Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Windows 7 nu recunoaste memory stickul USB

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Salut,
Am un desktop ceva mai vechi, cu o placa de baza MSI (nu stiu acum exact ce model, e acasa, dar pot verifica mai tarziu). Am instalat Windows 7 si aproape totul e ok, mai putin faptul ca nu recunoaste nici un stick usb, nici macar un hdd extern (fara alimentare externa). Pur si simplu nu se intampla nimic cand le conectez. Mouse-ul, care e tot usb, merge. La device manager am doua semne de intrebare, unul de la placa de retea integrata (care nu ma intereseaza, ca folosesc una dedicata) si un Unknown Device la care nu pot instala drivere pt ca.. e unknown.. :-??
Stiu ca e un sistem destul de vechi si urmeaza sa ii fac un upgrade cu o placa de baza + procesor + placa video noi, dar asta mai dureaza si nu face obiectul intrebarii mele de azi. Ce as vrea sa rezolv pana la upgrade este sa imi citeasca usb-ul.. :| Ca in rest nu ma deranjeaza nimic.
Multumesc anticipat pentru atentie si rabdare.

PS: in Storage\Disk Management imi apar doar cele doua partitii de pe HDD, C si D + DVD-ROM, deci nu pot sa ii schimb/dau o litera, asa cum am mai citit pe forumuri..

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Instaleaza driverul chipset-ului placi de baza , vezi pe sitele producatorului placi de baza .

Sau cu ajutorul driverpack de la http://drp.su/

#3
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
am sa incerc si cu drp si cu MSI Live update, programul de pe site-ul lor. Sper ca mai au suport pt produsul asta.. :)) Si sa fie si pt Win7 :P Cred ca e de prin 2001 placa asta.. Posted Image

#4
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
incearca cu asta http://www.fileclust...SBOblivion.html

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Ptr Drivere - citeste asta - http://forum.softped...hide-topic-nou/
2. Ptr USB - incearca asta - http://forum.softped...river-usb-win7/ daca nu vrea - ai o problema cu tensiunea de 5V - Sursa sau placa de baza nu furnizeaza tensiunea ( sau amperajul ) corecta la portul USB - ramane doar varianta cablu Y..

#6
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
ok, am revenit, ce-i drept mai tarziu, cu un feedback: constatarea este ca functioneaza doar 1 intrare USB. Am 2 in fata si doua in spate. Functioneaza una din cele 2 din fata. Am rezolvat problema partial, cu un hub USB in respectiva intrare. Nu mai stiu ce sa ii fac, asa ca ... ramane asa.. :|
In device manager nu mai am nici un semn de intrebare.. totul este ok.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
condensatoare umflate pe placa de baza sau in sursa?

#8
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
ce-i drept nu m-am uitat, insa.. inainte de a instala windows-ul mergeau toate, dupa ce l-am instalat a facut figurile astea.. nu m-am gandit ca poate fi din cauza asta..

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Dar cele din spate functioneaza ?
Ca la cele de pe fata de multe ori apar probleme in timp, mai ales la carcasele ieftine - imbatraneste cablul de proasta calitate si apar aceste probleme de detectie.

#10
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

View PostRadrianO, on 21 octombrie 2013 - 08:03, said:

ok, am revenit, ce-i drept mai tarziu, cu un feedback: constatarea este ca functioneaza doar 1 intrare USB. Am 2 in fata si doua in spate. Functioneaza una din cele 2 din fata. Am rezolvat problema partial, cu un hub USB in respectiva intrare. Nu mai stiu ce sa ii fac, asa ca ... ramane asa.. Posted Image
In device manager nu mai am nici un semn de intrebare.. totul este ok.

Ai putea folosi un prelungitor USB + hub-ul, tras dintr-unul din porturile din spate.

#11
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
am spus si mai sus, functioneaza doar 1 intrare, in FATA, nu in spate.. :)
@GabytzuX08: hubul meu are un cablu de vreo 30-40 cm, deci.. cam acelasi lucru e, nu mai trebuie prelungitor..

#12
piti_cata

piti_cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.10.2009
buna seara,
Am si eu o problema asemanatoare,
Am un stick de 32 gb si windows 7, nu il vede, adica vede stick-ul dar cu 0 gb, pe windows xp il vede fara probleme, lafel si pe windows 8.
Mentionez ca alete stick-uri usb merg si asta a mers candva, dar acum nu mai vrea.
Este clar ca am ceva la windowsul meu.
A mai intalnit cineva problema asta?
Multumesc!

Edited by piti_cata, 21 April 2014 - 19:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate