Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Test alegere distribuție

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
un motiv pentru care urasti Ubuntu ai, sau o faci doar ca este trendy?
iti place ipocrizia celor de la Fedora care pentru un amarat de mplayer trebuie sa instalezi rpmFusion sau rpmForge in cazul celor de la centOS?

#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postshogun1, on 21 septembrie 2013 - 15:27, said:

Mai este cel puțin un coleg p-aici ce-a folosit cândva Ubuntu și-a plecat din aceleași motive (he, he, acum vreo 1-2 ani mă contraziceam cu el...).
Cine, mai?

View Postshogun1, on 21 septembrie 2013 - 05:51, said:

Un mic test
Cam simplist, l-am facut de 2 ori si am primit rezultate diferite :)

#21
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postlucifer76, on 21 septembrie 2013 - 18:06, said:

Cine, mai?
Ce măi, m-am contrazis cumva și cu tine? E cineva cu care n-am avut contre? Posted Image
Știe el, nu ești tu! Sau și tu???

View PostBodanel, on 21 septembrie 2013 - 17:36, said:

Eu personal urasc Ubuntu din toti ficatii.
Io urăsc mentalitatea a 1-10% din userii lor!

LE: lucifer, n-am putea totuși evita familiarismele excesive (de genul mă, măi, coaie, etc)? Că io nu schimb înjurături cu ăia cu care n-am băut măcar o bere... Posted Image

Edited by shogun1, 21 September 2013 - 18:38.


#22
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013

View Postshogun1, on 21 septembrie 2013 - 18:25, said:

Io urăsc mentalitatea a 1-10% din userii lor!
Shogunu'.. ma intreb daca in cazul Ubuntu nu vorbim despre indoctrinare a userilor.
E clar, politica Canonical se indeparteaza de politica GNU/Linux.

#23
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007

View Postrich1974, on 21 septembrie 2013 - 17:57, said:

un motiv pentru care urasti Ubuntu ai, sau o faci doar ca este trendy?
iti place ipocrizia celor de la Fedora care pentru un amarat de mplayer trebuie sa instalezi rpmFusion sau rpmForge in cazul celor de la centOS?
NU-l urasc ca e trendy. Eu sunt fan RH dar ma dispera Fedora acum cativa ani cu bug-urile lor. Mi-a placut filozofia UBUNTU de pe vremea aia si am zis hai sa schimb. Spre marea mea surprindere am descoperit ca Ubuntu este mai instabil decat Fedora. Dar rau de tot. Atunci mi-am jurat in barba ca nu mai incerc niciodata o distributie care lanseaza ca distro stabil o chestie inutilizabila. Iar cand ofera 5 ani suport pentru o versiune server ma simt insultat. Aia n-au idee ce inseamna sa faci upgrade la sisteme de mari dimensiuni ? Sa se spele cu Ubuntu lor pe cap ca eu nu-l folosesc. Dar le urez sa reuseasca pe piata mobilelor.

#24
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postshogun1, on 21 septembrie 2013 - 15:27, said:

Băi băiatule, io zic doar că atitudinea asta de Ubuntu guru/ singurul cunoscător al adevărului/ singurul reprezentant al GNU/ Linux e dăunătoare, e contra-productivă, îndepărtează oamenii deschiși la minte, cu vederi largi, refractari la ”disciplina de partid”...
Ubuntu e ok, Unity e ok (chiar vorbeam acum câteva zile cu Alex Cucu că Unity s-a maturizat frumușel, e mult mai stabil și responsiv...), 99% din ubuntiști sunt ok, apar 1% care sunt fanatici și dau cu muc..-n fasole cu intoleranța lor și cu pretenții de hegemonie în ecosistemul Linux!
Ca fapt divers, după ”stagnarea” Mandrivei mă bătea găndul să trec pe Ubuntu, că-mi plăcea și-l cunoșteam, dar ”compania” nu mi-a plăcut deloc! Mai este cel puțin un coleg p-aici ce-a folosit cândva Ubuntu și-a plecat din aceleași motive (he, he, acum vreo 1-2 ani mă contraziceam cu el...).

Și da, dacă vă-ntrebați: sunt intolerant, încuiat, ubuntu- heităr, și multe altele! Cereți să se facă (special pentru cazuri ca mine) buton cu unlike...
<ironie>
Domnu @shogun1 da-ti matale doua palme, rade tot ce ai pe hard si pune Ubuntu.
Pt. ca asta e viitorul.
Cum domnule sa nu iti placa Ubuntu?
Blasfemie.
Hai ca eu sunt masochist noaptea vesel ziua trist, dar tu?
Nu se cade domnule. Te rog sa iei atitudine.
</ironie>
:D

View Postrich1974, on 21 septembrie 2013 - 17:57, said:

un motiv pentru care urasti ubuntu ai, sau o faci doar ca este trendy?
iti place ipocrizia celor de la Fedora care pentru un amarat de mplayer trebuie sa instalezi rpmFusion sau rpmForge in cazul celor de la centOS?
Pt. ca e produs de Canonical, care joaca murdar.
Aia de la Fedora, adica Red-Hat respecta legea din SUA.
Ti s-a mai spus, dar nu citesti.
Daca iti e greu sa adaugi un depozit in plus, atunci uzeaza Ubuntu.

#25
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View Postovilix, on 23 septembrie 2013 - 07:35, said:

Pt. ca e produs de Canonical, care joaca murdar.
Aia de la Fedora, adica Red-Hat respecta legea din SUA.

Din cate retin Canonical au sediul central in UK. De ce ar respecta legislatia din US? :)

Edited by LensFlare, 23 September 2013 - 08:23.


#26
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Aia de la Fedora, adica Red-Hat respecta legea din SUA.
Eu vorbeam de Red-Hat, nu de Canonical.

Edited by ovilix, 23 September 2013 - 08:40.


#27
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si pclinuxos care este tot din SUA nu respecta legea, sau cum?

#28
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Daca cei de la PCLInuxOS au serverele pe EU, nu cred ca trebuie.
Si Comunitatea PCLinuxOS nu e o entitate economica.
Astia de la Red-Hat invart bani, nu isi asuma riscuri inutile.

#29
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Ye, Ubuntu number one. (kiding, Unity suck ass).

#30
klm7

klm7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2013
ce distributie de linux imi recomandati ,dupa urmatoarele criterii:
amd athlon 64 3000+,1,8 ghz 2.00 gb ram,video-ge force gt 630,2048 mb
am avut cateva contacte cu linux in trecut,dar e clar,tot incepator sunt.
pentru copil am stat pe windows xp,din cauza jocurilor ,acum el a crescut un pic ) si incepe sa inteleaga ca trebuie sa schimb xp-ul ,care mai este garantat pana in aprilie,anul care vine...parca asa au anuntat cei de la microsoft ,am incercat si win 7 ,dar nu ma incanta si nici 8.
din discutia cu ala mic am hotarat sa trecem pe linux Posted Image (care m a atras cu mult timp in urma.
mandriva -6 luni
mint -4 luni
vai..la Ubuntu nu a mers nici o data bine pc-ul,pacat...am avut probleme la driverul de video in trecut (ati radeon x1550),nvidia o am de curand,si am fost atras ce aceasta distributie de la versiunea 9.0 .Posted Image
mai umblu pe puppy linux -care il am instalat pe un stik ,dar nu mereu/:) -fumusel sistem Posted Image,imi place ca e simplu si foarte rapid.
nu`s gamer ,mai joc rare ori Heroes 3.Posted Image
Lui i-am cumarat un x-box 360 si pentru jocuri :)

Edited by klm7, 28 September 2013 - 09:48.


#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ar merge ok orice distribuție/ DE, acum depinde de preferințele tale... Că tot pomeneai, poți încerca Ubuntu/ Kubuntu (sau ceva mai light ca Lubuntu, Xubuntu) sau Rosa (fork al Mandriva).

#32
klm7

klm7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2013
prefer sa fie cat mai rapid ,asta inseamna sa pape cat mai putine resurse,nu?
care este diferenta dintre Lubuntu / Xubuntu sau Ubuntu/ Kubuntu ?
crezi ca merge acum Ubuntu,daca am schimbat placa video?adica are suport ?

am vazut diferenta dintre ele.:) se pare ca ,se potrivesc cele doua Lubuntu / Xubuntu.am sa dau un ochi si pe youtube si mai caut pe google sa citesc despre ele.mersi de sfat shogun1

Edited by klm7, 28 September 2013 - 10:02.


#33
Cris_V

Cris_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 19.08.2012
Da, cele două se potrivesc mai ales prin lipsa totală de performanță, în special la capitolul "accelerare video" (cel puțin XFCE "excelează" în acest sens) Dacă nu mă crezi, deschide orice vrei tu pe acel desktop și apoi agață fereastra respectivă și plimb-o rapid pe desktop, Vei observa cum lateralele se rup, Asta n-ar fi chiar o problemă, dar e jale când încerci să vezi un film cu imagini mai dinamice. Ai parte numai de linii orizontale și rupturi pe imagine. Azi, în anul de grație 2013, unii laudă un DE care nu se situează, din punct de vedere al performanțelor, nici măcar la nivelul DirectX din Windows 98.

Edited by Cris_V, 28 September 2013 - 10:27.


#34
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@klm7: uite niște materiale despre Lxde, Xfce și Kde (nu e neapărat să folosești Kubuntu, Lubuntu sau Xubuntu, merg instalate pe orice distribuție), ai ceva detalii:
Lxde- http://stressat.blog...13/09/lxde.html
Xfce4- http://stressat.blog...3/09/xfce4.html
Kde- http://forum.ubuntu....ic.php?id=20141
Unity este interfața grafică implicită în noile versiuni de Ubuntu, este destul de matur acum, cu placă grafică nvidia ar trebui să meargă ok.
Cel mai economic este Lxde, asta dacă nu încerci ceva bazat pe Openbox, Archbang sau Crunchbang (dar n-aș recomanda unui începător asta).

@Cris_V: ciudat, am încercat toate DE-urile astea, sunt foarte bune, toate! Poate-s io mai puțin pretențios? Mai priceput? Sau poate am hardware mai decent? Cum se comportă 7 sau 8 pe mașina aia a ta???

Edited by shogun1, 28 September 2013 - 11:13.


#35
klm7

klm7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2013
7 mergea binisor pe 8 l-am avut cred ...2 ore dupa care l-am scos ,mergea un pic mai greu.dar nu se compara cu xp -ul.am sa ma documentez mai bine in privinta celor care le-ai relatat shogun1,am observat si eu ineficienta graficii Cris_V ,mai ales pe youtube la cateva filmultete.

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la placa aia video nu ai driver proprietar functional? ca daca ai.....o sa mearga brici.
la windows ai driver proprietar, d-aia merge bine, mai ales ca driverul NV pentru nvidia este slabut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate