erau multi oameni, care stateau pe iarba, citeau, ascultau muzica rap la boxe sau palavrageau cu prietenii. Era inclusiv un tip care se odihna intr-un hamac prins intre doi copaci! Mi-ar placea sa vad o asemena atmosfera si la o biserica ortodoxa!
Am mai vizitat Museo Archeologico Nazionale dell'Umbria (5 euro biletul, atentie, se poate plati doar cu cardul la un automat). Aici sunt multe artefacte din perioadele etrusca si romana,  e frumos, merita vizitat si acest muzeu. Am mai vazut si Arcul Etrusc (sau al lui Augustus) si am mers pe apeductul etrusc. Nu am vizitat Rocca Paolina, celebra fortareata subterana din oras. Vazusem pe internet despre ce e vorba si sotia a decretat ca prefera sa ramana „la lumina si la caldura”.
Am mers si la Pozzo Etrusco  dar era aproape de ora inchiderii si nu am mai intart, nici nu am mai avut prilejul sa revenim la el. Ne-am plimbat putin si cu minimtero-ul, frumasa privelistea din el, dar in rest nimic deosebit.

In rest, ne-am plimbat prin oras, am mancat produse locale (piada, practic niste sandwich-uri cu prosciutto copt sau crud ca ingredient de baza alaturi de alte chestii: branza, ciuperci, ceapa, maioneza etc.) am baut bere locala (nu m-a impresionat) si vin local (Montefalco Sagrantino), destul de bun. Am mancat si cantitati enorme de inghetata si bineinteles nu am ratat ciocolata locala, atat cunoscuta Perugina cat si alte marci mai mici.

Ca puncte negative as mentiona relativa mizerie din oras (hartii, chistoace, ambalaje aruncate pe jos) si prezenta destul de numeroasa a cersetorilor de culoare, cei drept, nu  prea insistenti. Evident, am remarcat si un cuplu de conationali mai bronzati care cerseau si ei in Piazza 4 Novembre.

Sunt multi tineri in oras, lucru explicabil deoarece la Perugia exista doua Universitati (dintre care una pentru straini) am inteles ca are si o viata de noapte destul de intensa, nu ne-a interesat acest aspect. Fabrica de ciocolata Perugina este oarecum in afara orasului, costa 10 euro un tur ghidat, au loc degustari, poti sa si cumperi  produse la preturi ok, nu am fost acolo, stiu informatiile astea de la niste turisti romani cazati alaturi de noi in hotel si care au fost la Perugina.

Strazile orasului vechi sunt toate in panta, asa ca urci si cobori (cu sau fara scari) non stop, doar Corso Vanucci e cat de cat plana. Chiar glumeam cu sotia si ii spuneam ca mi-ar ajunge o luna de locuit in centrul vechi al Perugiei ca sa dau jos kilogramele in plus, fara nicio dieta, doar datorita efortului fizic depus.
Am prins la Perugia finala Ligii Campionilor (pierduta de Inter Milano) un protest al suporterilor echipei locale de fotbal suparati ca echipa lor favorita a ajuns prin divizia a treia a campionatului italian, dar si un spectacol foarte frumos medieval: Festa del Rinascimento. Calaveri, domnite, muzica, un concurs intre cartiere, a fost foarte frumos.
Intreg city break-ul a fost frumos, linistit si...apetisant (se manaca bine in Perugia!) asa ca e posibil sa revenim, poate ca sa vizitam si restul Umbriei (am vrea sa ajungem mai ales la Assisi).
Pun cateva poze si raspund la intrebari daca mai vreti sa stiti si alte lucruri despre oras.

P.S. Un sfat: evitati terasele de pe Corso Vanucci si magazinele de ciocolata din Piazza 4 Novembre, sunt tourist trap! Ciocolata gasiti si la supermarket, cam acelasi sortimente, la preturi mult mai mici, deasemenea, puteti manca bine si in alte locuri din oras, la fel, la preturi mai rezonabile.

Attached Files


Edited by Costel2014, 02 July 2023 - 11:46.


#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
F frumoasa vacanta, ma bucur ca ai scris. Spre Umbria/Perugia nu prea se inghesuie lumea sau poate nu scrie mai nimeni si din cauza asta mi se pare.
Noua ne-a placut Perugia, am ajuns de 2 ori si as mai merge. Prima oara am vizitat si prin Umbria (Gubbio, Spoleto, Cascada delle Marmore, Norcia, Assisi). Cazare am avut la un hotel cu “personalitate” as zice , Relais San Clemente.
A doua oara am fost in timpul festivalului ciocolatei, se tine in octombrie. Am stat la o pensiune aproape de Puata 4 nov.  A fost fain, am avut vreme buna. Cam aglomerat, dar atmosfera frumoasa. De la aeroport am luat un microbuz pana in Piata Partigiani, apoi cu scari rulante pana in orasul de sus. F interesanta zona de jos, merita vazuta, e bine conservata. Am luat pt vizita cardul Perugia, caci prima oara nu vizitaseram interioare. La Palazzo dei Priori eram singurii, imi amintesc ca tipul de acolo ne-a intrebat de unde suntem si ca ne-a spus ca i-a placut f mult filmul “Dacii” a lui Nicolaescu. Ne-a povestit mai multe, a fost placut. Am mai mers o data in Assisi pt ca ne-a placut f mult si la prima vizita. In Assisi am fost cu bus, gara e departe.


#15
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,223
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdariuscha, on 02 iulie 2023 - 12:49, said:

F frumoasa vacanta, ma bucur ca ai scris. Spre Umbria/Perugia nu prea se inghesuie lumea sau poate nu scrie mai nimeni si din cauza asta mi se pare.
Noua ne-a placut Perugia, am ajuns de 2 ori si as mai merge. Prima oara am vizitat si prin Umbria (Gubbio, Spoleto, Cascada delle Marmore, Norcia, Assisi). Cazare am avut la un hotel cu “personalitate” as zice , Relais San Clemente.
A doua oara am fost in timpul festivalului ciocolatei, se tine in octombrie. Am stat la o pensiune aproape de Puata 4 nov.  A fost fain, am avut vreme buna. Cam aglomerat, dar atmosfera frumoasa. De la aeroport am luat un microbuz pana in Piata Partigiani, apoi cu scari rulante pana in orasul de sus. F interesanta zona de jos, merita vazuta, e bine conservata. Am luat pt vizita cardul Perugia, caci prima oara nu vizitaseram interioare. La Palazzo dei Priori eram singurii, imi amintesc ca tipul de acolo ne-a intrebat de unde suntem si ca ne-a spus ca i-a placut f mult filmul “Dacii” a lui Nicolaescu. Ne-a povestit mai multe, a fost placut. Am mai mers o data in Assisi pt ca ne-a placut f mult si la prima vizita. In Assisi am fost cu bus, gara e departe.
Multumesc frumos!

Nici in bisericile pe care le-am vizitat sau in Palazzo dei Priori nu era multa lume. In schimb, la muzee era full, chiar si la cel de arheologie era ceva lume.

Am vrut sa vizitam si Perugia Solterranea, practic subteanele orasului din perioada etrusca si romana, dar am ajuns si acolo tarziu. Puteam sa mergem a doua zi, dar, pretul mare al biletului (17 euro de persoana) si repulsia de frig si intuneric a consoartei, ne-a facut sa renuntam.
Vorba sotiei: "mai bine cu o bere sau o inghetata in fata, la caldura si lumina." Posted Image

Erau destul de multi turisti in Perugia, dar avionul de la Bucuresti destul de gol...chiar ma tem ca Ryanair va scoate cursa asta.

Doua chestii amuzante si frumoase in acelasi timp.

Am cumparat piada de la un mic barulet care facea si sandwich-urile alea. Fata care le servea era foarte entuziasmata de Romania. Era studenta, lucra part time la bar si imi spunea ca de abia asteapta sa vina vacanta si sa plece in Romania. Bine, mai vizita Bulgaria si Macedinia de Nord, dar era focusata pe Romania. Stia si ea ca Romania e un loc destul de safe ca romaii nu sunt "aia rai" pe care ii prezinta mass media, m-a intrebat ce locuri sa viziteze etc. Foarte de treaba fata, Linda o chema. Tot ea mi-a recomandat un magazin mic de ciocolata de langa Piazza 4 Novembre, se numeste Turan. Magazinul e la parter iar atelierul unde se face ciocolata e la etaj. Preturi mari, dar ciocolata buna.

La un magazin, vanzatoarea, o doamna mai in varsta, mi-a vorbit intr-o limba din care nu am inteles nimic.
Credeam ca e araba, asa ca i-am replicat in engleza, iar tipa a dat-o si ea pe italiana, limba pe care o vorbesc si eu si in care o abordasem initial.
Mi-a spus ca mi-a vorbit in dialect umbrian, in "umbro" cum a spus ea, crezand ca sunt de-al locului....Mi-a s-a parut nostim sa fiu confundat cu un localnic din din Umbria (tot tipa respectiva mi-a spus ca un locuitor get-beget din Perugia nu intelege dialectul respectiv). Posted Image

P.S. Cazarea nu a fost grozava, Hotel Morlacchi, chiar in spatele Piazzei 4 Novembre. Camere mici, baie si mai mica, mic dejun tiptic italian (cafea si croissant).
Singurul punct forte al hotelului este locatia, la 1 minut de Piazza 4 Novembre.

Edited by Costel2014, 02 July 2023 - 14:01.


#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Foarte buna idee de city break, probabil trebuie profitat pana nu scoate Ryanair cursa :)

Costel2014 multumim pt review, frumoase poze! Voi nu mai stati in Italia? (Te tin minte ca “italian” de la subiectul cu Alghero)

Edited by mdt, 02 July 2023 - 14:03.


#17
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,223
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmdt, on 02 iulie 2023 - 14:02, said:

Foarte buna idee de city break, probabil trebuie profitat pana nu scoate Ryanair cursa Posted Image

Costel2014 multumim pt review, frumoase poze! Voi ju mai stati in Italia?
Cu placere.
Da, dar venim destul de des in Romania. Mai am ceva treburi pe aici, plus o parte din familie.

#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
Da, curse pt Perugia au mai fost, insa nu “stabile”. Deci oricand e posibil sa dispara!
Ar mai fi varianta cu zbor la Roma si masina inchiriata sau chiar tren (ieftin). Cu masina e mult mai ok pt zile mai multe, ai ce face in zona, cu tren e f bine daca vrei doar Perugia si Assisi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate