Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Geneza

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postwide, on 01 octombrie 2013 - 06:57, said:

N-am observat!
Scuza-ma atunci...

View Postwide, on 01 octombrie 2013 - 06:57, said:

Nu-ti place ca D-zeul asta din Biblie pe care il venerati a existat in carne si oase? .... cu trup fizic si cu organe sexuale de reproducere? ........ si ca a venit din spatiul cosmic?
Posted Image

#20
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View PostBursul, on 30 septembrie 2013 - 22:53, said:

Well, ma gandesc ca pe vremea aia oamenii nu stiau de secole, milenii, catralioane de ani,
Daca ceva poate fi interpretat (pentru ca e ambiguu), poate fi interpretat oricum => orice interpretare e corecta.
Ori sunt zile ori daca nu, pot fi orice: microsecunde, etc.
Daca ar fi neambiguu, nu am mai avea ce discuta :)

#21
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

View PostSOCRATE_MMXII, on 01 octombrie 2013 - 06:00, said:

Probabil s-a apucat de SimAnotherPlanet?

Asa ma gandeam si eu, doar sper sa nu dea delete la SimEarth cand i se umple hard-diskul...

#22
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostJayBird, on 01 octombrie 2013 - 16:47, said:


Asa ma gandeam si eu, doar sper sa nu dea delete la SimEarth cand i se umple hard-diskul...
Oho! La cat ii HDD-ul de mare, este loc infinit pentru un numar infinit de SimAnotherPlanet. Nici vorba sa se umple...curand.

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmario_bril, on 01 octombrie 2013 - 06:48, said:


Ai dat o interpretare mai buna acolo. Posted Image  Dar cel mai important este ca cele doua teorii se aseamana destul de mult. Oricum vad ca ai discutat destul pe topicul respectiv despre acest subiect.
Totusi sunt useri care se asteapta de la o carte scrisa acum n-spe mii de ani date exacte, ca intr-o carte de specialitata din zilelel noastre:

Quote

Daca ceva poate fi interpretat (pentru ca e ambiguu), poate fi interpretat oricum => orice interpretare e corecta.
Ori sunt zile ori daca nu, pot fi orice: microsecunde, etc.
Daca ar fi neambiguu, nu am mai avea ce discuta :)
si pe celalalt topic au fost altii.

#24
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View PostBursul, on 01 octombrie 2013 - 21:04, said:

si pe celalalt topic au fost altii.
Nu inteleg. Care topic?

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Vezi link-ul lu' mario_bril.

#26
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View PostBursul, on 30 septembrie 2013 - 22:53, said:

Si acum: Release the Kraken!!! Posted Image

Din trecut la prezent si viitor (mai important e viitorul ca e iminent)

Teoria evolutiei si a big-bang-ului par sa aiba ceva suport, datorita descoperirilor arheologice si a unor dovezi fizice (analiza luminii cu vechiul telescop Hubble). Insa profetiile care s-au tot implinit arata clar ca trecutul este irelevant din moment ce viitorul este ca in Apocalipsa (acum apoc. 13). Un lucru contrariaza in Apocalipsa. Ca s-a zis că vremea e aproape, lucru spus acum aprox. 1900 si ceva de ani lui Ioan, da, era aproape, pentru ca Apocalipsa descrie o perioada care a inceput imediat dupa formarea bisericii primare (in Apoc. 12 este descris acest lucru si probabil si in alte capitole). Isus a mai spus ca nu va trece veacul acesta pana nu se vor implini toate. Au trecut dupa calculul uman, doua veacuri, insa El se referea la continuitatea imperiului Roman pana in zile noastre. Si asa e, Roma s-a mutat in Washington (Capitoliul), Engleza este totusi o limba cu radacina latina, republica si capitalismul de atunci, exista si acum, iar sclavagismul e mascat prin salarii minuscule. Alfabetul roman este folosit in vechea europa si restul occidentului. USA are ceva roșeață pe ea, este catolica oficial (adica sta si pe 7 coline, dar asta la figurat, pentru cine are intelepciune sa priceapa gandirea figurata), dar este o curva care real sta pe ape mari (NY+Washington) si stapaneste peste imparatii lumii, pe care i-a imbogatit. Si aceasta curva tine in mana un potir cu spurcaciuni (internetul si marile lui firme sunt americane, vrajitoria IT este americana ca si tehnologie, Microsoft, Intel, AMD, Apple, filmele xxx si SF vin de acolo si cu ele Babilonul i-a imbatat pe toti, etc. etc.). Si aceasta curva, calareste pe o Fiara (UE) prin NATO. Fiara UE este de fapt ultima fiara din vedenia lui Daniel, fiara a 4-a, parte lut (ortodoxa), parte fier (catolica - Roma) deosebita de toate celelalte, care a supus tot pamantul (s-a raspandit in USA, apoi in Asia), il va zdrobi de tot, si va manca ce va mai rămânea.

Fiara a 4-a (noi)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h_cQL0JqFVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si ce e mai spectaculos, e ca ..cea mai spectaculoasa arma americana, Apache Longbow, lăcustele cu păr de femeie, cu cozi cu tepi, cu o cununa pe cap (radarul) si cu ochi de om (pilotii) sunt descrise detaliat in Apocalipsa 8 (unde este descrisa si marea armata de tancuri de la Armaghedon)

[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1275257_613763918675590_1862320862_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care cetate era ca cetatea cea mare? (Apocalipsa 18-18); When they see the smoke of her burning, they will exclaim, 'Was there ever a city like this great city?' (Revelation cap. 18-18)

Un german bate un apropo clar prin melodia de mai jos (distrugerea NY, descris in Apoc. 17-18), un apropo care incepe prin acorduri sinistre apoi melancolice

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kZ_21RJeIa4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si femeile conduc lacuste cu parul de femeie, de ce nu...

[ https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1238217_613763585342290_213687845_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daniel 12:10 Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi nici unul din cei răi nu va înţelege, dar cei pricepuţi vor înţelege.

Foarte repede e evolutia omului, de la automobil in jurul anului 1900 la lăcustele Apache in 1986. In rest aproape 2 mii de ani ne-am invartit in cercuri.

Edited by the_engineer, 03 October 2013 - 07:14.


#27
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postthe_engineer, on 03 octombrie 2013 - 07:01, said:

Din trecut la prezent si viitor (mai important e viitorul ca e iminent)
Foarte repede e evolutia omului, de la automobil in jurul anului 1900 la lăcustele Apache in 1986. In rest aproape 2 mii de ani ne-am invartit in cercuri.
De ce esti convins ca INTERPRETAREA TA e cea mai corectă ? :)
Crede în cei care caută adevărul. Îndoiește-te de cei care l-au găsit. André Gide.

#28
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmario_bril, on 30 septembrie 2013 - 22:58, said:

Nu, Geneza se refera doar la formarea Pamantului., desi unii in mod gresit, au extins acest capitol la intregul Univers.

Eu am inteles ca se refera la "uscat".
Iar daca a facut pamntul l-a facut cu luna impreuna ??

#29
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postvio69a, on 03 octombrie 2013 - 22:05, said:


Eu am inteles ca se refera la "uscat".
Iar daca a facut pamntul l-a facut cu luna impreuna ??

Nu cred ca e rational sa iei Geneza si sa o interpretezi ca pe un manual stiintific. Daca Biblia e o carte care se adreseaza spiritului, si Geneza trebuie ca face acelasi lucru.

#30
T-Sat

T-Sat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.08.2013

View PostBursul, on 30 septembrie 2013 - 22:53, said:

Zilele II, III, IV: aici as zice ca zilele sunt cam amestecate. Ar fi trebuit sa fie IV, II, III (formarea stelelor, planetelor, aparitia vietii pe pamant)

Nu. Sunt bine. In ziua in care trebuie li s-a format vietatilor ochiul ca sa vada stelele.

Edited by T-Sat, 03 October 2013 - 22:53.


#31
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postnuda, on 03 octombrie 2013 - 22:11, said:

Nu cred ca e rational sa iei Geneza si sa o interpretezi ca pe un manual stiintific. Daca Biblia e o carte care se adreseaza spiritului, si Geneza trebuie ca face acelasi lucru.

Nu e rational, sau nu e convenabil....?
Si daca a facut si pe Marte si pe Saturn si pe Jupiter odata cu pamantul cum de a ales numai pamantul sa aiba viata pe el...
sau poate au avut si alte planete dar la ei a venit apocalipsa mai devreme.

#32
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostBursul, on 30 septembrie 2013 - 22:53, said:

Am eu impresia sau Geneza face o buna aproximare a formarii universului si a vietii pe pamant?
..................
In principiu, ai tu impresia, depinde ce conventie adopti ca sa te lasi impresionat.

Edited by altnume, 04 October 2013 - 09:19.


#33
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 01 octombrie 2013 - 06:00, said:

Care carne si care oase?
scuze, doar acum am vazut, uite care

Quote

Domnul i S-a arătat la stejarii lui Mamre, pe când Avraam şedea la uşa cortului, în timpul zădufului zilei.
Avraam a ridicat ochii şi s-a uitat: şi iată că trei bărbaţi stăteau în picioare lângă el. Când i-a văzut, a alergat înaintea lor, de la uşa cortului, şi s-a plecat până la pământ.
Apoi a zis: „Doamne, dacă am căpătat trecere în ochii Tăi, nu trece, rogu-Te, pe lângă robul Tău.
Îngăduie să se aducă puţină apă, ca să vi se spele picioarele; şi odihniţi-vă sub copacul acesta.
Am să mă duc să iau o bucată de pâine, ca să prindeţi la inimă, şi după aceea vă veţi vedea de drum; căci pentru aceasta treceţi pe lângă robul vostru.” „Fă cum ai zis”, i-au răspuns ei.
Avraam s-a dus repede în cort la Sara, şi a zis: „Ia repede trei măsuri de făină albă, frământă şi fă turte.”
Şi Avraam a alergat la vite, a luat un viţel tânăr şi bun şi l-a dat unei slugi să-l gătească în grabă.
Apoi a luat unt şi lapte, împreună cu viţelul pe care-l gătise, şi l-a pus înaintea lor. El însuşi a stat lângă ei, sub copac, şi le-a slujit până ce au mâncat.

View Postnuda, on 03 octombrie 2013 - 22:11, said:

Nu cred ca e rational sa iei Geneza si sa o interpretezi ca pe un manual stiintific. Daca Biblia e o carte care se adreseaza spiritului, si Geneza trebuie ca face acelasi lucru.
nu-i lucrare stiintifica, dar daca avem pretentia de la ea ca prezinta lucruri adevarate, ceea ce ne prezinta nu poate incalca adevarul. din pdv-ul meu in geneza 1 e o singura greseala, pasarile apar inaintea reptilelor( tiritoare).

#34
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Postofi_tm, on 03 octombrie 2013 - 14:58, said:

1. De ce esti convins ca INTERPRETAREA TA e cea mai corectă ? Posted Image
2. Crede în cei care caută adevărul.
3.Îndoiește-te de cei care l-au găsit.
4. André Gide.

1. Cred in Isus Cristos, care a facut profetiile prin Ioan
2. Cred in logica mea de inginer, care ma ajuta sa caut adevarul, in baza functiilor logice cu care a fost dotat si un amarat de chipset Intel / AMD.
3. Sigur ca ma indoiesc, de indata ce incalca legile bunului simt si intra pe taramul psihologiei criminale unde eu sunt expert.
4. N-am auzit de  André Gide. Trebuia?

Edited by the_engineer, 13 October 2013 - 01:24.


#35
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostBursul, on 01 octombrie 2013 - 21:04, said:

Totusi sunt useri care se asteapta de la o carte scrisa acum n-spe mii de ani date exacte, ca intr-o carte de specialitata din zilelel noastre:
Exista patru variante:
-la cate geneze cosmologice au inventat oamenii, una dintre ele se apropie de teoria corecta
-varianta genezei biblice e atat de ambigua incat poate fi interpretata oricum, biasul fiind spre varianta corecta
-oamenii vremii aveau cunostintele necesare construirii cosmologiei corecte
-acest model le-a fost revelat de o entitate superioara, care avea aceste cunostinte

In primele doua cazuri, este evident ca nu se asteapta nimeni ca aceasta carte sa contina date exacte.
Dar in ultimele doua cazuri?

#36
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@cirus6:
Ia uite ce zice Hristos:

Evanghelia dupa Matei capitol 25 said:

35. Caci am fost flamand, si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete, si Mi-ati dat de baut; am fost strain, si M-ati primit;
36. am fost gol, si M-ati imbracat; am fost bolnav, si ati venit sa Ma vedeti; am fost in temnita, si ati venit pe la Mine."
37. Atunci cei neprihaniti Ii vor raspunde: "Doamne, cand Te-am vazut noi flamand si Ti-am dat sa mananci? Sau fiindu-Ti sete si Ti-am dat de ai baut?
38. Cand Te-am vazut noi strain si Te-am primit? Sau gol si Te-am imbracat?
39. Cand Te-am vazut noi bolnav sau in temnita si am venit pe la Tine?"
40. Drept raspuns, Imparatul le va zice: "Adevarat va spun ca, ori de cate ori ati facut aceste lucruri unuia din acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie Mi le-ati facut."
Sper c-ai inteles.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate