Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Delta Dunarii, pentru prima data

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Salut!

Vreau sa merg in Delta in septembrie. Plec din Bucuresti, cu masina si intentionez sa stau vreo 3-4 nopti. Cum am spus si in titlu, e pentru prima data cand merg acolo.

Unde imi recomandati sa merg?

PS: Nu sunt pasionat de pescuit, cu toate ca nu m-ar deranja deloc vreo 3-4 ore de relaxare. Ca idee, vreau sa ma relaxez si odihnesc dar a vrea si sa am si niste optiuni de pierdut vremea gen - pescuit, o piscina, o plimbare/excursie cu barca si stiu eu ce variante or mai fi pe acolo.....Daca nu se poate ajunge cu masina, sa asigure transfer hotelul. In concluzie, un novice care nu are chef de experiente neplacute la prima vizita. :)

#2
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Du-te la munte.

Acolo tintarii poarta blana de frig si sint pedestrii...nu zboara.

Edited by NASTYPRIMUL, 28 August 2013 - 11:09.


#3
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
@plmokn

Iti recomand Crisan, gasesti pe net o multime de pensiuni conform cerintelor tale (inclusiv piscina).
Te duci cu masina pana la Murghiol si aranjezi cu gazda sa vina te ia de acolo cu barca.
Excursie placuta!

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View PostNASTYPRIMUL, on 28 august 2013 - 11:08, said:

Acolo tintarii poarta blana de frig si sint pedestrii...nu zboara.
Mai sunt tintari in Delta in septembrie?

#5
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Poti incerca la Crisan cum a sus colegul mai sus. Poti merge la Sulina, de unde la fel poti pleca pe canale, varsarea in mare, etc. plus ca ai si plaja daca este vremea buna. De vizitat in Sulina: farul vechi, cimitirul, turnul de apa, farul nou.

#6
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postandreim77, on 28 august 2013 - 11:24, said:

Mai sunt tintari in Delta in septembrie?
Nu. Pleaca in tarile calde impreuna cu randunicile.

#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Asta a fost o gluma? Cam de gradinita.

#8
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Daca vrei liniste si relaxare eu iti recomand Sfantul Gheorghe. Am fost acum cativa ani si am fost impresionat. Singura problema ar fi tantarii.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007
Gura Portiței și ai și mare. Am fost de vreo 4 ori. Nu am mai fost din 2000, nu știu cum mai e, dar m-am sițit bine.

Eram cu cortul pe plajă, iar briza alunga țânțarii în timpul zilei.  Cum se lăsa seara, țânțarii te băgau în cort. Ultimele două dăți am avut un umbrar cu sită și seara mai stăteam în el.

#10
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007

View Postplmokn, on 28 august 2013 - 10:59, said:

Salut!

Vreau sa merg in Delta in septembrie. Plec din Bucuresti, cu masina si intentionez sa stau vreo 3-4 nopti. Cum am spus si in titlu, e pentru prima data cand merg acolo.

Unde imi recomandati sa merg?

PS: Nu sunt pasionat de pescuit, cu toate ca nu m-ar deranja deloc vreo 3-4 ore de relaxare. Ca idee, vreau sa ma relaxez si odihnesc dar a vrea si sa am si niste optiuni de pierdut vremea gen - pescuit, o piscina, o plimbare/excursie cu barca si stiu eu ce variante or mai fi pe acolo.....Daca nu se poate ajunge cu masina, sa asigure transfer hotelul. In concluzie, un novice care nu are chef de experiente neplacute la prima vizita. Posted Image
Deci, cu masina pe sosea poti ajunge la Murighiol-Dunavatu, in rest pe apa. Daca vrei si delta , si mare ai Sulina, SF. Gheorghe. Daca vrei si ceva obiective ai Sulina.

#11
aurelmanu

aurelmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 03.07.2010
am fost in august aici si am luat ultra all inclusive, recomand

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Uite aici niste impresii de unde sa alegi...
Personal, Murighiol sau Dunavat de Jos. Si Mon Jardin in Mahmudia poate fi considerat. Access auto facil si cam in mijlocul actiunii.

http://amfostacolo.ro/romania-pareri,15/delta-dunarii,96,0/

#13
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Multumesc pentru informatii!

Pana acum am stabilit asa:

- ca oricat de bun ar fi pretul la cazare, daca nu poti ajunge cu masina, trebuie sa mai adaugi vreo 200 lei la buget
- ca locuri frumoase, cu confort ridicat si facilitati gen piscina costa de te rup si nu sunt accesibile decat cu barca (+200!! :) )
- daca te duci cu barca, trebuie sa fii pregatit sa nu ai prea multe optiuni la papa, doar ce ofera pensiunea...

In conditiile astea prefer sa ma duc la Murighiol sau Dunavat, pentru ca nu platesc barca si ma pot misca liber dar aici variantele de cazare cu piscina (un must, am uitat sa spun) sunt fooaaarte limitate.
In concluzie, cred ca o sa aleg pensiunea Sharaiman - preturi decente, nu arata ca o magaoaie de BCA si termopan, are piscina si rating bun pe Booking.

#14
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Eu plec luni, pentru prima data in delta, la Crisan.
Am ales Crisan pentru ca este "in inima" deltei si de acolo pot ajunge usor in orice colt al ei.
Planul este sa merg cu masina pana la Tulcea si sa ajung la Crisan cu "transportul in comun".
O sa stau doar 4 nopti/3 zile. In doua zile o sa aleg doua excursii prin canale/balti/paduri, iar in a treia vreau sa vizitez Sulina.

Intrebare: unde pot sa las masina in Tulcea, de luni pana vineri.

#15
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Am inteles ca se poate lasa masina in Tulcea, in apropierea locului de unde pleaca "rapida". Cica ar fi o parcare cu 10-12 lei/noapte, parcare a primariei TL. Asta din auzite, poate stie cineva sigur...

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cauta pe net, vei gasi foarte multe locatii cu pensiuni si hoteluri corespunzatoare bugetului tau.
In delta trebuyie sa platesti taxa pentru maisna si pentru persoane in functie de cate zile stai, plus taxa de pescuit (plus permis de pescuit si permis de granita) - asta daca vrei sa fii legal.

#17
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Unde e cel mai bine sa lasi masina in Tulcea daca stai cateva zile in Delta?

#18
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Eu plec maine la Tulcea. M-am uitat pe Google maps si am identificat o parcare maricica langa casa de cultura. E foarte aproape de pontonul Navrom. Cred ca acolo o sa las masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate