Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Estimare costuri daca scad temperatura de ambient

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
1 Deoarece casuta mea ar putea sta cam nelocuita iarna asta vreau sa stiu cam cate grade sa ii pun la termostat pentru a plati sa zicem, jumate din cat platesc cat e locuita.
In mod normal o tin la 19 grade, pereti BCA cu izolatie polistiren alb de 5cm pe exterior. Si termopane. Centrala de 30 kW.

2 Pe la 12 grade e ok sa o las ? Nu crapa peretii sau ceva... ?

tx

#2
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postgeorge90, on 28 septembrie 2013 - 18:04, said:

1 Deoarece casuta mea ar putea sta cam nelocuita iarna asta vreau sa stiu cam cate grade sa ii pun la termostat pentru a plati sa zicem, jumate din cat platesc cat e locuita.
In mod normal o tin la 19 grade, pereti BCA cu izolatie polistiren alb de 5cm pe exterior. Si termopane. Centrala de 30 kW.

2 Pe la 12 grade e ok sa o las ? Nu crapa peretii sau ceva... ?

tx
E bine si  12*, dar as merge cu 7-8 *, asta pentru economie.

Edited by leomagic44, 28 September 2013 - 18:19.


#3
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,441
  • Înscris: 03.11.2009

View Postgeorge90, on 28 septembrie 2013 - 18:04, said:

1 Deoarece casuta mea ar putea sta cam nelocuita iarna asta vreau sa stiu cam cate grade sa ii pun la termostat pentru a plati sa zicem, jumate din cat platesc cat e locuita.
In mod normal o tin la 19 grade, pereti BCA cu izolatie polistiren alb de 5cm pe exterior. Si termopane. Centrala de 30 kW.

2 Pe la 12 grade e ok sa o las ? Nu crapa peretii sau ceva... ?

tx

Sunt uscati peretii, sapa, finisajele? Umiditatea cum este?

Trebuie evitata acumularea de umiditate si conditiile propice dezvoltarii mucegaiului... iar una din conditii este si temperatura, bine-inteles cumulata cu umiditatea

#4
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

View Postleomagic44, on 28 septembrie 2013 - 18:16, said:

E bine si  12*, dar as merge cu 7-8 *, asta pentru economie.

plus 7-8 sau minus 7-8 ?

#5
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
umiditate ? ar fi vreo 6 plante de interior care respira acolo. + doua bidoane de 5l care le alimenteaza cu apa si care nu au capac. Altfel, casa nu e noua.

#6
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,441
  • Înscris: 03.11.2009
Cred ca sunt sanse sa creasca umiditatea odata cu scaderea temperaturii astfel incat sa se dezvolte mucegai.
Plantele, probabil ca vor suferi daca tii 5 grade, daca tii 15... si nu pierzi multa caldura din cauze geamurilor sau usilor deschise o sa scazi factura pe undeva la jumatate

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cit de mare este casuta si cit platesti acum ? Asta ca sa stim ce inseamna jumatate din cit platesti acum.

De preferat este sa spui cam citi mc de gaz esti dispus sa consumi pe luna cit esti plecat.

#8
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
casuta are vreo 200mp construiti si sunt dispus sa consum cat mai putin astfel incat sa nu crape nimic. Nici peretii, nici plantele, nici centrala... La plante oricum dau drumul la calorifer mai tare; termostatul nu e in aceeasi camera cu plantele. Vreo 700 mc de gaz se consuma in regimul normal descris in prima postare - lunile cele mai friguroase.

#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Ai parchet din lemn  ?

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
5-7 grade.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate