Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Afacere cu peste viu si produse din peste

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Nu se mai face mare lucru din afaceri in ziua de azi in Romania! Banii adevarati se fac din pariuri, ascultati ce va zic eu!

#20
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013

View PostGonthar, on 14 septembrie 2013 - 15:56, said:

Nu se mai face mare lucru din afaceri in ziua de azi in Romania! Banii adevarati se fac din pariuri, ascultati ce va zic eu!
gonthar dc nu te duci sa prinzi peste in Marea Neagra,o pui de o afacere cu initiatorul topicului.

#21
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Din punctul meu de vedere, pentru prima data ar trebui sa gasesti raspuns la 3 intrebari :
- materie prima ( peste )
- locatie
- comportament de cumparare al clientilor ( peste oceanic, peste autohton, proaspat, congelat, file, etc )

#22
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postlacusta75, on 14 septembrie 2013 - 11:43, said:

ar fi o solutie sa-i investesc in peste?Posted Image
Ai putea. Iti mai trebuie doar niste fete ...

#23
Beatrice20

Beatrice20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2013

View Postlacusta75, on 14 septembrie 2013 - 12:28, said:

(acvarii , bazine, lazi frigo, etc.)
si cum le pot achizitiona? prin cumparare?

De fapt ma interesa de unde..
Cand am intrebat de lada frigo..ma gandeam la ceva profi (horeca), nu la cele din comert! Mda, pe forumul asta orice greseala de exprimare e taxata.
Dar nu-i nika...dati-va cu parerea in continuare...nu ma deranjeaza!

#24
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
ca tu tot de peste te apuci....breee,cauta furnizori de tot ce vrei pe gugal,gasesti gramada de nu stii pe care sa-l alegi.
forumul te poate ajuta ,uneori,cu chestii obiective si care nu tin de treburi generale gen ''obiect de activitate''
crezi ca aia care vand peste o freaca la rece p'aci?
pe aici e fieful celor plictisiti si plini de bani,fara griji si alte balarii.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ai inceput afacerea cu peste?

#26
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

View Postmad_boy, on 14 septembrie 2013 - 15:20, said:

Pestele este EXTREM de perisabil, am primit o propunere de asociere pt a aduce peste din Bulgaria, m am interesat despre chestiune si am aflat ca  pestele de trei zile se pare ca e deja PA.

In alta ordine de idei, pe la piete pe unde se vinde peste proaspat vad ca e mereu coada, vanzoleala, deci piata de desfacere se pare ca ar cam fi.

Observ ca la prima afirmatie esti sigur pe tine caci te-ai documentat, iar la a doua te bazezi pe ceva foarte ambiguu "pe la piete vad..." ca sa tragi o concluzie.

#27
charmides

charmides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.04.2004

View Posttitacodita, on 14 septembrie 2013 - 19:16, said:

Din punctul meu de vedere, pentru prima data ar trebui sa gasesti raspuns la 3 intrebari :
- materie prima ( peste )
Ma gandesc ca are o sursa de "materie prima", nu s-a trezit intr-o dimineata si si-a zis " vreau sa vand peste" :)

@ Beatrice : cauta pe internet, eu am gasit asta in 2 minute :
"Construiesc acvarii de dimensiuni medii si mari de la 200 la 5000 litri, din sticla de 15-19-30 mm, cu mobilier din inox, dedicate vanzarii de peste viu in pescarii si magazine cu specific pescaresc..."
Pt. acvarii probabil iti va mai trebui un aerator. In rest, vitrine frigorifice si congelatoare sunt peste tot.
In loc de sticla se poate folosi si plastic, e mai ieftin si mai usor.
Acvariul il poti construi si in regie proprie, uite cateva idei :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2beOiIgBvUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Succes

#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Dar pestele nu se vinde mort?
Daca e mort insemneaza ca se poate baga si la aprozar/

#29
sudcraiova

sudcraiova

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.10.2015
Pana la urma ce se mai aude despre afacerea PESTE :)) sau va-ti tirat prin Germania ?

#30
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Pai... sa fii PESTE e una din cele mai bune afaceri...
Sa vinzi peste e mai greu...

#31
albannach

albannach

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2019

View PostBeatrice20, on 14 septembrie 2013 - 09:59, said:

As vrea sa deschid un magazin prin care sa vand peste viu si alte produse din peste. Cati bani trebuiesc pentru inceperea unei astfel de afaceri, daca este profitabila, de ce este nevoie efectiv pt deschiderea unei astfel de afaceri, etc. ?
Multumesc.

Eu cred că peste ai găsi și la un preț bun încă, daca negociezi cu crescătoriile și te angajezi sa cumperi periodic o anumită cantitate. Investiția ta va consta in locație care este foarte importanta, amenajarea bazinelor, modalitatea de transport, prețul, reclama. Cred că dacă vei reuși să armonizezi toate acestea vei avea profit in timp.

#32
Overdue

Overdue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.04.2019

View Postalbannach, on 14 aprilie 2019 - 10:02, said:

Eu cred că peste ai găsi și la un preț bun încă, daca negociezi cu crescătoriile și te angajezi sa cumperi periodic o anumită cantitate. Investiția ta va consta in locație care este foarte importanta, amenajarea bazinelor, modalitatea de transport, prețul, reclama. Cred că dacă vei reuși să armonizezi toate acestea vei avea profit in timp.

Cred ca din 2013 pana azi au tot dat pestii in ea..

#33
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostBeatrice20, on 14 septembrie 2013 - 09:59, said:

As vrea sa deschid un magazin prin care sa vand peste viu si alte produse din peste. Cati bani trebuiesc pentru inceperea unei astfel de afaceri, daca este profitabila, de ce este nevoie efectiv pt deschiderea unei astfel de afaceri, etc. ?
Multumesc.

Mie ideea mi se pare buna, dar mergi totusi in Obor in piata de peste sa vezi cam ce se vinde, cam ce ai nevoie si ce presupune.
In hipermarket calitatea pestelui congelat e indoielnica iar pestele de crescatorie nu prea inspira incredere, ca lumea stie ca pestele e crescut intensiv, deci daca alegi bine sursele de aprovizionare, vei avea vanzare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate