Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

12 Years A Slave (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
In afara de moddul in care e filmat si inchegat nu are nimic spectacuos,asta nu e film de Oscar! Nu are nicio sclipire, e departe de Lista lui Schindler, film care portretizeaza atat de bine suferinta! Daca e  sa imi placa filmele cu negri si discriminarea de care au avut parte mai bun e Majordomul, macar fimul asta zugraveste niste epoci.

Edited by Materium, 09 January 2014 - 18:17.


#38
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Django a fost un film bun, nu grozav dar bun. Oricum Tarantino chiar si in filmele sale mai slabe poate stie sa fie original.
Putem sa ne uitam in paralel la distributia din Django si cea din 12 Years. E semnificativ si asta.

Edited by ionsalajan, 14 January 2014 - 16:13.


#39
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Aseara l-am vazut si chiar a reusit sa-mi placa.
Nu pot spune ca a fost cel mai bun film pe care l-am vazut dar are ceva interesant.

Un singur lucru pot spune ca nu m-a impresionat, chiar m-a enervat spre sfarsit: aparitia lui Brad Pitt.

#40
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Brad nu prea cadreaza. In rest e un film chiar bun.
De Oscar ? Parca conteaza ?
Ia incercati un

La grande bellezza

#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Michael Fassbender si aia care a jucat rolul lui Patsey(Lupita si mai nu stiu cum) au jucat mai bime. Lupita aia e si data ca favorita la Oscar rol secundar.
Cu rolul principal(ce nume are ala nu-l tin minte) sunt de acord. A fost un rol plat.
In rest filmul e impecabil facut dpdv al regiei ,tehnic ,dar nu a reusit sa trezeasca niciun sentiment fabulos in mine. Nici macar compasiunea aia care e "corect politica".

#42
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Cum sa nu joace Brad Pitt cand el a dat banii? Plan B (apare in genericul de la inceput) e casa lui de productie iar Steve McQueen, in discursul de acceptare a globului de aur, a spus ca fara Pitt filmul nu se facea.
Si ca sa vezi...Pitt joaca fix rolul salvator. Ce mai dom'le.
Ejiofor a jucat in limita personajului, a avut si momente de tensiune, momente cand iese din personaj (acesta fiind plat si umil) dar nu sunt suficiente incat sa fie numit un actor puternic...inca nu.

#43
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 onlyone, on 25 august 2013 - 17:39, said:

rasismul, sclavagismul, holocaustul, comunismul nu sunt clisee.

Nu, dar perspectiva comuna asupra lor este.

Pana nu vedem un film cu rasismul negrilor impotriva albilor, totul e praf in ochi.

 Iad, on 07 ianuarie 2014 - 12:46, said:

In schimb, n-am vazut un singur film despre irlandezii albi, sclavi in State.

Sau despre zecile de mii de chinezi care au murit lucrand la caile ferate din vest.

Asta e din ciclul ,,indianul traieste in armonia nu natura, nu ca omul alb", in conditiile in care indienii ardeau paduri intregi o data la 3 ani ca sa le fie mai usor la vanatoare.

#44
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Asta s-a vrut un film serios, Django e un Inglorious Bastards cu o alta tema, sclavia.

N-a fost un film rau, dar nici bun. Nu merita toata suita de nominalizari.

Sa stiti insa un lucru, filmele cu tema sensibila precum asta sunt greu de marginalizat sau de pus la colt. In momentul asta cred ca aproape oricine merge pe cartea sclaviei are succes.

Daca e sa fiu ingrijorat sunt pentru ca tema incepe sa se hollywoodizeze, iar asta nu e bine. Astea sunt filme care sa sensibilizeze, ATAT. Nu-ti formezi o perceptie reala despre holocaust din Schindler's List cum nu-ti formezi o perceptie despre sclavie din Django sau mai stiu eu ce, sau si mai amuzant, despre nazism din Inglorious Bastards.

E ok sa faci filme artistice cu teme asa sensibile, fara insa sa abuzezi de ele. Lasa-le macar pe seama filmelor documentare, nu le baga in filme artistice.

Edited by Alex-Softpedia, 18 January 2014 - 20:08.


#45
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Coloana sonora e foarte proasta si deranjanta .

#46
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
A luat Oscarul

Parere personala...un fim slab, ma asteptam la mult mai mult. Un sfarsit de tot kk-atul, mult prea previzibil dar si simplu. Actorii nu mi-au placut cum au jucat....per total, nu mi -a placut, un film prost si pictisitor. Am intelesc a a fost facut dupa o poveste reala, dar tot nu credc a meritat oscarul.

#47
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
B. P. parca a fost ceva de genul... uite popa-nu e popa!
Daca filmul asta e atat de valors la cate nominalizari a avut, de Oscar nu mai zic,...

#48
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014

 Gonthar, on 25 august 2013 - 17:42, said:

Ar trebui sa faca si romanii un film asemanator despre sclavia tiganilor....

citat de pe un alt site:

În România se află acum în dezvoltare proiectul Aferim!, în regia lui Radu Jude, care discută despre un aspect puţin promovat în istoria românilor: sclavia ţiganilor, care în secolul 19 erau consideraţi proprietatea boierilor locali şi, dacă fugeau de pe moşia acestora, erau vânaţi de zapciii regiunii.

#49
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 Dau, on 14 ianuarie 2014 - 17:17, said:

chiar m-a enervat spre sfarsit: aparitia lui Brad Pitt.

 oaspetele, on 14 ianuarie 2014 - 17:26, said:

Brad nu prea cadreaza.
Fiţi liniştiţi, o majoritate covârşitoare de critici cinematografici au considerat apariţia lui Brad ca fiind o dovadă de vanitate.
De fapt, nu apariţia în sine i-a deranjat, ci faptul că el e SINGURUL personaj ALB pozitiv din întreg filmul, este chiar salvatorul lui Solomon.

http://uk.eonline.co...hiwetel-ejiofor
If it weren't for Brad Pitt, we may not have ever seen 12 Years a Slave...

Actorul principal şi regizorul au repetat chestia asta de vreo câteva ori... Posted Image

 Alex-Softpedia, on 18 ianuarie 2014 - 20:07, said:

In momentul asta cred ca aproape oricine merge pe cartea sclaviei are succes.
Oops...
http://www.independe...it-9177352.html
Too upsetting? Academy members voted for Oscar-winning 12 Years A Slave 'without watching it'
But they said they voted for it anyway because, given the film’s social relevance, they felt obligated to do so.

Destul de şocant...câţiva membrii ai Academiei nici măcar nu au văzut filmul, dar au votat pt. el fiindcă se simţeau obligaţi de mesajul social ce-l transmite.

Nu înţeleg dorinţa negrilor a scormoni în rahat...sclavia este un fenomen condamnabil, dar ce s-a văzut în 12YaS nu se va mai reproduce în Occident.
Negrii ăştia ipocriţi ar trebui să fie mai preocupaţi de sclavia modernă ce are loc în ţările din Golf, în India, Bangladesh etc.

În plus, dacă nu era Brad Pitt, n-ar fi existat în film niciun personaj alb cu rol pozitiv.
Cred că pe undeva există şi dorinţa de a mânji imaginea albilor, de a-i portretiza ca oaia neagră. Pun intended... Posted Image

Revenind la film, nu-şi merita suita de premii şi nominalizări, dar ştim cu toţii motivul pt. care le-a primit...
Dialogurile sunt insuportabil de pedante, pretențioase și neverosimile în contextul socio-istoric.
Personajul principal NU impresionează, jocul actoricesc a fost mult sub cel al lui Fassbender, spre ex...

Numai un 5,5/10, fiindcă a exploata o latură sensibilă din trecutul americanilor, a introduce un personaj care să treacă prin toate relele ş-apoi devine eroul imaculat al filmului, este o formă grotească de manipulare.

Oy vey, judecând după criticile editate de marile publicaţii americane, parcă ar fi vizionat ceva capodoperă nemaipomenită... Posted Image

[ http://s29.postimg.org/3wllwzsvr/12years_poster1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tinkerbelle, 05 May 2014 - 00:44.


#50
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
cica actrita Lupita Nyongo Bongo Congo vezi doamne e numita ''cea mai frumoasa femeie din lume" de catre revista Pipăl. Pe bune? Maimuta aia?
E clar ca fac asta pentru ca sa-i faca ei reclama, mai nou apare pe la toate evenimentele mondene de la haliud. Incearca fortat sa o faca vedeta.

#51
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca ar scrie si despre un c@cat cu muste ca e cel mai frumos c@cat daca cineva le-ar umple buzunarele cu $$$.
Nu spun ca Lupita ar fi Quasimodo, dar nici nu ilustreaza imaginea unei femei frumoase.

Edited by Hider141, 07 May 2014 - 07:37.


#52
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Bine...asa si Madalina Ghenea se zice ca e mega-giga bomba sexy si mie personal mi se pare o boratura si o naspeta de femeie.....stiti cum e vorba  aia, nu te poti kka in gustirile omului. Ei in reviste scriu doar pentru bani si audiente, acum tu ca individ alegi daca e ok sau nu.

#53
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
normal ca scriu pt audiente. Si cand statea sa apara Iron Man 3 au scris ca Gwyneth Paltrow e "cea mai frumoasa din lume"

#54
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Eh, parca mi-a mai venit inima la loc citind postarile de mai sus. Ajungeam sa cred ca sunt eu prea pretentios, pentru ca si filmul asta mi s-a parut supraevaluat, plictisitor si cu un final mai previzibil decat Alba ca Zapada. Fassbender joaca bine, dar cam atat. 6/10

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate