Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

vacanta 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
doresc sa merg anul viitor, in 2014, intr-o vacanta/concediu in Spania. Ce recomandari aveti pentru mine? timp-7 zile, buget 2000 euro, fam cu 2 adulti si un copil de 16 ani, in ce perioada a anului e ok, plaja, ceva vizite, relaxare, plaja mai mare, cu apa buna/calda, intrare lina, nisip fin?ms

#2
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
nu ti-ar placea mallorca?

fff multe plaje, nisip fin, intrare lina in apa ....
singura problema la mallorca e ca ar fi pacat sa mergeti pana acolo si sa stati pe o singura plaja ...merita sa va inchiriati o masina pentru cateva zile sa mergeti sa vizitati insula...
mai multe detalii gasesti pe topicul dedicat...

#3
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 22.05.2011
La 16 ani nu te mai ia nimeni drept "copil" ...

#4
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
ms de sfaturi, cu Mallorca ma mai gandesc, poate as vrea sa vizitez cateva zile si Barcelona, in aceste conditii ce-mi recomandati?

#5
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postalin97, on 29 august 2013 - 10:16, said:

poate as vrea sa vizitez cateva zile si Barcelona, in aceste conditii ce-mi recomandati?

...Barcelona? :)

#6
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
mai are cineva vreo parere?

#7
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007
Costa Brava - Calella (cu incursiuni/vizite la Barcelona)

Vezi aici:  http://forum.softped...8#entry13142065

Bafta! Posted Image

#8
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
Costa Brava - Lloret de Mar. Va fi super incantat si copilul de 16 ani si voi. Statiunea are 2 plaje (cu pietricele) si intrare nu prea lina in apa, dar foarte frumoase, un traseu de coasta superb - o plimbare de aprox 20 min si avantajul de a fi aproape de Barcelona (1 ora si putin). Intr-o zi puteti face o excursie cu vaporasul la Tossa, o bijuterie de statiune, unde puteti vizita un castel pe malul marii si va puteti plimba pe stradute inguste cu magazine de suveniruri, etc.
Sau, daca renuntati la Barcelona, puteti incerca Costa del Sol - Torremolinos. Plaja frumoasa, intrarea mai lina in apa, apa mai calda incepand cu 18-20 iulie. Puteti vizita Malaga, care este f aproape, Gibraltarul, Sevilla, Cordoba, Granada (Alhambra).

#9
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
multumesc mult, exista vreo locatie in care sa merg si sa fac si un pic de shopping, mai cu preturi ok pentru Romania( de ex Barcelona sau .....?

#10
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
... sau Malaga,pentru optiunea Costa del Sol. Este aproape si usor  accesibila cu trenul din statiune.  La 10 min cu trenuletul mai gasesti un outlet destul de mare - Plaza Mayor.

#11
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postalin97, on 30 august 2013 - 22:42, said:

sa fac si un pic de shopping, mai cu preturi ok pentru Romania( de ex Barcelona sau .....?
Cand am fost la Barcelona, eu mi-as fi dorit sa ajung aici: http://www.larocavillage.com/ dar, din pacate, timpul nostru a fost mult prea "limitat" pt asa ceva...
Ai putea insa sa te mai "inspiri" si de aici:   http://www.larocavillage.com/

Edited by alinuta123, 31 August 2013 - 09:02.


#12
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008

View Postalinuta123, on 31 august 2013 - 09:00, said:

Cand am fost la Barcelona, eu mi-as fi dorit sa ajung aici: http://www.larocavillage.com/ dar, din pacate, timpul nostru a fost mult prea "limitat" pt asa ceva...
Ai putea insa sa te mai "inspiri" si de aici:   http://www.larocavillage.com/
hmmm.... top of the list data viitoare

#13
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
sunt ok parerile, dar unde se face shopping mai ieftin ca si in romania?( Barcelona, Malaga, Valencia, etc?)

#14
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
si in Barcelona si in Malaga. outletul de langa Malaga nu este unul de designeri, ci unul cu branduri gen Zara, H&M, Nike.
mergi in a doua jumatate a lunii iulie

#15
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
iar in Mallorca cum sunt la PORTOPI?

#16
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postalin97, on 28 august 2013 - 21:34, said:

doresc sa merg anul viitor, in 2014, intr-o vacanta/concediu in Spania. Ce recomandari aveti pentru mine? timp-7 zile, buget 2000 euro, fam cu 2 adulti si un copil de 16 ani, in ce perioada a anului e ok, plaja, ceva vizite, relaxare, plaja mai mare, cu apa buna/calda, intrare lina, nisip fin?ms
Dupa cum au decurs discutiile, nu cred ca Spania e locatia potrivita pentru tine. Avand in vedere prioritatile mentionate(plaja, nisip, apa, ceva vizite, shopping!!!)iti recomand Grecia/Turcia. Cu un plus pentru plaje la greci, iar la turci ai suficiente bazaruri unde pofta de shopping va fi satisfacuta.
Argumentez sfatul privind locatia prin lipsa interesului privind: obiective de vizitat, info despre card transport, intrari la muzee/obiective si altele care se discuta curent pe acest topic.
Si ca sa parafrazez cu o urare din retailul local: Go and Shop! Good luck.

#17
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009

View Postnniki, on 01 septembrie 2013 - 12:22, said:

Dupa cum au decurs discutiile, nu cred ca Spania e locatia potrivita pentru tine. Avand in vedere prioritatile mentionate(plaja, nisip, apa, ceva vizite, shopping!!!)iti recomand Grecia/Turcia. Cu un plus pentru plaje la greci, iar la turci ai suficiente bazaruri unde pofta de shopping va fi satisfacuta.
Argumentez sfatul privind locatia prin lipsa interesului privind: obiective de vizitat, info despre card transport, intrari la muzee/obiective si altele care se discuta curent pe acest topic.
Si ca sa parafrazez cu o urare din retailul local: Go and Shop! Good luck.
mda, poate ai dreptate, am timp sa ma orientez pana la anul, sa vad si ce oferte gasesc , in special la targurile de turism

#18
eliza_gio

eliza_gio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.12.2012

View Postalin97, on 28 august 2013 - 21:34, said:

doresc sa merg anul viitor, in 2014, intr-o vacanta/concediu in Spania. Ce recomandari aveti pentru mine? timp-7 zile, buget 2000 euro, fam cu 2 adulti si un copil de 16 ani, in ce perioada a anului e ok, plaja, ceva vizite, relaxare, plaja mai mare, cu apa buna/calda, intrare lina, nisip fin?ms
Eu am gasit in Barcelona anul acesta tot ce cauti tu pentru la anul. Am stat in Poblenou in apropierea statiei de metrou Llacuna. Inainte de culcare ne plimbam pe Rambla de Poblenou pana la plaja Bogatell (10 minute) unde intram in mare sa ne vindecam talpile dupa maratonul de zi, Mi-a placut mai mult decat plaja Barceloneta care era aglomerata. Nisipul este fin, intrarea in mare este ca la Eforie Nord (nu te plictisesti mergand prin apa pana la glezne). Am fost in perioada 24-29 iunie, cea mai buna din punctul meu de vedere. Nu era foarte aglomerat in oras, dimineata si seara era un pic racoare (asa cum este zilele astea la noi) dupa 9 se incalzea. Apa s-a simtit calda tocmai pentru ca diferenta intre gradele din aer si cele din apa nu era extrem de mare, astfel incat organismul sa nu resimta diferenta ca un soc. Nu iti face probleme ca o sa ai ce vizita si unde sa te relaxezi. Daca vrei shoping in zona ai magazine pe Rambla Poblenou, ai centrul comercial Glories pe Av Diagonal, de asemenea ai Primark, (si astea doar in zona unde am fost cazata) ca sa nu mai vorbim de cele din centru....bani sa ai tu ca ai pe ce cheltui.
Pe mine nu m-au interesat cumparaturile dar am regretat multe lucruri care erau mai ieftine ca la noi. Baiatul meu are 17 ani si a trebuit sa bat mall-urile pentru cumparaturile lui.

Attached Files


Edited by eliza_gio, 04 September 2013 - 19:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate