Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cu bicicleta pe linia de tramvai in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
izu

izu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.12.2005
Salutare,

Azi mi-am luat inima in dinti si am mers cu bicicleta la job. Traseul meu este aprope identic cu traseul tramvaiului 21 (Colentina + Calea Mosilor).

Ma gandeam ca cea mai sigura zona pe care as putea merge ar fi chiar linia de tramvai, pe sensul invers, astfel incat sa vad daca imi vine ceva din fata. Aveti astfel de experiente, practicati sau ati vazut/auzit cazuri de mers pe linia de tramvai?

Din ce vad aici http://ziuadevest.ro...-biciclete.html se cam poate lua amenda :(

Numai bine!

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
evident ca poti lua amenda, mai ales ca mergi si pe contrasens practic.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Daca esti un om cu adevarat liber, alegi singur varianta preferata.

Si eu am o cunostinta care merge pe linia tramvaiului 21,
dar merge cu masina nu cu bicicleta, merge in sensul corect ca si tramvaiul, si face asta cu minim 119 Km/h.

Poate va intalniti intr-o zi pe traseu...

Edited by loock, 21 August 2013 - 15:52.


#4
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
1 Poti sa cazi cand vezi tramvaiul in fata si schimbi sensul, trecand cu roata peste sine, ori aluneci ori intra in santul ala.
2 O masina care intra in depasire pe sina ar putea sa te vada prea tarziu, ca nu s-ar astepta sa treci tu pe acolo.
3 La intersectii ce faci?

#5
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
si mircea lucescu a mers pe linia de tramvai...a iesit cam sifonat
ai grija ca tramvaiul NU te poate ocoli si cu franele nu sta prea bine...

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
Este sport extrem ce faci.

Mergi normal, să nu apari la ştiri...

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
merg cu bicla ZILNIC la servici si parcurg putin, in jurul a 5,5 KM (tur-retur), merg pe contrasens (foarte rar) si bat taximetristi....care imi taie fata, sau ma injura. Tousi nu merg decat pe partea dreapta a drumului, traversez in peste 99% pe la semafor si dau prioritate (fiind si sofer in afara sezonului de bicicleta). Mersul pe lina de tramvai este periculos si nu ti-l recoamnd, si mai ales cand este ploaie sau liniile sunt ude.....nu te juca cu asta, tramvaiul nu te poate feri sub nici o forma.

"eniuei" ... parul rau regulile tale !!
BE COOL ! and smart Posted Image

Edited by Mihai_3, 21 August 2013 - 16:10.


#8
izu

izu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.12.2005
O mica completare: ziele astea am masina in service si mi-am zis ca ar fi bine sa profit si sa fac putina miscare. Totusi riscul mi se pare mult prea mare in conditiile in care o masina a trecut extrem de aproape de mine iar pe la Obor soferul unei dube parcate a țâjnit de după msina dorind sa urce la volan.

De luni ma introc la pedalele masinii si las bicicleta doar pentru plimbarile ocazionale.

Multumesc pentru sfaturi, success!

PS: Cu toate ca nu am mers si nici nu o sa merg pe acolo, linia de tramvai mi se pare mai sigura decat mersul pe "marginea" drumului. Ma refer strict la ruta descrisa mai sus, unde aproape pe intreg traseul sunt parcate masini neregulamentar pe marginea strazii.

Edited by izu, 21 August 2013 - 16:22.


#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 11.08.2003
pe partea dreapta, viteza relativ mica, atentie MARE, maini pe frane si un pic de distanta intre tine si aia parcati, asta pentru a evita contopirea cu vreo usa deschisa brusc.
iar daca nu ai incredere in tine, ceilalti si bicicleta, pleaca mai devreme cu vreo 10 minute si mergi pe trotuar.

#10
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 09.08.2006
mie imi place sa merg pe partea dreapta cu viteza, am o semicursiera

Edited by ovidiu21, 21 August 2013 - 16:59.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Le recomand sa mearga pe asa ceva:

[ http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2011/07/04/50a8e1457c42d5a66374e6b3/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
M-am "dat" si eu cu bicla in cateva randuri pe strada aglomerata, desi aici te mai feresc, sunt altfel soferii, tot mi-am luat o usa'n bot odata de la o tanti care, fireste, a deschis usa fara sa se uite, daca era unu cu masina, o lasa fara frumusete de usa la SL.

E riscant in general sa mergi cu bicicleta pe sosele destinate traficului general, iar in Bucuresti e deja "death-wish" :death:

#13
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 09.08.2006
Am patit-o la Universitate, cand un taximetrist a tras pe dreapta si o blonda proasta mi-a deschis usa , iar eu am cazut pe dreapta si m-am izbit de o masina parcata
Cu toate astea am mania vitezei si nu renunt la semicursiera Posted Image

Edited by ovidiu21, 21 August 2013 - 17:38.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tu ai 9 vieti.

#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
am fost aruncat peste capota in una din situatii....cu motivul ca "nu te-m vazut" desi a venit din spatele meu ;))
in alta situatie usa deschisa in fata, am ferit la timp...si s-a lasat cu vanatai la el si o oglinda rupta ;))))
pe partea carosabila tu esti ca o musca, rolul tau pentru soferi este sa ii incomodezi pe ei, tu esti o entitate care poate fi ignorata.
fereste-ti pielea ;)

Edited by Mihai_3, 21 August 2013 - 18:55.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In timisoara pietonii sint ca o musca, pe majoritatea trotuarelor se poate circula cu bicicletele. Asta nu-mi place, mereu trebuie sa ma uit in spate, sa vad daca nu vine cineva.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cele mai multe incidente apar de la strecuratul prin trafic. E adevarat ca la noi este mult mai lejer sa circului, chiar si cu masina nu doar cu bicicleta, dar atunci cand nu te simti in siguranta, ocupa banda mergand pe mijlocul ei si vei avea loc de refugiu in cazul in care un sofer trece prea aproape.

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 11.08.2003
sau nu! multi soferi vor vrea si vor depasi pe dreapta. esti sigur ca vrei sa fii chiar in mijlocul unei astfel de manevre? juma de metru de la bordura e suficient si pentru biciclist si pentru masina de pe prima banda. ce zici tu s-ar aplica doar daca traficul este foarte lejer si sunt cel putin 3 benzi pe sens.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate