Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cine plateste pierderile de apa la Radet in cazul unei fisuri pe coloana?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alinalin2

alinalin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.07.2013
Administratorul din fondul de pe scara pana isi da seama si verifica+repara?
Propietarii platesc diferenta inclusa in intretinere la cheltuieli pausale scara considerandu-se 'erori' de citire etc?
Sau nu se inregistreaza cat timp nu e pus un ceas la intrarea conductei in subsolul blocului?

E bloc vechi comunist oricum. Am postat in aria asta pentru ca mai sunt cunoscatori, iar pe langa asta eram curios si daca e pus ceas la blocurile noi pentru a face diferenta. Astea sunt mai gandite, dar alea vechi .....
Multumesc!

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

Quote

Cine plateste pierderile de apa la Radet in cazul unei fisuri pe coloana?

oare?

Edited by Bucifon, 25 September 2013 - 13:02.


#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Evident ca locatarii. Cine ai vrea sa plateasca, radet? Posted Image

#4
alinalin2

alinalin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.07.2013
Elaboreaza te rog. Cum sa ajunge la asta si cum imi justifica mie cineva, un simplu locatar, ca am de platit. Ca orice om, imi dau indexul si am pretentia sa platesc exact cat consum.
Am scris totusi mai sus niste variante pe care le-am considerat plauzibile. Trebuie sa fie una din ele. Mai logic ar fi ca administratorul sa plateasca, pentru ca asta inseamna ca nu-si face treaba daca vede ca sunt pierderi si-l doare in cot sa faca niste constatari.

Poate totusi e cineva mai priceput si stie daca exista sau nu apometru pe coloana principala. La tevile de apa calda stiu sigur, ca altfel nu aveau cum sa calculeze gigacaloriile, dar la robinet avand in vedere ca e sistemul bazat pe apometre individuale, nu ar trebui sa fie ceas.

#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
asa ar fi normal si logic. dar ce este normal si logic in tara asta?

pierderile de pe traseu le plateste utilizatorul final.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalinalin2, on 25 septembrie 2013 - 12:56, said:

...........nu e pus un ceas la intrarea conductei in subsolul blocului...........

in acest caz pierderea ar fi suportata de catre furnizor.
dar nu cred ca e cazul, furnizorul nu factureaza dupa indicatiile apometrelor locatarilor ci are intotdeauna un ceas la intrarea in bloc. in situatia asta pierderea o plateste asociatia (si se repartizeaza in functie de regulamentul de functionare)

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postalinalin2, on 25 septembrie 2013 - 13:33, said:

Poate totusi e cineva mai priceput si stie daca exista sau nu apometru pe coloana principala. La tevile de apa calda stiu sigur, ca altfel nu aveau cum sa calculeze gigacaloriile, dar la robinet avand in vedere ca e sistemul bazat pe apometre individuale, nu ar trebui sa fie ceas.
Aveti apometru pe coloana si vi se baga la pierderi chiar daca aveti apometre. O prostie, dar in unele locuri asa se face.
Sau furnizorul de apa isi calculeaza pierderile si le adauga la pretul apei si astfel le platesc in timp toti consumatorii.
Cel mai bine e sa te separi de sociatie si sa iti platesti apa consumata direct la furnizor.

#8
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
Daca fisura este pe coloana blocului, dupa contorul blocului, platesc locatarii. La fel si reparatiile. La fel si la gaze.
Adica ce iti inregistreaza contorul + diferenta care ramane la contorul de jos, impartita la apartamente/nr persoane, asta nu mai stiu.

#9
alinalin2

alinalin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.07.2013
va multumesc pentru raspunsuri
imi este mai clar acum

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate